Zihni Sakinleştirici En İyi 10 Hobi

Aktif olarak bir hobiye aşırı düşkünlük zihni sakinleştirmek için en iyi yoldur. Hobiler sizi yoğun ve stresli yaşamdan uzaklaştırarak zihninizin sakinleşmesine yardımcı olur.

Hobinizi gerçekleştirirken o aktivite dışında her şeyi bir kenara bırakmak size adeta bir meditasyon etkisi yaratacak ve gevşemenizi sağlayacaktır.

Hobiler basitçe tanımlamak gerekirse sizin yaratıcı yeteneklerinizi kapsayan bir faaliyet ya da size keyif veren bir ruh hali yaşamanızı sağlayacak çeşitli aktivitelerdir.

İşte sizlere zihni sakinleştirmeye yardımcı olan en iyi 10 hobi;

Müzik:

Müzik zihni sakinleştirecek en güzel sanattır. Hem dinlemek hem beste yapmak olsun her türlü müzik aktivitesi zihni rahatlatarak stresi azaltmaktadır. Gerçekleştirilen bazı bilimsel çalışmalar sonucunda müzik terapisinin kaygıyı azalttığı, bilişsel sağlığı geliştirdiği, ağrıları azalttığı ve güçlü duygulara teşvik ettiği kanıtlanmıştır. Stanford Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bazı araştırmalarda müzik ritminin beyni uyardığı, nörolojik bazı durumların tedavisinde terapi etkisine sahip olduğu ve beyin fonksiyonlarını geliştirdiği ortaya konulmuştur. Hafif bir müzik zihinde ve vücutta hasara neden olan stres hormonunun azalmasına yardımcı en doğal tedavi yöntemi Ayrıca herhangi bir müzik aleti çalmak da stresi azaltmaya ve kişinin kendini ifade etmesine yardımcı olmaktadır. Müzik beyin dalgalarının atımını teşvik için en iyi yoldur.

Bahçe:

bahçe işleri

Stres giderici ve ödüllendirici hobilerden birisi de bahçedir. Dışarıda doğa ile iç içe olmak oldukça keyifli bir iş olmakla birlikte ruhu dinlendirmektedir. Kuş sesleri, toprak ve çiçek kokuları, rüzgarın esintisi, güneş ve doğadaki herşey zihninizi ve ruh halinizi sakinleştirecek en güzel hobilerden biridir. Bilim adamları toprakta bulunan bakterileri adeta antidepresan işlevi gördüğünü ve serotonin üretimi gerçekleştirerek beyin hücrelerini geliştirdiğini düşünmektedirler. Araştırmacılar toprakta bulunan bakterilerin davranış öğrenme eğilimine yardımcı olduğuna inanmaktadır. Ayrıca bahçede ot ekmek, toprağı kazmak ya da hasat yapmak gibi aktiviteler kas ve kemikleri güçlendirerek fiziksel sağlığa faydalı olmaktadır.

Boyama:

resim yapan kız

Johann Wolfgang von Goethe’nin de dediği gibi ”Dünyadan kurtuluş için sanattan daha iyi bir yol yoktur ve sanat sayesinde bir insan dünya ile daha sıkı bir bağ oluşturabilir”. Boyama zihni sakinleştirmek ve rahatlamak için en güzel yoldur. Farklı renkler farklı enerji özelliklerine sahiptir. Bu da ruh halinizi önemli ölçüde etkileyecektir. Örneğin; mavi huzurla ilişkilidir, kırmızı tutkuyu, turuncu canlılığı, sarı iyim severliği, yeşil tazeliği ve mor meditasyon ile yaratıcılığı ifade etmektedir. Ayrıca bu eğlenceli hobi sayesinde zihniniz açılır ve yaratıcılığınız daha da genişler. Aslında boyama bastırılmış öfkeyi, gerginliği ve stresi azaltmak için serbest bir çalışma şeklidir. Aslında derin düşüncelerinizi resme yansıtmayı deneyebilirsiniz. Duygu ve düşünceleri yansıtmak için soyut olarak boyama yapmak en iyi hobilerden biridir.

El Sanatları:

el sanatları

Örgü, dikiş ve diğer el sanatları da zihninizi rahatlatan ve aklınızı işgal edebileceğiniz en iyi hobilerden biridir. Belirli bir öğe ya da desene odaklanmanız zihninizdeki stresleri konulardan uzaklaşmanızı sağlar. Aynı zamanda bu tarz aktiviteler bastırılmış hayal kırıklıkları ve içinizdeki enerjiyi dışarıya çıkarmanız için oldukça yaratıcı çalışmalardır. Yapılan bazı araştırmalar sonucu işçilikle alakalı hobilerin antidepresan etkisi bulundurduğu ve beynin yaşlanmasını önlediğini ortaya koymuştur. İngiliz Dergisi’nde 2014 yılında yayınlanan Depresyon İşi ve Uğraşı Tedavisi isimli dünya çapında 3500 örgü katılımcısının yer aldığı ve katılımcılarının %81.5’inde örgü örme sonrasında mutluluğun görüldüğü saptanmıştır. Örme sırasında tekrarlanan eylemlerin ”dövüş ya da kaç” tepkisini dengelediği ve sinir sistemini düzenlediği görülmüştür. Ayrıca bazı el yapımı anne yadigarları ile tüm aile eğlenceli vakitler de geçirebilir. Bu tarz el işlerinin tamamlanması kişinin benlik duygusunu geliştirmesine ve kendisi ile ilgili olumlu duygular yaşamasına da katkı sağlayacaktır.

