Çocuklarda Egzama Bitkisel Tedavisi

Çocuklarda Egzama Bitkisel Tedavisi

Egzama, çocuklarda sık görülen uzun süreli, kaşıntılı, ancak bulaşıcı olmayan iltihaplı bir cilt rahatsızlığıdır. Farklı türde egzamalar vardır ve en yaygın olanı çocukları etkileyen egzamadır(atopik dermatit).

Egzamanın kesin bir nedeni olmadığından, tanımlanmış bir tedavisi yoktur. Ancak, gelecekteki alevlenmeleri önlemeye ve salgın sırasında rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı etkili doğal tedaviler vardır.

Çocuklarda Egzama Bitkisel Tedavisi – En Etkili 10 Yöntem

1. Aloe Vera

Çocuklarda egzama bitkisel tedavisi denilince uygulanması gereken ilk tedavi aloe vera tedavisidir.

 1. Taze aloe yaprağının jelini bir kaba çıkarın. Ayrıca aloe jeline birkaç damla E vitamini yağı da ekleyebilirsiniz.
 2. Jeli doğrudan etkilenen cilde uygulayın.
 3. Kendi başına kurumaya bırakın, sonra ılık su ile durulayın.
 4. Bu basit tedaviyi birkaç hafta boyunca günde iki kez uygulayın.

2. Hint Leylağı

 • Hint leylağı yağını 5 veya 6 damla bir taşıyıcı yağ ile seyreltin. Karışımın içine bir pamuklu çubuk veya pamuk topu batırın ve etkilenen bölgeye hafifçe vurun ve 20 dakika kadar bekletin. Yağı ılık suyla yıkayın. Bu yöntemi istediğiniz sonuçları elde edene kadar günde bir veya iki kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, ılık banyo suyuna birkaç damla neem yağı ekleyebilir ve çocuğunuzun bu suda 20 dakikadan uzun süre beklemesine yardımcı olabilirsiniz. Ardından çocuğun cildiniz nazikçe kurulayın ve ardından biraz hafif nemlendirici uygulayın. Bu tedaviyi günde bir kez kullanın.

3. Hindistancevizi yağı

Çocuklarda egzama bitkisel tedavisi denince akla gelen bir diğer etkili yöntemde hindistan cevizi yağıdır.

 • Topikal kullanım için: Kaşıntıdan kurtulmak için hindistan cevizi yağını doğrudan etkilenen cilde günde birkaç kez uygulayın. Bu yönteme belirtiler tamamen gidinceye kadar davam edin.
 • Tüketimi için: Egzema belirtilerini hafifletmeye ve genel bağışıklığı iyileştirmeye yardımcı olmak için çocuğunuzun diyetine 1 ila 2 yemek kaşığı sızma hindistan cevizi yağı ekleyin. Bu yağı çocuğunuzun yiyeceklerine veya içeceklerine de ekleyebilirsiniz.

4. Ayçiçeği tohumu yağı

Ayçiçeği tohumu yağı, egzama dahil olmak üzere farklı cilt bozukluklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

 1. Çocuğunuzun cildine ayçiçek yağı ile masaj yapın.
 2. En az 20 dakika bekletin.
 3. Bunu günde iki kez yapın.

5. Nemlendirici

Doğru nemlendiriciyi kullanmak, çocuklarda egzama alevlenmeleriyle baş etmenin en iyi yollarından biridir. Nemlenmenin olmaması ciltte kuruluğa ve egzama alevlenmesine neden olabilir.

Çocuğunuz egzamadan muzdaripse ve özellikle cildin daha sık kurumaya başladığı kış aylarında cildin nemlendirilmesine dikkat edin.

Çocuğun cildinin kurumasını önlemek ve iyi bir nemlendirme işlemi için özellikle bir kremden ziyade bir merhem alın ve çocuğunuzun cildine uygulayın. Deneyebileceğiniz bir diğer seçenekte, yoğun olan badem yağıdır, bu yağ cildi saatlerce nemlendirir.

