Böcek Sokmasına Ne İyi Gelir – Evde Tedavi Yöntemleri

Böcek sokması, sivrisinek ısırıkları, karınca ısırıkları, örümcek ısırıkları veya arı sokması gibi durumlar çok fazla rahatsızlığa neden olabilir.

Böcek ısırıkları çeşitli şekil ve boyutlarda olabilir ve bunlar genellikle cildinizde kaşıntı ve kırmızı bir reaksiyona neden olur.

Böcek sokması nasıl anlaşılır?

Bir sivrisinek ya da başka bir böceğin sokması sırasında cildin altına biraz tükürük yada zehir bırakır, bağışıklık sistemi bunu vücutta bir istilacı olarak tanımlar ve yanlış bir şeyler olduğuna işaret etmek için histamin (bir tür protein) salgılar ve buda sonuçta kaşınmaya neden olan alerjik reaksiyona yol açar.

böcek sokmasına ne iyi gelir - böcek sokması resimli

böcek sokmasına ne iyi gelir

Böcek sokması belirtileri arasında kaşıntı ile birlikte kızarıklık, şişme, hassasiyet ve ısı olabilir. Ama ne olursa olsun, ısırılan alanı kaşımayın. Kaşımak ciltte delikler oluşturarak bakterilere ve muhtemelen bir enfeksiyona yol açabilir.

Kliniğe gitmek istemiyorsanız ve böcek ısırıklarıyla başa çıkmak için doğal bir çözüm arıyorsanız, hızlı rahatlama sağlayabilecek çeşitli doğal ilaçların olduğunu bilmek sizi mutlu edebilir.

Dikkat: Eğer cilt soluklaşır, kurdeşen tarzı döküntüler olur ve nefes almakta zorlanırsanız vakit kaybetmeden tıbbi yardım isteyin.

Böcek sokmasına ne iyi gelir – En etkili evde tedavi yöntemleri

1. Soğuk kompres

Böcek ısırıkları ağrının yanı sıra kaşıntıya da neden olabilir. Kaşıntıyı hemen durdurmak için soğuk kompresi deneyin.

Soğuk hava, cildi uyuşturarak kaşıntı hissini azaltmanıza yardımcı olur, bu da size anında ancak kısa süreli bir rahatlama sağlar. Şiddetli böcek ısırıkları veya sokmaları ile ilişkili kas ağrısını ve spazmları bile kontrol edebilir.

 1. Yumuşak pamuklu bir havluya bir avuç buz küpü sarın.
 2. Buz torbasını bir defada 10 dakikadan fazla olmayacak şekilde böcek ısırığının üzerine yerleştirin.
 3. Yöntemi ağrı ve kaşıntıya geçene kadar tekrarlayın.

Dikkat: Cildinize zarar verebileceğinden, buzu doğrudan ısırığın üzerine uygulamayın.

2. Yulaf ezmesi

Böcek sokması nedeniyle yoğun kaşıntı varsa, yulaf ezmesi iyi bir ilaçtır.

Yulaf ezmesi kaşıntıdan anında rahatlama sağlayan anti-irritan, anti-inflamatuar ve yatıştırıcı özellikler içerir.

 • Lokalize kaşıntı için, bir kapta eşit miktarlarda yulaf ezmesi ve su karıştırılarak bir yulaf ezmesi yapın. Macunu bir bez üzerine aktarın ve yaklaşık 10 dakika boyunca tahriş olmuş cilt üzerinde bekletin. Bölgeyi soğuk su ile temizleyiniz. Gerektiği kadar tekrarlayın.
 • Kaşıntı şiddetli ise , yulaf ezmesi banyosunu deneyebilirsiniz. Ilık su ile dolu bir küvete 1 bardak yulaf ezmesi veya öğütülmüş yulaf serpin. 20 dakika boyunca yulaf ezmesi banyosuna kalın. Yulaf topaklarını tahriş olan yerlere sürebilirsiniz. Bunu günde bir veya iki kez tekrarlayın.

3. Aloe Vera

Ortak bir ev bitkisi olan aloe vera, farklı türdeki böcek sokmalarının tedavisi için çok yardımcı olabilir.

