Candida Mantarı Bitkisel Tedavi – En etkili 10 Yöntem – Evde Tedavi Yöntemleri

Candida Mantarı Bitkisel Tedavi – En etkili 10 Yöntem – Evde Tedavi Yöntemleri

Candida mantarı bitkisel tedavisi, bunu muhtemelen duymak istemeyebilirsiniz, fakat cildimiz binlerce bakteri ve mantar barındırır.

Çoğu, herhangi bir soruna yol açmadan ciltte yaşar ve büyür. Ancak bazıları bulaşıcı olabilir ve deri kandidiyazı olarak da bir deri enfeksiyonuna neden olabilir.

Sorun genellikle, cildinizdeki candida mantarının (ayrıca maya olarak da bilinir) kontrolden çıkmasıyla başlar.

Candida Mantarı İçin Ana Sebepler

Bu durum, ılık hava, nemli veya dar kıyafetler, cilt kuruluğu, kötü hijyen koşulları, içe çamaşırının sık değişilmemesi, obezite, bağışıklığın zayıflaması, antibiyotik kullanımı ve bağışıklık sistemini etkileyen diğer ilaçların kullanılması nedeniyle ortaya çıkabilir.

Bu enfeksiyondan dolayı, deri kıvrımlarında sıklıkla kırmızı renkte ve kaşıntılı döküntüler oluşabilir.

Bazı durumlarda, enfeksiyon cildin çatlamasına ve ağrıya neden olabilir, kabarcıklar ve püstüller de görülebilir. Zamanında tedavi edilmezse, enfeksiyon vücudun diğer bölgelerine yayılmaya başlayabilir.

Candida mantarı genellikle parmaklar arasında, göğüslerin altında ve kasıklarda görülür. Bununla birlikte enfeksiyon tırnaklarda, tırnak kenarlarında ve ağız köşelerinde de gelişebilir.

Candida Mantarı Bitkisel Tedavi – En etkili 10 Yöntem – Evde Tedavi Yöntemleri

candida bitkisel tedavi

1. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, antifungal özellikleri sayesinde candida mantarı tedavisinde oldukça etkilidir.

Yağdaki lorik asit ve kaprilik asit, antifungal özellikler içerir.

2011 yılında Akupunktur ve Elektro-Terapötik Araştırma Dergisinde yayınlanan bir çalışmada, hindistan cevizi yağının enfeksiyon tedavi edici özelliğinin olduğu bildirilmektedir.

Topikal olarak kullanıldığında yada ağızdan az miktarda alındığında mantarları tedavi edebilir.

 • Oral kullanım için, sabah kahvenize 1 çorba kaşığı hindistancevizi yağı katın.
 • Topikal kullanım için, etkilenen bölgeye sıcak hindistan cevizi yağı sürün ve yağın derinin içine nüfuz etmesini sağlamak için hafifçe masaj yapın. Bunu günde birkaç kez tekrarlayın.

2. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, cilt sorunlarına neden olan candida mantarını öldüren antifungal özelliklere sahiptir.

2006 tarihinde Klinik Mikrobiyoloji İncelemelerinde yayınlanan bir çalışma, çay ağacı yağının antifungal özellikleri  üzerinde durmuştur ve bu mantarın tedavisi üzerindeki etkisini vurgulamıştır.

 1. 3 veya 4 damla organik çay ağacı yağını 1 çay kaşığı zeytinyağı veya tatlı badem yağı ile seyreltin.
 2. Etkilenen cilt üzerine sürün ve ovun.
 3. 30 dakika bekleyin, ardından ılık su ile durulayın.
 4. Bunu günde 3 veya 4 kez tekrar edin.

Dikkat: Çay ağacı yağı güçlü bir yağdır ve bazı kişilerde hem cilt tahrişine hem de alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Herhangi bir olumsuz reaksiyon olup olmadığını kontrol etmek için önce kolunuzun iç tarafında ufak bir yama testi yapın.

3. Sarımsak

Sarımsak, kandida enfeksiyonlarına karşı savaşmaya yardımcı olan doğal antifungal özelliklere sahip bir dizi sülfür ihtiva eden bileşiklere sahiptir.

 • Oral kullanım için, günde 2 veya 3 diş çiğ sarımsak yiyin veya salatalarınıza yada yemeklerinize katıp yiyebilirsiniz.
 • Topikal kullanım için etkilenen bölgeye taze sarımsak suyu uygulayın. 5 dakika bekleyin, ardından su ile durulayın. Bunu günde 2 veya 3 kez tekrar edin.
 • Alternatif olarak, sarımsak takviyesi veya sarımsak tozu da kullanabilirsiniz. Fakat unutmayın takviyeleri sadece doktorunuza danıştıktan sonra kullanabilirsiniz.

4. Probiyotik Yoğurt

Yoğurt, özellikle de probiyotik yoğurtlar, hidrojen peroksit üreterek candida mantarını öldürmeye yardımcı olabilir.

Candida mantarı bitkisel tedavisi için sade, şekersiz yoğurt kullanın.

 • Oral kullanım için, birkaç hafta boyunca günde 2 ila 3 bardak probiyotik yoğurt tüketin.
 • Topikal kullanım için, etkilenen bölgeye biraz probiyotik yoğurt sürün. 5 ila 10 dakika bekletin, sonra ılık su ile iyice durulayın. Bunu birkaç günlüğüne günde bir veya iki kez yapın.

5. Elma Sirkesi

Elma sirkesi, vücudun pH’ını geri kazanmaya yardımcı olan ve enfeksiyon üremesini durduran enzimler içerir.

Aynı zamanda kan şekerini düşürücü özelliklere sahiptir, bu da diyabetin kontrol altında tutulması anlamına gelir. Yüksek kan şekeri candida virüsünün aşırı büyümesinde rol oynar.