Fotoğraf Çekmek:

Üretkenliği artıran başka bir yaratıcı ve eğlenceli hobi de fotoğraf çekmektir. Bir fotoğrafçının objektifinden derin düşüncelere dalmak farklı bir dünyayı görmenizi sağlayabilir. Her şeyin bir güzelliğe ve amaca sahip olduğunu fotoğraf sanatının rahatlatıcı etkisi ile öğrenebilirsiniz. Ayrıca resimler hayata farklı bakış açısına sahip olmanızı ve zihninizi geliştirecek olumlu düşüncelere sahip olmanızı sağlar.

Okuma ve Yazma:

okuma yazma

Okuma ve yazma aktivitesi insanların dinlenmek için kullandığı ortak hobilerden biridir. Sussex Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir çalışma okumanın dinlenmek için en iyi doğal yöntem olduğunu göstermiştir. Sadece 6 dakikalığına gazete ya da kitap okumanın stres seviyelerini %68 oranında azaltmak için yeterli olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca bu aktivite kalp atım hızını yavaşlatmada ve kas gerginliğini azaltmada da oldukça faydalıdır. Duygu ve düşüncelerinizi netleştirmek için onları bir kağıda dökerek stres atmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca okuma ve yazma kişinin kendini ifade edebilme yeteneğini de geliştirmektedir.

Yemek Yapmak:

yemek pişirmek

Bazıları için sıkıcı bir iş olmasına rağmen birçok kişi için eğlenceli ve stres atmayı sağlayan hobilerden birisi de yemek yapmaktır. Zihni rahatlatmak için adeta terapi etkisi gösteren bir aktivitedir. Sadece gıdaları kesmek ve doğramak bile büyük bir sakinleştirici etkisi gösterebilir. Yemek pişirme, çeşitli tatlar, görsel zevkler, cızırtılı sesler ve farklı aromalar ile duyusal deneyiminizin gelişmesini sağlar. Ayrıca yapılan yemeklere başkalarının getirdiği yorumlar bu işi daha eğlenceli ve zevkli bir hobiye dönüştürür.

Evcil Hayvan Yetiştirmek:

evcil hayvan yetiştirmek

Bir köpeği sevmek ya da bir kediyi kucaklamak sizi rahatlatacak hobiler arasında yer alabilir. Yapılan araştırmalar evcil hayvanlarla yaşamanın kişinin ruh halini iyileştirdiği, yüksek kan basıncını düşürdüğü, trigliserid ve kolesterol seviyelerini düşürdüğü gibi çeşitli faydalarını ortaya çıkarmıştır. Birçok bilimsel araştırmalar sonucu evcil hayvan sahibi olan kalp hastalarının daha uzun yıllar hayatta kaldığı görülmüştür. Ayrıca çocuk hekimleri ve kliniklerde zihni sakinleştirmek, anksiyeteyi hafifletmek ve ruh sağlığını düzeltmek için akvaryumlar kullanılmaktadır. Bir evcil hayvana sahip olmak hiç kuşkusuz ki bir hobiden daha büyük bir eğlencedir. Bu hayvanlara gösterilen koşulsuz sevgi hem bir ödül hem de sorumluluktur. İnsanlar için hobi olarak yetiştirilebilecek evcil hayvanlar köpekler, kediler, kuşlar, balıklar, tavşanlar ve dağ gelinciği gibi birçok türdür.

Dans Etmek:

dans etmek

Dans etmek sanat ve hareketleri bir araya getirerek duyguları ifade etmenin farklı bir türüdür. Dans vücudu dinçleştirmeye ve zihni güçlendirmeye yarar. Özellikle Tai Chi Chuan zihni sakinleştirmek için geliştirilmiş derin nefes alma ve gevşeme hareketleridir. Pediatrics & Adolescent Medicine Archives’te İsveçli araştırmacılar tarafından yayınlanan bir çalışmada 8 ay boyunca haftada 2 kez dans programı uygulamanın stres, anksiyete, depresyon ve diğer duygusal sorunları yok etmek için önemli bir destek olduğu belirlenmiştir. Eğlenceli bir hobi olan dans aynı zamanda kalp ve akciğer sağlığını da korumaktadır. Ayrıca fitnes ve aerobik kişinin kendine güven duygusunu geliştirmektedir.

Bisiklet Sürmek:

Tekerlekler, pedallar, dişler ve dünyayı turlamak oldukça heyecan vericidir. Bu anın tadını çıkarmak sizin beyninizdeki düşünceleri silerek çılgınlık yapmanızı ve huzursuzluktan kurtulmanızı sağlayacaktır. Bisiklet sürmek zihni uyararak çevreyi ve dünyayı keşfetmeyi sağlar. Ayrıca bisiklet sürmek fiziksel aktivite sağladığı için kalp hastalığı, diyabet ve artrit gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini de azaltmaktadır.

Hobiler her ne kadar eğlenceli ve duygusal sıkıntılardan uzaklaşmayı sağlasa da asla gerçeklerden kaçmak için bir araç olarak kullanılmamalıdır. Bilakis hobiler kişinin kendini dinlemesi, öz güven kazanmayı, pozitif olmayı,  fizyolojik değişiklikler sağlamayı ve beceri kazanmayı hedefleyen bir araç olarak kullanılmalıdır.

Yorum Yapmak İstermisin?

%d blogcu bunu beğendi: