Anasayfa » Doğal ve Bitkisel Tedavi » Tırnak Batmasının Doğal ve Bitkisel Tedavisi

Tırnak Batmasının Doğal ve Bitkisel Tedavisi

Not: Ayrıca, diyabet, ayağınızda zayıf kan dolaşımı ya da sinir hasarı gibi durumlarda tırnak tedavisini kendi kendinize tedavi etmeye kalkmayın. 

Batık tırnak rahatsızlığı olarak da bilinen tırnak batması insanların ortak sorunlarından biridir. Ayak tırnağının köşesi veya yan kenarı, yakındaki derinin yumuşak eti içine büyür, bu büyüme ile rahatsızlık da artar.

Tırnak batığı dar ayakkabı giyinmek, yanlış tırnak kesimi, tırnak yaralanması yada ayak tırnağının alışılmadık kavisli bir şekil almasından kaynaklanır. 

Ayaklarda zayıf kan dolaşımına neden olan diyabet hastaları veya diğer sağlık sorunları olan kişiler diğer insanlar göre daha yüksek bir risk altındadır.

Rahatsızlığın belirtileri arasında; ayakta kalıcı ağrı, kızarıklık ve şişme vardır. Tırnak batması tedavi edilmezse yakında enfeksiyona yol açabilir.

Enfeksiyon belirtileri kızarıklık ve tırnak çevresindeki şişlik, irin drenajı ve kan ile renklendirilmiş sulu akıntı şeklinde görülür.

Tırnak batığını erken safada fark ederseniz evinizde tedavi etmeniz kolaydır. Ancak, enfeksiyon belirtilerini fark ederseniz, bunun bir doktor tarafından kontrol altında tutulması başka komplikasyonlara neden olmaması bakımından önemlidir.

İşte tırnak batığından kurtulmak için kullanabileceğiniz en etkili 10 yöntem.

1. Sıcak Su Banyosu

Ayakları günde birkaç defa sıcak suda bekletmek tırnak batması nedeniyle görülen şişme, ağrı ve hassasiyeti giderir.

 1. Küçük bir ayak küvetini ılık su ile doldurun.
 2. Ayaklarınızı bu suda 15 ila 20 dakika boyunca ıslatın.
 3. Etkili sonuçlar için bu yöntemi günde 3 ila 4 kez tekrar edin.

2. Sivri Tırnak Altına Pamuk Koyun

tırnak batmasına pamuk tampanu

Ayakları sıcak suda beklettikten sonra tırnak ile deri arasına pamuk tamponu yaparak ağrıyı dindirebilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

 1. Ayaklarınızı ılık suda beklettikten sonra iyice kurulayın.
 2. Dikkatli bir şekilde bir cımbız yardımı ile etkilenen tırnağı hafifçe kaldırın.
 3. Tırnak ve cilt arasına küçük bir rulo parçası pamuk yerleştirin.
 4. Ayak enfeksiyonunu önlemek için pamuğu sık sık değiştirin.

Not: Başlangıçta, biraz ağrı görülebilir, ama bu ağrı çabuk azaltacaktır. Ayrıca pamuğu çok ileri itmeye çalışmayın.

3. Epsom Tuz

Bilimsel anlamda magnezyum sülfat olarak bilinen ingiliz tuzu, tırnak batmasının tedavisinde oldukça etkilidir.

Bu tuz etkilenen alanın çevresinde ki cildi yumuşatmaya yardımcı olur ve batık tırnağı kolaylıkla dışarı doğru çeker. Ayrıca iltihabın tedavisine de yardımcı olur.

 1. Ilık su ile dolu bir ayak küvetine 1 yemek kaşığı Epsom tuz katıp karıştırın.
 2. Ayaklarınızı 20 dakika boyunca bu suda bekleterek ıslatın.
 3. Ayaklarınızı sudan çıkarttıktan sonra iyice ayakları kurulayın.
 4. Bu etkili yöntemi haftada 3 ya da 4 kez tekrarlayın.

4. Elma sirkesi

Elma sirkesi de tırnak batmasının tedavisinde yararlıdır. Antiseptik ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilir. Artı, onun hafif asidik doğası enfeksiyonu önler.

Sonuçtan memnun oluncaya kadar bu ilaçlar dan her birisini 2 yada 3 kez tekrar edin.

 • Küçük bir ayak küvetinde eşit miktardaki ham, filtresiz elma sirkesi ve ılık suyu katıp karıştırın. Etkilenen ayağınızı 20 ila 30 dakika boyunca bu çözelti içinde bekletin. Bittiğinde, ayak tırnağınızı iyice kurulayın.
 • Başka bir seçenek olarak, bir pamuğu ham, filtresiz elma sirkesine batırın ve etkilenen alan üzerine yerleştirin. Üzerini bir bandaj ile örterek birkaç saat bekletin, sonra çıkartın.

5. Hidrojen Peroksit

Hidrojen peroksit enfeksiyon riskini azaltmak ve tırnak batması nedeniyle oluşan ağrı ve enflamasyonu gidermeye yardımcı olan etkili bir dezenfektandır.

 1. Küçük bir teknenin içini ılık su ile doldurun ve içine yaklaşık yarım fincan hidrojen peroksit katıp iyice karıştırın.
 2. Etkilenen ayak tırnağınızı yaklaşık 20 dakika boyunca bu çözelti içinde bekletin.
 3. Bu yöntemi günde bir veya iki kez tekrar edin.

6. Zerdeçal

Ağrı, şişme ve iltihaplanma gibi tırnak batması rahatsızlıklarından kurtulmak için zerdeçal kullanabilirsiniz. Zerdeçal içindeki bileşiklerden olan kurkumin, antiseptik, anti-enflamatuar ve ağrı giderici özelliklere sahiptir.

 • Bir miktar hardal yağına yarım çay kaşığı zerdeçal tozu katın ve karıştırarak bir maske hazırlayın. Etkilenen noktayı bu maske ile kaplayın ve üzerini bir bandaj ile örtün. Bu yöntemi birkaç gün boyunca, günde 2 ya da 3 kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, etkilenen alana kurkumin içeren antibiyotik krem sürüp bir bandajla sarabilirsiniz. Bunu da günde 2 veya 3 kez yeniden uygulayın.
 • Ayrıca, bir bardak süte 1 çay kaşığı zerdeçal katıp kaynatın. Ağrıyı azaltmak ve iyileşme sürecini hızlandırmak için bu karışımdan günde iki kez için.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.