Vücuttaki İltihabı Önlemek İçin Süper Gıdalar

Vücuttaki İltihabı Önlemek İçin Süper Gıdalar

Enflamasyon vücudun ve bağışıklık sisteminin bir parçası olan patojenler dahil çeşitli uyaranların zarar görmesi ve tahrişe uğramasıdır. Enflamasyon yaralı ve hasarlı dokudaki enfeksiyonların iyileşmesine yardımcı olabilir. Ancak bu kontrolden çıkarsa vücuda zarar verebilir.

Enflamasyon akut ya da kronik olarak iki şekilde görülebilir. Akut iltihabı hızlı başlayan ve genellikle belirtilerini hızlı gösteren, bir ya da iki hafta sürecek şiddette görülebilir. Öte yandan kronik enflamasyon ise birkaç ay ya da yıllarca sürebilir.

İnflamasyon belirtileri eklemlere dokunulduğunda ağrı, eklem sertliği, kızarıklık, sıcak hissetme ve eklemlerde şişlik şeklinde görülebilir. Ayrıca iltihap ateş, titreme, enerji kaybı, baş ağrısı, iştah kaybı, kaslarda sertleşme  ve genel olarak grip benzeri belirtilerdir. Enflamasyon sırasında çoğu zaman belirtilerden birkaç tanesi görülebilmektedir.

Sağlık sorunları genellikle inflamasyon ile bağlantılıdır. Bu rahatsızlıklardan bazıları akne, astım, sinüzit, ateroskleroz, periodontitis, çölyak hastalığı, saman nezlesi, kronik prostatit, bağırsak iltihabı, ülseratif kolit, crohn hastalığı, romatoid artrit, interstiyel sistit ve hatta kanser bile olabilmektedir.

Eğer sağlıklı kalmak istiyorsanız sağlıklı bir yaşam tarzı ve diyet uygulayarak vücuttaki iltihabı kontrol etmek önemlidir. İltihapla mücadele etmek için birçok gıda içerdiği anti-inflamatuar özelliği sayesinde fayda sağlamaktadır.

İşte vücuttaki iltihabı önlemek için en iyi 10 süper gıda;

1. Zeytinyağı

Margarini Sızma Zeytinyağıyla Değiştirin

Zeytinyağı içerdiği yararlı bileşikler sayesinde vücudu inflamasyona karşı korumaktadır. 2011 yılında yayınlanan Güncel İlaç Tasarımı adlı bir çalışmada vücutta iltihaba neden olan COX-1ve COX-2 enzimlerinin üretimini engellediği belirtilmiştir.

İnflamasyon söz konusu olduğunda sızma zeytinyağından faydalanabilirsiniz. Hatta zeytinyağı dejeneratif eklem hastalıkları ve diyabet gibi inflamasyon ile ilişkili sağlık sorunlarını azaltmak için de yemeklerde ve salatalarda kullanabilir.

Sıcak zeytinyağını masaj yağı olarak kullanmak artrit ağrısı, kas krampları, şişlik ve iltihabı da azaltmaya yardımcı olur.

2. Zencefil

zencefil

Zencefil anti-inflamatuar özellikleri sayesinde oldukça faydalıdır. 2005 yılında Tıbbi Gıda Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre zencefilin iltihaplanma süreçlerini etkilediği görülmüştür. Bu nedenle zencefil akut ve kronik iltihaplı hastalıklar için etkili bir tedavi yöntemidir.

Osteoartrit ya da romatoid artrit gibi ağrılar ve şişlikler için düzenli olarak zencefil kullanmak oldukça etkilidir. Zencefil aynı zamanda egzersiz sonrası enflamasyonu azaltmaya da faydalıdır.

Zencefil çayı hazırlamak için kurutulmuş ya da taze zencefil kökü kullanabilirsiniz. İnflamasyonu azaltmak için günlük 2 ya da 3 kez zencefil çayı içilmelidir. Hatta günde birkaç kez zencefil yağı ile de etkilenen bölgeye masaj uygulayabilirsiniz. Zencefil kapsülleri de bu konuda oldukça faydalıdır. Ancak doğru doz için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Not: Çok fazla zencefil kan inceltmeye neden olacağı için fazla kullanmaktan kaçının.