Nemi deriye hapsetmek için banyo veya duştan sonra, cildiniz hala ıslakken nemlendiricileri ve yağları uygulayın.

6. Kolloidal Yulaf Ezmesi

Kolloidal yulaf ezmesi (yulaf çok ince bir toz haline getirilir) egzamadan muzdarip çocuklar için iyi bir çözümdür.

Kaşıntılı cildi rahatlatır ve rahatlatır. Anında rahatlama sağlayan anti-irritan, anti-inflamatuar ve yatıştırıcı özellikleri içerir.

 • Ilık su ile dolu bir küvete 1 bardak koloidal yulaf ezmesi ekleyin. Çocuğunuzun bu suda en az 15 ila 20 dakika boyunca ıslanmasına yardım edin. Cilt durumunun şiddetine bağlı olarak bu ilacı günde 1 veya 2 kez tekrar edin.
 • Alternatif olarak, birkaç yemek kaşığı kolloidal yulaf ezmesi içine biraz su ekleyin ve kalınlaşana kadar bekletin. Bu karışımı kaşıntılı deriye uygulayın, bir bezle örtün ve 30 dakika bekletin. Bu ilacı günde bir kez kullanın.

7. Elma sirkesi

Çocuklarda egzama bitkisel tedavisi için organik elma sirkesini de kullanabilirsiniz. Elma sirkesi, çocuklarda ve yetişkinlerde egzama rahatlaması için hem içeride hem de dışarıda kullanılabilir.

Organik elma sirkesi, cildin pH seviyesini dengelemeye yardımcı olur. Ayrıca, antibakteriyel ve antifungal özellikleri, bazen egzamaya eşlik eden bakterileri ve mantarları öldürmeye yardımcı olur.

Topikal kullanım için:

 • Ilık banyo suyuna 2 bardak organik elma sirkesi ekleyin. Çocuğunuzu bu banyoda 15 ila 30 dakika bekletin. Sonra cildini kurulayın ve hafif bir nemlendirici uygulayın. Bunu günlük yapın.
 • Alternatif olarak, eşit miktarda su ile organik elma sirkesi seyreltilir. Bir pamuk topu kullanarak kaşıntılı bölgeye uygulayın. 30 dakika bekletin, sonra ılık su ile durulayın. Bunu günde bir veya iki kez yapın.

Tüketimi için:

 • Bir bardak ılık suya 1 çay kaşığı organik elma sirkesi ekleyin. 1 tatlı kaşığı bal ekleyin. Çocuğunuzun günde iki kez içmesini sağlayın.

8. Soğuk kompres

Çocuğunuzun egzama nedeniyle kaşıntıdan anında rahatlamasını sağlamak için hiçbir şey soğuk kompresden daha iyi sonuç vermez.

 • Birkaç adet buz küpünü temiz bir beze sarın. Bu buz torbasını kaşıntılı bölgeye birkaç dakika koyun. 30 saniye ara verin ve tekrar uygulayın. Kaşıntı duruncaya kadar tekrarlayın. Bu yöntemi gerektiği zaman tekrar edin.
 • Ayrıca, etkilenen alana, gerektiği kadar soğuk musluk suyu da akıtabilirsiniz.

Dikkat: Buzlanmaya neden olabileceğinden, asla buzu doğrudan cilt üzerine koymayın.

9. Vücut ısısını belli bir değerde tutun

Sıcaklıktaki bir değişim egzama belirtilerini şiddetlendirebilir. Aslında, ani sıcaklık değişiklikleri cildin kurumasına ve kaşınmasına neden olur.

Yani, çocuklarda egzama ile başa çıkmak için vücut sıcaklığını eşit bir sıcaklıkta tutmak tavsiye edilir.

Çocuğunuzun en çok zaman harcadığı odaların sıcaklığını sabit tutmayı deneyin. Her odayı sabit ve konforlu bir sıcaklıkta tutun.

10. Nemlendirici kullanın

Çocuğunuzun egzama semptomları kış aylarında alevlenirse, bu durumda tetikleyici, kışın düşük kalma eğilimi gösteren nem eksikliği olabilir.