Bu jel, ısırıklarla ilişkili ağrı ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olan anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Aynı zamanda böcek ısırıklarından kaynaklanan enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir.

Ayrıca, doğal antiseptik özelliklerinden dolayı cildin normal durumuna geri dönmesine yardımcı olur.

 • Bir aloe vera yaprağından jelini kazıyın ve ısırığın üzerine uygulayın. Kendi kendine kurumaya bırakın, sonra cildinizi durulayın. Bunu günde birkaç kez tekrar edin.
 • Alternatif olarak, bir macun yapmak için eşit miktarda organik zerdeçal ve aloe vera jelini karıştırın. Karışımı etkilenen bölgeye uygulayın. 30 dakika bekleyin, ardından soğuk su ile durulayın. Bunu günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.

4. Karbonat

Karbonat böcek sokması nedeniyle oluşan döküntüleri ve kaşıntıyı azaltmak için etkili bir ilaçtır. Doğal bir asit nötrleştirici görevi görür ve böceğin ısırığına hafif bir tepki olan kızarıklık, kaşıntı ve batma hissini gidermeye yardımcı olur.

 • 1 tatlı kaşığı karbonatın (sodyum bikarbonat) içine biraz su katarak bir maske hazırlayın. Karışımı etkilenen bölgeye uygulayın. Bunu 2 ila 3 gün boyunca günde iki kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, soğuk suyla doldurulmuş bir küvete 1 bardak karbonat ekleyin. İyice karıştırın ve 15 dakika boyunca bu suda dinlenin. Ardından kendinizi yumuşak bir havluyla kurulayın. Bunu günde bir defa yapın.

Dikkat: Çatlamış bölgelere veya açık yaralara asla karbonat kullanmayın.

5. Hamamelis

Hamamelis doğal bir büzücüdür ve böcek sokması belirtileriyle başa çıkabilir.

Anti-inflamatuar yapısı, yanma hissini ve aynı zamanda ağrı ve kaşıntıyı azaltır. Ayrıca iyileşme sürecini hızlandırır.

 • Bir pamuk topunu hamamelis suyunda ıslatın. Etkilenen bölgeye yerleştirin. 10 dakika sonra çıkarın. Yöntemi gerektiği kadar tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, 1 çorba kaşığı zeytinyağına birkaç damla hamamelis katıp karıştırın. Etkilenen cilt üzerine uygulayın. Soğuk su ile durulamadan önce 15 dakika bekletin. Bu yöntemi gerektiği kadar tekrarlayın.

6. Elma sirkesi

Eğer elma sirkesinin büyük bir hayranı iseniz, böcek ısırıkları için de harika bir ev ilacı olabileceğini bilmekten mutluluk duyacaksınız.

Elma sirkesinin asidik yapısı ağrı ve yanma hissini azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca doğal bir dezenfektan gibi davranabilir ve enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 • Bir bardak suya 2 ila 3 çay kaşığı elma sirkesi karıştırın. Bu karışımda bir pamuk topu ıslatın ve böcek ısırığının üzerine uygulayın. Pamuğu etkilenen bölgede 10 ila 15 dakika bekletin, ardından durulayın. İşlemi 2 ila 3 gün boyunca günde iki kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, ılık banyo suyuna 2 bardak organik elma sirkesi ekleyin. Bu suda 15 dakika dinlenin. Cildinizi kuruttuktan sonra, kuruluğu önlemek için hafif bir nemlendirici uygulayın. Bunu günde bir veya iki kez yapın.

7. Bal

Bal evde deneyebileceğiniz başka etkili bir çözümdür.

İltihaplanma, ağrı ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olan antiseptik, antibakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri ile bilinir. Ayrıca iyileşme sürecini hızlandırır.

 • Böcek ısırıklarını yıkadıktan sonra üzerine biraz bal uygulayın. Birkaç saatliğine otursun. Sonra ılık su ile yıkayın. Bunu 2 ila 3 gün boyunca günde iki kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, eşit miktarda bal ve zerdeçal tozunu karıştırıp bir maske hazırlayın. Isırılan bölgeye uygulayın ve 20 ila 30 dakika bekletin. Bölgeyi serin su ile durulayın. Bunu günde bir veya iki kez tekrarlayın.

