Dejeneratif Eklem Hastalığının Doğal ve Bitkisel Tedavisi

Dejeneratif eklem hastalığı olarak da bilinen osteoartrit(kireçlenme), artritin(Artrit, eklemlerde vücut tarafından üretilen bir iltihaptır) en yaygın olarak görülen şeklidir. Kemiklerin birbirine karşı çakışması nedeniyle eklemlerde oluşan kıkırdak bozulması bu rahatsızlığa yol açmaktadır.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre dünyada yaklaşık olarak 27 milyon kişide eklem hastalığı bulunmaktadır. Genellikle 40 ve 60 yaş aralığında görülen kireçlenme diz, kalça, omurga, ayak ve benzeri ağırlık taşıyan eklemlerde gerçekleşmektedir. Kireçlenme bazen ellerde, parmaklarda ve boyun eklemlerinde de gerçekleşebilmektedir.

Kireçlenme kadınlarda daha yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. En önemli risk faktörleri ise yaralanmalar, zayıf uyluk kasları, belirli bir eklem üzerinde aşırı stresli işler uygulamak, kemik deformiteleri, obezite, genetik faktörler, diyabet, artrit ve diğer tüm komplikasyonlardır.

Semptomlar genellikle yavaş gelişir ve zamanla kötüleşir. Yaygın olarak görülen belirtiler arasında (özellikle sabahları uyandıktan sonra) hareket zorluğu, eklemlerde ağrı, eklem sertliği, esneklik kaybı, eklemlerde yanma hissi ve kemik etrafında diken gibi batma hissi yer almaktadır.

Osteoartrit zamanında tedavi edilmezse diz ve kalça ameliyatları sakatlığa neden olabilir. Neyse ki yaşam tarzında ufak değişiklikler ve kolayca takip edilebilen belirtilere karşı alınabilecek önlemler ile ev ilaçları rahat bir yaşam sürmeyi sağlamaktadır.

İşte Dejeneratif Eklem Hastalığının Doğal ve Bitkisel Tedavisi;

1.Egzersiz

Egzersiz osteoartrit belirtileri ile başa çıkmaya yardımcı olmaktadır. Egzersiz dayanıklılığınızı artırmada ve eklem çevresindeki kasların güçlenmesinde fayda sağlamaktadır. Egzersiz sayesinde yaşamınızdaki hareketlilik artacaktır. Ayrıca kilo vermeye de yardımcı olacaktır.

 • Haftada 5 kez günlük olarak 30 dakika yürüyüş, bisiklet veya yüzme gibi aerobik egzersizleri deneyin.
 • Kasları güçlendirmek için bir hafta boyunca birkaç kez ağırlık ve direnç egzersizleri de yapabilirsiniz.
 • Günlük en az 30 dakika menzil-of-hareket egzersizleri yapın.

Yaralanma riskini artıran yüksek tempolu sporlardan kaçının.

Gerekirse sağlık durumunuzu iyileştirmek ve yaşam tarzınıza uygun egzersiz programı hazırlamak için bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

2.Sıcak ve Soğuk Kompres

Eklem ağrılarını azaltmak için sıcak ve soğuk kompresin her ikisini de kullanabilirsiniz. Sıcak kompres ağrı ve sertliği azaltmaya yardımcı olurken, soğuk kompres şişlik ve iltihaplanmayı azaltmaya faydalıdır.

 • İnce bir havluya sıcak su şişesi sararak sıcak kompres hazırlayın.
 • Başka bir ince bir havluya da birkaç buz küpleri sararak soğuk kompres yapın.
 • 2 ila 3 dakika boyunca etkilenen eklemlere sıcak kompres koyun.
 • Ardından soğuk kompres ile değiştirin ve yaklaşık 1 dakika da soğuk kompres uygulayın.
 • Günde birkaç kez 15-20 dakika boyunca bu işlemi tekrarlayın.

Not: Durumunuza bağlı olarak ayrı ayrı kompres de uygulayabilirsiniz.

3.Masaj

Etkilenen alana düzenli olarak masaj yapmak osteoartrit nedeniyle oluşan şişlik ve iltihabı azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra masaj kan dolaşımını artırır ve iltihaplı kaslar üzerinde yatıştırıcı etki sağlar.