3. Zerdeçal

zerdeçal

Hint mutfağında sıkça kullanılan bu popüler sarı renkteki baharat iltihabı önlemeye yardımcı olur. Zerdeçal aktif kurkumin, anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklerine sahiptir. 2003 yılında Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre araştırmacılar kurkumin maddesinin inflamasyonu önleme ve azaltma üzerinde oldukça etkili olduğunu göstermişlerdir.

Zerdeçal artrit, kas burkulmaları ve diğer yaralanmalar nedeniyle oluşan iltihabı azaltmada da oldukça etkilidir. Vücuttaki iltihabı önlemek için yemeklerinizde zerdeçal tozu kullanabilirsiniz. Ayrıca günlük olarak  bir ya da iki bardak zerdeçallı süt veya zerdeçal çayı da içebilirsiniz. Bunun yanı sıra zerdeçal tozu ve susam yağı ile hazırlanan macun da deri iltihabı ve şişlikleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Ancak kırık cilt üzerine bu macunu uygulamamanızı öneririz.

Zerdeçalı bir besin takviyesi olarak da kullanabilirsiniz. Ancak bu takviyeleri doktor gözetiminde doğru dozda kullanmakta fayda var.

4. Sarımsak

sarımsak

2012 yılında Tıbbi Gıda Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada sarımsakta bulunan bileşiklerin anti-inflamatuar tedavi potansiyeline sahip olduğu görülmüştür. Aslında bir başka çalışmaya göre de dört farklı kükürt içeren sarımsağın inflamasyona neden olan yolları kapattığı görülmüştür.

İnflamasyonu önlemek için aç karnına günde 2 ya da 3 çiğ sarımsak ve karanfil yiyin. Ayrıca mümkün olduğunca yemeklerde sarımsak kullanın. Bunun yanı sıra sarımsak yağı ile etkilenen bölgeyi ovmak da inflamasyonu azaltmak için etkili olabilir. Başka bir seçenek olarak doktorunuza danıştıktan sonra sarımsak takviyeleri de kullanabilirsiniz.

5. Taze Kiraz

taze kiraz

2010 yılında Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre taze kiraz suyu ile yapılan meyve suyunu içen insanların vücudunda inflamasyon düzeyinde bir azalma fark edildi. Bir hafta boyunca düzenli olarak taze kiraz suyu tüketimi de kas ağrısı ve iltihabı azaltmada faydalı bulunmuştur.

Uzmanlar 1,5 bardak taze kiraz yemeyi ya da günde bir kez 1 fincan taze kiraz suyu tüketmeyi öneriyor. Anti-inflamatuar özelliklerinden faydalanmak için taze kirazdan yapılan meyve suyunun şekersiz içilmesi gerekiyor.

Not: Taze kiraz suyu karın ağrısı ve ishale neden olabilir. Eğer bu yan etkilerle karşılaştıysanız kiraz suyu içmeyi bırakabilirsiniz.

6. Somon

somon

Somon gibi soğuk su balıkları eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) gibi omega-3 yağ asitleri bakımından yüksek olduğu için inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Araştırmalar bu yağ asitlerinin vücuttaki sitokinlerin seviyesinin azaltılmasında önemli bir rol oynadığını düşünmektedir. Sitokinler iltihaba neden olan bileşiklerdir.

Somonun anti-inflamatuar özelliklerinden yararlanmak için pişirirken sağlıklı yağlar kullanmak ve mümkünse ızgara şeklinde tüketmek fayda sağlayacaktır. Amerikan Kalp Derneği haftada 2 ya da 3 kez somon tüketmeyi öneriyor.

