Ağız Sağlığı Diyabetli Hastalar için Neden Önemli?

İyi ağız sağlığı herkes için önemlidir, ancak şeker hastası iseniz, daha da önemli hale gelir. Çalışmalar diyabet ve ağız sağlığı arasında doğrudan bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır.

Şeker hastalığı, ağız boşluğundaki değişikliklere, dişeti hiperplazisi ve periodontitis (piorrhea) gibi dişeti iltihabı ile ilgili problemlere yol açabilir.

Diğer diyabetle ilişkili ağız hastalıkları diş çürümesikandidiyazisglossodinia (yanan ağız sendromu)ağız kokusu ve ağız kuruluğu (kserostomi) dur.

Tedavi edilmeyen ağız sorunları diş kaybına neden olabilir. Diğer taraftan, diş eti hastalıkları da şeker hastalarının kan şekeri seviyelerini kontrol etmesini zorlaştırabilir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, her yaştan yaklaşık 30.3 milyon insan (ABD nüfusunun yüzde 9.4’ü) diyabet hastasıydı.

Diyabet teşhisi konan kişi sayısı gün geçtikçe artıyor, bu nedenle insanların ağız bakımı ve bununla ilişkili sağlık sorunlarından haberdar olmaları önemlidir.

2011 yılında İngiliz Dişhekimliği Dergisinde yayınlanan bir araştırma, diyabetli hastalarda iyi ağız sağlığının önemi ile ilgili olarak hem sağlık çalışanlarına hem de hastalara yönelik eğitim ve tavsiyeye ihtiyaç olduğunu bildirmektedir.

2012 yılında Uluslararası Koruyucu Hekimlik Bülteninde yayınlanan bir çalışma, ağız sağlığı eğitiminin ve şeker hastalarının diş problemlerinin düzenli takibinin çok gerekli olduğunu bildirmektedir.

Amerikan Tıp Bilimleri Dergisinde 2013 yılında yayınlanan bir başka çalışma da diyabetin çeşitli oral belirtileri hakkında eğitilmek üzere şeker hastalarını tedavi eden hekimlere gereksinim olduğunu vurgulamakta, bu nedenle sorunlar erken teşhis edilebilmekte ve ağız sağlığı uzmanlarına sevkler zamanında yapabilemektedir.

Kan Şekeri Seviyenizin Ağız Sağlığınızı Nasıl Etkiliyor?

Diyabet vücudunuzun bakterilerle savaşma kabiliyetini etkileyebilir. Yüksek kan şekeri seviyesi, bakterinin ağız içinde büyümesine yardımcı olur ve bu da enfeksiyona neden olabilir. Bu enfeksiyon dişlerinizi fırçalarken akan kanla, boğaza girebilir ve diş eti şişliklerine yol açabilir.

Ayrıca, diyabet ağızdaki mikropla mücadele güçlerini zayıflatabilir. Ağızda nem kaybına neden olabilir, bu da ağrı, yaralar, enfeksiyonlar ve çürüklere neden olabilir.

Şeker hastalığı aynı zamanda, bir tür mantar enfeksiyonu olan pamukçuk riskinin artması ile de ilişkilidir. Tükürükte ki yüksek glikoz, enfeksiyona ve ağız kuruluğuna karşı zayıf direnç (düşük tükürük seviyeleri) oral pamukçuğa neden olabilir.

Şeker Hastalığınız Varsa Ağız Sorunları Önlemek İçin Öneriler

Diyabetle ilişkili oral komplikasyonları önlemek için, atmanız gereken ilk adım kan şekeri seviyeleriniz üzerinde optimum kontrol sağlamaktır. Yapacağınız düzenli egzersiz, insülin, ağızdan alınan ilaçlar ve sağlıklı bir diyet ile kan şekeri seviyesini kontrol altında tutabilirsiniz.

Her zaman kan şekerinize dikkat edin ve şeker seviyesi sürekli yüksekse doktorunuza başvurun.

Diğer ipuçlarını şu şekilde sıralayabilirz:

 • Dişlerinizi düzenli fırçalayıp diş ipi kullanarak iyi ağız hijyenini sağlayın. Dişlerinizi her gün iki kere, düzgün bir diş fırçasıyla, düzgün bir şekilde fırçalamalısınız.
 • Ağızdaki bakterilerin büyümesini engellemek için hindistancevizi yağı ile yağ çekmeye çalışın.
 • Diş çürümesinin önlenmesine yardımcı olmak için, şekerli aperatifler yemek ve karbonatlı içeceklerin içme sıklığını azaltın.
 • Su, geceleri yatağa atmanız gereken tek içkidir.
 • Takma dişler kullanıyorsanız, takma dişlerinizi her gün çıkarın ve temizleyin. Takma dişlerle kesinlikle uyumayın.
 • Alkolsüz bir gargara kullanın.
 • Tükürük üretimini uyarmak için bol miktarda su için ve şekersiz sakız çiğneyin.
 • Sigara içmeyin ve enfeksiyon riskinizi azaltmak için tüm tütün ürünlerinden uzak durun.
 • Kan şekeriniz kontrol altında değilse asla diş tedavisi yaptırmayın. Yüksek kan şekeri, işlem sonrası enfeksiyon riskinizi artırabilir.
 • Ağzınızı düzenli olarak kontrol ederek anormal durumlar olup olmadığını kontrol edin. Ağızda kuruluk, beyaz lekeler, ayrıca diş eti şişmesi ve kanaması olup olmadığını kontrol edin.
 • Yılda iki kez bir dişçiye muayene olun. Bununla birlikte, eğer diş eti hastalığı için herhangi bir uyarı işareti görürseniz, derhal diş hekiminizden yardımı alın.

Yorumla