Çocuklarda Astım Bronşit Bitkisel Tedavisi

Çocuklarda Astım Bronşit Bitkisel Tedavisi

Çocuklarda çok yaygın olan akciğerlerin iltihaplanması hastalığı olan astım nedeniyle çocuğunuzun sürekli hırıltılı bir şekilde soluyabilir.

Astım ve bronşit hastası çocuklarda, havadaki poleni solumayı veya soğuk algınlığı veya başka bir solunum yolu enfeksiyonu yakalama gibi tetikleyicilere maruz kaldıklarında akciğerler ve solunum yolları kolayca iltihaplanır.

çocuklarda astım bronşit bitkisel tedavi

Çocuklarda astım bronşit bitkisel tedavisi ile bu sorundan çok kısa bir sürede kurtulabilirsiniz. 

1. Astım Tetikleyicilerini Öğrenin ve Dikkat Edin

Çocuklarda astım belirli faktörler tarafından tetiklendiğinden, tetikleyicilerin farkında olmak ve onları mümkün olduğunca önlemek önemlidir. Bu, en önemli adımlardan biridir.

Çocuklarda yaygın astım tetikleyicileri şunlardır:

 • Soğuk algınlığı veya diğer solunum yolu enfeksiyonları.
 • Toz akarları veya polen gibi alerjenler.
 • Evcil hayvan tüyleri.
 • Soğuk hava.
 • Küf ve nem.
 • Hamamböceği maruziyeti.
 • Sigara dumanı ve havadaki diğer tahriş edici maddeler.
 • Ciddi mide ekşimesi (gastroözofageal reflü hastalığı veya GERD).

Tetikleyiciler çocuktan çocuğa değişir, bu nedenle özel tetikleyicilerini tanımlamak için çocuğunuzun doktoruyla çalışmanız gerekir. Onlardan haberdar olduğunuzda, çocuğunuzun bunlardan sakınmalarına nasıl yardımcı olabileceğinize dair bir eylem planı yapmak kolaylaşır.

2. Zencefil

Zencefil çocuklarda astım bronşit bitkisel tedavisi için kullanılan çok iyi bilinen bir bitkidir. Hava yolu iltihaplanmasını azaltmaya ve hava yolu kasılmasını önlemeye yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Kanada Fizyoloji ve Farmakoloji Dergisi’nde yayınlanan bir 2008 çalışması, zencefilin solunum yolu hastalıklarını ve astım gibi solunum yolu hastalıklarını tedavi etmede yardımcı olduğunu göstermektedir.

Amerikan Toraks Derneği Uluslararası Konferansı’nda sunulan bir 2013 çalışmasına göre, zencefildeki çeşitli bileşikler, astım atakları sırasında sıkışan hava yollarındaki düz kas dokusunun gevşemesine yardımcı olabilir.

 • Çocuğunuza günde 2 ila 3 bardak zencefil çayı içirin. Çay yapmak için 1 zencefili (küçük parçalar halinde kesilmiş) kaynar suya atın. 10 dakika pişirin, süzün, soğumaya bırakın, sonra çocuğunuza verin.
 • Alternatif olarak, eşit miktarlarda zencefil suyu, nar suyu ve balı karıştırın. Çocuğunuza bu karışımın günde 2 veya 3 kez 1 çorba kaşığı  verin.
 • Hatta çocuklara zencefilli şekerler bile verebilirsiniz.

3. Zerdeçal

Zerdeçal, çocuklarda astım krizlerini önlemek için bir başka etkili bitkidir.

Astım semptomlarıyla savaşmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidan ve antienflamatuar bileşik olan aktif bileşen curcumin içerir.

Journal of Clinical & Diagnostic Research (Klinik ve Diagnostik Araştırmalar Dergisi) dergisinde yayınlanan ve 2014 yılında yapılan bir çalışmada, kapsüllerin hava yolu obstrüksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olduğu ve bronşiyal astım tedavisi için ek tedavi olarak etkili ve güvenli olduğu düşünülmektedir.

 • 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozunu 1 bardak sütle karıştırıp kaynatın. Biraz soğumaya bırakın, daha sonra çocuğunuza günde iki kez içirin.
 • Çocuğunuza sadece bir doktora danıştıktan sonra kurkumin takviyeleri vermeyi tercih edebilirsiniz.

4. Bal

Bal, astım için başka bir doğal tedavidir. Baldaki astım belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

Bal, solunum yollarındaki mukoza zarlarını yatıştırır. Bronşiyal tüplerde mukus birikimi, astım semptomlarının nedenlerinden biridir.

