Dikkatli Kullanılmayan Kontakt Lensler Gözlerinize Zarar Veriyor

Kontakt lensler birçok insanın hayatını kolaylaştırdı. Ancak her iyi şeyin bir maliyetinin olması gibi kontakt lenslerinde bir maliyeti var.

Kontakt lensle alırken gözlerinize zarar vermemesi için çok dikkat etmeniz gerekiyor.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından hazırlanan 2015 raporuna göre, Dünyadaki tahmin 41 milyon kişi kontakt lens kullanıyor ve bunların neredeyse tamamına yakını yaptığı küçük hatalar nedeniyle göz enfeksiyonlarına yakalanıyor.

Ayrıca raporda, ulusal bir araştırmaya katılan kontakt lens kullananların yaklaşık üçte birinin kontakt lens takarken gözlerinin kızardığı ve çok ağrı hissettikleri ile ilgili göz doktoruna başvurdukları bildiriliyor.

Amerikan Oftalmoloji Akademisi, kontakt lens kullananlar için birkaç güvenlik önerisi sunuyor.

Tüm kontakt lens kullanıcılarının, güvenlik tedbirleri ve yapmış olabileceğini genel hatalar hakkında bilgi sahibi olması önemlidir. Bu, gelecekteki hataları önlemenize ve göz sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.

İnsanların, gözlerine zarar verebilecek kontakt lenslerle yaptıkları yaygın hatalardan 10 tanesini şöyle sıralayabiliriz.

1. Kontakt lenslerin çok uzun süre gözde takılı kalması

Lenslerin çok uzun süre gözde kalması kalıcı yara izlerine ve hatta görme kaybına yol açabilir.

Kontakt lensler göz korneasının üzerine takılır, yani göze oksijen getiren kan damarlarının üzerine. Bu önemli işi yapan gözyaşlarıdır. Ancak lensler kalkan gözün üstünde kaldığından gözyaşları kornealarınıza erişemiyor. Lens kullananların zaman zaman bunları çıkartarak kornealara oksijen girmesini sağlamaları gerekiyor.

Kontakt lenslerin uzun süre gözde kalması aynı zamanda kornealarınızın mikroplara karşı daha savunmasız hale gelmesine neden olur.

Ne tür bir temas olursa olsun, lensleri çok uzun süre takmayın. Bu, enfeksiyon riskinizi azaltmanın basit ve etkili bir yoludur.

2. Kontakt lenslerinizi uyurken çıkartın

İnsanların sık sık yaptığı büyük hatalardan biri de kontakt lensinle uyumaktır.

Lensin uyurken gözde kalması korneaların oksijen siz kalmasına neden olur, buda tahrişe, rahatsızlığa ve hatta ciddi bir enfeksiyona neden olabilir. Lenslerle uyumak göz kuruluğuna ve bulanık görmeye neden olur.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından hazırlanan 2015 raporunda, göz enfeksiyonlarının yüzde 25’inin değiştirilebilir risk faktörlerinden kaynaklandığı tespit edildi. Bu faktörlerin arasında zaman zaman lense uyumak da bulunuyor.

3. Kontakt lensinizle duş almayın, yıkanmayın

Yüzme havuzu, sıcak su dolu küvet veya duş, kontakt lensleriniz her türlü sudan olumsuz etkilenir.

Su, göz enfeksiyonlarına yol açabilecek farklı bakteri türleri ve diğer zararlı patojenler için bir üreme alanıdır. Ağır vakalarda, görme kaybına bile neden olabilir.

Ayrıca, su kontakt lensinizi kurutabilir.

Herhangi bir suya girmeden önce kontak lenslerinizi çıkarmalısınız. Ayrıca, kontaklarınızı asla normal suya koymayın. Daima doktorunuz tarafından önerilen steril serum suyu kullanın.

4. Kontakt lensinizi temizlemek için musluk suyu kullanmayın

Kontakt lensinizi temizlemek için musluk suyu kullanmak çoğu kullanıcının yaptığı büyük bir hatadır.

Musluk suyu steril değildir, lensleri bu suyla yıkadığınızda, bakteri ve diğer zararlı patojenler lens ile gözlerinize yapışabilir. Aslında, musluk suyunun tedavi edilmesi zor bir göz enfeksiyonu olan Acanthamoeba keratitine neden olabilen bir amip içerdiği bilinmektedir.

Ayrıca, lenslerinizi musluk suyundan uzak tutarak, gözlerinize zarar verebilecek iltihaplanma veya yaralanma başlangıcını önleyeceksiniz.

Kontakt lenslerinizi her zaman göz doktorunuzun önerdiği uygun bir bileşikle yıkayın.

5. Kontakt lensinizin son kullanma tarihine dikkat edin

Kontakt lensleriniz de dahil olmak üzere her şeyin son kullanma tarihi vardır.

