Anasayfa » Bilinmeyen Gerçekler » Zika Virüsü ile İlgili Gerçekler, Belirtileri ve Önleyici İpuçları

Zika Virüsü ile İlgili Gerçekler, Belirtileri ve Önleyici İpuçları

Zika virüsü vahşi bir yangın gibi yayılan ve birçok kişinin farkında olmadığı ölümcül bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) göre, birkaç AB devletinde her gün yeni vaka teşhis edilir. Vakaların hepsinin bulaşıcı olduğu rapor edilmektedir. Şu anda daha 2016 yılının başlarında olmamıza rağmen bu yıl için salgınlar diğer birçok ülkede yaşanmaya devam ediyor.

Zika virüsü flavivirüs ailesine ait ve dang, sarı humma, Japon ensefaliti ve Batı Nil hastalığı ile ilişkili bir hastalıktır.

Bu virüs Aedes sivrisineği, Dang, Chikungunya ve sarı humma taşıyan aynı sivrisinekler tarafından yayılır. Virüs bulaşmış bir dişi sivrisineğin ısırması yoluyla insanlara bulaşır.

Eğer erken teşhis edilirse hastalığın ilk haftası oldukça önemlidir. ZİKA ile enfekte olanların kanında virüs mevcuttur ve kolayca başka bir sivrisinek bu virüsü diğer insanlara taşıyabilir. Bu nedenle sivrisinek sokmasını önlemek için gerekli adımlar atılmalıdır.

Virüslü bir sivrisinek daha sonra rahatça virüsü diğer insanlara yayabilir. Genel olarak, virüs kişiden kişiye bulaşıcı değildir.

ilk olarak 1947 yılında Uganda’da Zika ormanda keşfedilmesine rağmen, bu salgınları hiçbir aşı veya tedavi yöntemi durduramamış veya kontrol altına alamamıştır. 

Belirtileri ve Algılama

Bu viral hastalığın kuluçka dönemi net değildir, ancak uzmanlar bunun birkaç gün olabileceğine inanıyor. Hastalığın belirtileri dang ve diğer enfeksiyon belirtileri gibi genellikle 2 ile 7 gün sürer.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, ortak belirti ve semptomların arasında hafif ateş, deri döküntüsü, konjunktivit (kırmızı göz) rahatsızlığı  kas ve eklem ağrısı, halsizlik ve baş ağrısı olabilir. Semptomlar kronik değildir ve nadiren ölüme neden olur.

Ancak, bu virüs ile enfekte olan kişilerin yaklaşık yüzde 80’ninde herhangi bir belirti görünmez.

ZİKA virüsünü algılamak için, bir kan ya da doku numunesinin gelişmiş bir laboratuara gönderilip orada değerlendirilmesi gerekir. Virüs sofistike moleküler testleri ile tespit edilebilir.

Doğmamış Çocuklar Üzerindeki Riskler

Gebelik sırasında vücuda giren zika virüsü nedeni ile bebekte mikrosefali bağlantılı doğum kusuru (Başın anormal küçüklük ile karakterize olması) oluştuğunun giderek artan kanıtları vardır.

Yeni doğan bebeklerde mikrosefalinin yanı sıra mental retardasyon, konuşma, hareket ve büyüme gecikmelerine de yol açabilir.

Hastalık Kontrol ve Önleme (CDC) Merkezlerine göre, hamile kadınların Zika virüsünün yaygın olduğu yerlere yapacakları seyahatlerini kesinlikle geciktirmeleri ve doğumdan sonraya ertelemeleri gerekiyor.

Aslında, Zika virüsünden etkilenen bölgelerden dönen hamile kadınlar bunun için test edilmelidir ve erkeklerin bir süre hamile eşleri ile cinsel faaliyetlerden kaçınmaları gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.