Bitter Çikolatanın Bilinmeyen 10 Sağlık Faydası

‘Siyah çikolata’ olarak da bilinen bitter çikolata, kakao ağacı, yağ, şeker ve kavrulmuş kakao çekirdeklerinden yapılır. Bitter cikolata da sütlü çikolatanın aksine daha az süt bulunmaktadır. Ayrıca diğer çikolatalara göre daha tatsızdır. Bitter çikolatanın en kalitelisi içerisinde yüzde 70 ila yüzde 99 oranında kakao bulunanıdır. Yani çikolata ne kadar acı ise o kadar kalitelidir.

Bitter çikolata çoğu insan tarafından sevilerek tüketilir. Bu çikolatayı sade yiyebileceğiniz gibi evde hazırlayacağınız keklerin içine de katabilirsiniz. Bu çikolatayı akıllıca yemek yani aşırıya kaçmadan tüketmek sağlığınızı da olumlu yönde etkiler.

Kakao ağacının tohumundan yapılan bu çikolata dünyadaki en iyi antioksidanların kaynaklarından biridir. Bitter çikolata da bulunan diğer sağlıklı besinler ; çözünür lif, potasyum, manganez, çinko, selenyum, bakır, magnezyum ve demirdir.

Bitter çikolatada bu besin maddeleri ile birlikte az miktarda şekerde bulunmaktadır.  Dünyanın farklı yerlerinden gelen çeşitli çalışmalar gösterdi ki koyu çikolata sağlık için faydalı bir tatlıdır.

İşte bitter çikolatanın bilinmeyen en iyi 10 faydası 

1. Stresi hafifletir

Stresden Uzak Durun

Stresten veya dağınık ruh halinden kurtulmak için daima bitter çikolataya güvenebilirsiniz. Bu çikolata nörotransmitter serotonin düzeylerini artırmaya yardımcı olan doğal bir antidepresandır .

Bir çok bilim adamı tarafından yapılan ve yayınlanan araştırmalarda, bitter çikolatada ki kimyasal bileşiklerin yüksek stres seviyelerini düşürmede anahtar rol oynadığını doğrulandı.

İki hafta boyunca günlük 1.4 gram bitter çikolata yiyen insanların vücudunda ki stres hormon seviyelerinin azaldığı belirlendi.

Ayrıca bitter çikolata da stres, yorgunluk, depresyon ve sinirlilik ile mücadeleye yardımcı olan magnezyum vardır. Stres ile mücadele için çikolata yerken, içerisindeki kakaonun yüzde 85 veya daha fazla olduğundan emin olun.

2. Kolesterol seviyesini düşürür

Besinsel Kolesterol ve Doymuş Yağ Zararlı Değildir

Bitter  çikolata kandaki (kötü kolesterol) seviyesinin düşürülmesine yardımcı olur.

Koyu çikolatada bulunan güçlü antioksidanlar da kalp krizi veya inme riskini azaltır.

Klinik çalışmalardan elde edilen kanıtlar da, kakaodaki HDL ve yüksek yoğunluklu lipoprotein (iyi kolesterol) seviyesini artırabilir olduğunu göstermektedir.

3. Kan basıncını azaltır (Tansiyonu düşürür)

Yüksek Tansiyonu Düşürür

Bitter çikolata yemek yüksen tansiyonu düşürebilir. Kakaonun içerisinde bulunana flavonoid maddesi tansiyonun düşmesini ve kalbe giden kan akışının artmasını sağlar.

Düşük kan basıncının yanı sıra kalp yetmezliğine ve ateroskleroz gibi kalp hastalıklarına da iyi gelir. Hatta bilişsel gerileme, demans ve inme riskini azaltır.

Vücuttaki kan basıncını düşürmek için ufak bir parça bitter çikolata yemek yeterlidir.  Yediğiniz çikolatanın orjinal bitter çikolata olduğundan emin olun.

4. İnmeyi Önler

Bu Faydalı İpuçları İle Felç Riskini Azaltabilirsiniz

Düzenli ve aşırıya kaçmadan tüketilen bitter çikolata ilerleyen yaşlarda meydana gelen inme riskini düşürür. Çikolatanın bu etkisinin kaynağı, içerisinde bulunan antioksidan maddeleridir. Bitter çikolatanın içinde bulunan flavonoidler kanın yapışkanlığını azaltır, kalp krizine, felçlere ve kan pıhtılaşmasına iyi gelir.

Stockholm’ün Karolinska Enstitüsü araştırmacıları yaklaşık 10 yıldır, 45 ve 79 yaşları arasında yaklaşık 37.000 kişiyi inceledi. Araştırmacılar felç geçirme riskinin haftalık 2.2 gram çikolata yiyenlerin hiç yemeyenlere göre yüzde 17 daha düşük olduğunu keşfetti.

Haftada bir kez bir tek bar koyu çikolata yemek, beyindeki kan akışını geliştirir ve inme riskini keser.

Yorumla

2 yorum