Ayrıca, merkezi ısıtma sistemleri, ev boyunca sıcak havayı zorlar, bu da cildin daha kuru olmasını ve egzama alevlenmelerine neden olur. Böyle bir durumda, nemi tekrar havaya katmak için bir nemlendirici kullanmak en iyi çözümdür.

Çocuğunuzun odasını çok sıcak veya çok soğuk olmayan bir sıcaklıkta tutun. Cildin kurumasını önlemek için nem oranı yüzde 45 ile 55 arasında olmalıdır.

Nemlendiriciyi satın almak yerine, çocuğunuzun havadaki nemi arttırmaya yardımcı olmak için en çok zaman harcadığı her odada bir kase su tutabilirsiniz. Bu yöntemlerden herhangi birisini deneyebilirsiniz, fakat küf tutmaması için suyu belirli aralıklarla değiştirin.

Çocuklarda egzama hakkında kısa bilgi

Çocuklarda, bu durum genellikle 6 aylıkken veya çocuğun hayatının ilk beş yılı içinde herhangi bir zamanda başlar. Bazı çocuklarda belirtiler çocukluk ve ergenlik döneminde de oluşabilir.

Çocuklarda egzemanın yaygın olarak kabul edilen sebeplerden ve egzamaya yol açan faktörlerden bazıları, cildin çok hassas olması, bağışıklık sisteminin zayıf olması, çevre koşulları; gıdalara, çamaşır deterjanlarına veya diğer kimyasallara karşı alerjiler; ve sıcaklıktaki değişikliklerdir.

Ayrıca, hamilelik sırasında annenin vücudundaki D vitamini seviyelerinin düşük seyretmesi, bebeklerin 1 yaşından önce egzama geçirme riskini artırabilir.

Çocuklarda egzama bitkisel tedavisi

Çocuklarda egzama belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İçinden sıvı çıkabilen ve kabuklanan kabarıklıklar.
 • Cildin kalınlaşıp kuruması ve pul pul dökülmesi.
 • El, ayak, ayak bileği, bilek, boyun, üst göğüs, göz kapağı, deri kıvrımlarında ve bebeklerin yüzünde ve kafa derisinde kırmızı veya kahverengi lekeler.
 • Cildin hassaslaşması ve şişmesi.
 • Yoğun kaşıntı, sıklıkla uyku düzenini bozar.
 • Derideki döküntüler.

Ek İpuçları

 • Çocuğunuzun doktoru tarafından belirlenen şekilde tahriş edici maddelerle temastan kaçının. Yaygın tetikleyiciler arasında hayvan tüyleri, sigara dumanı ve kimyasal spreyler bulunur.
 • Cilt tahrişini tetikleyen terlemeyi önlemek için çocuğunuzun odasının sıcaklığını geceleri serin tutun.
 • Çocuğunuzun tırnaklarını kısa kesmeyin, çünkü kaşınma bir enfeksiyona neden olabilir.
 • Çocuğunuzun banyo suyuna kaşıntı ve kuruluktan kurtulmak için 5 ila 10 damla papatya yağı karıştırın.
 • Gıda alerjileri egzama olan bazı çocuklar için tetikleyici olarak çalışabilir.Bu sorunu çözmek için çocuğunuza probiyotik gıdalar verin veya çocuk doktorunuzun rehberliğinde probiyotik takviyeleri kullanın.
 • Isı ve ter egzamayı daha da kötüleştirebilir, bu nedenle çocuğunuzun güneşte uzun saatler boyunca dışarıda oynamadığından emin olun.
 • Cildi tahriş edip kurutabileceğinden, köpük banyosu ve sabunlardan kaçının. Bunun yerine hafif, kokusuz bir temizleyici seçin.
 • Ayrıca çocuğunuzun vücudunun nemli kalması için sık sık su içmesini söyleyin.

Çocuklarda egzama bitkisel tedavisi başlıklı yazımız ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları aşağıdaki yorum formu aracılığı ile bizler ulaştırabilirsiniz.

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!