Ayak Kokusundan Kurtulmanın 10 Doğal Yolu

Teknik ismi “Bromidrosıs” olarak bilinen ayak kokusu ya da kötü kokulu ayak sorunu, bu sorundan mustarip olanlar için gerçekten utanç verici olabilir.

Ayaklar sürekli terler ve ayakkabı ve çorap içinde oldukları için bu ter genellikle buharlaşmaz. Kötü kokuya neden olan ve ciltte doğal olarak bulunan bir takım bakteri bu ter ve ölü deri hücreleri ile beslenir ve çoğalır.

Rahatsız edici ayak kokusundan kurtulmak için denemeye değer birçok doğal ve bitkisel tedavi yöntemi vardır. Etkili sonuçlar için bu yöntemleri düzenli bir şekilde ve belli bir süre boyunca takip etmek gerekir. Bu süre gözünüzü korkutmasın, en fazla bir hafta içinde sorunu çözmek mümkün olabiliyor.

Örneğin, ayak kokusundan kurtulmak için ayak pudrasını uygulayabilirsiniz. Bu pudra kokuya neden olan bakteriler temizlemeye ve kokuyu kesmeye yardımcı olur. 

Eğer ayak pudrası yoksa ayaklarınızı kuru tutması için uzun bir süre kaliteli bir anti perspirant kullanmanız gerekebilir.

Ayak kokusundan kurtulmak için kolay ve basit uygulanabilir birçok ev tedavileri vardır.

İşte size ayak kokusundan kurtulmanız için yardımcı olacak 10 doğal ve bitkisel yöntem.

1. Kabartma Tozu

Genelde kabartma tozu olarak bilinen sodyum bikarbonat, ayak kokusunu ortadan kaldırmak için etkili bir çözümdür. Derideki PH i nötralize ederek bakterileri azaltır.

 • Ilık suya kabartma tozu (bir litre su için bir çorba kaşığı) ekleyin ve yaklaşık iki hafta boyunca, her gece 15 ile 20 dakika boyunca ayaklarınızı bu suda bekletin. Derinin bu suyu emmesini bekleyin.
 • Ayrıca ayakkabılarınızın ve çoraplarınızın içine giyinmeden önce kabartma tozu serpin.

2. Lavanta Yağı

Lavanta yağı hem güzel kokuludur hemde bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Artı, antifungal özellikleri olduğu için ayak kokusunun tedavisinde de etkilidir.

 1. Sıcak suyun içine birkaç damla lavanta esansiyel yağı katın.
 2. Ayaklarınızı 15 ile 20 dakika boyunca bu suda bekletin.
 3. Yöntemi birkaç gün boyunca, günde iki defa tekrarlayın.

3. Şap

Şap tozu büzücü ve antiseptik özelliklere sahiptir. Böylece, bakteri gelişimini engeller.

 1. Sıcak bir bardak su içerisine bir tatlı kaşığı şap tozu katın.
 2. Ayaklarınızı bu karışım ile yıkayın.
 3. 15-20 dakika sonra ayaklarınızı iyice kurulayın ve biraz şap tozu serpin.
 4. Yöntemi günde bir defa uygulayın.

4. Epsom Tuzu

Epsom tuzu da mikrobik enfeksiyonlar ile savaşır. Epsom tuz ayaktan gelen kokuyu en aza indirebilir. Epsom tuzu ile yapacağınız detoksifiye ayak banyosu ile de ayaklarınızdaki ağrılardanda kurtulabilirsiniz.

 1. Yarım kova sıcak suya iki çay kaşığı epsom tuzu katıp karıştırın.
 2. Ayaklarınızı 10 ile 15 dakika boyunca bu şifalı su içinde bekletin. En iyi sonuçlar için bu yöntemi çorap veya ayakkabı giymeden bir kaç saat önce uygulayın.

5. Siyah Çay

Siyah çay içeriğindeki tanik asit sayesinde ayak kokusu üreten bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Ayrıca ayak üzerindeki gözenekleri kontrol altında tutarak terlemeyi dengeler. Doğal olarak kokuyu keser.

