Artrit (Eklem İltihabı) ağrılarına iyi gelen bitkiler (1)

Artrit (Eklem İltihabı) Ağrılarına İyi Gelen Bitkiler

Artrit hastalığı eklemlerde meydana gelen iltihaplanmadır. İltihap vücut tarafından üretilir. Mikrobik değildir. Gün geçtikçe ağrısı şiddetlenir.

Çoğunlukla kemiklerin zayıflaması veya gerekli vitamin, minerallerin eksikliği sebebiyle meydana gelir. Yıllar geçtikçe eklemlerdeki ağrı şiddetlenir ancak genelde insanlar hastalığın son evresinde tedavi yollarına başvururlar.

Hastalığın erken aşamada tedavisi oldukça önemlidir. Günümüzde eklem iltihabı yaygın bir hal almaya başladı. Hemen hemen her yaş grubunda görülür bir hastalık haline geldi. Artrit hastalığı tedavisi yöntemleri çoktur. Eklem iltihabına iyi gelen doğal ve bitkisel tedaviler aşağıda sıralanmıştır. 

Artrit – Eklem İltihabı Ağrılarını Azaltan Bitkisel ve Doğal Yöntemler 

Elma Sirkesi 

Elma sirkesi potasyum, magnezyum ve fosfor gibi mineraller bakımından çok zengin ve faydalı bir kaynaktır. Bu mineraller kemiklerin ve eklemlerin güçlenmesine yardımcı olur.

Bağ dokuların iyileşmesini sağlar. Bu sayede artrit eklem iltihabı hastalığına karşı iyi gelir. Elma sirkesini öğünlerde salatalara ekleyerek tüketebilirsiniz. Ayrıca bir fincan ılık suya bir kaşık bal ve sirke ekleyerek içebilirsiniz.

Elma sirkesi her gün tüketilmelidir. Diyet programınızda elma sirkesinin düzenli olarak her gün tüketilmesi eklem ağrılarını azaltacak ve kemiklerin güçlenmesini sağlayacaktır.

Zencefil 

Artrit Eklem iltihabı hastalığı tedavisinde zencefil oldukça etkili bir kaynaktır. Zencefil iltihabın olduğu yerde meydana gelecek şişkinliğin ve buna bağlı olarak ağrıların azalmasına yardımcı olur.

Zencefil çiğ tüketilebileceği gibi suda kaynatılarak çay halinde içilebilir. Köri baharatında zencefil bulunduğundan bunun mutfakta pişirdiğiniz yemeklere eklenmesi artrite karşı etkili olacaktır.

Zerdeçal 

Zerdeçal bir anti alerjendir. (alerjen; alerjik reaksiyonlara neden olan maddelere denir.) Zerdeçal kasları ve kemikleri yatıştırmaya ve artrit ağrısının azalmasına yardımcı olur. Artrit ağrıları çok ağırdır. Zerdeçal tüketimi bir ağrı kesici gibi işlev görür ve artrit ağrılarını azaltır.

Tarçın 

Tarçın, artrit ağrılarına karşı rahatlatıcı bir etkisi vardır. Eklem ağrılarına ve oluşan şişlikleri azaltmaya yardımcı olur. Evde pişirilen yemeklere tarçın eklemek oldukça yarar sağlar.

Tarçın tozu köri için de eklenebilir. Düzenli olarak tüketilen tarçın, artrit ağrılarını azaltır ve hastalığın tedavisinde yardımcı olur.

Masaj Uygulayın

Artrit ağrıları için temel ve basit yöntemlerden bir masajdır. Masajda sıcak zeytin yağı kullanılması ağrıyı azaltacaktır.

Çok çeşitli masaj teknikleri vardır, elektrikli masaj aletleri ve akupuntur teknikleri de artrit ağrıları için iyi gelebilir, ancak en basit ve kolay yolu jel veya yağlarla ağrılı bölgeye uygulanan masajlardır.

Epsom Tuzu

Epsom Tuzu magnezyum bakımından oldukça zengin içeriğe sahiptir. Ayrıca vücudun pH seviyesini dengede tutmanıza yardımcı olur. 

Vücudun belirli bölgelerinde pH dengesi asidik yönde artış gösterdiğinde artrit hastalığı meydana gelir. Bu gibi durumlarda Epsom tuzunu su ile düzenli olarak her gün tüketmeniz halinde vücudun pH dengesi normale dönmeye başlar ve ağrılar azalır. 

 

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!