Eğer balık tadından hoşlanmıyorum diyorsanız inflamasyonu azaltmak için balık yağı takviyeleri de kullanabilirsiniz. Ancak ek takviye almadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

7. Tatlı Patates (Mor)

Tatlı Patates (Mor)

Tatlı patates özellikle de mor çeşidi vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olmaktadır. 2011 yılında Tıbbi Gıda Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada tatlı patatesin anti-inflamatuar özellikleri olduğu bulunmuştur.

Tatlı patates C ve E vitaminleri, karotenoidler, alfa ve beta-karoten özellikleri sayesinde vücuttaki ağrı ve iltihabı azaltmaya yaramaktadır.

Düzenli olarak tatlı patates tüketimi vücuttaki beyin ve sinir dokusundaki inflamasyonu azaltmaya yarar. Günlük olarak en az 1 fincan tatlı patates yiyin. İster kızartma, ister cips, ister kurabiye, isterseniz de krep için tatlı patates  kullanabilirsiniz. Daha sağlıklı bir yaşam için pişmiş, kavrulmuş, ızgara ya da püre şeklinde tatlı patates yemekleri tüketebilirsiniz.

8. Ispanak

ıspanak

Koyu yeşil yapraklara sahip sebzeler arasında yer alan ıspanakta büyük ölçüde iltihabı önlemeye yardımcıdır. Ispanak içerdiği karotenoid, E vitamini, sitokinler ve pro-enflamatuar moleküller sayesinde iltihabı azaltmaya ve vücudu korumaya yardımcı olur.

Ayrıca anti-enflamatuar özellikleri bulunan ıspanak ağrı ve iltihabı azaltmak için a-linolenik asit olarak adlandırılan bileşikler de içermektedir. Ispanak astım iltihabı, artrit ağrıları ve migren nedeniyle oluşan baş ağrılarını da azaltmaya yardımcı olur.

Salatada, yemeklerde ya da suyunu çıkararak bu yeşil sebzeden faydalanabilirsiniz. Ayrıca ıspanağı çorbalarda ve omlet şeklinde de tüketebilirsiniz.

9. Ceviz

Ceviz

İnflamasyon ile mücadele eden bir başka sağlıklı besin ise cevizdir. Ceviz vücuttaki iltihabı azaltır ve omega-3 yağ asitleri açısından da zengindir.

2004 yılında Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre günlük en az 2-3 gram ceviz tüketen insanların C-reaktif protein (CRP) seviyelerini azalttığı bulunmuştur. Yüksek CRP inflamasyon nedeniyle kalp hastalığı riskini yükseltmektedir.

Düzenli olarak ceviz tüketimi kronik kalp rahatsızlıklarını önlediği gibi artrit ve kemik sağlığını da etkilemektedir.

Geceden 3-4 cevizi suya batırın ve ertesi sabah kahvaltıda ya da öğleden sonra bu ıslatılmış cevizlerden yiyin. Ayrıca tahıllarda ve pişmiş bazı yemek türlerinde de ceviz kullanabilirsiniz.

10. Yaban Mersini

Yaban mersini

Yaban mersini antosiyaninler, hidroksisinnamik asitler, hidroksibenzik asitler ve flavanoller gibi besinler sayesinde antioksidan ve anti-enflamatuar özellikleri görür.

Bu bitkisel besinler besinlerin ve kimyasalların işlenmesini sağlayarak hücre zarının işlevselliğini artırır ve dokulardaki iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca yaban mersini yağ ve kalori açısından da oldukça düşüktür.

Yaban mersini düzenli olarak tüketildiğinde artritin gelişme riskini önler, bağırsak iltihabı ve ülseratif kolite karşı vücudun korunmasına yardımcı olur.

Günlük olarak 1 porsiyon (yaklaşık 1/2 su bardağı) yaban mersini tüketimi önerilir. Tatlılarda, meyve salatasında ya da bazı yemeklerde yaban mersini kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-02-20 19:07:42
2017-02-20 15:57:22
2017-02-19 20:47:50
2017-02-19 10:42:24
evet: Evet
2017-02-18 07:46:22