Anasayfa » Doğal ve Bitkisel Yöntemler » Skar Dokudan Kurtulmanın Doğal Yolları

Skar Dokudan Kurtulmanın Doğal Yolları

Güzellik için skar dokusu ortak bir konudur. Cilt katmanı hasar görünce, normal dokularla birlikte, küçük yanıklar, kesikler, sıyrıklar, akne, mantar enfeksiyonu gibi birçok cerrahi müdahaleye neden oluşabilecek oluşumlar türeyebilir.

Teknik olarak anlatırsak, skar dokusu, sağlıklı deriyle aynı doku türüdür. Ama bu dokuda lifler farklı şekilde düzenlenmiştir çünkü. Görünümü farklı olabilmektedir.

skar dokusu ağrıya neden olmaz, ancak görüntüsü nedeni ile insanlar bundan rahatsızlık duyar ve güzel görünüm olmadığı için bundan kurtulmanın yollarını ararlar.

Skar dokusu cilt üzerinde soluk renkler oluşturabilir, bu tür cilt rahatsızlıkları için bazı doğal ilaçlar deneyebilirsiniz. Unutmayım bu tür tedaviler sorunun derinliğine ve şiddetine bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir. Yara dokusu, aynı zamanda belirli bir zaman aralığında solmaya eğilim gösterebilir.

SKAR DOKUSUNDAN KURTULMAK İÇİN EN İYİ 10 YOL

 1. Hindistan Cevizi Yağı

hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı bu tür ameliyat yaraları için, yada oluşan skar dokuları önlemek yada oluşan hasarın tersine Hindistan cevizinin içeriğinde bulunan antioksidan oluşan yağ asitleri ile kollajen üretimini arttırır ve yaranın iyileşme sürecini hızlandırmak için cildi yumuşatır.

YAPILIŞI

1 Çay kaşığı sızma Hindistan cevizini mikrodalgada ılık bir hale getirin. Bu yağı yavaşça dairesel hareketler ile masaj yaparak yara üzerine uygulayın. İstenilen sonucu elde edebilmek için günde birkaç kez bu kürü uygulayın.

 1. Aloe Vera

Aloe Vera

Bu tür cilt yaraları için, cildin dokusunu yenileyebilen ve izlerin azalmasına neden olabilen Aloe Vera bitkisi çoğu kimse tarafından bilinmektedir. Hem yatıştırıcı hem de nemlendirici özelliği ile skar dokularını yumuşatarak iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

YAPILIŞI

                Aleo Vera yaprağının yarısını kesin ve jel sıkın. Hafifçe bu yaprağı yaranın bulunduğu bölgeye makyaj yaparak uygulayın. Daha sonra yara üzerini ılık su ile durulayarak kurumasına izin verin . Bu kürü 1 ay kadar süre ile devam ederek uygulayın.

 

 1. E vitamini

e vitamini          

      Bu tür yaralardan kurtulmak için en popüler ilaç tedavilerinden biriside E vitaminidir. E vitamininin cildi beslemesinin yanı sıra, aynı zamanda antioksidan ve cildi nemlendirici özelliği vardır. Cilt dokusunun gücünü arttırabilir.

YAPILIŞI

E vitamini kapsülünün sıvı özünü çıkartarak, günlük olarak 2 veya 3 gün süre ile yara üzerine uygulayan. Ayrıca bunun için e vitamini kremleri de kullanabilirsiniz. Bunlardan farklı olarak Badem, aspirin yağı, fındık ve fıstık ezmesi gibi e vitamini içeren besinlerden de faydalanabilirsiniz.

 

 1. Limon Suyu

limon

Limon suyu skar dokusu ile başa çıkmak için çok etkili bir yoldur. Limon ölü cilt hücrelerini yok etmek ve içeriğinde bulunan alfa hidroksi (AHA) ile cildi yeniler ve onarır. Skar doku yaraları haricinde ciltte bulunan diğer lekelenmeleri de temizlemek ve beyazlatmak için limon kullanabilirsiniz.

YAPILIŞI

Yaranın üzerine veya lekenin üzerine yeni çekilmiş limon suyunu sürün, 10 dakika boyunca bekleyin, kuruyunca iyice durulayın. Yıkama işleminden sonra kuru bir hale getirdiğiniz yaranın üzerine nemlendirici uygulayın. Sonuç alana kadar bu kürü birkaç hafta süreyle yapabilirsiniz

Not: Limon suyu sürdükten sonra güneş ışığına maruz kalmayın. Zira güneş ışınları limon ile birlikte cildinize zarar verebilir.

 1. Elma sirkesi

elma sirkesi 1

Skar dokusu kurtulmak için başka bir mükemmel çözüm elma sirkesidir. Onun içeriğinde bulunan doğal asidik cildin pul pul olmasına ve izleri zamanla azalttığını, ölü deriyi yok ettiğini görebilirsiniz.

YAPILIŞI

                Elma sirkesini bir pamuğa batırın ve lekenin üzerine uygulayın. 10 ya da 15 dakika boyunca bekletin ve su ile yıkayın. Yıkama işleminden sonra nemlendirici losyon uygulayın. Bu kürü birkaç hafta boyunca günlük uygulayabilirsiniz.

 

Not: elma sirkesi cilt tahrişine neden olursa, kullanmadan önce suyla seyreltin.

 1. Lavanta Yağı

lavanta yağı

Lavanta yapısında bulunan esansiyel yağı tedavide yardımcı olabilir. Lavanta cildi gençleştiren bir özelliğe sahiptir. Bu sebeple skar dokusu ve keloid izlerin tedavisinde kullanılabilir. Yaranın kalıcı hale gelmesini önlemek için cilt hücresinin yenilenmesinin hızını bu sayede arttırabilirsiniz.

