Alveolit (diş çekimi sonrası iltihaplanma - kuru soket veya dry soket) bitkisel

Diş Çekimi Sonrası Ağrı ve İltihap (Alveolit) Doğal ve Bitkisel Tedavisi

Diş çekimi sonrası, sinirleri ve çene kemiğini korumak için, diş çekilen bölgede bir kan pıhtısı oluşur. Bazen bu pıhtı yemek kalıntıları ve sıvıların bu bölgeye temas etmesiyle gider ve dişin çekildiği yerde ağrı, enfeksiyon, şişme ve iltihaba neden olur.

Tıp dilinde buna alveolit denir. Daha çok 20 lik diş çekimi sonrası meydana gelen bu ağrı ve iltihaplanmalar, diş çekimi sonrası yapılması gerekenler ihmal edilirse katlanılmaz bir hâl alabiliyor.

İşte Diş Çekiminden Sonra Oluşan Sorunlar (Alveolit) için Çözümler

1. Yanağınıza Buz Torbası Tutun

Diş çekimi sonrası oluşan ağrı ve iltihaplanmayı azaltmak için çekilen diş bölgesindeki yanağınıza 15 dakika boyunca buz torbası tutun. Bu yöntem sizi çok rahatlatacaktır. Bunu günde 3 kez tekrarlayabilirsiniz.

2. Karanfil veya Karanil Yağı Kullanın

Karanfil yağı, antimikrobiyal ve anti-inflamatuardır. Ağrıları azaltır ve çekilen diş bölgesinde oluşan enfeksiyonu en aza indirir.

 • Bir top pamuğu önce suya batırın ve suyunu sıkın.
 • Şimdi üzerine biraz karanfil yağı dökün ve çekilen dişinizin üzerine koyun.
 • Rahatlayana kadar dişinizde beklesin.
 • Eğer evinizde karanfil yağı yoksa bir karanfili çekilen diş bölgesine koyun rahatlayana kadar bekletin.

Diş çekiminden sonra oluşan ağrı ve şişmeyi tedavi etmek için bunu günde 2 defa yapın.

Ayrıca bu yöntem diş ağrılarını dindirmek için de kullanılabilir.

3. Ilık Tuzlu Su ile Ağzınızı Çalkalayın

Günde 2-3 kez ağzı ılık tuzlu su ile çalkalama, diş çekimi sonrası meydana gelen sorunlar için faydalıdır. Tuzlu su ile ağzınızı çalkalamak, iltihaplanmayı ve ağrıları azaltır, dezenfekte eder.

4. Soğuk Çay Poşeti Kullanın

Islak bir çay poşetini buzdolabında soğutun, doğrudan dişinizin üzerine yerleştirin ve ısırarak sabitleyin.

Çaydaki tanik asit, doğal antibiyotiktir. Diş çekimi bölgesinde iltihaplanmayı önler ve ağrıları hızla azaltarak rahatlama sağlar.

İster çay içmek için kullandığınız bir çay poşetini, soğutup kullanın, isterseniz yeni bir sallama çay poşetini ıslatıp soğuttuktan sonra kullanın.

5. Hidrojen Peroksit Çözeltisi Hazırlayın

Hidrojen peroksiti ¼ oranında su ile seyreltin (1 kaşık hidrojen peroksit ile 4 kaşık suyu karıştırın). Günde 2-3 defa bu solüsyonla ağzınızı çalkalayın.

Hidrojen peroksit, bir dezenfektan ve ağrı kesici olup, iltihabı azaltır ve çekilen diş bölgesindeki enfeksiyonu giderir. 20 lik diş çekimi sonrası hızlı bir şekilde iyileşmeye yardımcı olur.

6. Alveolit için Ojenol Yağı Kullanın

Ojenol yağı diş çekilen bölgede oluşan iltihaplanma ve ağrılar için mükemmel bir çözümdür.

Ojenol yağı, karanfil yağı gibi çalışır ve enfekte olmuş dişe karanfil yağı gibi uygulanabilir, ancak dikkatli olunmalıdır.

