damar tıkanıklığı

Damar Tıkanıklığı ile İlgili Bilmeniz Gereken 10 Belirti

Damar tıkanıklığı belirtileri ile ilgili konuya geçmeden önce ufak bir ön bilgi vermekte fayda var. Atardamarlar oksijenli kanı vücuda taşıyan, boru şeklinde yapıya sahip bir organdır.  Sağlıklı damarların iç duvarları pürüzsüz oldukları için kan bu damarlardan kolayca taşınır. Damarlar, damar duvarları boyunca plak birikmesi sonucu tıkanır.

Koroner(yüreğe kanı taşıyan iki damara verilen ad), karotis(şah damarı), periferik ve renal arterlerde plak birikebilir. Kandaki yağ, kolesterol ve diğer maddeler damar sertleşmesine ve daralmalara neden olur. Kapalı damarlar, vücudun diğer bölgelerine oksijen açısından zengin kanın akışını kısıtlar.

Damar tıkanıklığını tetikleyen etkenler kesin olarak bilinmemekle birlikte artan yaş, yüksek kolesterol, yüksek trigliserid (kanınızdaki yağ veya lipid türü ), yüksek tansiyon, obezite, aşırı sigara tüketimi, diyabet, inflamatuar hastalıklar, damar sertliği ve aile öyküsü damar tıkanıklığının nedenleri arasındadır.

Damarlarda ki plak birikimi yavaş ve ilerleyici bir halde seyreder. Hatta erken yaşlarda, çocukluk dönemlerinde bile başlayabilir.

Damar tıkanıklığı koroner arter hastalığı, karotis arter hastalığı, periferik arter hastalığı, miyokard enfarktüsü (kalp krizi), felç ve hatta ölüme neden olabileceği için belirtilerini bilmek ve erken tedavi olmak hayati önem taşır.

damar tıkanıklığı belirtileri

damar tıkanıklığı belirtileri

İşte bilmeniz gereken 10 damar tıkanıklığı belirtileri.

1. Göğüs ağrısı (Angina)

Plak birikimi nedeniyle damarlar tıkanır, kalbe giden kan akımı azalır, anjina veya göğüs ağrısı meydana gelir.

Bu tür göğüs ağrısı gerginliğe, ağırlık hissine ve göğüs kemiği arkasında basınç hissine neden olur. Genellikle fiziksel veya duygusal stresle tetiklenen ve fiziksel aktivite ile kötüleşen, dinlendiğiniz zaman geçen bir ağrıdır.

Göğüs ağrısının nedeni her zaman damar tıkanıklığı değildir. Bazen ağrı, bir kas spazmı, mide ülseri, üst solunum yolu enfeksiyonu, mesane hastalığı veya hazımsızlık nedeniyle olabilir.

2. Nefes darlığı

Nefes darlığı da damar tıkanıklığı belirtileri arasındadır. Damarlarda biriken plan nedeniyle, kalp vücudun ihtiyaçlarını sağlamak için kan pompalamada zorluk çeker, buda nefes darlığına ve yorgunluğa neden olur.

Ancak, nefes darlığı da ağır egzersiz, yüksek irtifa alanlarında bulunma, kansızlık, solunum yolu enfeksiyonu veya hastalık, kronik bronşit, alerji ve oksijen eksikliği nedeniyle de olabilir.

3. Ereksiyon Sorunları

Erektil disfonksiyon (ereksiyon sorunları) damar tıkanıklığı ve kalp problemlerinin bir belirtisi olabilir. Bu rahatsızlık dünya genelinde yaklaşık 60 milyon erkeği etkileyen yaygın bir cinsel sorundur.

2011 de Dolaşım dergisinde yayınlanan bir makaleye göre , ereksiyon sorunları ateroskleroz (atardamarları (arterleri) etkileyen bir hastalıktır) veya damar sertliğinin ortak belirtisidir.

Ereksiyon sorunları ayrıca depresyon, düşük testosteron düzeyi sorunu, sinir sorunları ve bazı ilaçlara bağlı olarak gelişebilir.

4. Erkek tipi kellik

Erkeklerin önemli sorunlarından birisi olan kellik de damar tıkanıklığı belirtilerindendir. Bu sorun kafa derisi üzerinde saç dökülmesi ile birlikte, ayak üzerindeki kılların dökülmesine de neden olur.

Erkek tipi kelliğin diğer yaygın nedenleri kalıtım, bazı kanser türleri, ilaç yan etkileri, tiroid sorunları ve anabolik steroidlerdir.

