Cilt ve saç güzelliği için yoğurdun faydaları

Cilt ve Saç Güzelliği İçin Yoğurdun 10 Yararı

Yoğurt harika bir gıdadır. Yoğurdun yararları saymakla bitmez. Protein, kalsiyum ve D vitamini, B2 (riboflavin), B12 ve B5’in yanı sıra probiyotikler (sindirime yardımcı sağlıklı bakteriler) ile doludur, yoğurdun sağlık açısından birçok yararı vardır. Genel sağlık yararlarının yanı sıra, doğal yoğurttaki besinler cildiniz ve saçlarınız için de çok faydalıdır. Güzellik için yoğurt bulunmaz bir nimettir.

Özellikle, yoğurttaki laktik asit, çinko ve B vitaminleri güzellik açısından oldukça yararlıdır.

Yediğiniz veya cildiniz ve saçınız için kullandığınız yoğurdun doğal, evde mayalanmış olmasını tavsiye ederiz. Bu yazımızda cilt ve saç güzelliği için yoğurdun yararlarından bahsedeceğiz.

İşte cilt ve saç güzelliği için yoğurdun 10 faydası.

1. Cildinizdeki kurumayı ve kaşıntıları önlemeye yardımcı olur

Yoğurt, kurulukla mücadelede mükemmel bir cilt nemlendirme elemanıdır. Yoğurdun hafifçe eksfoliye edici etkisi kuru cildi nemlendirir ve besler.

İçindeki laktik asit, kaşınmaya neden olabilecek tüm mikroplardan veya bakterilerden kurtulmanıza yardımcı olur. Ayrıca, antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri kuru ve kaşıntılı cildin düzelmesine yardımcı olur.

 • Günlük kullanım için, elinize, yüzünüze ve bacaklara taze katkısız organik yoğurt uygulayın ve dairesel hareketlerle cildinize hafifçe masaj yapın. On dakika boyunca bırakın, sonra duş alın.
 • Haftalık kullanım için ½ su bardağı yoğurt ve 3 ila 4 çorba kaşığı püre papaya ile nemlendirici bir maske hazırlayın. Ayrıca küçük bir bal ve limon suyu da ekleyebilirsiniz. Cildinize uygulayın ve 10 dakika bekletin. Soğuk suyla yıkayın.
 • Yüz maskesi için, 4 çorba kaşığı katkısız organik yoğurt (suyunu süzün), 1 çorba kaşığı kakao ve 1 tatlı kaşığı bal karıştırın. Yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve 30 dakika bekletin. Soğuk su ile durulayın ve cildinizi kurulayın. Bu maskeyi, haftada 2 veya 3 defa kullanın.

2. Zararlı Güneş Işınlarının etkisini azaltır ve cildinizi parlatır

Bu protein bakımından zengin doğal ürün ayrıca güneş ışınlarının zararlı etkilerini azaltır ve güneş yanığını yatıştırır.

Nemlendirici özelliği, zararlı ultraviyole (UV) güneş ışınlarına maruz kalma sonucu tahrip olmuş cildin iyileşmesine yardımcı olur. Aşırı güneşe maruz kaldıktan sonra cildi yatıştırır.

Yoğurttaki çinko, güneş yanığından kaynaklanan yanma hissini azaltmaya yardımcı olan anti-inflamatuar özelliğe sahiptir.

 • Etkilenen bölgenin her tarafına sade yoğurt uygulayın ve 15 dakika süreyle orada bırakın. Sıcak, nemli bir bezle temizleyin.
 • Alternatif olarak, ½ su bardağı yoğurtta 1 domates ve 1 salatalık suyu karıştırın. Güneş ışınlarına maruz kalmış cildinize 15 ila 20 dakika boyunca uygulayın, sonra durulayın.
  Bu çözümlerden herhangi birini haftada 2 veya 3 kez uygulayabilirsiniz.

3. Kepekle Savaşır

Kepeklenmenin başlıca nedenlerinden biri, kafa derisinin pul pul deri dökmesine neden olan bir mantardır. Yoğurt doğal bir antifungal madde (mantar önleyici madde) olduğu için kepekten kurtulmanıza yardımcı olur.

