Çıban ve Apseler İçin Doğal ve Bitkisel Tedaviler

Çıban ve Apseler İçin Doğal ve Bitkisel Tedaviler

Çıban, bir saç folikülünün derin bir bakteriyel enfeksiyona neden olduğu bir tür cilt sorunudur. Küçük, kırmızı, ağrılı nodül olarak başlar ve yavaş yavaş boyutu artar. Çok acı verici olabilir. Çıbanlara bazen ateşte eşlik edebilir.

Çıban ve apse

Çıban ilk belirtileri ortaya çıktığında ev tedaviye başlayabilirsiniz. Ağrı ve rahatsızlıktan rahatlama sağlamak ve iyileşme sürecini hızlandırmak için kullanabileceğiniz bir sürü hazır malzeme vardır. Bu şifa anahtarları ile şişmiş alan kaynatılıp yumuşatılarak buradaki bakteri ve enfeksiyonlar iyice temizlenir.

İşte siz değerli takipçilerimize çıban ve apseler için en etkili 10 ev ilacı. 

1. Hint Leylağı (Neem)

çıban için neem yaprağı tedavisi

Neem olarak da bilinen hint leylağı antiseptik, anti-mikrobik ve anti-bakteriyel özellikleri ile çıban ve diğer bir çok türdeki cilt enfeksiyonlarının tedavisine yardım eder.

 • Bir avuç neem yaprağını ezerek hamur haline getirin ve etkilenen alana sürün.
 • Yine bir miktar neem yaprağını üç katı kadar suda kaynatın ve etkilenen alanı bu suyu kullanarak yıkayın.

2. Çörek Otu

Çörek otu kaynar da dahil olmak üzere, çeşitli deri enfeksiyon türleri için en popüler doğal kürlerden biridir. Çörek otunun tıbbi özellikleri çıbanın neden olduğu ağrıdan biraz rahatlama sağlayabilir.

 • Bir miktar çörek otunu ezerek hamur haline getirin ve bunu çıbanlı bölgeye sürün.
 • Ayrıca çörek otu yağını da kullanabilirsiniz.
 • Ayrıca bir fincan sıcak veya soğuk suyun içine bir çay kaşığı çörek otu yağı ekleyin. Bu karışımdan birkaç gün boyunca günde iki kez için.

3. Ekmek Lapası

Ekmek lapası apsenin evde tedavisinde oldukça yararlıdır. Bir parça ekmek alın ve ılık süt ya da sıcak suya daldırın. Ardından ekmeği bir kaç dakika kaynatın ve etkilenen bölgenin üzerine koyun.

Bu iltihaplı bölgeyi eritmeye yarar. İnflamasyonu azaltmaya yardımcı olacaktır. Bu ısı kompresi enfeksiyonlu bölgeye enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücrelerinden daha fazla göndererek, kan dolaşımını artırmaya yardımcı olacaktır. İltihap tamamen iyileşene kadar yöntemi günde iki kez tekrarlayın.

4. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı antibakteriyel, antifungal ve antiseptik özelliklere sahiptir. Çay ağacı yağının düzenli kullanımı iyileşme sürecini hızlandırır ve ciltte abseye neden olan rahatsızlıktan rahatlama sağlar.

 1. Temiz bir pamuklu bezi çay ağacı yağına batırın ve doğruca hafifçe etkilenen alan sürün.
 2. İltihap tamamen bitene kadar bu yöntemi birkaç gün boyunca günde birkaç kez tekrarlayın.

Not: Cilt tahrişine neden olan çay ağacı yağı olasılığını ekarte etmek için bu yöntemi kullanmadan önce bir yama test yapın. Ayrıca kaliteli yağ alın.

5. Zerdeçal

Zerdeçal doğal bir kan temizleyicidir ve anti inflamatuar özellikleri ile çıban tedavisinde çok yararlı olabilir.

 • Bir bardak süt ya da suya bir çay kaşığı zerdeçal tozu katıp kaynatın. Bu karışımı dört beş gün boyunca, günde üç defa için.
 • Ayrıca, taze zencefil ve zerdeçalı eşit miktarlarda karıştırarak etkilenen alana sürün ve ardından bu bölgeyi temiz bir bezle örtün.

