Anasayfa » Evinizde Hazırlayın » Siyatik İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Siyatik İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Siyatik tahriş ve siyatik sinirinde oluşan sıkışmanın neden olduğu ağrıdır. Bu ağrı genellikle vücudun yalnızca bir bölümünü etkileyen şiddetli ve zayıflatıcı özelliktedir.

Ağrı genellikle alt sırt uyluk ve arka bacağın aşağısına kadar uzanmaktadır. Bununla birlikte yanma, bacağın aşağısına doğru karıncalanma, ayakta durmakta zorluk çekme, otururken uyuşma ve güçsüzlük gibi belirtiler de etkilenen bacak ve ayak parmaklarında görülmektedir.

Siyatik genellikle fıtıklaşmış bir kaymadan kaynaklanır. Ayrıca siyatik omurilik yaralanması, enfeksiyon, gebelik, spinal stenoz, istmik spondilolistezis ve piriformis sendromu gibi bazı sorunlara da neden olmaktadır.

Siyatik için birçok geleneksel tedavi yöntemleri olmasına rağmen bu yöntemler sadece ağrının geçmesini sağlamaktadır. Ancak çoğu steroid enfeksiyonları ciddi yan etkilere neden olabilmektedir.

Siyatik sinirinde oluşan tahriş ve iltihabı önlemek için bazı doğal ev ilaçları ve terapiler kullanabilirsiniz. Ayrıca çoğu durumda bu sorun yaklaşık 6 hafta kadar sürmektedir.

İşte sizlere Siyatik İçin Doğal Tedavi Yöntemleri ;

1.     Sıcak ya da Soğuk Kompres

Sıcak ya da soğuk kompres uygulamak siyatik ağrısı ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Isı işlemi siyatik sinirini sıkıştırarak gergin kasları rahatlatmaktadır. Soğuk tedavi ise sinir etrafında oluşan şişlik ve ağrıyı azaltmaktadır.

Ayrıca sıcak kompres ile başlayıp soğuk kompres ile bitirmek de alternatif bir çözüm olabilir. Isı kullanmak oldukça etkilidir. Buğulanmış havlu gibi nemli ısı kullanabilirsiniz.

 • 15-20 dakika süresince etkilenen bölgeye sıcak ya da soğuk kompres paketi yerleştirin.
 • Eğer siyatik için etki sağlamak istiyorsanız bunu birkaç saatte bir yapın.

Not: Eğer dolaşım sorunları varsa soğuk kompres kullanmaktan kaçının.

2.     Zerdeçal

Zerdeçal anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle siyatik için başka bir etkili çözüm yoludur. Zerdeçalda sinir ağrısı ve iltihabı azaltmaya yarayan kurkumin adlı bir bileşik vardır.

 • 1 fincan süte 1 çay kaşığı zerdeçal ekleyin. Ayrıca küçük bir tarçın kabuğu da ilave edebilirsiniz. Ardından bu çözümü kaynatın. Bu sağlıklı içeceği tatlandırmak için içerisine biraz bal ekleyin ve iyileşme görene kadar günde bir ya da iki kez bu çözümden için.
 • Başka bir seçenek olarak birkaç hafta boyunca günde 3 kez 250-500 mg zerdeçal takviyeleri alabilirsiniz. Ancak kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Not: Zerdeçal kan sulandırıcı ya da diyabet ilaçları kullananlar için uygun olmayabilir. Safra taşı sorunu bulunanlar da zerdeçal kullanmaktan kaçınmalıdır.

3.     Masaj

Masaj tedavisi özellikle vücut için ve siyatik ağrılarını rahatlatmak için oldukça etkilidir.Ayrıca masaj dolaşımı ve hareket kabiliyetini artırmaya da yardımcı olmaktadır.

 • Eğer siyatik için yardım almak istiyorsanız sarı kantaron yağı ile etkilenen bölgeye 2-3 kez masaj yapın. Sarı kantaron anti-inflamatuar özellikleri sayesinde siyatik ağrısı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olmaktadır.
 • Başka bir seçenek olarak 1 fincan susam yağı ve 3 yemek kaşığı Hindistan cevizi tozunu karıştırın. Karışımı hafifçe ısıtın ve soğumaya bırakın. Karışım hafif ılıyınca etkilenen bölgeye masaj uygulayın. Birkaç hafta boyunca günde birkaç kez bu işlemi tekrarlayın.
 • Ayrıca günde en az 1 kez tetik nokta masaj terapisi de uygulayabilirsiniz. Uyluk arka kısmına, kalça ve yan kısımlara, genellikle gluteus medius ve minimus kaslarında bulunan tetik noktalara masaj uygulayabilirsiniz.

4.     Egzersizler

Siyatikle başa çıkmak için normal bir aktivite oldukça başarı sağlayacaktır. Bir ya da iki gün sonra karın ve sırt kaslarını güçlendirmek için düzenli bir egzersiz programına başvurabilirsiniz. Egzersiz çekirdek kasları güçlendirerek hızlı bir şekilde iyileşme sağlar.

Diz sallama egzersizleri, backblock, diz-to-göğüs, siyatik-hareketler ve kedi-inek egzersizleri siyatik ve bel ağrılarını rahatlatmak için oldukça etkilidir. Siz de spinal dekomprasyon egzersizlerini deneyebilirsiniz.

Not: Sizin durumunuza uygun doğru egzersiz programını uygulamak için doktorunuza danışın.

5.     Kapsaisin Krem

Doğal bir ağrı kesici olan kapsaisin içerisinde acı biber maddesi barındırmaktadır.Bu madde ağrı sinyallerini taşımakta ve P maddesi denilen nörotransmitter seviyelerini yüksek tutmaya yardımcı olmaktadır.

