Hemoroid (Basur) için Doğal ve Bitkisel Tedaviler

Hemoroid (Basur) için Doğal ve Bitkisel Tedaviler

Basura bitkisel çözüm konusunu ele almadan önce çok küçük bir bilgilendirme yapmak istiyorum. Halk arasında basur diye tabir edilen hemoroid, dünyadaki insanların yüzde 75’ini, hayatlarının bir noktasında etkileyen bir hastalıktır. Hemoroid genellikle 45 ile 65 arası insanlarda görülür.

Bu hastalığın ortak sorunu anüs ve rektum damarlarının şişmesi ve iltihaplanmasıdır. Hemoroidin nedenleri ; yerçekimi, aile öyküsü, kabızlık, düşük lifli diyet, ağır kaldırma, obezite, gıda alerjileri, yoğun fiziksel aktivite, gebe kalamama ve uzun süreli oturma veya ayakta durmaktır.

Hemoroid iç ve dış olmak üzere iki tiptir. İç hemoroid rektum içinde, dış hemoroid ise anüs çevresindeki deri altında gelişir.

basur nasıl geçer bitkisel

Hemoroid hastalığının bazı ortak belirtileri vardır. Bunlar anüs çevresinde kan pıhtısı veya topaklar , barsak hareketleri sırasında kanama, anal bölge yakınında tahriş ve bağırsak hareketleri sırasında meydana gelen kanamalardır.

Hemoroidin çok uzun süre kontrolsüz bırakılması ve tedavi edilmemesi kronik kan kaybına, doku ölümüne, bağırsak düğümlenmelerine hatta anal ve kolorektal kanser gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Neyse ki, hemoroid bitkisel tedavi ile semptomları hafifletebilirsiniz.

Basura Bitkisel Çözüm – Basur Nasıl Geçer Bitkisel Yöntemler – Kesin Çözüm

1. Buz

Basur nasıl geçer bitkisel yöntemler arayanlar, uygulamanız gereken ilk tedavi buz tedavisidir. Buz, kan damarlarının şişliğini azaltır ve ağrıyı anında keser.

 • Bir buz torbasını yada bir bez içine koyulmuş buz kalıplarını 10 dakika boyunca doğrudan basurlu bölgeye bastırın. Hemoroid geçene kadar bu yöntemi günde birkaç defa tekrarlayabilirsiniz.
 • Hatta bu yöntem için dondurulmuş bezelye veya mısır paketlerini de kullanabilirsiniz. Bu küçük paketleri bir beze sarın ve doğrudan hemorodin üzerine bastırın. Bu yöntemi günde üç defa yapın, her seferinde de 20 dakika boyunca uygulayın.

2. Aloe Vera

Aloe vera hemoroid bitkisel tedavisi için kullanılabilecek en doğal malzemelerden biridir. Anti inflamatuar özellikleri ile tahrişi azaltır. Aloe vera hem iç hemoroid hem de dış hemoroid için kullanılabilir.

 • Dış hemoroid tedavisi için, anüs bölgesine biraz aloe vera jeli sürerek yavaş yavaş masaj yapın. Bu basit yöntem ile ağrıları kesebilir ve yanma hissini yatıştırabilirsiniz.
 • İç hemoroid tedavisi için, aloe vera yapraklarını şeritler halinde kesin. Yapraklardaki diken ve benzeri parçacıkları iyice temizleyin. Temizlediğiniz parçaları bir kaba koyun ve dondurun. Ağrıyı, yanmayı ve kaşıntıyı kesmek için bu parçaları kullanabilirsiniz.

3. Limon Suyu

Limon suyu kılcal damarları ve damar duvarlarını güçlendirerek rahatlama sağlar, basura bitkisel çözüm sunar.

 • Bir miktar pamuğa taze sıkılmış limon suyu dökün ve hemoroidin üzerine sürün. Başlangıçta hafif karıncalanma veya yanma hissi olabilir ama hemen ardından ağrıyı kesecektir.
 • Alternatif olarak, bir fincan sıcak sütün içerisine yarım limonun suyunu sıkarak içebilirsiniz. En iyi sonuçlar için bunu üç saatte bir tekrarlayın.
 • Yarım çay kaşığı limon suyu, zencefil suyu, nane suyu ve balı karıştırarak günde bir defa için.

4. Badem Yağı

Badem yağı özellikle dış hemoroid tedavisi için kullanılır.

 • Bir miktar pamuğu saf badem yağının içine batırın ve basurun üstüne bastırın.
 • Bu yöntem anüs ve çevresindeki yanma ve kaşıntı hissini rahatlatır.
 • Bu yöntemi günde birkaç defa tekrarlayın.

5. Zeytinyağı

Zeytinyağı, anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir ve dış hemoroid tedavisi için kullanılır. Zeytinyağı şişmiş kan damarlarının boyutunu küçültmeye ve damarların esnekliğini artırmaya yardımcı olur.

 • Her sabah aç karnına bir tatlı kaşığı zeytinyağı için. Bu yöntem iltihaplanmayı azaltır ve boşaltım sisteminin işlevselliğini artırır.
 • Alternatif yöntem olarak erik yapraklarını ezip suyunu çıkartın ve içerisine zeytinyağı katın. Karışımı basurlu bölgeye sürün. Bu yöntem ağrılara ve şişliğe iyi gelir.

