Burun kanaması nasıl durdurulur

Burun Kanamasını Durdurmak için 12 Doğal Yöntem

Burun kanamaları yaz sıcağının, kabızlığın, burnun kurcalanmasının, nazal astarın iltihaplanmasının veya burnun herhangi bir şekilde yaralanmasının bir sonucu olabilir. Burun kanaması, 20 dakika içinde durdurulmazsa veya tekrar kanarsa tıbbi bir uzman tarafından bakım yapılmalıdır.

Çocuklarda ağlamak genellikle durumu kötüleştirir. Kanama durursa, yinelenmesini engellemek için önlemler alınmalıdır. Burnunuz kanarsa başınızı aşağı doğru eğmeyiniz; kan ağızdan mideye gidip kusmaya neden olabilir.

Bu yazımızda doğal yollarla burun kanamalarını durdurma ve alınacak önlemlerle ilgili 12 madde sıraladık.

1. Parmak Yöntemi

Burun kanamalarında işaret ve başparmağınızı kullanarak burnun yumuşak kısmını kapatın. Bu şekilde 10 dakika kadar tutarak ve ara sıra burun kıkırdağına da baskı yaparak kanamayı durdurabilirsiniz. Genellikle 10 dakika sonra kanama durur. Bu sürede ağzınızdan derin derin nefes alın.

2. Başınızı Düz Tutun Geriye Doğru Eğmeyin

Burnunuz kanadığında başınızı öne veya geriye doğru eğmeyin. Burnun içinde kalan kanların çıkması için hafifçe öne doğru eğebilirsiniz. Ancak geriye doğru durursanız kan midenize gidip bulantıya ve kusmaya neden olabilir.

3. Burun Kanamalarında Madeni Para Yöntemi

Madeni bir parayı ağzınıza alın. Öncesinde parayı yıkayın. Dilinizle ağzınızın tavanı arasında birkaç dakika bekletin. Bunu yapmak burun kanamasının durdurulmasına yardımcı olur.

4. Burun Kanamalarında Madeni Para Yöntemi – 2

Kanamayı durdurmak için madeni parayı üst dişleriniz ile diliniz arasına sıkıştırın. Birkaç dakika sonra kanama iyice azalır veya tamamen durur.

5. Buz Yöntemi

Bir iki tane buz küpünün ağızda tutularak ağız tavanına temas ettirilmesi kanamanın durdurulmasına yardımcı olur. Veya para yöntemindeki gibi bir buz parçasını üst dişlerinizle diliniz arasında bir süre bekleterek kanamayı durdurabilirsiniz.

6. Soğuk Kompres Yöntemi

Burun üzerine uygulanan soğuk kompresin kanamayı azalttığı bilinmektedir. Burun kanamaları genellikle vücut sıcaklığı ya da çevre sıcaklığından kaynaklanır. Soğuk kompres, kanamayı azaltır ve rahatlatıcı bir etki yapar.
Sıcaklığın azalmasına bağlı olarak kanama da azalacaktır.

7. Soğuk Su Yöntemi

Bu yöntem çok garip gözükse de, ellerinizi birkaç dakika soğuk suyla yıkamak vücut ısısını düşürerek kan akışını yavaşlatacak ve kanamayı azaltacaktır.

8. Soğuk Metal Yöntemi

Bu yöntem, burun kanamalarında yaygın olarak kullanılan bir tedavidir ve burun kanamasının durdurulmasında çok etkilidir. Enseye koyulan bir metal, kanamanın durdurulmasına ve rahatlamaya yardımcı olur. Bu, bir makas, soğuk bir bıçak, anahtar veya buz olabilir. Temel mantık ensemizi soğutmaktır.

9. Soğuk Terapi Yöntemi

Bu da, burun kanamasını durdurmak için göğüs bölgesine bir metal bıçak veya anahtar koyulan başka bir doğal tedavidir. Bu, kanamayı durdurmaya ve rahatlamaya yardımcı olur.

10. Tereyağı Yöntemi

Burnun iç kısmına tereyağı sürerek burun kanamasını tedavi etmek, Hindistan’da yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemin kanamayı hemen durdurduğu söylenir.

11. Kağıt Yöntemi

Bir kağıt veya peçeteyi katlayın, üst dudağınız ile damağınız arasına yerleştirin. Bir süre bu şekilde bekleyin. Bu yöntem de burun kanamasını durdurmada etkilidir.

12. Sigara İçmeyin

Burnunuz kanadığında kesinlikle sigara içmeyin. Burun kanarken sigara içmek, burun kanallarını etkileyerek daha da rahatsız eder ve durumu kötüleştirir.

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!