 • %75 ile %25 kapsaisin içeren bir krem ​​ya da merhem satın alın.
 • En az 1 hafta boyunca günde en fazla 4 kez etkilenen bölgeye uygulayın.

Not: Kapsaisin krem ya da merhem başlangıçta yanma hissine neden olabilir. Bilhassa kırık cilt üzerine bu merhemi uygulamaktan kaçınınız.

6.     Kediotu

Kediotu kökü bir gevşetici olarak çalışır ve kronik sinir ağrısını rahatlatır. Özellikle bir kas spazmı nedeniyle oluşan siyatik ağrısının hafifletilmesi için etkili bir ottur. Kediotu kas gevşetici ve gerginliği azaltmaya yardımcı uçucu yağlar içermektedir. Ayrıca uyku problemi için de oldukça etkilidir.

 • Bir kaç hafta boyunca günde 3 kez 150 mg kediotu kökü takviyesi alın. Ancak kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Ayrıca 1 fincan sıcak suya 1 tatlı kaşığı kurutulmuş kediotu kökü ilave ederek 10 dakika boyunca kaynatarak hazırladığınız kediotu çayını da içebilirsiniz. Bir kaç hafta boyunca günde birkaç kez bu bitkisel çaydan içebilirsiniz.

7.     Beyaz Söğüt Kabuğu

Beyaz Söğüt Kabuğu

Beyaz söğüt kabuğu aynı zamanda uzun süreli ağrıların tedavisi içinde kullanılabilir. Beyaz söğüt kabuğu anti-enflamatuar ve fenolik glikozitler içermesi nedeniyle de oldukça faydalıdır.

Birkaç hafta boyunca günlük olarak 120 ya da 240 mg beyaz söğüt kabuğu ek takviyesi kullanabilirsiniz. Ancak kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

8.     Çemen Tohumları

çemen

Çemen tohumlarından hazırlanan lapa anti-inflamatuar özellikleri sayesinde siyatik ağrıyı azaltmada oldukça etkilidir. Aynı zamanda romatoid artrit ve gut ağrılarını da yatıştırmaktadır.

 • Bir avuç çemen tohumunu öğütün.
 • Bu macunun kıvama gelmesi için yeterli miktarda süt tozu ile kaynatın.
 • Hazırladığınız lapayı ağrıyan bölgeye uygulayın.
 • Durulamadan önce bir kaç saat için onu açık bırakın.
 • Eğer siyatik ağrıları azaltmak istiyorsanız günlük olarak bu işlemi tekrarlayın.

9.     Akupunktur

Akupunktur

Akupunktur siyatik ağrılarını dindiren kasları gevşeten ve vücudun kendini iyileştirmesine yardımcı olan bir başka etkili doğal tedavi yöntemidir.

Başka bir yöntem olarak belirli akupunktur noktalarını uyararak sinir sistemi ağrı algısını değiştirmek ve esenlik duygusu yaratmak da mümkündür.

2009 yılında Geleneksel Çin Tıbbı Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada ısıtmalı iğne ile akupunktur işleminin siyatik ağrıları için faydalı olduğu bulundu. Aslında bu araştırmada 30 katılımcıdan 17 sinde akupunktur tedavisinin fayda sağladığı ortaya konmuştur.

Her akupunktur tedavisi etkili olmamakla birlikte tedavinin yetenekli ve tecrübeli bir akupunkturcu tarafından gerçekleştirilmesi gerekir.

10.Spinal Manipülasyon

Kayropraktik bakım boyun ve sırt ağrıları için giderek popülerleşen bir doğal tedavi yoludur. Kayropraktik spinal manipülasyon inflamasyon ve siyatik ile ilişkili diğer semptomları ve sinirliliği hafifletmede oldukça etkilidir.

2010 yılında Manipülatif ve Fizyolojik Therapeutics Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada spinal manipülasyon ile ilgili bir çalışmaya katılanların %60’ında fayda görüldü.

Siyatik ağrınızın kesin nedenine bağlı olarak uygun tedaviye karar vermek için Kayropraktik bir tıp doktoruna başvurabilirsiniz.

Ek Öneriler

 • Ani hareketlerden kaçının.
 • İyi bir duruş için alt sırt üzerindeki baskıyı hafifletin.
 • Düz ve dizler bükük şekilde sırt kaldırma teknikleri uygulayabilirsiniz.
 • Ne çok sağlam ne de çok yumuşak bir yatak üzerinde uyumayın.
 • Düzenli olarak egzersiz yapın ama yoğun egzersizlerden kaçının.
 • Sigara kullanımından kaçının.
 • Günde iki kez 1,500-2,000 mg şeytan pençesi gibi bitkisel ilaçlar deneyin. Şeytan pençesi anti-inflamatuar ve sakinleştirici özellikler içermektedir. Aynı zamanda otlar tedavisinde de birçok faydası ortaya konmuştur. Şeytan pençesi bazı ilaçlarla etkileşime geçebilir ve ülser hastaları için de kullanıma uygun olmayabilir. Bu bitkisel ilacı kullanmadan önce dozaj ve uygunluğu için doktorunuza danışın.
 • Doktorunuza danıştıktan sonra C vitamini, kalsiyum ve magnezyum takviyeleri de kullanabilirsiniz.

KAYNAKLAR

Siyatik İçin Doğal Tedavi Yöntemleri kaynakğı

Aklınıza Takılan Soruları Paylaşabilirsiniz

2 Yorum

 1. Teşekkürler.

 2. Teşekkürler.Esen kalın.

Leave a Reply

Your email address will not be published.