Not: Kabızlık basurun önemli nedenleri arasındadır. Eğer kabızlık sıkıntınız varsa “bağırsak temizleme” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

6. Tam Tahıllı Gıdalar 

Basur nasıl geçer bitkisel diye arayanlar bu yöntem tam sizin için. Eğer hemoroid hastalığından müzdaripseniz tam tahıllı ürünler yemeye başlayın. Tam tahıllı ürünler basurun belirtilerini giderir ve kanamada oldukça etkili olan lif içerir.

Bu besinler sindirim sistemini geliştirir, kabızlığı önler ve kalın bağırsağın daha verimli çalışmasını sağlar. Lifli gıdalar dışkıyı yumuşatarak bağırsak hareketleri sırasındaki ıkınmanın ve kanamanın önüne geçer.

En iyi tam tahıllı ürünlerden bazıları yulaf, arpa, mısır, kahverengi pirinç, darı ve buğdaydır.

7. Hamamelis

Hamamelisin hafif sıkılaştırıcı ve iyileştirici özellikleri hemoroid tedavisine yardımcı olacaktır. Büzücü özelliği iltihaplı kan damarlarını küçültür, ağrıyı ve kaşıntıyı keser, şişliği azaltır.

 • Pamuğu damıtılmamış hamamelise batırın ve basurun üzerine sürün. Yöntemi günde üç defa tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, hamamelis içeren ilaçlı pedleri kullanabilirsiniz. Bu yöntem anüsü mikroorganizmalardan ve tahrişten korur.

8. Elma sirkesi

Elma sirkesini hem iç hem de dış hemoroidin tedavisinde kullanabilirsiniz. Elma sirkesinin sıkılaştırıcı özellikleri, şişmiş kan damarlarını küçültmeye ve tahrişi önlemeye yardımcı olur.

 • Dış hemoroid durumunda, iltihaplı bölgeye hafifçe elma sirkesine batırılmış bir pamuk bastırın. Başlangıçta batma hissi olacak, ama sonrasında kaşıntı ve tahriş azalacak. Bu yöntemi şişme azalana kadar günde birkaç kez tekrarlayın.
 • İç hemoroid durumunda, bir bardak suya bir çay kaşığı elma sirkesi katın ve günde en az iki defa için. Tatlandırmak için bal ekleyebilirisiniz.

9. Siyah Çay Poşetleri

Çaydaki tanik asit, hemoroid nedeni ile meydana gelen şişliği ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olacaktır.

 • Bir siyah çay poşetini sıcak suda ıslatın. Sudan çıkarın ve soğumasını bekleyin. Ardından çay poşetini yaklaşık 10 dakika boyunca şişmiş damarların üzerine bastırın. Bu yöntemi günde iki yada üç defa tekrarlayın.

10. Su

İç veya dış hemoroidden müzdaripseniz su alımını arttırın. Günlük 8 ile 10 bardak su içmeye çalışın.

Yeterli su alımı iç sisteminizi temizler ve tüm vücudunuzu nemlendirir. Aynı zamanda bağırsak hareketlerini kolaylaştırır.

Eğer yeteri kadar su ve diğer sıvıları içmezseniz vücudun dışkılama süreci yavaşlar ve bağırsakta birikmeler meydana gelerek dışkı sertleşir. Dışkının sertleşmesi de hemoroid sorununu daha da kötüleştirir. Daha fazla su içmek için “Daha Fazla Su İçmenin Doğal Yolları” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Sık sık tekrarlayan ve şiddetli kanamalara yol açan basurunuz varsa bir genel cerrah uzmanına görünün.

“Basura Bitkisel Çözüm – Basur Nasıl Geçer Bitkisel Yöntemler – Kesin Çözüm yöntemleri ” başlıklı makalemizi faydalı bulduysanız arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

40 Yorum

Tüm yorumları göster
 1. Kadir Onay
  11 Eylül 2018
 2. Emre
  16 Temmuz 2018
 3. Kadir Onay
  8 Haziran 2018
 4. Anonim
  22 Mayıs 2018
 5. Anonim
  21 Şubat 2018
 6. Eren
  26 Ocak 2018
  • asuman bedel
   28 Ocak 2018
  • Anonim
   21 Şubat 2018
 7. Emin Hoca
  8 Ocak 2018
  • Anonim
   29 Ocak 2018
   • emin hoca
    8 Şubat 2018
  • selçuk gürcan
   5 Mart 2018
 8. Emin Hoca
  8 Ocak 2018
 9. Mehmet dilek
  13 Temmuz 2017
 10. gülo
  11 Mart 2017
 11. ord_prof
  21 Ocak 2017
 12. kft
  19 Ocak 2017
 13. Osman kürkçü
  16 Aralık 2016
 14. Mehmet Nuri İlhan
  8 Aralık 2016
 15. Mehmet Nuri İlhan
  8 Aralık 2016
 16. Cahit
  19 Eylül 2016
  • asuman bedel
   19 Eylül 2016
  • salih
   8 Şubat 2018
   • hüseyin şamlı
    13 Mart 2018
   • erdal
    1 Mayıs 2018
 17. Anonim
  8 Ağustos 2016
 18. orhan binkaya
  29 Haziran 2016
 19. Polat.polat
  20 Mart 2016
 20. Murat
  1 Ocak 2016
  • Anonim
   1 Nisan 2016
  • emin
   21 Şubat 2017
 21. Mustafa
  2 Aralık 2015
  • asuman bedel
   3 Aralık 2015
 22. Kazım
  31 Mayıs 2015
 23. Kazım
  30 Mayıs 2015
  • Kadir
   20 Ağustos 2016
  • İsminiz
   4 Mart 2017
  • Demet
   14 Haziran 2017

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!