8. Hint Leylağı(neem)

Ayrıca neem olarak bilinen Hint leylağı, böcek sokmaları ile ilgili rahatsızlıklardan kurtulmaya da yardımcı olabilir. Kaşınmayı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan doğal bir anti-enflamatuar ve tahriş önleyici bir maddedir.

Doğal bir antiseptik olmakla birlikte, enfeksiyon riskini de azaltır.

 • Bir avuç dolusu neemi, 15 dakika boyunca 2 ila 3 bardak su içinde bekletin. Çözeltiyi süzün ve soğumaya bırakın. Etkilenen bölgeyi birkaç gün boyunca günde birkaç kez yıkamak için bu suyu kullanın.
 • Ayrıca, etkilenen bölgeye neem bazlı krem ​​veya losyon uygulayabilirsiniz, bunu birkaç gün boyunca günde birkaç kez yapabilirsiniz.

9. Sarı papatya

Papatya böcek sokması tedavisi için başka yararlı bir çözümdür. Anti-irritan ve anti-inflamatuar özellikleri cildi rahatlatır, kaşıntıyı hafifletir, iltihabı azaltır ve iyileşmeyi destekler.

 • 2 bardak papatya çayı yapın ve buzdolabında soğumaya bırakın. Soğuk çaya bir bez batırın. Bezi etkilenen bölgede 10 dakika süreyle bekletin. Bunu birkaç günlüğüne günde birkaç kez tekrar edin.
 • Alternatif olarak, 1 tatlı kaşığı hindistancevizi veya zeytinyağına 4 veya 5 damla papatya özü yağı ilave edin. Kaşıntı ve kızarıklıklardan kurtulana kadar, etkilenen bölgeye günde birkaç kez uygulayın.

10. Aspirin

Böcek ısırmasından kaynaklanan iltihap ve ağrıyı hızlı bir şekilde tedavi etmek için aspirin’i deneyin. Isırılan bölgeyi nötralize ederek hızlı iyileşmeyi destekler. Ek olarak, güçlü anti-inflamatuar özellikleri, şişme ve iltihaplanmayı etkili bir şekilde kontrol edebilir.

 • Bir macun oluşturmak için biraz suya 1 ila 2 aspirin tableti atıp ezin. Bu ezmeyi etkilenen bölgeye uygulayın. 20 ila 30 dakika bekletin. Ilık suyla yıkayın. Gerekirse 1 veya 2 kez daha tekrarlayın.
 • Küçük ısırıklar için, etkilenen bölgeyi ıslatın ve ısırığın üzerine bir aspirin sürün.

Ek İpuçları

 • Etkilenen bölgeye sıcak bir bez, sıcak kahve kupası basarak, sıcak musluk suyu ile yıkayarak, sıcak bir duş alarak veya banyo yaparak etkilenen bölgeye ısı uygulayabilirsiniz.
 • Isırılan yeri ılık tuzlu su ile temizleyin.
 • Tahriş olan yerdeki cildi soğutmak için montollü listerin kullanabilirsiniz.
 • Isırılan yeri kaşımak enfeksiyona neden olabilir, unutmayın!
 • Böcek sokan bölgeyi eşit miktardaki soğuk süt ve su karışımı ile yıkamak kaşıntıyı hafifletebilir.
 • Kaşıntı ile baş etmek için kalamin losyonu veya böcek sokmasına iyi gelen kaşıntı kremleri de kullanabilirsiniz.
 • Evin etrafındaki bitkilerin aşırı büyümesi böcekleri kendine çeker, bu nedenle zamanında budama ve biçme işlemlerini yapın.
 • Arı kovanlarını veya yaban arısı yuvalarını rahatsız etmeyin.
 • Sivrisinekleri kendinizden uzak tutmak için tüm pencereler ve kapılar için sineklikler kullanın.
 • Kimyasal bazlı kovucular kullanmayın.

Yorumla