Anasayfa » Mutfaklarımızdaki Şifa » Yayık Ayran Cilt, Saç ve Genel Sağlık için Nasıl Kullanılır

Yayık Ayran Cilt, Saç ve Genel Sağlık için Nasıl Kullanılır

7. Saçlara Sağlık Katar ve Güçlendirir

Yayık ayran saçlarınız için oldukça faydalıdır. Yayık ayranda bulunan sağlıklı miktarda protein ve vitamin, saç büyümesini teşvik etmek ve sağlıklı kılmak için saçınıza çok ihtiyaç duyulan besinleri sağlar.

Aşağıdaki malzemeleri bir blendır içine koyun:

  • 3 yemek kaşığı ayran,
  • 1 yumurta, 1 muz,
  • 2 çorba kaşığı bal ve
  • 3 çorba kaşığı sızma zeytinyağı.

Pürüzsüz bir doku elde edene kadar karıştırın. Bu maskeyi saçlarınızın her tarafına uygulayın. Duş başlığı ile örtün ve 20 dakika boyunca bekletin. Soğuk su ile iyice yıkayın. Bu nemlendirici saç maskesini haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Alternatif olarak, ½ ila 1 su bardağı ayran ve 1 adet muzu (küçük parçalar halinde kesilir) karıştırın. Bu maskeyi saçınıza ve saç derinize uygulayın. 30 dakika bekletin, sonra soğuk su ile yıkayın. Bu saç maskesini haftada bir kez kullanın.

8. Kepekle Savaşır

Kepek muzdarip olanlar müjde, yayık ayran kepekten kurtulmanıza yardımcı olabilir. Ayran yağındaki laktik asit, kepeklenmenin yaygın nedenlerinden biri olan saç derinizde ki mantar gelişimini önlemeye yardımcı olabilir.

Yayık ayran hem kafa derisi kuruluğu ile mücadelede eder hemde yoğun kaşıntı gibi kepeğin olumsz etkilerini ortadan kaldırır.

Saç derinize yayık ayranı uygulayın ve dairesel hareketlerle 10 dakika boyunca hafifçe masaj yapın. 15 dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızı ılık suyla yıkayın. Kepek ile mücadele etmek için bu yöntemi haftada 3-4 kez tekrarlayın.

Alternatif olarak, bir adet limonun suyunu bir bardak yayık ayran içine sıkın. Bu karışımla kafa derisine masaj yapın. Saçınızı yıkamadan önce 15-20 dakika bekleyin. Bu yöntemi haftada 3 veya 4 kez tekrar edin.

9. Kan Basıncını ve Kolesterolü Düşürür

Ayurvedik uygulayıcılara göre günlük bir bardak ayran içmek kötü kolestrolün yanı sıra yüksek tansiyonun da kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilir.

2014 yılındaki Beslenme raporunda yayınlanan bir çalışmada, kısa süreli yayık ayran tüketiminin normotansif bireylerde kan basıncını düşürdüğü bildirildi.

Bunun nedeni, çoğunlukla ayrandaki süt yağı globül zarından (MFGM) kaynaklanmaktadır. MFGM proteinleri, kolesterol düşürücü, antiviral, antibakteriyel ve antikanser gibi biyolojik aktivitelere sahiptir.

Her gün bir bardak ayran içeyim. Tadını arttırmak için, kuru otlar veya kuru kavrulmuş kimyon tohumu tozu ilave edebilirsiniz.

10. Isı Çarpmasını Önler

Yaz mevsiminin yoğun olduğu sırada herkes ısı çarpması yaşayabilir. Bunu önlemek için, güneşe çıkmadan önce bir bardak soğuk ayran için.

Ayran vücut ısısını düşürür ve serin tutar. Tuz, çeşitli elektrolitler ile su dehidrasyonunu durdurabilir.

Yaz günlerinde güneş altında çıkmanız gerekiyorsa, yanınızda bir şişe soğuk ayran taşımanız yeterlidir. Sıcağın etkisini hissetmeye başlayınca birkaç bardak yayık ayran için.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.