10 Adımda Gençleşin – Yaşlanmayı Geciktiren Güzellik Sırları

10 Adımda Gençleşin – Yaşlanmayı Geciktiren Güzellik Sırları

Hepimiz yaşlanmanın doğal bir süreç olduğunu biliyoruz, ama yaşlı görünmemek için büyük çaba gösteriyoruz. Zaman içerisinde bizim kontrolümüz dışında olan birçok genetik ve diğer faktörlere bağlı olarak yaşlanıyoruz.

Ancak sağlıklı bir yaşam tarzı ile yaşlanma belirtilerini geciktirebilirsiniz.

Sağlıklı bir yaşam tarzı öncelikle kendimizi takiple başlar. Bu sayede sağlıklı bir cilde sahip olabiliriz. Yüz bölgemizde oluşan ince çizgiler ile birlikte kırışıklar, cilt lekeleri ve yüzümüzde bulunan sarkmaları yapacağımız birkaç püf nokta ile geciktirebiliriz.

Yaşlanma insanlar için kaçınılmazdır, ancak cildimizin daha genç görünmesini sağlamak ise bizim elimizdedir. Özellikle 10 adımda cildimizdeki yaşlanma belirtilerini geciktirerek güzelliğimizi koruyabiliriz.
İşte Cildimiz İçin 10. Adımda Uygulayacağımız Yaşlanma Karşıtı Güzellik Sırları

1. İyi Bir Cilt Bakım Temizleme Kürü Uygulayın.

İnsanların yaşı ne olursa olsun, sağlıklı cilt her zaman kendini belli eder. Buna binaen cildiniz sağlıklı olduğu sürece yaşlanma belirtileri kedini çok geç gösterecektir.
Her gün sabah ve gece olmak üzere yumuşak bir temizleyici ile yüzünüzü temizleyin.

Bu türde yapılan temizlik ile birlikte cildinizde bulunan yumuşak ve gözeneklerin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Ancak yüzünüzü temizlerken dikkat etmeniz gereken önemli kural yüksel alkol içeren ve cildinizi aşırı derecede kurutan maddeleri kullanmaktan kesinlikle kaçının
Günde iki kez yüz, boyun, eller ve bacaklar üzerinde uygulayacağınız temizleme işlemlerinde kaliteli nemlendiriciler kullanmayı ihmal etmeyin. Yapılacak bu işlemler ile birlikte cildinizin yaşlanmaya karşı savunma mekanizmasına yardımcı olabilirsiniz.

Haftada iki kere yüzünüzü cildinizi tahriş etmeden peleng uygulaması yapınız. Yapılacak uygulamalar ile hücre yenilenmesini yaparak, daha genç görünmenizi sağlayabilirsiniz. Ayrıca yüzümüzde bulunan ölü deri hücreler ile bu sayede temizlenmiş olur, pürüzsüz ve sağlıklı, parlak ve taze cilde sahip olabiliriz.

2. Cildiniz için Uyumlu Cilt Bakım Ürünleri seçin

Bir çok kişi cilt bakım ürünlerini yanlış kullanarak hatalar yapmaktadır. Bu hatalı uygulamalar ile birlikte cilt üzerinde karıncalanma, kaşıntı, kurulur ve cilt üzerinde tahrişler oluşabilmektedir. Bu tür uygulamaları önlemek ise aslında çok kolaydır.
İlk öncelikle yapmamız gereken cildimizin türünü belirlemek olacaktır.

Daha sonra sağlıklı ve genç bir cilde sahip olabilmek için cildimize uygun cilt bakım ürünlerini seçilmesi gerekmektedir. Cildimize bakım yaparken çok sayıda kozmetik ürünü bir arada kullanmak ise yapılan yanlışlardan birisidir.
Cilt bakım ürünleri içinde yer alan retinol, pepditler ve antioksidanların kullanım tarihlerine dikkat edilmesi gereklidir. Retinal kolajen ve elastik üretim cilt bakım ürünleri fazla kullanılmamalıdır. Daha genç bir cilt için peptitler yanında yardımcı olmak amaçlı olarak kolajen üretimini ve hücre onarımını arttırabilirsiniz. Antioksidanlar cildimizin güneş ışınlarından korumak için doğal bir cilt güzelliği veren önemli bir yardımcıdır. Cildinizin türü için emin değilseniz bu konuda bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

3. Günlük Olarak Güneş Işınından Faydalanın

Güneş güzellik uzmanları tarafından tavsiye edilen en son yaşlılık karşıtı olarak bilenen koruyucu niteliğindedir. Güneşin yararlı ışıkları yanında aynı zamanda zararlı ışınları cildimize zarar verebilir. Bu sebeple Yaz, kış, sonbahar veya yağmurlu günlerde dahi evinizden dışarı çıkarken güneşin zararlı etkilerinden cildimizi korumak için, kaliteli bir güneş kremi uygulamasını ihmal etmeyin.
Güneşin yararlı ışınları dışında cildimize zarar veren ve çok fazla maruz kalınan güneş ışınları ile cildimizde bulunan elastin ve kolajen kaybı yaşanmaktadır. Bu kayıplar sonrasında cildimizde sırası ile güneş lekeleri, kırışıklıklar, düzensiz cilt renkleri, kuruluk, sert cilt ve güneş yanığı oluşumları cildimizde görülmektedir.
Kış aylarında dahi güneşin ışınlarından koruyucu SPF15 uygulanılması gerekmektedir. Cildimizin en çok yaşlılık karşıtı için geliştireceğimiz bölgeleriniz, yüz bölgesi, kulaklar, boyun, bacak ve ellerde güneş kremi uygulamaları yapılması önemlidir.

4. Günlük Uyku Güzellik Verir

Yıllardır genç görünümlü kalmak için insanlar tarafından söylenen güzellik uykusu sözü esasen gerçektir. Uyku gençliğimizi korumak için en güçlü gençleştirici tedavi olarak bilinmektedir. Günlük güzellik uykuları 7 ila 8 saat arasında olmalıdır.
Uyurken insan metabolizmasının adrenalin ve kartikosteroid düzeyleri düşer ve vücudumuz büyüme hormonlarını üretmeye başlar. Bu süre boyunca vücudumuzda hücre onarımı ve büyüme işlemleri gerçekleştirilir.

Eğer yeterli derecede uykumuzu almıyorsak, vücudun bu işleyişinde bozulmalar oluşur. Kırışıklar, donuk cilt ve cildimizde oluşan ince çizgiler gibi yaşlanma belirtileri bir çok şekilde insanlar tarafından görülmektedir.
İyi bir gece uykusu ile daha iyi bir hafıza, stressiz bir ruh hali, dikkat ve konsantrasyon gibi bir çok yararlarının yanı sıra, insanların kalk rahatsızlıkları ile kalp krizinin riskinin azalması sağlanır. Güzel bir uyku için yapmamız gerekenler arasında, yatmadan önce kafeinli içeceklerden uzak durmak, Ilık bir banyo ile birlikte, doğru bir yatak ve güzel bir yastık ayarlamamız yeterli olacaktır.

5. Günlük Egzersizler

Egzersiz vücut ve zihin için iyidir. Düzenli egzersiz kan akışını artırır ve cildimizi sağlıklı ve canlı tutar. Aynı zamanda hormonları düzenler ve rahat bir uyku için sizi hazırlar. Araştırmalara göre egzersiz sağlık açısından en önemli potansiyele sahip bir uygulamadır. Kalp hastalığı, obezite gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
Günlük yapılan egzersizler ile vücudumuzun dayanıklılığı artar.

Kas gücü, denge ve kemik yoğunluğu için yapılan egzersizler insan yaşamında büyük önem taşır.
Günlük 20 ila 30 dakika boyunca fiziksel aktiviteler ile kendinize zaman ayırın. Yaşlanma sürecini yavaşlatmak için egzersiz olarak yürüyüş, dans, bisiklet, bahçe ve hatta ev işlerini yaparken bile kendiniz için hareketler belirleyebilirsiniz. Bu tarzda yapılan Aerobik ve yoga derslerine katılabilirsiniz.

6. Fazla Stres Yapmayın

İnsanların çalışma alanlarında yoğun stres altında olduğu bilinmektedir. Stres yaşlanmayı hızlandırır, vücutta stres sonrasında oluşabilen fiziksel değişimler oluşabilmektedir. Stresli iken insan vücudundaki hormon dengesi değişir, kalp daha hızlı atmaya başlar ve kan basıncı yükselir.
Stres sonrasında depresyon, uykusuzluk, halsizlik sonucu kilo alımı ve yorgunluk sizi daha yaşlı bir görünüme hazırlayan koşullara neden olabilir.
Öncelikle, hayatınızın stres düzeyini kontrol altına almak için birkaç tecrübe yapın. Eğer kendinizi stres altında hissediyorsanız, doğaya çıkın, yürüyüş yapın, yoga, meditasyon gibi farklı etkinlikler ile zihninizi temizleyin ve stresten uzak durun. Bu konuda yapılan derin nefes çalışmaları ile anlık olarak stresinizi kontrol altında tutun. Bunun için bir uzmandan yardım almaya çekinmeyin.

7. Sağlıklı beslenin

Sağlıklı cilt, sağlıklı beslenme ile başlar. Bu sebeple tükettiğiniz yiyeceklerin ne kadar sağlıklı olduğu hakkında ciddi ciddi düşünmek gerekir. Yaşlanma sürecini yavaşlatmak için, bu anahtar ipuçlarını izleyin.
Diyet yaparken fazla antioksidan bakımından zengin gıdalar ekleyin. Böylece antioksidanlar hem cildinizin kırışıklığını önlemiş olur, hem de ölü hücrelerin yenilenmesine ve korunmasına yardımcı olur.

keten tohumu ve yağlı balıklarda bulunan yağ asitleri yeterli kadar tüketilir ise, cildinizin düzgün doku onarımında yardımcı olacaktır. Ayrıca, bu tür besinler vücuttaki iltihabı azaltır ve ruh sağlığını geliştirmek için yardımcı olur.
Günlük olarak 5 porsiyon meyve ve sebze, 3 porsiyon kepekli tahıllar tüketmeye özen gösterin. Bu tür beslenmeler vücudunuzun düzgün çalışması için gereken protein, kalsiyum, D vitamini, demir, çinko ve diğer gerekli mineralleri sağlayacaktır.

8. Sağlıklı Cilt için Suyun Önemi

Su, genç görünümlü cildin temelidir. Günlük olarak tüketilen bol su miktarı ile hem metabolizmanın düzgün çalışması, hem de cildin sağlıklı kalması sağlanır. Düzenli su tüketimi genç ve sağlıklı görünmesini sağlar, cildinizi sulu ve nemli kalmasına yardımcı olur.

Ayrıca, su tüketimi ile sindirime yardımcı, enerji ve konsantrasyon ve vücudun toksinleri atılması sağlanır. Yeterli su tüketilmediği takdirde cilt, kuru, donuk, ince çizgilerin ve kırışıklıkların yanı sıra dudaklarımızın çatlamasına neden olur.
Her gün su 8-10 bardak içmek, vücudun su dengesini sağlar. Su ile birlikte, yeşil çay, meyve suları ve sebze suları içmeye, ya da su içeriği zengin meyve ve sebze yiyebilirsiniz.

9. Sınırlı Alkol Tüketimi

Fazla alkol tüketimi yaşlanma sürecini hızlandırır ve vücutta mineral gelişimlerini etkileyen zararlar verebilir.
Fazla alkol tüketimi ile karaciğer rahatsızlıkları ortaya çıkar. Karaciğer cildiniz kuru ve cansız görünmesini sağlar zararlı toksinleri ortadan kaldırmak için çok iş yapar. Alkol tüketimi ile birlikte melanom dışı cilt kanseri, rosacea ve cilt tahriş sebepleri riskini artırabilir. Genç görünümlü bir cilde sahip olmak için fazla alkol tüketiminden kaçınılması gerekmektedir.

10. Sigarayı Bırakın

Sigara cildinizi tahriş ederken aynı zamanda da gerçek yaşınızdan daha yaşlı görünmesini sağlar. Sigara içerisinde 4000’den fazla zararlı toksinleri içerir.
Bu toksinlerin kanın oksijen miktarının azaltılması sonucunda, cildin üst katmanlarında kan damarlarının daralmasına neden olur. Ayrıca, sigara kanser riskini arttırır.
Sigara tüketimi sonrasında donuk cilde, cildin sarkmasını, dudakların sağlıksız olmasına yol açabilir, ağız ve gözler, yanaklar, donuk saçlar ve tırnaklar renksiz derin çizgiler etrafında kırışıklıklar oluşmasına vesile olur.

Sadece sigara kullanımı değil, sigaranın yanı sıra dumanında bulunan toksinler ile birlikte genel sağlık üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Solunum problemleri, yüksek kan basıncı, zayıf bir bağışıklık sistemi, akciğer ve diğer kanser türlerinin oluşmasına neden olabilir.
Genel olarak sağlığınız ve cildiniz için sigaranın kötü etkileri göz önüne alındığında, bu kadar anlatılan kötü ve olumsuz süreçler bile kısa sürede sigarayı bırakmak için gereklidir.

SAĞLIKLI CİLT İÇİN YAPILMASI GEREKEN BİR KAÇ PÜF NOKTA
• Havuzlarda yüzerken suyun içerisinde bulunan klor temasına en aza indirmek.
• Yüzünüze bulunan sivilce ve akneleri patlatmayın.
• Yemekleriniz de düzenli beslenin. Öğün atlamayın.
• makyaj ile yatmaktan kaçının.
• Duş alırken çok fazla sıcak su kullanmayın. Kaşıntı ve döküntü yapabilir.
• Gün boyunca klimalı odada kalmaya kaçının.
• Telefonlar ile konuşurken fazla yüzünüze bastırarak konuşmaktan kaçının.
• Düzenli olarak makyaj fırçaları ve araçlarını temizleyiniz.
• Bir ayda en az bir kez bir vücut masajı yapmayı ihmal etmeyin.
• Hayatınıza kahkaha ekleyin ve genç hissetmeyi unutmayın
• Eğlenceli, kaygısız bir tutum içerisinde olun.
• Yaşınız ve vücut şekline göre Elbise ve parlak renkler seçin.
• Genç görünmek için doğru saç kesimlerini yapmayı unutmayın.

2

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!