Diğer alanlarla temas ettiğinde tahriş edici olabilir. Bu nedenle, su ile ıslatılmış bir pamuğa az miktarda döktükken sonra sadece çekilen diş bölgesine bastırılmalı ve diğer alanlara sürmemeye dikkat edilmelidir.

7. Zerdeçallı Su ile Ağzınızı Çalkalayın

Bir bardak suya 1 yemek kaşığı zerdeçal tozu ilave edin ve karıştırın. Bu karışımla ağzınızı günde birkaç kez çalkalayın.

Zerdeçal bir antiseptik (mikrop öldürücü), anti-inflamatuar (iltihap önleyici) ve antibakteriyeldir. Bu nedenle alveolit kaynaklı ağrıları azaltmak, iltihaplanma ve enfeksiyonları önlemek ve özellikle 20 lik diş çekiminden sonra damağınızın hızlı bir şekilde iyileşmesini istiyorsanız; bu tedaviyi kullanabilirsiniz.

8. Zerdeçal Macunu Yapın

Zerdeçal diş çekimi sonrası sorununu hızlı bir şekilde tedavi etmek ve iyileşmek için harika bir bitkisel tedavidir.

 • Bir tutam zerdeçal tozunun üzerine birkaç damla hardal yağı ve tuz ekleyerek yoğun bir macun haline getirin.
 • Çekilen diş bölgesini bu macun ile doldurun.

Bu macun, çekilen diş bölgesini iltihaplanma ve enfeksiyondan korur, ağrı ve şişkinliği azaltır. İyileşene kadar her 4 saatte bir yenileyin.

9. Yoğurt Yiyin

Günde bir kâse yoğurt yiyerek alveolit sorunundan çabucak kurtulabilirsiniz.

Yoğurt; enfeksiyonu azaltan, vücudun enfeksiyonlara karşı mücadelesinde yardımcı olan, diş çekimi iltihabının ağrılarını azaltan vücuda yararlı bakteriler içeren bir probiyotiktir.

10. Gazlı Bezle Tampon Yapın

Çekilen diş bölgesinin üzerine nemli bir gazlı bez koyun ve sabitlemek için ısırın.

Bu yöntem, enfeksiyon, iltihaplanma, ağrı ve şişmeyi önleyerek çabuk iyileşmenizi sağlar. Gazlı bezde bakteri üremesini önlemek için her 4 saatte bir değiştirin.

11. Alveolite Karşı Limon ve Tuz

Alveolite karşı, Az miktar limon suyu alın ve bir tutam tuz ekleyin. Ağrıyı gidermek ve çekilen diş bölgesini dezenfekte etmek için bunu çekilen diş boşluğuna koyun.

Diş etlerinde ve çekilen diş bölgesindeki iltihaplanmayı en aza indirmek ve mikropları öldürmek için bu yöntem mükemmeldir.

12. Bol Sıvı Tüketin

Bol miktarda sıvı tüketmek kanı sulandırır ve toksinlerin vücuttan hızlı bir şekilde atılmasına yardımcı olur. Ancak su veya diğer şeyleri içerken çekilen diş bölgesine temas ettirmemeye dikkat edin. Pipet kullanabilirsiniz. Aşırı sıcak ve soğuk içeceklerden kaçının.

Diş çekimi bölgesi iltihabı (alveolit) için çeşitli bitkisel tedavi yöntemlerini anlattık. Ayrıca 20 lik diş çekimi sonrası yapılması gerekenlerden, alveolitin ne olduğundan ve nasıl tedavi edilmesi gerektiğinden, çekilen diş bölgesinin hızlı bir şekilde nasıl iyileşeceğinden ve diş çekiminden sonra nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsettik. Faydalı olacağını ümit eder, sağlıklı günler dileriz.

2 Yorum

Tüm yorumları göster
 1. erbil
  7 Nisan 2017
 2. Aylin
  12 Mart 2017

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!