Diş Eti Çekilmesi Bitkisel Tedavi

Diş eti çekilmesi bitkisel tedavi konusu detaylı bir şekilde ele almadan önce kısa bir bilgilendirme yapalım. Söz ağız sağlığına gelince, çoğumuz temiz ve beyaz dişlere sahip olmayı düşünüyor. Bununla birlikte, sağlıklı diş etleri de, sağlıklı ve güçlü dişler kadar eşit derecede önemlidir.

Diş etlerinizle ilgilenmemek, diş eti çekilmesine neden olabilir.

Diş eti çekilmesi dişleri saran diş eti dokusunun kenarının, dişin ya da dişin kökünün daha fazla açığa çıkmasına neden olan bir geri çekilme durumudur. 

Bu yaygın bir problemdir ve birçok insan bunun farkında bile değildir. Diş eti çekilmesinin ilk belirtisi genellikle diş hassasiyetidir veya diş normalden daha uzun görünebilir. Diş etleri de hassas bir hale gelip şişebilir ve kolayca kanayabilir. Ayrıca ağzınız kötü kokmaya başlayabilir.

Diş eti çekilmesinin nedenleri arasında hastalıklar, genler, agresif diş fırçalama, yetersiz diş bakımı, vücutta süregelen hormonal değişiklikler, beslenme yetersizliği, tütün ürünlerinin kullanımı, diş taşları ve çarpık dişler gibi çeşitli faktörler vardır.

diş eti çekilmesi bitkisel tedavi

diş eti çekilmesi bitkisel tedavi

Bu rahatsızlık zamanında tedavi edilmezse dişlerin destekleyici doku ve kemik yapısı ciddi şekilde hasar görebilir ve sonuç olarak diş kaybına neden olabilir.

Kontrolünüzdeki alışkanlıkları bırakmak, çekilme sürecini tersine çevirebilir. Ağız sağlığınızı iyileştirmek ve dişlerinizi daha hafif fırçalamak da çok yardımcı olabilir.

Ayrıca, diş etlerinin geri çekilmesini önlemek için bazı basit ama etkili ev ilaçlarını deneyebilirsiniz. Bu doğal ilaçlar diş etlerinin sağlığını geri kazanmanıza yardımcı olur.

Diş Eti Çekilmesi Bitkisel Tedavi – En Etkili 10 Yöntem – Kesin Çözüm

1. Aloe Vera

Aloe vera sakız iltihabı ile savaşmaya ve hasarlı dokuları onarmaya yardımcı olur. Böylece, diş eti bitkisel tedavi için iyi bir çaredir.

Ayrıca oral enfeksiyonları ve plak birikimini önleyen antibakteriyel özelliklere de sahiptir.

diş eti çekilmesi bitkisel tedavi – aloevera

 • Diş etlerine taze aloe vera jeli ile masaj yapın. Durulamadan önce en az 30 dakika bekletin. Bunu günde iki kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, birkaç aloe vera suyunu ağzınıza alın, birkaç kez çevirin, sonra tükürün. Bunu günde iki kez yapın.

2. Zerdeçal

Zerdeçal diş eti çekilmesi bitkisel tedavisi için çok etkilidir.

Zerdeçal, ağrıyı, şişmeyi ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilecek antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olan kurkumin içerir. Ayrıca, çeşitli oral sorunlara neden olan bakteriyel aktivitenin yayılmasını önler.

diş eti çekilmesi bitkisel tedavi – zerdeçal

 • Bir çay kaşığı zerdeçal tozuna biraz su katıp bir çay kaşığı ile zerdeçalı ezin. Bu ezmeyi temiz parmağınızla diş etlerinizin üzerine uygulayın. 5 dakika bekletin, sonra 1 dakika hafifçe masaj yapın. Ağzınızı ılık su ile durulayın. Bunu günde iki kez tekrarlayın.
 • Ayrıca 1 su bardağı suya yarım çay kaşığı zerdeçal tozu katıp kaynatın, serinletip günde bir kez ağız gargarası olarak kullanabilirsiniz.

3. Yeşil çay

Yeşil çay diş eti çekilmesi bitkisel tedavi için denemeniz gereken başka bir ev ilacıdır. Antioksidan ve antienflamatuvar özelliklerinden dolayı dişler ve diş etleri arasındaki bağlantıyı güçlendirmeye yardımcı olur.

Bu sadece periodontal hastalıkların gelişmesini azaltmaz, aynı zamanda diş eti iltihabını azaltır ve diş etlerinin dişlere bağlanmasını sağlar.

diş eti çekilmesi bitkisel tedavi – yeşil çay

Journal of Indianon of Periodontology dergisinde yayınlanan bir 2012 çalışmasında, yeşil çayın iltihabı azaltarak, kemik erimesini önleyerek ve periodontal hastalıklarla ilişkili belirli bakterilerin büyümesini sınırlandırarak periodontal sağlığı desteklediğini öne sürmektedir.

 • Günde 1 ila 2 bardak yeşil çay içebilirsiniz. Ağız sağlığını geliştirmek için şeker veya bal kullanmadan içebilirsiniz.
 • Ayrıca yeşil çayla yapılan şekersiz sakızı da çiğneyebilirsiniz.

4. Hint bektaşi üzümü

Ayrıca amla olarak da bilinen Hint bektaşi üzümü, diş etlerinin kesilmesini önler ve ağız sağlığını destekler.