Eski, süresi dolmuş lensler mikropların üreme alanı haline gelir. Kullanımla birlikte lenslerde protein ve diğer atık maddeler birikir. Bu tür lenslerin giyilmesi rahatsızlık verebilir veya en kötü ihtimalle enfeksiyona neden olabilir.

Lensleri son kullanma tarihinden sonra kullanıp ta göz sağlığınızı riske atmayın.

6. Lenslerinizi kirli ellerle tutmayın

Kontakt lens kullananlar genelde lensleri tutmadan önce ellerini yıkmayı unuturlar. Gözlerinize mikrop bulaşmasını önlemek için kontakt lenslerinize, hatta kutusuna dokunmadan önce ellerinizi iyice yıkamanız şarttır.

Kontakt lenslerinizi tutmadan önce ellerinizi daima sabun ve ılık su ile yıkayın.

Ayrıca, kontakt lenslerinizi tutmadan önce ellerinizi iyice kurutun çünkü göz enfeksiyonlarına neden olan mikroplar da suda da bulunur.

7. Dışarıda güneş gözlüğü takın

Kontakt lensleriniz olsa bile, gözleriniz güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korunması gerekir.

Gözler çok hassastır ve UV hasarına karşı korunmaları gerekir. Güneş ışıklarına çok fazla maruz kalma, kornealara zarar verebilir ve geçici olarak görme kaybına neden olabilir. Hatta göz kapaklarınızdaki ciltte kansere neden olabilir.

8. Lenslerin ve saklama kutularının bakımını iyi yapın

Hem kontakt lensleriniz hem de saklama kutusunun düzenli olarak bakıma ihtiyacı vardır.

Aslında, kontakt lens kullanıcılarının yaptığı en büyük hatalardan biride, kullanım ilgili talimatlarını titizlikle takip etmemesidir.

 • Kontak lenslerinizi her gün tavsiye edilen karışım ile temizleyin. Kontakt lensinize dokunmadan önce daima ellerinizi yıkayın. Temizledikten sonra, bunları taze solüsyon suyu içeren bir kutu içerisinde saklayın.
 • Zararlı organizmaların çoğalmasını engellemek için lens koruma kutusunun dezenfeksiyonu da çok önemlidir. Saklama kabını göz doktorunuzun önerdiği steril bir solüsyonla temizleyin. Temiz bir havlu ile kurutup öyle saklayın.
 • Kontakt lens kutuları en az üç ayda bir değiştirilmelidir.

9. Eski lens temizleme solüsyonu ile yenisini birbirine karıştırmayın

Bu, kontak lens takanların yaptığı yaygın bir hatadır. İnsanlar çoğunlukla yeni kontak lens solüsyonunu eski veya kullanılmış solüsyon ile karıştırarak iki kutu solüsyon taşımaktan kaçınıyorlar.

Bununla birlikte, bu yapılan iş dezenfektanın etkinliğini kaybetmesine neden olduğu için göz sağlığına etki ediyor, göz enfeksiyonun gelişme riskini artırıyor.

10. Gözlerinizi düzenli olarak kontrol ettirin

İster kontakt lens kullanın isterseniz gözlük takın, düzenli olarak göz kontrolü yaptırmak çok önemlidir.

Ayrıca, gözünüzde yaşadığınız en ufak rahatsızlığı bile göz doktorunuza danışmanız önemlidir.

Sorunlar ilk aşamada daha kolay tedavi edilir. Ne kadar uzarsa, tedavi edilmesi o kadar zor olur.

Özellikle kontak lens kullandıktan sonra, kızarıklık, yanma, bulanık görme veya ağrılarınız varsa, göz ardı etmeyin ve hızlı bir şekilde göz doktorundan randevu alın.

Kontakt lens kullanıcıları için ipuçları

 • Uyumadan önce, duş veya yüzmeye başlamadan önce daima lenslerinizi çıkartın.
 • Lensleri her çıkardığınızda tavsiye edilen solüsyonla dezenfekte edip öyle saklayın.
 • Saklama kabını her kullanımdan sonra lens solüsyonu ile yıkayın ve durulayın.
 • Kontakt lenslerinizi çıkarmanız durumunda kullanabileceğiniz yedek bir gözlük çantası taşıyın.
 • Gözünüzde lens varken makyajı temizleyici veya hatta yüz temizleyicisi kullanmayın.
 • Gözleriniz görülebilir derecede rahatsız olduğunda lenslerinizi takmayın.
 • Gözünüzü ovuşturmamaya çalışın.
 • Her yıl göz muayenesi yaptırın.
 • Kontakt lenslerinizi güvenilir bir gözlükçüden alın.
 • Lensleriniz asla başka biriyle paylaşmayın.

 

Yorumla