Oil Pulling (Ağızda Yağ Çevirme) Nasıl Yapılır – Bilinmeyen Faydaları Nelerdir

Oil Pulling (Ağızda Yağ Çevirme) Nasıl Yapılır – Bilinmeyen Faydaları Nelerdir

Ağızda yağ çevirme eski bir Ayurveda yöntemidir. Sağlığınız, özellikle ağız sağlığınız için çok faydalıdır. Basitçe söylemek gerekirse bu yöntem sayesinde, yani yağı ağzınızda çevirerek vücudunuzdaki bakteri ve toksinleri temizleyebilirsiniz. Sonunda yağı tükürdüğünüzde, tüm bakteriler ve toksinler lavabonuza akıp gider!

Toksinlerden kurtulmak önemlidir, çünkü bu zararlılar iltihaplanmalara ve alerjik reaksiyonlara neden olabilirler.

Toksinlerin temizlenmesi, vücudunuzdaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur ve baş ağrısından kalp hastalığına kadar sağlığınızın her yönünü olumlu yönde etkiler.

Bunu destekleyen birkaç bilimsel çalışma olmasına rağmen, birçok insan bu geleneksel Ayurvedik çareyi bilmiyor veya kullanmıyor. Bununla birlikte, bu tedavi ucuz, zararsız ve kolay takip edildiği için günümüzde popülerlik kazanmaktadır.

Oil Pulling (Ağızda Yağ Çevirme) Nasıl Yapılır

Ağızda Yağ Çevirme (Oil Pulling) Nasıl Yapılır?

 1. 1 yemek kaşığı organik, rafine edilmemiş, soğuk preslenmiş bitkisel yağı ayçiçek yağı, susam yağı veya başka herhangi bir yenilebilir sıvı yağı alın. Pek çok insan, hindistancevizi yağını kullanmayı tercih eder, çünkü birkaç ek sağlık yararı vardır ve laurik asit içeriği nedeniyle güçlü anti mikrobiyal özelliklere sahiptir.
 2. Yağı ağzınıza koyun ve yaklaşık 20 dakika boyunca çevirin. Bu yağlar gargara YAPMAYIN ve yağı yutmayın.
 3. Tükürün ve dişlerinizi her zamanki gibi fırçalayın.
 4. Bunu günlük sabahları, aç karnına yapın. Ağız kuruluğunuz varsa, işlemi yapmadan bir saat ya da daha fazla önce bir kaç bardak su içebilirsiniz.

Ağızda Yağ Çevirmenin (Oil Pulling) Faydaları

Ağızda yağ çevirme sayesinde bakteri ve plaklar temizlenir , kötü nefes kokusu, diş ağrısı, hassasiyet ve diş eti hastalıkları gibi sorunlar tedavi edilir. Ayrıca dişlerinizi beyazlatmaya, ağız yaralarını iyileştirmeye, çürükleri önlemeye ve diş etlerini sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

2013 yılında Hindistandaki Meenakshi Üniversitesi Kurumsal Gözden Geçirme Kurulu tarafından analiz edilen ve onaylanan bir çalışma, plağın neden olduğu diş eti iltihabından muzdarip katılımcılarda bu tedavinin plak ve diş eti iltihabı üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğunu buldu.

Bilim adamları, ağızdaki mikroorganizmaların, bir yağ zarı ile kaplı tek bir hücreden oluştuğunu söylerler. Yağla temas ettikleri zaman, aynı zamanda yağ olduğundan, doğal olarak birbirlerine yapışırlar.

Ağız sağlığı, genel sağlık için de gereklidir, çünkü diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar gibi bazı hastalıklar dişeti hastalığı ile bağlantılıdır.

Çalışmalar ileri derecede sakız hastalığı veya periodontal hastalıktan gelen mikropların kan dolaşımına girebildiğini, arterlerdeki yağlı plaklara bağlanabildiğini ve kan akışını kısıtlayan ve kalp krizine yol açabilecek pıhtıların oluşumuna katkıda bulunduğunu ileri sürmektedir.

Benzer şekilde, beyindeki tıkanmış arterler de felce yol açabilir. Diş eti hastalığının da kan şekeri seviyelerinde olumsuz bir etkisi olabilir ve bu da diyabetin kontrol altına alınmasını zorlaştırır.

Üstelik daha önce de belirtildiği gibi, ağızda yağ çevirme, bakterilerin ve toksinlerin dışarı çekilmesine yardımcı olur, böylece vücudunuzdaki inflamasyonu azaltır ve sağlığınızı baltalayan kronik inflamasyonun domino etkisini önler.

Ayrıca başka sağlık yararları da vardır, ancak bu gibi durumlarda neden veya nasıl işe yaradığının kesin nedeni hala bilinmemektedir.

Ağız sağlığı yararlarına ek olarak, burada ağızda yağ çevirmenin diğer bazı sağlık yararları vardır.

 • Baş ağrısı ve migreni hafifletir
 • Egzamayı azaltır
 • Artrit ve ilgili hastalıkları tedavi eder.
 • Sinüsleri temizler ve enfeksiyonları azaltır.
 • Lenfatik sistemi geliştirir
 • Metabolizmayı uyarır
 • Kalp hastalığını önler
 • Böbrek fonksiyonunu destekler
 • Alerjileri hafifletir
 • Menstrüel döngüleri düzenler ve PMS’yi azaltır
 • Daha iyi uyumayı sağlar

Her ne kadar ağızda yağ çevirmek sağlığınıza büyük ölçüde fayda sağlayabilirse de, ciddi rahatsızlıkların doğru teşhis ve tedavi gerektirdiğini aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle, nitelikli bir sağlık hizmetleri uzmanı tarafından önerilen tedavi ile birlikte ek bir tedavi olarak kullanın.

İpuçları

 • Ağzınızda 1 çorba kaşığı yağ koymak midenizi bulandırıyorsa, miktarı 1 çay kaşığı kadar azaltabilirsiniz. Ayrıca, başlangıçta günde sadece 5 ila 10 dakika deneyebilirsiniz. Yöntemi hala hoş bulmuyorsanız, yağı tükürün ve başka bir gün tekrar deneyin.
 • Yağı ince, köpüklü ve sütlü beyaz bir hal alana kadar ağzınızda tutmaya devam edin.
 • Yağı ağzınızda çevirirken çok fazla itip zorlanmayın, bu yüz kaslarınızın ağrımasına neden olabilir.
 • Yöntemi uyguladıktan sonra yağı yutmayın. Çünkü işlem sonrası yaz toksinler ile yüklüdür.
 • Yağla işiniz bittiğinde, bir lavabonun yerine çöp kutusuna tükürün, yağ tahliyeyi tıkayabilir. Bu çabuk katılaşan hindistancevizi yağını kullanırken özellikle önemlidir.
 • Yağı tükürdükten sonra ağzınızı ılık tuzlu su ile durulayıp dişlerinizi fırçalayın.
 • Bu ilaca alıştığınızda, günde üç kez – kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinden önce yapabilirsiniz. Bir şey yedikten sonra oil pulling yapmak mide bulantısına neden olabilir.
 • Ağızda yağ çevirme beş yaşından büyük herkes tarafından yapılabilir.
 • Olumlu sonuçlar almak için, bu yöntemi en az birkaç ay düzenli olarak kullanın.

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!