Bebeklerde Mantar Tedavisi – Bitkisel Yöntemlerle Evde Tedavi

Bebeklerde mantar hastalığı kendini deri yüzeyinde kırmızı yuvarlak lekeler şeklinde gösteren bir enfeksiyonudur. Yetişkinlerde sık görülen bir sorun olsa da, bebeklerde bu tür enfeksiyonlara eğilimlidir.

Bu tür mantar enfeksiyonu genellikle terlemenin çok yüksek olduğu bölgelerde kafada, bacaklarda, ayaklarda, el ve tırnaklarda görülür.

Bebeklerde mantar hastalığının karakteristik belirtileri yama şeklinde döküntüler, kaşıntı ve cilt soyulması ve hatta irin dolu yaralardır. Belirtiler bu enfeksiyona maruz kaldıktan 4 ile 10 gün sonra başlar.

bebeklerde mantar tedavisi bitkisel

Bebekler mantar enfeksiyonunu çeşitli şekillerde alabilirler. Halka açık havuz ve duşların kullanımında, enfekte olmuş evcil hayvanlarla temas ettiğinde, kirli topraklarda oynadığında, ve doğrudan mantar ile temas ettiğinde yakalanır.

Mantar hastalığı çok tehlikeli değildir fakat belirtiler bebeklerde rahatsızlık ve huzursuzluğa neden olabilir.

Bebeklerde mantar hastalığının yayılmasını önlemek için hijyen önemli bir rol oynar. Dünya Sağlık Örgütü önleyici tedbir olarak uygun hijyen önerisinde bulunur. Bebeğinizin cildini temiz ve kuru tutmalı, saçlarını düzenli olarak şampuanla yıkamalı ve bebeğin kişisel bakım malzemelerini başkalarıyla paylaşmayın.

Bebeğinizi kaşıntı ve iltihaptan kurtarmak için bazı basit ev ilaçlarını deneyebilirsiniz.

1. Elma sirkesi

Elma sirkesi, mantar gibi cilt enfeksiyonlarını tedavi etmeye yardımcı olan doğal antifungal bileşenler içerir.

Ayrıca, asidik özelliği mantarı öldürmeye ve enfeksiyonun yayılmasını engellemeye

yardımcı olur.

 • Mantarlı bölgeye bir pamuk yardımı ile organik elma sirkesi sürün. 30 dakika sonra, alanı serin suyla durulayın ve iyice kurulayın. Bu yöntemi günde 2 veya 3 kez tekrar edin. Eğer ciltte çatlar varsa elma sirkesini aynı miktarda su ile seyrelttikten sonra kullanın.

2. Çay ağacı yağı

Bebeklerde mantar tedavisi bitkisel tedavi yöntemlerinden biriside çay ağacı yağıdır.

Bu uçucu yağ, mantara neden olan enfeksiyon ile savaşacak antifungal aktiviteye sahiptir. Ayrıca, enfekte bölgeye uygulandığında kaşıntı ve iltihabı geçirir.

Çay ağacı yağı sadece topikal olarak kullanılmalıdır.

 • Bir pamuk topunun üzerine birkaç damla çay ağacı yağı damlatın ve etkilenen bölgelere sürün. Bunu 1 hafta boyunca günde 2 veya 3 kez yapın.
 • Alternatif olarak, çay ağacı yağını eşit miktarda hindistancevizi yağında seyreltebilirsiniz. Etkilenen cilt üzerine uygulayın. Bu tedaviyi günde bir defa uygulayın.

Dikkat:  Bebeğinizin yağı ağzına götürmemesi için önlem alın. Ayrıca, bu yağın bebeğin cildinde herhangi bir alerjik reaksinyona neden olup olmadığını anlamak için ufak bir yama testi yapın.

3. Hindistancevizi yağı

Hindistan cevizi yağı evde deneyebileceğiniz başka bir iyi çözümdür.  Hindistan cevizi yağında bulunan yağ asitleri, hücre zarlarına zarar vererek mantar hücrelerini öldürmeye yardımcı olur.

Nemlendirici özelliği, etkilenen bölgelerdeki kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. Yağ ayrıca etkilenen cildin iyileşmesine de yardımcı olur.

 • Topikal kullanım için: Organik hindistan cevizi yağını doğrudan enfekte olmuş bölgelere uygulayın. Bir kaç dakikalığına masaj yapın ve bir gece boyunca bu şekilde bırakın, ertesi sabah yıkayın. Bunu günlük yatmadan önce tekrarlayın.

4. Sarımsak

Sarımsak, doğal bir antifungal ajan olarak çalışır ve çocuklarda mantar kurtları da dahil olmak üzere farklı mantar enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olabilir. Antifungal özellikleri, mantarların büyümesini durdurmaya ve kaşıntıdan kurtulmaya yardımcı olur.

Topikal kullanım için:

 • 2 veya 3 adet ezilmiş sarımsağı zeytin veya hindistancevizi yağı ile karıştırarak bir maske yapın. Etkilenen cilt üzerine ince bir kat uygulayın, gazlı bez veya bandajla kapatın. Durulamadan önce 2 saat kadar bekletin. Belirtiler düzelene kadar günde iki kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, etkilenen bölgelere sarımsak yağı sürün. 20 dakika bekleyin, sonra yıkayın. Bu yöntemi birkaç hafta boyunca günde bir kez tekrarlayın.

5. Meyankökü

Geleneksel Çin tıbbında kullanılan ortak bir ot olan meyankökü, güçlü fungisit bileşiklere sahiptir ve bebeklerde mantar tedavisi bitkisel yöntemle nasıl yapılır diye arayanların imdadına yetişir.

