Daha Fazla Su İçmenin Doğal Yolları

Vücudunuz, düzgün çalışmak için uygun miktarda sıvıya ihtiyaç duyar. Buda, vücut sıcaklığını dengelemeye, sindirime yardımcı olur, toksinleri temizler, yorgunluğu azaltır ve eklem doku ve organlar için iyi bir hidratör olarak çalışır. Genellikle günde 8-10 bardak sıvı tüketilmesi önerilir, fakat bireysel sıvı ihtiyacı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ayrıca spordan ya da vücudunuzdaki sıvıyı azaltan ve sizi terleten bir aktiviteye katılım sonrası vücudunuzu tazelemek için daha fazla sıvıya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Çevresel koşullar ve belirli sağlık durumları da sıvı alımınızı artırmanızı gerektirebilir.

Ayrıca daha fazla protein (vücut proteindeki nitrojen elementini temizlemek için sıvıya ihtiyaç duyar) ya da lif (çözünebilir lif sıvıyı emer) tükettiğinizde de daha fazla sıvıya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Yeteri kadar sıvı tüketip tüketmediğinizi belirlemenin basit bir yolu idrarınıza bakmaktır. Eğer soluk sarı ya da kehribar rengiyse bunun anlamı su alımınız iyi demektir. Eğer koyuysa su alımınızı desteklemeniz gerekmektedir. Susuzluğun diğer yaygın işaretleri; enerji azlığını, baş ağrılarını ve bayılma hissini kapsar.
Aşağıda sıvı alımınızı artırmanıza yardımcı olacak bazı iyi ipuçları var;

1. Kendinizi motive edin

Motivasyon belki de bir hedefe ulaşmak için en açık fakat en önemli faktördür. Kendinizi daha fazla su içmek için motive etmenin en iyi yolu suyun yararları konusunda bilgilenmek ve bunu yapmaya ihtiyacınız olduğu gerçeğine kendinizi ikna etmenizdir. Artı olarak su alımınızı izlemeye devam edecek ve size daha fazla su içmeyi hatırlatacak bir mobil uygulama kullanmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca her saat başı hatırlatıcı olarak çalışan bir alarm kurabilirsiniz.

2. Susuzluğunuzu tanımlayın

Açlık ve tokluk sinyalleri beynin hipotalamus isimli aynı bölgesi tarafından kontrol edilir. Beyin ikisi için de aynı sinyalleri gönderir ve sonuç olarak açlıkla susuzluğu karıştırma eğiliminde oluruz. Bir daha ki sefere aç hissettiğinizde biraz su için ve hala açlık hissediyor musunuz görmek için 20 dakika bekleyin.

3. Suyu el altında tutun

Arabanızda, cüzdanınızda ya da spor çantanızda yeniden kullanılabilir bir su şişesi taşımak kolay erişilebilir olduğu için daha fazla su içmenize yardımcı olacak harika bir yoldur. Ayrıca elinizin altında su olmadığında su yerine seçtiğiniz kola ve diğer şekerli meşrubatlardan uzak durmanıza yardımcı olacaktır.

4. Daha fazla seçenek keşfedin

Su haricinde papatya, zencefil, nane ve diğer bitki çaylarını içerek de sıvı alımınızı artırabilirsiniz. Birkaç bardak yeşil çay içmek antioksidanla dolu olduğu için genel sağlığınıza faydalı olacak bir diğer iyi seçenektir.
Diğer seçenekler;

  • Taze meyve ve sebze suları
  • Çorbalar
  • Et suyu
  • Hindistan cevizi suyu
  • Az yağlı süt
  • Soya sütü ve diğer soyalı içecekler
  • Doğal meyve püreleri
  • Dondurulmuş meyve parçaları
  • Tatlandırılmış buzlar

Ancak bu seçenekler sıvı alımı için ikincil kaynak olarak kullanılmalı ve aralıklarla alınmalıdır.

5. Doğal tatlandırıcılar ekleyin

Sade su tadını ekstra küçük şeyler ve ince bir tatla canlandırabilirsiniz. Suyu tatlandırmak için portakal dilimleri, ananas parçaları, limon dilimleri, salatalık dilimleri, karpuz parçaları, dut, üzüm ve diğer turunçgilleri kullanabilirsiniz. Taze meyveleri kullanırken maksimum tat ve lezzet için olgun olanları kullanın. Nane yaprakları, nane özü, fesleğen yaprakları ve biberiye filizleri de kullanılabilir.
Örneğin 3 fincan çileği (ortadan kesilmiş) ve sekiz adet hafif ezilmiş fesleğen yaprağını bir kavanoza koyun. 6 fincan buz ekleyip kavanozun üstünü kapatmak için su koyun. Tahta bir kaşıkla karıştırıp işlemi sonlandırın. En az 2 saat için buzdolabında bekletin ve tatlandırılmış suyunuzun tadını çıkarın. Benzer olarak karpuz ve biberiye, kış kavunu ve misket limonu, çilek ve mango, kivi, limon, nane ve salatalık, vişne ve limon, elma, portakal ve üzüm gibi bileşimleri deneyebilirsiniz.

6. Su bakımından zengin meyve ve sebzeler

Diyetinize su içeriği yüksek olan meyve ve sebzeler ekleyin. Bu tür yiyecekler; salatalık, karpuz, kereviz, marul, üzüm, vişne, çilek ve papayadır. Sıvı alımını artırmanın yanı sıra bu yiyecekler diyetinize minimum kalori ekler ve ayrıca çok yememeniz için tokluk hissi sağlar.

Aslında, İskoçya’daki Aberdeen üniversitesi araştırmacıları tarafından 2009’da yapılan bir çalışmaya göre sulandırıcı tuz, mineral ve şeker içeren sebze ve meyveler vücuda bir bardak sudan iki kat fazla su sağlar. Napoli’deki bir üniversite çalışması ayrıca gösterdi ki lutein ve zeaksantin gibi biki kimyasalları hidrasyonu daha da artırmak için ardımcı olabilir. Bu besinleri atıştırmalık olarak ya da salata ve pürelerinize ekleyerek tüketebilirsiniz.

Uyarı
Yatmadan önce önce çok fazla su içmek uykunuzu bölebilir.

Yorumla