Bu Faydalı İpuçları İle Felç Riskini Azaltabilirsiniz

Damarlardaki tıkanıklık veya beyin etrafında oluşan kanama nedeni ile beynin bir bölümüne kan gitmez. Buradaki beyin hücreleri oksijensiz kalır. Bu olaydan dolayı felç (inme) meydana gelir.

Felç geçirmenin belirtileri ve bulguları kişiden kişiye değişebilmesine rağmen, en sık görülen belirtiler yüz sarkıkları, konuşma güçlüğü ve vücudun bir tarafında meydana gelen kas zayıflığıdır. 

Felç dünyadaki uzun süreli sakatlıkların ana nedenlerindendir. Fakat yaşam değişiklikleri sayesinde felç hastalığını önleyebilirsiniz. Sigarayı bırakarak, tansiyonu, şeker ve kolestrol hastalığını kontrol altında tutarak bu hastalıktan korunabilirsiniz.

Aşağıdaki faydalı ipuçları ile felç riskini azaltabilirsiniz. 

1.Sigarayı ve Alkolü Bırakın

Sigara içenlerin bu hastalığa yakalanma riski içmeyenlere göre %50 daha fazladır. Sigara beyindeki damarların ve arter damarların tıkanmasına neden olarak inme hastalığına neden olur. Doğal olarak sigara ile felç riski tamamen doğru orantılıdır.

Sigarayı bırakmaya çalışın. Gerekirse profesyonel destek alın. Sigarayı bırakmak genel sağlık durumuna iyi gelecek ve felç riskini azaltacaktır.

Alkol tüketimi de sigara gibi felç riskini arttırır. Eğer çok fazla alkol tüketiyorsanız  “Alkol Bağımlılığı için Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri” başlıklı yazımızı okuyarak alkolden kurtulabilirsiniz.

2. Tansiyonunuzu kontrol altında tutmaya çalışın

Yüksek kan basıncı (tansiyon) felç hastalığının temel risk faktörlerinden biridir. Tansiyonu kontrol altında tutmak için ilaçlarınızı düzenli olarak alın. Kontrollere zamanında gidin. Kesinlikle tuzdan uzak durun. Yaşamınızı bu hastalığa göre düzenleyin.

3. Sağlıklı Beslenin

Elma, armut, çilek, kiraz, nar, brokoli, lahana, ıspanak, avokado, badem, ceviz, keten tohumu gibi sağlıklı gıdalar tüketin. Ayrıca,  yeterince folik asit ve B6-12 vitamini almak için yeşil yapraklı sebzeler ile beslenin.

Bu besinler kandaki homosistein adı verilen bir amino asit seviyesini düşürürler. Bu amino asidin yüksek seviyede olması hem kalp hastalıklarına hemde felçlere neden olur.

4.Düzenli Egzersiz Yapın

Fiziksel hareketli olmak, zinde ve sağlıklı kalmanızı sağlar. Düzenli olarak  egzersiz yapmak da, yüksek kan basıncını düzenler, diyabeti kontrol altında tutar, zararlı pıhtıları önler ve kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

Günlük  ortalama olarak 20 dakikalık yapabileceğiniz aerobik hareketler ,tempolu bi yürüyüş,yüzmek,dans etmek,bisiklet sürmek gibi hoşunuza gidecek bi etkinlik seçebilirsiniz. Ayrıca,asansöre binmek yerine merdivenleri çıkabilir,gideceğiniz yer yakın ise araba yerine yürümeyi tercih ederek gün boyunca hareketli kalmayı sağlayabilirsiniz.

5. Fazla Kilodan Kaçının

2003 yılında Kuzey Manhattan da  yapılan  bir araştırmaya göre fazla kilolar yani obezite felç hastalığının en riskli faktörü olduğu ortaya çıkmıştır. Aşırı kilo, diyabet,yüksen tansiyon ve kalp hastalığına sebep olur.Buda  felç olma olma riskini artırır.

Sağlıklı bir kiloya sahip olmak için düzenli beslenilmeli doktorumuzun uygun gördüğü diyetler yapılmalıdır. Bel ve kalça çevresindeki yağı azaltmak için bol bol yürüyüş yapılmalıdır. Ayrıca meşrubat ve gazlı içeceklerden kaçınılmalıdır. 2012 yılında Amerikan Klinik Beslenme Dergisinde yayınlanan bir çalışmada, meşrubat içmek özellikle kadınlarda felç olma riskini artırdığı bulunmuştur.

6. Kolesterolünüzün yükselmemesi için dikkatli olun

Yüksek kolesterol beynin normal kan basıncı yapmasını bloke edebilir buda felç hastalığının başka bir risk faktörüdür. Yemek yaparken kızartma yerine buharda, ızgarada veya fırında pişirmek tercih edilmelidir.

Kolesterolün yükselmemesi için lif açısından zengin yiyecekler yenilmeli daha az et tüketilmelidir.

7. Şekerinizi kontrol altında tutun

Çeşitli çalışmalar, diyabetli insanların daha büyük bir risk altında olduğu göstermiştir. Kandaki glikoz seviyesi yükseldiği zaman bu kan damarlarına büyük oranda zarar verebilir . Beyne giden bir damara zarar verirse buda felç olmaya neden olabilir.

Kan şekeri  düzeylerini her zaman kontrol etmeli. Sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli. Doktorumuzun verdiği diyetten dışarı çıkılmamalıdır.

Yorumla