Ayrıca, kepeklenmenin belirtilerden biri olan kafa derisinde kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olur.

 • Kafa derisine yoğurt uygulayın ve 5-10 dakika boyunca masaj yapın. Uygulamadan önce yoğurtta biraz limon da ekleyebilirsiniz. Ilık suyla durulamadan önce 45 dakika bekletin. Bu yöntemi haftada birkaç kez kullanın.
 • Alternatif olarak, ½ su bardağı yoğurt ve 3 çorba kaşığı çavdar tohumunu karıştırın. Saç derinize ve saçınıza uygulayın. 1 saat bekleyin, sonra hafif bir şampuanla yıkayın. Bu tedaviyi haftada bir kez tekrarlayın.

4. Saçlarınıza Hacim ve Parlaklık kazandırır

Yoğurt, doğal bir saç kremi gibi çalışır ve saçınızı yumuşak, pürüzsüz ve parlak yapar. Artı, kafa derinizin temiz kalmasına ve enfeksiyondan arındırılmasına yardımcı olan antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir.

 • Islak saçınıza sade yoğurdu uygulayın. Karışımın saçlarınıza iyice yedirin ve 15-20 dakika süreyle bekletin, sonra ılık suyla durulayın. Haftada bir kez bu saç bakımını kullanın.
 • Alternatif olarak, 4 çorba kaşığı yoğurt, 2 çorba kaşığı aloe vera jel ve hindistan cevizi yağını birlikte karıştırın. İyice karıştırın ve karışımı saçınıza uygulayın. Saçınızda 45 dakika ile 1 saat arasında bekletin, sonra az miktarda şampuan kullanarak iyice yıkayın. Bu yöntemi haftada bir veya iki kez kullanın.

5. Cilt Lekelerini Azaltır

Yoğurdun hafif bir ağartıcı etkisi vardır, bu da cilt renginin bozulmasına neden olabilir. Aynı zamanda cildinizdeki lekeleri azaltabilirsiniz.

Yoğurttaki laktik asit, doğal temizleyici ve cildinizin kaybolmuş parlaklığını ve ışıltısını yenilemenize yardımcı olan eksfoliye edici bir krem gibi çalışır.

 • Koyu cilt bölgelerinde düz yoğurt bulayın ve birkaç dakika boyunca masaj yapın. 10-15 dakika bekletin, daha sonra sade su ile durulayın. Kirleri temizlemek için bu çareyi günde bir veya iki kez kullanın.
 • Alternatif olarak, 2 ila 3 çorba kaşığı yoğurt ve 1 limon suyunu birlikte karıştırın. Cildinize uygulayın ve 20 dakika kadar bekletin. Ilık suyla karışımı durulayın. Bu çareyi günde bir kez kullanın.

6. Cilt Gözeneklerini Küçültür

Sivilce ve siyah noktalar gibi sorunları gidermek için geniş, açık gözeneklerin küçültülmesi ve sıklaştırılması gerekir. Bu bağlamda yoğurt, size çok yardımcı olacaktır. Derinizdeki büyük gözenekleri küçültür ve sıklaştırır. Bu da cildin esnekliğini korumaya yardımcı olur.

 • Yüzünüzde sadece 1 çay kaşığı sade yoğurt sürün. İyice emilmesini sağlayın ve yaklaşık 15 dakika yüzünüzde beklesin. Soğuk su ile yıkayın. Her gün bir veya iki kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, 2 çorba kaşığı yoğurt ve hazır yulaf ezmesi karıştırın. Bu gözenek sıkılaştırıcı yüz maskesini yüzünüze uygulayın, 30 dakika bekletin. Daha sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Haftada 3 defa bu yöntemi kullanın.

7. Sivilcelerle Savaşır

Yoğurt, sivilceye karşı savaşabilecek doğal antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Aynı zamanda cildin dokularını sıkıştırmaya yardımcı olan ve sivilce oluşmasını önleyen büzücü bir özelliği vardır.