6. Sıcak bez sıkıştırın

Sıcak bez tedavisi ağrıyı azaltmak ve dolaşımı artırarak kaynamayı durdurmanın en kolay yoludur.

 1. Temiz bir bezi sıcak suya batırın ve 10 dakika boyunca etkilenen alan üzerinde bekletin. Ayrıca ılık tuzlu su da kullanabilirsiniz. Kompres yapacağını bezin ıslak ve sıcak olduğundan emin olun.
 2. Bu işlemini bir günde üç ya da dört kez tekrarlayın.

 

7. Soğan

soğan

Soğanda antiseptik kimyasallar vardır. Soğan çıban tedavisinde kullanıldığında etkili bir antimikrobiyal olarak hareket eder.

 1. Bir adet iri soğanı soyun ve kalın bir dilim keserek çıbanlı bölgenin üzerine yerleştirin.
 2. Bir kaç saat açık bırakın ve sonra bir bezle sarın. Çıban içindeki kanı boşaltacak ve ateşi kesecektir.
 3. Çıbanın başı oluşup patlayana kadar yöntemi günde üç dört kez tekrarlayın.

8. Sarımsak

sarımsak

Çıbanı sarımsak ile tedavi etmek için sarımsak çeşitli şekillerde kullanılabilir. Sarımsak antibakteriyel, antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde abse ve çıban tedavisinde oldukça etkilidir. “Çıbanlar için Sarımsak Nasıl Kullanılır: Evde 11 Farklı Tedavi” başlıklı yazımızı tıklayarak çıban ve apse tedavisinde sarımsağın nasıl kullanıldığına dair detaylı tarifleri öğrenebilirsiniz.

 • İki ya da üç adet taze sarımsağı ezerek bir macun hazırlayın ve çıbanın üzerine sürün.
 • Bir diş sarımsağı ısıtın ve günde birkaç kez 10 dakika boyunca çıban üzerine koyarak bekletin.
 • Günde iki ya da üç diş ham sarımsak yemek de etkili sonuçlarla sonuçlanabilir.

 

9. Süt

süt

Süt yaş çıbanı tedavi etmek için kullanılan etkili bir besindir. Süt iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur ve ağrıyı keserek rahatlama sağlar.

 • Bir fincan sütü ısıtın ve üç çay kaşığı tuz ekleyin; iyice karıştırın. Karışımı kalınlaştırmak için biraz un ya da ufalanmış ekmek parçaları ekleyin. Karışımdan bir parça alıp çıban olan yere sürün. Bu yöntemi günde birkaç kez tekrarlayın.
 • Ayrıca çıban tedavisi için süt kremasını yani kaymağı da kullanabilirsiniz. Sirke ve biraz zerdeçal tozu ile bir çay kaşığı kaymağı karıştırın ve doğrudan çıbanlı bölgeye uygulayın.

10. Mısır unu

mısır unu

Mısır unu doğal bir emici olarak çıban tedavisine kullanılabilir.

 1. Kalın bir hamur yapmak için yarım fincan suya yeterli miktarda mısır unu ekleyin.
 2. Bu macunu çıbanlı bölgeye sürün ve bir bezle örtün.
 3. Çıban yumuşayıncaya ve enfeksiyon tamamen temizleninceye kadar kadar bu işlemi günde birkaç kez tekrarlayın.

Bu doğal tedaviler mutlaka rahatsızlıktan az da olsa rahatlama sağlar. Olumlu sonuçlar elde etmek için birkaç gün boyunca başarısızlıklara aldırmadan yöntemleri takip etmek gerekir.

Ayrıca, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için kişisel hijyeninizi korumanız gerekir. Eğer bir hafta içinde herhangi bir rahatlama olmaz, ateşiniz yükselir ve lenf düğümleriniz şişmeye başlarsa vakit kaybetmeden doktorunuza muayene olun.

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!