 • Nazik dokunuşlar kullanarak günlük bir kaç kez sıcak zeytinyağı veya hindistancevizi yağı ile etkilenen alana masaj uygulayın. Eğer masaj durumunuzu kötüleştirirse durdurabilirsiniz.
 • Dilerseniz kafur ve hardal yağı kullanarak da masaj yağı hazırlayabilirsiniz. 1 fincan kafura 10 gram hardal yağı ekleyerek 5 dakika boyunca düşük ateşte ısıtın. Soğumaya bırakın ve etkilenen alanlara masaj uygulayın.
 • Başka bir seçenek olarak üzüm yağı ve okaliptüs yağını eşit miktarlarda karıştırarak iltihaplı ekleme masaj uygulayabilirsiniz.

Osteoartrit nedeniyle eklemlerde ağrı meydana geldiğinde hafifçe masaj yapabilir ya da profesyonel bir masaj terapistine gidebilirsiniz.

Ayrıca, her türlü eklem ağrıları için 23 farklı bitkisel çözüm tarifi, diyet önerileri tedavi yöntemleri için “Eklem Ağrılarına İyi Gelen Gerçekten Etkili Ev İlaçları” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

4.Elma Sirkesi

Elma sirkesi de osteoartrit tedavisinde etkilidir. Anti-inflamatuar ve alkali özellikleri bulunan elma sirkesi ağrı ve sertliği azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca eklemlerde depolanan toksinlerden kurtulmanıza da yardımcı olur.

 • Bir bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı filtresiz elma sirkesi ve bal karıştırın. Tercihen yemek yemeden önce ve günde iki kez bu karışımdan için.
 • 1 yemek kaşığı organik elma sirkesi ve sızma zeytinyağını karıştırın. Günlük olarak etkilenen bölgeye birkaç kez masaj uygulayın.

Ağrı ve inflamasyon azalana kadar her gün bu ilaçlardan birini izleyin.

5.Epsom Tuzu

Osteoartrit için bir başka çözüm de epsom tuzudur. Magnezyum açısından zengin olan epsom tuzu ağrı, şişlik ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

 • Banyo suyunu ısıtın ve içine 2 bardak epsom tuzu ekleyin.
 • 20-30 dakika boyunca bekletin.
 • Birkaç hafta boyunca ağrı ve inflamasyonu rahatlatmak için 2 ya da 3 kez bu işlemi tekrarlayın.

Not: Böbrek sorunları ya da diyabeti olanlar bu ilacı kullanmaktan kaçınmalıdır.

6.Zencefil

Zencefil osteoartrit için bir başka etkili çözümdür. 2001 yılında Artrit ve Romatoloji Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre zencefil özü osteoartriti olan hastalarda ağrıyı azaltmada oldukça etkili olarak bulunmuştur.

Bu bitki antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde ağrı, şişlik ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca zencefil COX-2 kimyasalları sayesinde vücuttaki ağrıyı azaltmaktadır.

 • Günlük olarak 2 ya da 3 bardak zencefil çayı içilmelidir. Zencefil çayını hazırlamak için küçük bir parça zencefil kökü, rendeleyin ve 10 dakika boyunca bir bardak su içinde kaynatın. Ardından süzün ve içerisine biraz bal ekleyin.
 • Her gün biraz taze zencefil dilimleri çiğneyebilir, yemeklere kuru ya da taze zencefil de ekleyebilirsiniz.
 • Hatta günde bir kaç kez zencefil yağı ile etkilenen alana masaj da uygulayabilirsiniz.

7.Zerdeçal

2009 yılında Alternatif Tıp ve Tamamlayıcı Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre zerdeçal osteoartrit için etkili ve güvenli bir tedavi yöntemidir. Hatta zerdeçal hastalığın ilerlemesini de yavaşlatabilmektedir.

Zerdeçal anti-enflamatuar ve antioksidan özellileri ile birlikte kurkumin de içermektedir.

 • Bir bardak süte 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyin ve kaynatın. En az birkaç gün boyunca günde iki kez bu karışıma biraz bal ekleyerek için.
 • Alternatif bir çözüm olarak günde 3 kez 300 mg dozlarında zerdeçal takviyesi alabilirsiniz. Ancak doktorunuza danıştıktan sonra kullanın.
 • Ayrıca, ek faydalarından yararlanmak için günlük olarak yemeklere de zerdeçal tozu ekleyebilirsiniz.

Not: Eğer kan inceltici ilaçlar veya nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID) kullanıyorsanız zerdeçalı fazla tüketmekten kaçının.