YAPILIŞI

                Skar dokunun bulunduğu yere lavantanın esansiyel yağını birkaç damla dökerek üzerine uygulayın. Yağın iyice deriye nüfus edebilmesi için yaklaşık 10 ya da 15 dakika boyunca masaj yaparak dairesel hareketler ile yağı iyice yedirin. Bir başka seçenekte lavanta yağı ile zeytinyağını aynı oranda karıştırarak bu karışımı yaranın üzerine sürebilirsiniz. Güzel sonuç alabilmek için bunu birkaç hafta günde iki kez olmak üzere uygulayabilirsiniz.

 1. Bal

bal

Bal herkes tarafından bilinen yaraların dokularını tedavi eden en doğal nemlendiricidir. Bol dokuların yenilenmesini sağlamasının yanında ciltte bulunan ölü deri oluşumunu da önleyebilmektedir.

YAPILIŞI

10 dakika boyunca hasarlı cildin bulunduğu bölgeye masaj ile birlikte balı sürün. Daha sonra 1 saat açık bırakın ve ılık su ile yıkayarak durulayın. Birkaç hafta boyunca günde iki kez yapın.

Başka bir seçenek 2 yemek kaşığı ham bal ve 1 çorba kaşığı kabartma tozu ile bir karışım hazırlamak. 2 ya da 3 dakika bu karışımı bölgeye macun şeklinde uygulayın. Üzerine sıcak bir bez yerleştirin. Sıcaklık iyice soğuduktan sonra, lekeli bölgeyi silin. Bu kürü birkaç ay, haftada 3-4 kez tekrarlayabilirsiniz.

 1. Kakao Yağı

kakao yağı

Skar dokusu tedavisi için Kakao Yağı kullanabilirsiniz. Doğal nemlendiriciler arasında yer alan bu yağ cilt katmanlarına işleyerek derin bir nemlendirici görevini yapar. Ayrıca Kakao bitkisi e vitamini bakımından son derece zengindir.

YAPILIŞI

1 kaşık Kakao yağı bir kaba konur, kuru bir havlu ile birlikte kaba batırarak cilt lekesinin bulunduğu yer ovalanır. Dairesel hareketlerle masaj yaparak kakao yağı iyice deriye yedirilir. Günde 3 kez bu kür birkaç hafta süre ile uygulanır.

 

 1. Sandal Toz ( Sandal Ağacı Tozu)

 Sandal Toz

Evde yapılacak en iyi cilt onarım tedavilerinden birisi sandal tozu ile yapılan yöntemdir. Sandal tozunun cilt üzerindeki faydası çoktur. Cilt yaralarını hafifletmek ve yok etmek için sandal tozu çok büyük bir etkiye sahiptir.

YAPILIŞI

1 Yemek kaşığı sandal tozu ile gül suyunu karıştırarak macun haline getirin. Yatmadan önce bu etkili macunu etkili bölgeye uygulayın. Tamamen kuruyana kadar bu şekilde bırakın. Ertesi gün uyanınca sabah su ile yıkayın. 1 ya da 2 ay boyunca bu kürü uygulayabilirsiniz.

 1. Çay Ağacı yağı(Tea Tree Oil )

 çay ağacı yağı

Çay ağacının bu tür cilt yaraları için ideal bir çözüm üretmek için hem yara iyileştirici, hem de

Çay ağacı yağı skar dokusunun çıkartılması için ideal bir çözüm yapmak güçlü yara-kaldırma yanı sıra cildi iyileştirici özellikleri vardır. Bu yağ çok güçlü olduğu için, kullanmadan önce suyla seyreltin.

Çay ağacının bu tür cilt yaraları için ideal bir çözüm üretmek için hem yara iyileştirici, hem de yarayı yok etme özelliği vardır. Çay içeriği çok güçlü olduğu için kullanmadan önce mutlaka su ile onu seyreltin.

YAPILIŞI

                Bir tatlı kaşığı zeytin yağı ya da badem yağını, 2 damla çay ağacı yağına ekleyin. Etkilenen alan üzerine uygulayın ve yıkamadan önce birkaç saat açık bırakın. Birkaç hafta boyunca günde bir kez yapın.

Başka bir seçenek de, 1/2 fincan sıcak suya, 2 ya da 3 damla çay ağacı yağı eklemektir.  Ayrıca günde iki kez çay ağacı yağı ile yapılan sabun kullanarak yıkama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Ek İpuçları

 • 2 aspirini ezerek su ile macun yapın. Günde iki kere yaranın üzerine uygulayın.
 • Beyaz diş macunu uygulamak izlerin kaybolmasına yardımcı olur.
 • Ciltteki ölü deriyi yumuşatmak için ve yaranın boyutunu azaltmak için yağ ile ovabilirsiniz
 • C vitamini takviyesi alınması iyileşme surecini kolaylaştırır.
 • Tüketimler esnasında çinko içeren besinleri tüketmek, vücut sağlığı haricinde cilt içinde son derece önemlidir.
 • Bol su içmek cildinizi yenilemenize sebep olur.
 • Yara ve lekeleri sivri ve batıcı keskin aletler ile çizmeyin, ya da zedelemeyin.
 • Bu doğal tedaviler sonuçları göstermek için zaman alabilir, ancak kimyasal veya cerrahi tedaviler daha az aşındırıcı ve daha az zararlı olacaktır.

 

Aklınıza Takılan Soruları Paylaşabilirsiniz

Leave a Reply

Your email address will not be published.