Yeni Anne Olanlar İçin Gerekli En Doğal 10 Yiyecek

Yeni Anne Olanlar İçin Gerekli En Doğal 10 Yiyecek

Gebelikte sağlıklı bir diyeti takip etmek çok önemlidir. Bebek doğduktan sonra da annelerin ve çocuklarının sağlıklı beslenmeleri için bu diyete devam etmeleri çok önemlidir. Bu yöntem doğumdan sonraki stres ve annelik baskısı ile başa çıkmada siz değerli annelere yardımcı olacaktır.

Bebeğiniz için gerekli tüm önemli besinleri sağlayabilmek için dengeli bir diyet şarttır. Böyle bir diyet vücudunuzun anne sütü üretmesine de yardımcı olacaktır.

Her bebek için emzirme süresinin uzunluğu değişebilir.Dünya Sağlık Örgütü bebekler için ilk altı ay sadece anne sütü tavsiye eder ve en az bir yıl boyunca anne sütüne devam etmeyi önerir.

Anne sütü bebeğinizi astım, alerji, solunum hastalıkları, sık kulak enfeksiyonları ve diğer hastalıklardan korur. Ayrıca bebeğiniz ile sıkı bir bağ kurmanızı sağlar.

Yeni Anne Olanlar İçin En İyi 10 Doğal Yiyecek

1. Yumurta

yumurta

Yumurta içerdiği dengeli amino asitler ve protein ile kaliteli bir besin kaynağıdır.

Yumurta sarısındaki D vitamini, kemiklerinizi güçlü tutar. Bebeğinizin kemiklerinin gelişmesine  yardımcı olmak için gerekli birkaç doğal besin kaynaklarından birisidir. Ayrıca yumurta bir bebeğin beyin hafıza merkezinin oluşması için çok önemlidir.

Günde 1 yada 2 adet yumurta yiyin. Yumurtaları  haşlanmış ya da omlet şeklinde yiyebilirsiniz.

2. Yulaf ezmesi

yulaf ezmesi

Yulaf insan vücudundaki süt üretimini uyaran en popüler gıdalardan biridir. Yulaf tam tahıllı ve yüksek lifli bir gıda olduğu için kolayca sindirilebilir. Doğum sonrasında çok yaygın olan  kabızlıktan müzdarip olan yeni anneler için çok yararlıdır.

Ayrıca yulafın yüksek demir içeriği yeni annelerde sıkça görülen demir eksikliği anemisi hastalığını önlemeye yardımcı olur. Bunun dışında yulaf ezmesi anne sütünü de arttırır.

Taze pişmiş yulaf ezmesinin besin değerini artırmak için içerisine bir kaşık organik bal, kakule, safran ya da bazı taze meyveler ilave edilebilir.  Bir kase sıcak yulaf ezmesi yemek dinlenmek ve stres ile başa çıkmak için çok faydalıdır.

3. Somon

somon

Somon balığının yağında yüksek miktarda dokosaheksaenoik asit (DHA) olarak adlandırılan omega 3 asidi vardır. DHA yeni doğa bebeğinizin sinir sisteminin gelişimine yardımcı olur.

Ayrıca somon balığında protein ve B12 vitamini yüksektir. Artı  somon balığı tüketmenin doğum sonrası depresyonu önlemeye yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

Haftada iki porsiyon somonun keyfini çıkarın.

4. Kahverengi pirinç

kahverengi pirinç

Kahverengi pirinç gibi tam tahıllı yiyecekler, karbonhidratlar açısından çok zengindir. Sağlıklı olmak isteyen tüm yeni annelerin diyetlerinde mutlaka kahverengi pirinç bulunmalıdır . Kahverengi pirinç enerji seviyesi artırmaya ve kan şekeri seviyesini normal değerlerde tutmaya yardımcı olacaktır.

Beyaz pirince göre daha fazla lif içerir.  Ayrıca anne sütünün miktarını ve kalitesini artırmaya yardımcı olur.

Not: Kahverengi pirinci pişirmeden  önce, birkaç saat boyunca suda bekletin. Bu pirincin sindirimini kolaylaştıracağı gibi daha besleyici hale getirecektir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM