Adet Öncesi Sendromu (Premenstrüel Sendrom) için 7 Bitkisel Tedavi

Adet dönemi hemen öncesinde kadınlarda ortaya çıkan ağrı, endişe, göğüs daralması ve diğer sorunlar premenstrüel sendromlardır ve kadınlar için çok rahatsız edici bir durumdur. Bu dönemlerde kimyasal ilaçlar kullanmak yerine, tamamen doğal ve zararsız bitkisel yöntemlerle premenstrüel sendrom etkilerinden kurtulmak mümkün.

Menstrüasyon (adet kanaması) doğal bir süreçtir ancak çeşitli sorunları da yanında getirir. Premenstrüel (adet öncesi) sendromu da bunlardan biridir. Premenstrüel sendrom rahatsızlıklarından kurtulmak için bitkisel yöntemleri deneyin.

Bu dönemi dikkatli bir şekilde izlemek ve ona göre hareket etmek gerekir. Tedavisi için uygulanacak ilaçlar, doğal ve yan etkisi olmamasına dikkat edilmelidir. Bu yazımızda size adet (aybaşı) öncesi sendromu veya diğer adıyla premenstrüel sendrom için doğal ve bitkisel tedavilerden bahsedeceğiz.

Ayrıca vereceğimiz bu ev yapımı ilaçlar; kabızlık, şişkinlik, mide bulantısı, kramp ve daha birçok rahatsızlıkları tedavi etmeye yardımcı olacaktır.

İşte Adet (Aybaşı) Öncesi Sendromunun Evde Tedavi Yöntemleri:

1. Tarçın

Tarçın, Premenstrüel (adet öncesi) sendromu oluşan rahatsızlıklara oldukça faydalıdır. İçerisinde bulundurduğu besinlerle bu dönem oluşan rahatsızlıklarınızdan kurtulabilirsiniz.

Tarçın

Hazırlanışı:

 • Bir yemek kaşığı tarçın tozunu alın
 • Bir bardak kaynamış suya katın ve karıştırın.
 • Karışıma ek olarak 1 çay kaşığı bal katabilirsiniz.

2. Zencefil Çayı 

Zencefil, adet öncesi dönemde oluşan rahatsızlıklara karşı oldukça etkilidir. Ayrıca zencefil, mutfaklarımızdaki şifa kaynaklarından biridir. Soğuk algınlığından tutun da, iltihaplanmalara kadar birçok hastalığa iyi gelmesi ile bilinir.

Adet öncesi sancıları için zencefil

Hazırlanışı:

 • Biraz zencefil alın ve doğrayın
 • Zencefilleri kabın içine dökün ve su ekleyin
 • Kaynadıktan 3-5 dakika sonra ateşten kaldırın
 • Ayrıca çayınızın içine 1 çay kaşığı bal eklemeyi unutmayın.

3. Keten Tohumu

Keten tohumu, premenstrüel (adet öncesi) sendromunda oluşan ağrı ve diğer sorunları azaltmaya yardımcı olan besinler içerir. İçerisinde bulunan omega 3 yağı da, başta kalp rahatsızlığı olmak üzere, birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir.

Premenstrüel sendrom döneminde meydana gelen, göğüs rahatsızlıkları, endişe ve depresyon gibi durumları keten tohumu tüketerek giderebilirsiniz.

4. Rezene Tohumu

Çeşitli yemeklerde kullanılan rezene tohumu, adet öncesi ağrıları gidermek için kullanılabilir. Uzun süreli kramp ve ağrılar için oldukça faydalıdır.

Adet öncesi sancılar için rezene tohumu

Hazırlanışı:

 • 2 Bardak suya 1 avuç kadar rezene tohumu koyun
 • Bu suyu kaynatın
 • Kaynadıktan sonra suyunu bardağa süzün
 • Tarifimiz Hazır, bu karışımı içerek adet sancılarını azaltabilirsiniz.

5. Elma Sirkesi

Elma sirkesi, birçok rahatsızlık gibi adet öncesi ağrılarını hafifletmekte oldukça etkilidir. Baş ağrısı, sancı ve diğer ağrılarınız için de iyi gelecektir.

Sancılar için elma sirkesi

Yapımı ise çok basit 1 bardak suya 1-2 çay kaşığı elma sirkesi ekleyip için.

6. Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, B vitamini içeriğiyle sadece premenstrüel sendrom değil birçok rahatsızlığınıza iyi gelecektir.

Adet ağrıları için yulaf ezmesi

Yapımı ise oldukça basit kahvaltıdan önce 1 kaseye kuru meyve, yulaf ezmesi ve süt ekleyerek premenstrüel sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Ayrıca yulaf ezmesinin cilt sağlığına da iyi geldiği bilinmektedir.

7. Yumurta

Yumurta da, yulaf ezmesi gibi B vitamini içerir. Yumurtayı tüketerek birçok rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Eğer sizde premenstrüel sendromunda olduğunuzu düşünüyorsanız yumurta tüketmenizde fayda var.

Aybaşı öncesi ağrıları için yumurta

Yorumla