Aynı zamanda, öksürük ve astım ile ilişkili hırıltı ile mücadeleye yardımcı olur.

 • 1 tatlı kaşığı organik balı bir bardak ılık suya katıp karıştırın. Çocuğunuza günde 2 ya da 3 kez içirin.
 • Ayrıca, 1 tatlı kaşığı organik bal ile yarım çay kaşığı tarçın tozunu karıştırın. Yatmadan önce çocuğunuza verin.

Dikkat: Bebek botulizmi riski nedeniyle, 1 yaşından küçük çocuklara bal vermeyin.

5. D vitamini

D vitamini astımı tedavi etmek için etkilidir. Aslında, D vitamini eksikliği astım için kusurlu olabilir.

 • D vitamini takviyeleri almak çocuğunuzun bu önemli vitaminleri almasına yardımcı olmanın en kolay yoludur. Doğru dozaj için çocuğunuzun doktoruna danışın.
 • Ayrıca, güneş ışınlarının cildinizde çok sert olmadığı zamanlarda çocuğunuzun sabah erkenden en az 10 dakika boyunca güneşin tadını çıkarmasını sağlayabilirsiniz. Bu vücudun D vitamini üretmesine yardımcı olur.
 • Ayrıca, çocuğunuzun diyetine, D vitamini ile takviye edilmiş portakal suyu, süt, yoğurt ve badem sütü gibi D vitamini ile takviye edilmiş diyet gıdalarını da ekleyin.

6. Sarımsak

Sarımsak çocuklarda astım bronşit bitkisel tedavisinde etkili bir tedavi yöntemidir. Sarımsak, astımı tedavi etmenin yanı sıra diğer solunum rahatsızlıklarıyla ilişkili belirtileri azaltmaya ve tedavi etmenize yardımcı olabilir.

Sarımsak ayrıca, astım hastalarında hava yollarındaki düz kasların kasılmasına neden olan kararsız moleküller olan serbest radikalleri nötralize eden C vitamini içerir.

 1.  ¼ fincan sütte sadece 2 diş sarımsağı kaynatın.
 2. Oda sıcaklığına kadar soğumaya bırakın.
 3. Çocuğunuza günde bir defa içirin.

7. Egzersiz

Çocuğunuzun genel büyümesi için önemli olduğu için çocuğu aktif olmasını konusunda teşvik edin. Düzenli fiziksel aktivite, akciğerlerin daha verimli çalışmasını sağlayabilir ve bu da astım belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

 • Herhangi bir egzersiz yapmadan önce, çocuğun ısınma döneminden emin olun.
 • Nazik bir şekilde bisiklet sürmek, hafif-orta yürüyüş, yüzme, jimnastik, tenis ve diğer raket sporları gibi sporlar iyi seçeneklerdir.
 • Çocuğunuza çok soğuk veya çok sıcak günlerde egzersiz yaptırmayın. Çocuğunuz dışarıda egzersiz yapıyorsa, ağzına bir maske ya da eşarp takmasını sağlayın.
 • Çocuğunuzdan egzersiz yaparken ağzından değil burnundan nefes almasını isteyin.

8. Yoga

Nefes alma tekniği önemli olduğu için, astımı kontrol altına alabildiği için yoga çok önemlidir. Doğru solunum tekniği, akciğerlerin düzgün çalışmasına yardımcı olabilir.

Astım hastası çocuklar için farklı yoga pozisyonları olsa da, çocukların yapmayı sevdikleri bir poz vardır. Bu kalbi uyarır ve akciğerler de dahil olmak üzere tüm vücutta dolaşımı geliştiren Kelebek Pozisyonudur.

Bu yoga yöntemi, çocuğunuzu cesaretlendirir ve çocuğunuzun sağlığındaki değişikliği farkedersiniz.

Kelebek pozisyonunu yapmak için:

 1. Bacaklarını düz bir şekilde yayarak düz bir şekilde oturtun.
 2. Dizlerini bükün ve ayaklarını içeri getirin.
 3. Ayak tabanlarını, pelvisinizden yaklaşık 15 cm uzağa yerleştirin.
 4. Ayaklarınızı ellerinizle sıkıca tutun.
 5. Derin nefes alın, uyluk ve dizleri yere doğru bastırın.
 6. Normal nefes alarak, her iki bacağı yukarı ve aşağı çırpmaya başlayın.
 7. Yavaşça başlayın ve yavaş yavaş kademeli olarak artırın, 5 ila 10 dakika devam edin.
 8. Son olarak yavaşlayın ve durun.
 9. Birkaç uzun, derin nefes alın ve bacaklarınızı yavaşça önünüze doğru çekin.