5. Kulak Memesi Çizgisi

Kulağınızda ki kırışıklık damar tıkanıklığı belirtisi olabilir. Özellikle, kulak memesinin alt kenarına, kulak kanalından eğik açılı gelen bir kırışık, koroner arter hastalığı ile bağlantılıdır. Bir kulak kırışıklığı, kalbinde tıkalı damar olan kişilerdeki, zayıf dolaşım belirtisi olabilir.

Bir kulak kırışıklığı yaşlanma ya da aşırı sigara içme nedeniyle de görülebilir.

6. Aşırı Terleme (Gece ​​Terlemesi)

Özellikle serin bir odada uyurken, geceleri görülen aşırı terleme, plak nedeniyle tıkanan damarların başka bir olası göstergesidir.

Damarlar tıkalı olduğu zaman kalp kanı pompalamak için daha fazla çalışır buda egzersiz yapmışcasına terleme yapar.

Aşırı terleme ayrıca stres, anksiyete, obezite ve beslenme yetersizlikleri nedeniyle de oluşabilir. Yaşlı kadınlar arasında bundan çok, menopoz belirtisi olabilir.

7. Halsizlik veya Baş dönmesi

Baş dönmesi, sersemlik ve halsizlik damar tıkanıklığının yada olası erken bir inmenin belirtisi olabilir. Karotis arterlerdeki plak birikimi baş dönmesi, denge veya koordinasyon kaybı ve açıklanamayan düşmelere neden olabilir.

Aynı zamanda düşük kan basıncı, nörolojik problemler, anemi, hipoglisemi (düşük kan şekeri), kulak enfeksiyonu, sıcak çarpması, görme ile ilgili bozukluklar, migren, anksiyete bozuklukları ve kafa yaralanmaları da halsizlik ve baş dönmesine neden olabilir.

8. Damar tıkanıklığı belirtileri: Kalp çarpıntısı

Kalp çarpıntısı genelde egzersiz yaptığınız zaman, stresli olduğunuzda, kafein veya nikotin tükettiğiniz zaman ortaya çıkar.

Bazı insanlarda, kalp çarpıntısına baş dönmesi, bayılma, bulanık görme, göğüs ağrısı, terleme ve bulantı gibi belirtiler eşlik eder. Özellikle kalbe gelen ana damarların tıkanıklığı durumunda meydana gelir. Hatta daha ciddi bir kalp rahatsızlığı da gösterebilir.

Çarpıntıya neden olabilecek diğer sağlık koşulları; elektrolit anormallikleri, tiroid bozuklukları, uyku apnesi, bazı ilaçlar, kalp kapak hastalıkları ve anemidir. Kalp çarpıntısı damar tıkanıklığı belirtisi olabilir.

9. Hazımsızlık, Bulantı ve Kusma

Kalp hastalığına yol açan damar tıkanıklığı nedeniyle hazımsızlık, bulantı, kusma, dolgunluk veya boğulma hissi ve diğer gastrointestinal problemler meydana gelebilir.

Böbreklere kan tedarik eden renal arterlerde tıkanmada  mide bulantısı, hafif hazımsızlık, karın ağrısı ve kusmaya neden olabilir.

10. Bacak ve Baldır Ağrısı

Bacaklara kan taşıyan damarlardaki plak birikimi bacak ve baldır ağrısına neden olabilir. Bu genellikle yaşam kalitenizi etkiler, yürüyüşünüzü etkiler ve kısıtlar.

Beslenme yetersizlikleri, dehidrasyon nedeniyle veya uzun süre ayakta durmaktan da bacaklarda hafif ağrı da kas spazmı görülebilir.

22 Yorum

Tüm yorumları göster
 1. Anonim
  17 Temmuz 2018
 2. Nilgün Büşra Turan
  27 Haziran 2018
 3. Yunus
  26 Haziran 2018
 4. sevda
  24 Haziran 2018
 5. Seniha
  11 Mayıs 2018
 6. Cihat
  14 Şubat 2018
 7. Eyyup
  24 Ekim 2017
  • asuman bedel
   24 Ekim 2017
 8. Yılmaz şen
  25 Eylül 2017
 9. Kurtuluş
  3 Eylül 2017
  • asuman bedel
   4 Eylül 2017
 10. Latife
  28 Ağustos 2017
  • asuman bedel
   30 Ağustos 2017
 11. kemal
  22 Ağustos 2017
  • asuman bedel
   22 Ağustos 2017
 12. suat
  11 Temmuz 2017
 13. Songül
  13 Haziran 2017
  • admin
   13 Haziran 2017
   • sulo
    27 Ağustos 2018
    • Ebru
     28 Ağustos 2018
 14. İsminiz
  9 Şubat 2017

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!