Çocuklara “Hayır” Demeyi Bilin

Bir yaşındaki bir çocuk yaptığı hareketlerin nelere sebep olacağını farkında olmaz. Eşyalar dikkatini çeker ve eline alıp bakmak ister. Yabancı basının verdiği haberlere göre, bu hareket , çocuğun öğrenme gücünü artırır, tabii ki, bu her şeyi eline almasına izin vermek anlamına da gelmez. Ona hissettirmeden “hayır” demeyi başarmalısınız.

Öncelikle çocuklarınızın evde zarar görmeden oyun oynaması için ortam yaratmalısınız. Yasalarınızı mantıklı bir şekilde hazırlamalısınız. Örneğin, sıcak fincana el attığı zaman “hayır, elini vurma, elin yanar, çok kötü acır” gibi konuşmaları sık sık tekrar etmek gerekir. Bunu unutmayın. O, tehlikeyi hissetmediği için neyin doğru, neyin yanlış olduğunu bilmiyor. Dolayası ile bunu sizinle birlikte öğrenecek.

Bunun yanı sıra yapabileceği davranışları da hatırlamak gerekir. Yatağın üzerinde zıplayan çocuğa, “zıplama orada” demek yerine,” yavrum istersen çıkalım bahçede gezelim olur mu ” diyebilirsiniz. Çocuğun hafızası zayıftır, bunu dikkate alarak 2 gün sonra tekrar aynı şeyi yaşayabilirsiniz. Sabırlı olup, aynı yöntemle davranın.

Dostunuzla oturup sohbet ederken, çocuğunuzun dostunuzun çocuğuna vurduğunu görürseniz, “hayır vurma, arkadaşının canı acır, o çok küçük” diyerek onu bu hareketinden vazgeçirebilirsiniz. Ona yaptığı hareketin yanlış olduğunu söyleyerek , kontrol edin. Eğer yine vurarsa, onu alıp eve gidin. Ceza gibi en sevdiği oyuncağını bir süreliğine ona vermeyebilir  veya şeker yemesine yasak koyabilirsiniz.

Ama sakın vurmayın. Küçük yaş da ki çocuklara vurmak uzmanların görüşüne göre, doğru değildir. Çocuğa vurarak cezalandırmak onun psikolojisini ciddi etkileyebilir, hatta ağır travma geçirmesine de  neden olabilir. Ayrıca birine vurmayı güzel bir davranış olarak algılayabilir.

Çocuğun gelişimi için hayır demek çok önemlidir:

Gerektiği zamanlarda yok diyebilmek çocuğun kişiliğinin oluşmasına, sorumluluk sahibi olmasına, özgür ve yetenekli bir birey olmasına yardımcı olur. Çocuğun her istediğini yerine getirmek ileride onun mutsuz bir birey olmasına neden olabilir. Ana ve babanın getirdiği sınırlar ve bu anlamda hayır denilmesi, çocuğu üzse bile önemlidir.

Anne babaların çocuklarına hayır demeyi öğretmesinin yolu nedir ?

Çocuğa yok kelimesi net, kendinden emin ve kararlı bir şekilde söylenmeli, böylece çocuğun ciddi olduğunuzun farkına varması sağlanmalıdır.
Hayır diyen anne ve babanın ses tonu kızgın olmamalıdır. Aksi takdirde, çocuklar sizi ciddiye almayabilirler.
Göz temasına önem verilmeli ve çocuğun anlayabileceği cümleler kurulmalıdır.
Bazı çocuklar için sözden daha çok yüz ifadesi önemlidir. Bu nedenle yapmaması gereken bir şeyi anlatmaya çalıştığınızda yüz ifadenizi görmesine ortam oluşturun.

Yorumla