9. Hava kalitesi

Astım krizlerini azaltmak için, çocuğunuzun soluduğu hava kalitesine dikkat etmelisiniz. Son derece sıcak, nemli ve kötü hava kalitesi çocuklarda belirtileri tetikleyebilir.

 • Çocuğunuzun yatak odasında, iç mekan nemini azaltmak ve içerideki ağaç, çimenler ve yabani otlardan gelen poleni azaltmak için bir klima kullanın.
 • Polen mevsiminde pencereleri ve kapıları kapalı tutun.
 • Havalandırma sisteminize küçük parçacık filtresi takmayı düşünün.
 • Nemli bir ortamda yaşıyorsanız, nem giderici kullanmayı düşünün.
 • Mümkünse, çocuğunuzun taze ve kuru havanın tadını çıkarabileceği bir yere gidin.
 • Çocuğunuzu kısa sürede değişen sıcaklıklara maruz bırakmaktan kaçının.

10. Diyet değişiklikleri

Çocuklarda astım bronşit bitkisel tedavisi için iyi bir diyet önemlidir. C ve E vitamini, beta-karoten, flavonoidler, magnezyum, selenyum ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengin bir diyet oldukça sağlıklıdır.

 • Çocuğunuzun diyetine bol miktarda taze ve organik meyve ve sebze ekleyin.
 • Somon, ton balığı, keten tohumu ve daha fazla omega-3 yağ asitleri içeren yiyecekler yedirin.
 • Yemek pişirmek için adaçayı, kekik, zencefil ve zerdeçal gibi otları ve baharatları kullanabilirsiniz.
 • Yapay katkı maddeleri ve koruyucu maddeler ile işlenmiş ve paketlenmiş gıdalardan kaçının.
 • Çocuğunuz süt proteinlerine karşı alerjisi varsa veya laktoz intoleransı ise süt ve süt ürünlerinden kaçının.
 • Hava yolu iltihaplanması arttıkça ve yaygın astım ilaçları tarafından sağlanan rahatlamayı önlediklerinden ağır ve yağlı yiyecekler servis etmekten kaçının.

Ek İpuçları

 • Göğüste biriken balgamı gevşetmek için göğsünü sıcak susam yağıyla masaj yapın.
 • Obezite astım gelişimi için önemli bir risk faktörüdür, bu yüzden kilo almanıza neden olabilecek kalorilerde yüksek bir diyetten kaçının.
 • Gıda alerjileri – en yaygın olarak yer fıstığı, kabuklu deniz ürünleri, yumurta ve süt – astım krizlerini tetikleyebilir, özellikle de dışarıda yerken çocuğunuzun ne yediğine dikkat etmelisiniz.
 • Çocuğunuzun etrafında sigara içilmesine izin vermeyin. Tütün dumanına maruz kalma, astım ataklarının yaygın bir tetikleyicisidir.
 • Evde bir evcil hayvanınız varsa, düzenli olarak banyo yaptırın.

Hatalık hakkında kısa bilgilendirme 

Çocuklarda ki astımın altta yatan nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte, aşırı duyarlı bir bağışıklık sisteminin önemli bir rolü vardır.

Bu duruma yol açabilecek diğer bazı faktörler arasında, çok küçük yaşta hava yolu enfeksiyonlarının bazı türleri ve sigara dumanı veya diğer hava kirleticileri gibi çevresel faktörlere maruz kalmalarıdır. Ayrıca, bir aile öyküsü veya obezite öyküsü, erken yaşta astım gelişme riskini artırabilir.

Çocuklarda sık görülen astım belirtileri sıklıkla öksürük, nefes verirken ıslık veya hırıltı sesi, nefes darlığı, göğüs tıkanıklığı ve göğüs ağrısıdır (özellikle genç çocuklarda).

Diğer belirtiler arasında solunum yolu enfeksiyonu, öksürük iyileşmesi ya da solunum yolu enfeksiyonu sonrası bronşit ve yorulma ile kötüleşen öksürük veya öksürük rahatsızlığı, uyku sorunları sayılabilir.

Bu belirtiler çocuktan çocuğa değişir ve zamanla kötüleşebilir veya daha iyi olabilir.

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!