Ayrıca, bağışıklığınızı artıran çeşitli mineraller ve besinler açısından zengindir.

 • Oral kullanım için, bir bardak suya 1 veya 2 yemek kaşığı organik elma sirkesinin katıp karıştırın. Günde 2 kez için.
 • Topikal kullanım için, eşit miktarda organik elma sirkesi ve suyu karıştırın. Dışarıdan etkilenen cilde uygulayın. 30 dakika bekletin, sonra su ile durulayın. Bu yöntemi günde iki kez tekrarlayın.

6. Kekik Yağı

Karvakrol ve timol bileşikleri bakımından zengin olan kekik yağı, enfeksiyona neden olan mantarlara karşı oldukça etkilidir. Zararlı mantarları kurutup öldürerek çalışır.

Kekik yağı da bağışıklık sisteminiz için faydalıdır.

 • Topikal kullanım için, 3 ila 5 damla kekik esansiyel yağını 30 gr tatlı badem yağı, ısıtılmış hindistancevizi yağı veya zeytinyağıyla karıştırın. Bu yağ karışımını etkilenen bölgeye uygulayın. 30 dakika bekleyin, sonra ılık su ile durulayın. Bunu günde iki kez yapın.
 • Oral kullanım için 3 damla kekik yağını bir bardak suya karıştırın. 1 hafta boyumca günde iki kez için.

 

7. Tarçın

Tarçın candida mantarı bitkisel tedavi için çok etkili bir ilaçtır. Candida’nın büyümesini kontrol edebilen güçlü antifungal özelliklere sahiptir.

 • Oral kullanım için günde 1 ila 2 bardak tarçın çayı içebilirsiniz. Çay yapmak için bir su bardağı suya bir buçuk çay kaşığı tarçın tozu ekleyin ve 5 dakika kaynatın. Az ılıdıktan sonra için. Biraz limon suyu da katabilirsiniz.
 • Topikal kullanım için, 1 çorba kaşığı sızma zeytinyağı veya hindistancevizi yağına birkaç damla tarçın yağı katın. Bu yağ karışımını etkilenen bölgeye uygulayın. 10 ila 15 dakika bekletin, sonra durulayın. Bunu birkaç günlüğüne günde bir kez yapın.

Dikkat: Hamile kadınlar tarçını kullanmasın.

8. Bağışıklık sisteminizi güçlendirin

Bağışıklık sistemi zayıf olanlar maya enfeksiyonlarına daha yatkındır. Bu nedenle, candida mantarı

tedavisi ve enfeksiyonu önlemek için, bağışıklığınızı güçlendirmek önemlidir.

Beyaz kan hücrelerinden oluşan güçlü bir bağışıklık, mantarlar gibi patojenleri arama ve yok etme yeteneğine sahiptir. Öte yandan, zayıf bir bağışıklık, hastalığa neden olan mikroorganizmaların hızla büyümesine ve yayılmasına izin verebilir.

 • Bağışıklık güçlendirici yiyeceklerle beslenmek önemlidir. Vücudunuza bağışıklık sisteminizin ihtiyaç duyduğu besinleri sağlayacak olan sebze, meyve, fındık ve yeşillikler yiyin.
 • Ayrıca, yeterince uyuyun, stresinizi yönetin, sigara içmeyin, kesinlikle alkolden uzak durun ve bağışıklığınızı güçlendirmek için düzenli egzersiz yapın.

9. Kan Şekeri Seviyenizi Kontrol Edin

Candida, şekeri besler. Yani, kan şekeri seviyeniz iyi kontrol edilmediyse, maya enfeksiyonları geliştirme riski daha yüksektir.

Yüksek kan şekeri vücudunuzda fazla miktarda şeker bulunması anlamına gelir, bu da mayanın aşırı büyümesine ve enfeksiyona dönüşmesine neden olabilir.

 • Diyetinizdeki şeker miktarını azaltarak ve haftada en az 3 kez 30 dakika egzersiz yaparak kan şekeri düzeyinizi dengeleyin.
 • Ayrıca, doktorunuzun talimatlarına uyun ve talimatlara göre ilaç veya insülin alın.

10. Kişisel Hijyeninize Dikkat Edin

Candida mantarı tedavisi ve vücuttaki enfeksiyonu kontrol etmek için kişisel hijyeni korumak önemli bir ön şarttır.

 • Uygun hava sirkülasyonu sağlamak için bol giysiler ve pamuklu iç çamaşırı giyin. Maya ve mantarlar sıcak ve nemli bir ortamda gelişir.
 • Islak mayo veya spor kıyafetlerini mümkün olan en kısa sürede değiştirin.
 • Banyo ya da duştan sonra vücudunuzu iyice kurulayın.
 • Çoraplarınızı ve iç çamaşırlarınızı düzenli olarak değiştirin.
 • Etkilenen bölgelerde yumuşak ve kokusuz sabun kullanın.

Ek ipuçları

 • Ayrıca, bir candida enfeksiyonuna doğal bir çözüm olarak probiyotik takviyeleri almayı düşünebilirsiniz. Herhangi bir takviye almadan önce mutlaka doktorunuza danışın.
 • Brokoli, lahana ve Brüksel lahanası gibi daha fazla turpgiller yiyin.
 • Sadece gerektiğinde antibiyotik alın, çünkü antibiyotikler vücudun bakteri ve maya dengesini bozar.

Candida mantarı bitkisel tedavi başlıklı yazımızla ilgili aklınıza takılan tüm soruları aşağıdaki yorum formu aracılığı ile bizlere ulaştırabilirsiniz.

 

2

Bir cevap

Tüm yorumları göster
 1. Kadir Onay
  3 Mayıs 2018

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!