Bebeklerde biberon çürüğü nasıl önlenir

Bebeklerde Biberon Çürüğü Nasıl Önlenir?

Bebeklerde biberon kullanımı dişlerde çürümeye sebebiyet verebiliyor. Dişlerin şekerli sıvılara uzun süre maruz kalması bu durumun oluşmasına neden oluyor. Biberonla sıvı verilirken uykuya dalma alışkanlığı olan bebeklerde bu durum daha fazla görülür.

Yiyeceklere veya şekerli sıvılara uzun süre maruz kalan dişlerde bakterilerin neden olduğu asit oluşumu meydana gelir.

Bu durumu önlemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. 

Bebeklerde Biberon Çürüğü (Diş Çürümesi) Nasıl Önlenir?

Her Beslenmeden Sonra Bebeğinizin Ağzını Temizleyin:

Bebeği besleyen anne veya bakıcı her biberon ile emzirme sonrasında hemen bebeğin ağzını temizlemelidir. Dişleri temizlemek için yumuşak bir bez ile dişleri iyice ovun. Bebeğin ağzının sık sık temizlenmesi diş sağlığı için önemlidir. Her beslenmeden sonra bebeğinizin ağzını temizleyin.

Dişleri Düzgün ve Sık Sık Fırçalayın:

Bebek dişleri çıkmaya başlar başlamaz her besin alımından sonra dişleri temizlemek ve fırçalamak gerekir. Bebek bu konuda eğitilmelidir. Erken başlanan diş eğitimi bebeğin tüm hayatını etkileyen bir alışkanlıktır. Florür içeren bir madde kullanmak ağız boşluğunda oluşan bakterilerin temizlenmesini sağlar.

Ağızda Oluşacak Enfeksiyonlara Karşı Karanfil Tozu Kullanın:

Karanfil tozu kullanmak, dişlerin temizlenmesinde ve bakterilerin uzun süre ağızda kalması nedeniyle oluşan çürümeleri önlemek için oldukça etkilidir. Bakterilerin temizlenmesini sağlar. Karanfil tozunun bir diğer faydası ise ağızda oluşabilecek kötü kokuların giderilmesini sağlar. Doğal bir ürün olan Karanfil Tozu her evde bulunur ve çocukları için kullanılması güvenlidir.

Bebeği Beslerken Uykuya Dalmamasına Dikkat Edin:

Genelde bebeklerde emzirme sırasında uykuya dalma alışkanlığı vardır. Bu durum bebeğe bakan için kolaylık olduğundan önemsenmez ve göz ardı edilir. Fakat bu alışkanlık bebeklerde diş çürümelerine neden olur.

Daha uzun süre ağızda kalan gıda kalıntıları bakterilerin artmasına, ağrıların meydana gelmesine ve ön dişlerin çürümesine neden olur. Bu durumda ön dişlerin kırılması ve düşmesi sıkça görülür.

Bebeğe Verilen Gıdaları Oldukça Seyreltin:

Ebeveynler veya bakıcıların biberondaki yiyeceğin iyice seyreltilmesine dikkat etmeleri gerekir. Çoğu zaman süt ve diğer tatlı sıvılar biberonla çocuğa verilir. Çünkü bu gıdalar oldukça fazla enerji kaynağıdır.

Ancak sıklıkla tatlı yiyecekleri bebeklere vermek; sadece dişlerde çürümeye sebep olmakla kalmaz, sindirim sorunlarının meydana gelmesine de neden olur. Şekerli içecekler veya gazlı sıvılar yerine süt ve süt ürünleri ile beslemek bebek için daha sağlıklıdır.

Bebeklerin Bardak veya Kaşık Kullanmalarında Israrcı Olun:

Bebekler bardak ve kaşık kullanma olgunluğuna eriştiklerinde muhakkak bu malzemelerle beslenmeleri üzere eğitilmelidirler. Bu onlara gıdaları çiğneme alışkanlığı, iyi bir sindirim durumu ve diş çürümelerinin önlenmesine yardımcı olur.

Biberon ile Beslenen Bebeklerde Şekerli İçeceklerden Kaçının:

Bebekler doğal ve fazla işlenmemiş gıdaları yemek üzere eğitilmelidir. Haşlanmış meyve ve sebzeler, süt ve süt ürünleri ile yapılan mamalar çocukları  için en iyi besin kaynaklarıdır. Ebeveynler bebekleri şeker ilavesi ile hazırlanan besin maddelerinden uzak tutmalıdırlar.

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!