Artı, yoğurttaki çinko, sivilce kaynaklı şişme ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

 • Sade yoğurda bir miktar pamuk batırın ve sivilceli bölgelere uygulayın. Bir gece bekletin ve ertesi sabah yüzünüzü serin suyla yıkayın. Yatmadan önce her gün bu yöntemi kullanın.
 • Alternatif olarak, 1 çorba kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı zerdeçalı pudra ile karıştırın. Bu karışımı sivilceli bölgelere yavaşça masaj yaparak uygulayın. Orada 15 dakika beklemesine izin verin, sonra soğuk su ile durulayın. Günde bir veya iki kez kullanın.

8. Kırışıklıkları ve İnce Çizgileri Azaltır

Yoğurttaki en önemli maddelerden biri olan laktik asit, kırışıklıkları önlemeye ve mevcut kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur.

Laktik asit aynı zamanda ölü cilt hücrelerinin atılmasına ve gözeneklerin sıkılaştırılmasına yardımcı olur.

Yoğurt, oksijen moleküllerini cilt hücrelerinden ayırarak zarar verebilecek serbest radikalleri uzaklaştırmaya bile yardımcı olur.

 • Günlük bir tedavi için, 1 çorba kaşığı sızma zeytinyağı ve 3 ila 4 çorba kaşığı yoğurt karıştırın. Karışımı yüzünüze yaklaşık 30 dakika kadar uygulayınız, sonra ılık suyla durulayınız.
 • Başka bir seçenek de; muzu ezmek, ¼ bardak yoğurt ve 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırmaktır. Bu karışımı cildinize bolca uygulayın ve durulamadan önce 20 dakika bekletin. Bu yüz maskesini haftada 2 veya 3 defa kullanın.

9. Çatlak Topukları yumuşatır.

Yoğurt sertleşmiş ve çatlamış topukları yumuşatabilir. İçindeki laktik asit, ölü cilt hücrelerinden kurtulmaya yardımcı olan eksfoliye edici bir madde olarak çalışır. Bu da çatlaklarι yumuşatır ve iyileşmesini sağlar.

Ayrıca nemlendirici doğası, topukta çatlamalara sebep olan temel etken kuruma ile mücadeleye yardımcı olur.

 • Ayaklarınızı 15 dakika boyunca ılık suda bekletin.
 • Bir ponza taşı kullanarak, ayaklarınızı hafifçe fırçalayın.
 • Sonra topuklarınıza sade yoğurt uygulayın ve hafifçe masaj yapın.
 • 15 dakika bekleyin, sonra ılık su kullanarak durulayın.
 • Kuruduktan sonra çorap giyin.
 • Bu tedaviyi haftada bir veya iki kez kullanın.

10. Elleri ve Tırnakları Güzelleştirir

Doğal bir hidratlama maddesi olan yoğurt, kuru ve sert ellerin nemlendirilmesine yardımcı olur. Buna ek olarak, içindeki laktik asit, ölü cilt hücrelerini çıkarmak için doğal bir temizleyici ve eksfoliye edici madde gibi çalışır.

Ayrıca, yoğurt nemlendirici ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir, bu nedenle şeytan tırnağı olarak bilinen, tırnak etrafında cildin kuruması nedeniyle oluşan rahatsız edici üst derinin yok edilmesine de yardımcı olur.

 • Elinize ve parmaklarınıza biraz taze yoğurt uygulayın. Dairesel hareketlerle 5 dakika hafifçe masaj yapın. On dakika boyunca bekletin, sonra ılık suyla durulayın. Bunu her gün yapabilirsiniz.
 • Haftalık bir tedavi için, sade yoğurt ve bir miktar un içeren 2 çorba kaşığı maske hazırlayın ve biraz zerdeçal tozu ekleyin. İyice karıştırın, bu macunu ellerinize uygulayın ve kendiliğinden kurumasına izin verin. Kuruduktan sonra ılık su ile durulayın.

Güzellik için yoğurt kullanmak en doğal ve sağlıklı yollardan birisidir. Bu yazımızda yoğurdun cilt ve saç bakımı için nasıl kullanıldığından bahsettik. Faydalı olduğunu umuyoruz.

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!