Topikal kullanım için:

 1. Tencereye 1½ su bardağı su dökün ve üzerine 5 veya 6 çay kaşığı meyan kökü tozu ekleyin.
 2. Kaynatın ve kaynadıktan sonra 20 dakika daha pişirin.
 3. Karışımı ocaktan alın ve soğumasını bekleyin.
 4. Bunun içine bir pamuk topunu batırın ve etkilenen bölgelere sürün.
 5. En az 10 dakika bekletin, sonra ılık su ile durulayın.
 6. Bunu günde 2 veya 3 kez tekrar edin.

6. Hint Leylağı

Neem olarak da bilinen Hint leylağı, antifungal özellik bakımından zengindir.   Bu özellikleri sayesinde bebeklerde mantar tedavisi bitkisel yöntemleri için kullanılabilir.

Topikal kullanım için:

 • Enfeksiyon temizlenene kadar etkilenen bölgelere günde 2 veya 3 kez neem yağı uygulayın. Yağı 30 dakika beklettikten sonra cildinizden temizleyebilirsiniz.
 • Alternatif olarak, neem yaprak ezmesi, zerdeçal tozu ve susam yağını eşit miktarlarda karıştırın. Bu karışımı etkilenen bölgelere uygulayın ve 1 saat bekletin. Ardından ılık suyla durulayın ve alanı iyice kurulayın. Bu yöntemi enfeksiyon temizlenene kadar günde iki kez tekrarlayın.

7. Aloe Vera

Aloe vera, bebeklerde mantar enfeksiyonu için başka bir bitkisel çözümdür. Enfeksiyonun nedenleri ile savaşmaya yardımcı olur, kaşıntı, iltihap ve rahatsızlık belirtilerini yatıştırır.

Topikal kullanım için:

 1. Bir aloe vera bitkisinin yapraklarını kesin.
 2. Jeli dışarı çıkarın ve doğrudan enfekte olmuş alanlara uygulayın.
 3. 30 dakika bekleyin, ardından ılık suyla yıkayın.
 4. Bunu günde iki kez tekrarlayın.

8. Kekik yağı

Kekik yağı, mantar cilt enfeksiyonları için iyi bir ilaçtır.

Bebeklerde mantar tedavisi bitkisel yöntemler için topikal olarak kullanıldığında, enfeksiyon hızlı bir şekilde temizlenebilir.

 1. 1 yemek kaşığı zeytinyağına 2 veya 3 damla kekik yağı katıp karıştırın.
 2. Enfekte bölgelere uygulayın.
 3. 20 ila 3o dakika bekletin. Durulamaya gerek yok.
 4. Bunu günde 1 veya 2 kez yapın.

9. Zerdeçal

Bebeklerde mantar tedavisi için zerdeçalı da kullanabilirsiniz. Belirtilerin geçmesine yardımcı olan güçlü anti-inflamatuar ve antifungal özelliklere sahiptir. Bu soruna neden olan mantarı öldürür.

Topikal kullanım için:

 • Rendelenmiş zerdeçal kökünün suyunu sıkın. Enfeksiyonu temizleyene kadar 2 veya 3 kez mantar olan yere uygulayın. Suyu durulamadan önce en az 30 dakika boyunca ciltte bırakın.
 • Alternatif olarak, yeterli miktarda zeytinyağına ½ çay kaşığı zerdeçal tozu katarak bir maske hazırlayın. Etkilenen bölgelere uygulayın. Bir bandaj veya gazlı bezle örtün. 1 ila 2 saat sonra, zerdeçal maskesini durulayın ve tekrar uygulayın. Enfeksiyon tamamen geçene kadar günde birkaç kez tekrar edin.

10. Kolloidal gümüş

Kolloidal gümüş, bebeklerde mantar tedavisi için mükemmel bir antibiyotiktir ve tamamen güvenli bir ilaçtır.

Bu ilaç cilt enfeksiyonuna neden olan tehlikeli mikroorganizmaları yok etmeye yardımcı olan güçlü antifungal yeteneklere sahiptir. Kolloidal gümüşteki küçük parçacıklar, ciltte ve diğer yumuşak dokulardaki iyileşmeyi uyarır.

Mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için topikal olarak kullanmanız gerekir.

 1. Yatmadan önce, etkilenen bölgelere bir pamuk topu yardımı ile az miktarda kolloidal gümüş uygulayın.
 2. İsteğe bağlı olarak bir bandajla örtün.
 3. Ertesi sabah, bu bölgeleri suyla temizleyin.
 4. Yöntemi günlük tekrarlayın.

Bebeğin durumunun iyileştiğini birkaç gün içinde fark edebilirsiniz.

Ek İpuçları

 • Birkaç hafta boyunca günde 2 veya 3 kez bir mantar kremi kullanabilirsiniz.
 • Eğer mantar saçlı deride ise, saç derisini tedavi etmek ve saçkıranın yayılmasını önlemek için özel bir şampuan kullanabilirsiniz.
 • Saçkıran çok bulaşıcı olduğundan, bebeğiniz tedaviye başlayana kadar diğer çocuklarla yakın temastan uzak durun.
 • Enfeksiyonun vücudun diğer bölgelerine yayılmasını önlemek için mantarın bir bandajla kapatılması tavsiye edilir.
 • Çocuğun ıslanan iç çamaşırı ve çoraplarını hemen değiştirin.
 • Cildi ve tırnakları temiz tutun ve mantarın önlenmesine yardımcı olmak için ellerini sabunlu suyla yıkayın.
 • Ortak kullanım alanlarında çıplak ayakla gezdirmeyin.
 • Zaman zaman, ayakların etrafında hava dolaşımını sağlamak için açık ya da gevşek ayakkabılar giyindirin.
 • Enfekte olan evcil hayvanları hemen tedavi için bir veterinere götürün.

Yorumla

2 yorum