 1. Üç bardak suya iki siyah çay poşeti atın ve kaynatın. Karışımın sıcaklığını düşürmek için içerisine aynı miktarda soğuk su ilave edin.
 2. Ayaklarınızı 15 ile 20 dakika boyunca bu suda bekletin.
 3. Bu yöntemi bir hafta boyunca günlük tekrar edin.

6. Sirke

Sirke bakterilerin yaşayamadığı asidik bir ortam oluşturur. Ayak kokusundan kurtulmak için oldukça faydalıdır. Bu ev tedavisi için özellikle elma sirkesini kullanmanızı öneriyoruz.

 1. Altı ile sekiz bardak sıcak suya bir fincan elma sirkesi katarak bir karışım hazırlayın.
 2. Ayaklarınızı 10 ile 15 dakika boyunca bu suda bekletin.
 3. Son olarak, ayaklarınızdaki sirke kokusunu çıkarmak için sabun ve su ile iyice yıkayın.

7. Boraks

Boraks

Meşhur ismi sodyum borat olan, borun oksi asidinin tuzudur. Boraks koku yapıcı bakteri yok eder, böylece ayak kokusunu ortadan kaldıran bir dezenfektan olarak çalışır.

 • İki bardak suya yarım fincan boraks ve yarım fincanda sirke katarak karıştırın. Karışımı bir sprey kutusuna aktarın ve ayakkabılarınızın içerisine püskürtün.
 • Alternatif olarak, ayakkabılarınızı giymeden önce ayakkabılarının içerisine boraks tozu serpebilirsiniz.

8. Şeker scrub

Şeker Scrub

Bu yöntem ile hem nasırlardan kurtulabilirsiniz hemde ölü derilerinizi dökerek pis kokudan kurtulabileceksiniz. Düzenli kullanımı nasırı engeller ve ayak yüzeylerini temiz ve prüzsüz tutar. Aşağıdaki yöntemler ile evinizde rahatça hazırlayabilirsiniz.

 1. Şekeri, temiz suyu ve izopropil alkolü (%91’lik veya üzeri) karıştırın. Kalın bir karışım oluşturmak için daha fazla şeker kullanın. İzopropil alkolü suyun beşte biri olacak derecede kullanın.
 2. Ölü deri hücrelerini ve bakterileri kaldırmak için ayaklarınızı 10 dakika boyunca bu karışım ile yıkayın ve fırçalayın.
 3. Bu yöntemi haftada en az üç defa tekrar edin.

Not: daha iyi sonuçlar için yönteme başlamadan önce ayaklarınızı ılık su ile ıslatın.

9. Adaçayı

adaçayı

Adaçayı ayak kokusuna neden olan teri azaltmaya yardımcı olan tonik asit içerir. Ayrıca, bitki antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir.

 • Ayakkabı ve çorabınızın altına kurutulmuş adaçayı koyabilirsiniz. Bu yöntem kokuyu absorbe eder ve geride güzel ve yeşillik kokusu bırakır.
 • Alternatif bir yöntem olarak ayaklarınızı 15 dakika boyunca adaçayı katılmış suda bekletebilirsiniz yada geceleri yatmadan öce bir bardak adaçayı içebilirsiniz.

10. Zencefil Kökü

zencefil

Zencefil de ayak kokusunu gidermede etkili bir çözümdür. Zencefil ayaktaki bakterilerin üremesini engeller ve toksinleri ortadan kaldırır.

 1. Bir orta boy zencefil kökünü püre haline getirin. Bu püreyi 15 dakika boyunca bir bardak sıcak suda bekletin.
 2. Karışımı süzmek için kahve filtresi kullanabilirsiniz. Her gece yatmadan önce bu su ile ayaklarınıza masaj yapın.
 3. Bu işlemi, iki hafta boyunca her gün tekrar ederek etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Bu basit yöntemler ile ayak kokusundan ebediyyen kurtulabilirsiniz. Her seferinde yöntemlerden sadece bir tanesini deneyin. Bu tedavilerde işe yaramazsa bir cildiye doktoruna muayene olabilirsiniz.

 

Yorumla