8.Çemen

Çemen osteoartrit için bir başka popüler tedavi yöntemidir. Çemen otu tohumu antioksidan  ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde ağrı ve şişliği azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Ayrıca çemen tohumları sağlıklı kemikler ve dokular için gerekli olan kalsiyum, demir ve fosfor gibi vitaminler ve esansiyel mineraller içermektedir.

 • Geceden bir bardak suda 1 çay kaşığı çemen tohumunu bekletin. Ertesi sabah ıslatılmış tohumları yiyerek su için. Günlük olarak bu işlemi tekrarlayın.
 • Alternatif bir çözüm olarak günlük 2 ya da 3 kez bir bardak ılık su ile birlikte 1 çay kaşığı çemen tohumu tozu alın.
 • Ayrıca yeterli miktarda su ile 1 çay kaşığı çemen tohumunu hamur haline getirin ve etkilenen bölgelere uygulayın. Kurumasına izin verin ve sonrasında ılık su ile durulayın. Günde iki kez bu ilacı kullanın.

İstediğiniz sonucu alana kadar günlük olarak bu ilaçlardan herhangi birini deneyin.

9.Yeşil Çay

2011 yılında Artrit Araştırma ve Tedavisi için yapılan bir araştırmaya göre yeşil çay osteoartrit semptomlarını kontrol etmenin yanı sıra önlemeye de yardımcı olmaktadır. Yeşil çay anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri sayesinde eklem ağrıları ve şişliği azaltmaya yardımcıdır. Ayrıca yeşil çay kemikleri ve kemik gücünü korumaya da yardımcı olmaktadır.

 • Bir bardak sıcak suya 1 çay kaşığı yeşil çay yaprağı ekleyin.
 • Üzerine bir kapak kapatın ve bir kaç dakika boyunca dinlendirin.
 • Ardından içerisine biraz bal ekleyin.
 • Günlük olarak 2 ila 3 bardak yeşil çay içilmelidir.

10.Tarçın

Osteoartrit için bir başka çözümde tarçındır. Anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri bulunan tarçın eklem ağrısı ve şişlikle mücadelede faydalıdır. Ayrıca kasları da gevşetmektedir.

 • Bir bardak ılık suya 1 çay kaşığı toz tarçın ve 1 çorba kaşığı bal karıştırın. Aç karnına her sabah bu karışımdan için.
 • Alternatik bir çözüm olarak bir miktar su ile toz tarçını macun haline getirebilirsiniz. İçerisine biraz da bal ekleyebilirsiniz. Günlük olarak bir kaç dakika boyunca 2 ya da 3 kez etkilenen bölgeye masaj uygulayın.

Durumunuz düzelene kadar bu ilaçlardan birisine devam edebilirsiniz.

Ek Öneriler

 • Osteoartrit ağrısı ve stres ile başa çıkmak için düzenli olarak uyumaya çalışın.
 • Ağrı ve enflamasyonu kontrol etmek için etkilenen bölgeye avokado ve soya yağlarını karıştırarak masaj uygulayabilirsiniz.
 • Sigara ve alkol durumunuzu kötüleştirebilir. Bu nedenle hayatınızdan çıkarın.
 • Ağrıyı azaltmak için meditasyon da uygulayabilirsiniz.
 • Eklem esnekliğini artırmak ve kasları güçlendirmek için yogayı deneyebilirsiniz.
 • Rahatsızlığı hafifletmek ve yaralanmaları önlemeye yardımcı olmak için atel, parantez, bastonlar ve diğer aygıtları deneyebilirsiniz.
 • Belirtileri azaltmaya yardımcı olmak amacıyla beslenme takviyeleri almak için doktorunuza danışabilirsiniz.
 • Sağlıklı kemikler için gerekli olan D vitamini alabilirsiniz. Ayrıca sabahları etkilenen bölgeyi güneş ışığında bekletebilirsiniz.
 • Diyetlerinize C ve E vitaminleri bakımından zengin gıdalar ekleyin. Bu vitaminler kemiklerinizi güçlü tutmaya ve belirtileri azaltmanıza yardımcı olur.
 • İnflamasyon ve ağrıyı azaltmak için fındık, tohum ve soğuk su balıkları gibi omega-3 yağ asitleri bakımından yüksek gıdalar yiyin.
 • Eğer kiloluysanız kilo vermek için gerekli adımları atın. Ağrıyı azaltmak ve ağırlık taşıyan eklemlerin üzerindeki baskıyı azaltmak da faydalı olacaktır.
 • Ayrıca ağrıyı hafifletmek için akupunktur da deneyebilirsiniz.

Yorumla