Diş ağrısı için ev ilaçları

Diş ağrısı dişleriniz ya da çene etrafında dayanılmaz bir zonklama yada ağrıya neden olan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık hafif olabileceği gibi dayanılmaz bir hal de alabilir.  Diş ağrısının ana nedenlerinden bazıları şunlardır; çürük, enfeksiyon, diş kökünün açıkta kalması, dişin kırılması, diş eti hastalığı, gevşek dolgu veya çene eklem hastalığıdır. 

Diş hamuru olarak bilinen, dişin merkez bölgesi, tahriş olmuş veya iltihaplı olduğundan da diş ağrısı (yukarıdaki şekle bakınız) meydana gelir. Bu diş hamuru çok hassas birkaç sinir uçlarından oluşur. Selüloz, yukarıda belirtilen, bir çok nedenden ötürü, iltihaplanmış veya tahriş olmuş olabilir.

Eğer diş ağrınız varsa, sorun kötüleşmeden önce bir diş hekimi muayene olmanız en iyisidir. Ayrıca geçici olarak ağrıyı azaltmak için bazı doğal ilaçlardan deneyebilirsiniz.

İşte diş ağrısı için en etkili 10 doğal ve bitkisel yöntem.

1. Biber ve Tuz

Biber ve tuz karışımı anti-bakteriyel, anti-enflamatuar ve analjezik özellikleri ile duyarlı dişler için şifa kaynağı olabilir.

 1. Bir macun oluşturmak için birkaç damla suya biraz biber ve biraz tuz katıp iyice karıştırın.
 2. Bu şifalı karışımı etkilenen dişe sürün ve birkaç dakika bekletin.
 3. Bu yönteme birkaç gün devam edin.

2. Sarımsak

Sarımsak kullanımı da diş ağrısından muazzam bir rahatlama sağlayabilir. Sarımsak antibiyotik ve diğer tıbbı özellikleri ile ağrıyı azaltmada çok etkili olabilir.

 1. Bir miktar sofra tuzu veya siyah tuz ile bir karanfil ezilmiş sarımsağı (ya da sarımsak tozunu) karıştırın ve ağrıyı hafifletmek için etkilenen dişin üzerine doğrudan uygulayın. Eğer tercih ederseniz, bir yada iki diş sarımsak da çiğneyebilirsiniz.
 2. Bu doğal tedaviye bir kaç gün devam edin.

3. Karanfil

Karanfil, anti-inflamatuar, antibakteriyel, antioksidan özellikleri sayesinde diş ağrısını hafifletmek ve enfeksiyonla mücadele etmek için size yardım eder.

 • İki dişi karanfili ezin. Biraz zeytinyağı veya herhangi bir bitkisel yağ ile karıştırıp etkilenen dişin üzerine uygulayın.
 • Başka bir seçenek olarak, kürdana saracağınız bir pamuğu karanfil yağına batırıp fazla suyunu süzün. Bu pamuğu kürdan ile doğrudan dişinizin üzerine sürerek ovun. Veya, yarım bardak suya birkaç damla karanfil yağı karıştırın ve bu su ile ağzınızı çalkalayın. Karanfil yağını eczanelerden tedarik edebilirsiniz.

4. Soğan

Soğan diş ağrısını dindiren antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Enfeksiyona neden olan mikropları öldürerek ağrıdan rahatlama sağlayabilir.

 • Bir dilim çiğ soğan çiğneyerek birkaç dakika içinde ağrıyı hafifletebilirsiniz.
 • Bunu çiğnemek mümkün değilse, ağrıyan dişin üzerine doğrudan bir dilim çiğ soğan yerleştirin.

5. Şeytantersi

Diş ağrısı ve diş etlerindeki kanama gibi diş problemlerini şeytantersi ile evinizde tedavi edebilirsiniz.

 • İki çay kaşığı limon suyuna bir tutam veya bir buçuk çay kaşığı toz şeytantersi ekleyin ve sonra hafifçe ısıtın. Bir pamuk yada ped kullanarak karışımı doğrudan etkilenen alana uygulayın. Bu yöntem ağrıdan hızlı bir rahatlama sağlayacaktır.
 • Alternatif olarak, diş boşluğuna tereyağında kızartılmış asafetida koyarak anlık rahatlama sağlayabilirsiniz.

6. Sıcak Tuzlu Su

Ilık tuzlu su diş ağrısının tedavisinde kullanabileceğiniz basit bir yöntemdir.

Sıcak bir bardak suya karım kaşık tuz katın ve bununla ağzınızı iyice çalkalayın.

Bu yöntem şişme ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olur, hem de enfeksiyona neden olan bakteriler ile mücadele eder.

Yorumla