Amladaki C vitamini ve diğer besinler diş etlerini güçlendirmeye yardımcı olur ve bağ dokusu sağlığını destekler. Diş çürümelerini ve boşlukları önlemek için ağızdaki bakteri ile savaşır ve kötü ağız kokusunu önler.

diş eti çekilmesi bitkisel tedavi – amla

 • Her gün 1 ila 2 adet taze amla meyvesini iyice çiğneyin.
 • Ayrıca, bir bardak su içine 1 çorba kaşığı amla suyu karıştırılarak bir ağız durulama suyu hazırlayabilirsiniz. Ağzınızı her gün bir defa bu solüsyonla durulayın.

5. Diş eti çekilmesi bitkisel tedavi – Hint Leylağı (Neem)

Dişlerinizin veya diş etlerinizin sağlığını geliştirmek isterseniz, neem olarak da bilinen Hint leylağını kullanabilirsiniz.

Diş eti hastalığına ve diğer ağız problemlerine neden olan bakterileri kolayca yok ederek ağız sağlığının korunmasına yardımcı olan antibakteriyel özelliklere sahiptir.

diş eti çekilmesi bitkisel tedavi – neem

 • Birkaç neem yaprağını ezin. Haftada birkaç kez diş macunu yerine bu ezmeyi kullanın.
 • Ayrıca, dişleri ve diş etlerini neem yapraklarının suyu ile ovalayabilirsiniz. Bu suyu 5 dakika boyunca bekletin, sonra ılık su ile durulayın. Bunu günde bir defa yapın.

6. Yağ çevirme

Ağız sağlığını korumak ve çeşitli diş hastalıklarını tedavi etmek için en etkili geleneksel yöntemlerden biri olan yağ çevirmenin, diş eti çekilmesini de tersine döndürdüğü düşünülmektedir.

diş eti çekilmesi bitkisel tedavi – ağızda yağ çevirme

Ayurveda ve Bütünleştirici Tıp Dergisi’nde yayınlanan 2011 tarihli bir çalışma, yağ çekmenin ağız sağlığı açısından oldukça yararlı olduğunu bildirmektedir.

Yağ çevirmeyi  uygulamak için , daima hindistan cevizi yağı kullanın. Bu yağ dişler üzerinde koruyucu bir kaplama sunar, böylece plak birikimini önler. Hindistan cevizi yağı her türlü diş ve diş eti iltihaplı enfeksiyonları ile ilgilenir.

 1. 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağını 15 ila 20 dakika süreyle ağzınızda çevirin.
 2. Yağı tükürün (yağ kalınlaşmış ve süt gibi olmalı).
 3. Ağzınızı su ile durulayın. Sonra dişlerinizi her zamanki gibi fırçalayın.
 4. İşlemi yaklaşık 1 ay boyunca sabah saatlerinde aç karnına tekrarlayın.

Düzenli bir şekilde ağızda yağ çevirerek vücudunuzu detoksize edebilir ve sağlıklı kalabilirsiniz.

Not: Bu yağ ile gargara yapmayın ve yağı yutmayın.

7. Arı Propolisi

Arıların kovada kullandıkları yapışkan bir reçine olan propolis diş eti çekilmesi bitkisel tedavi için etkili bir yöntemdir.

Çeşitli diş sorunlarına neden olabilen bakterilerin kurutulmasına yardımcı olan antibiyotik ve antifungal özellikler bakımından zengindir.

diş eti çekilmesi bitkisel tedavi – propolis

 • Pazarda kolayca bulabileceğiniz bir propolis ile günde iki defa ağzınızı durulayın.
 • Ayrıca doktorunuza danıştıktan sonra propolis kapsülleri veya tabletleri alabilirsiniz.

Dikkat: Arı sokmasına alerjisi olan kişiler arı propolisini kullanmamalıdır.

8. Karbonat

Karbonat tozuyla yapılan bir gargara, ağzınızı mikrop ve bakterilerden uzak tutmanın en etkili yollarından biridir ve sonuç olarak diş eti hastalığını ve diş eti çekilmesine neden olan diğer sorunları önler.

Karbonat tozu veya sodyum bikarbonat, dişler ve diş etleri üzerinde mekanik bir temizleyici olarak çalışır. Ağızda asit üretimini nötralize eder ve ayrıca enfeksiyonları önlemek için antiseptik olarak çalışır.

diş eti çekilmesi bitkisel tedavi – karbonat

 1. Bir kaba yada kavanoza 1 bardak su dökün.
 2. 1 tatlı kaşığı karbonat tozu ekleyin.
 3. 4 damla saf nane yağı ekleyin.
 4. 4 damla çay ağacı yağı ekleyin.
 5. Malzemeleri iyice karıştırın.
 6. Birkaç hafta boyunca bu karışımla günde iki kez gargara yapın.

9. Hidrojen peroksit

Hidrojen peroksit, diş eti ve diş eti hastalıkları için harika bir doğal ilaçtır.

Mikropları öldüren ve dişeti hastalığına karşı savaşan güçlü bir antibakteriyel ajan olarak çalışır. Düzenli kullanıldığında dişlerinizi de beyazlaştırır!

diş eti çekilmesi bitkisel tedavi – hidrojen peroksit

Ağız sağlığı için % 3 hidrojen peroksit kullanılması şiddetle tavsiye edilir.

 • % 3 hidrojen peroksit ve suyu eşit miktarlarda karıştırın. Ağzınızı bu solüsyonla birkaç saniye çakalayın, sonra tükürün. Bu yöntemi haftada birkaç kez uygulayın.
 • Alternatif olarak, bir macun yapmak için% 3 hidrojen peroksit içine 1 çay kaşığı karbonat tozu katıp karıştırın. Bununla diş eti çizginize masaj yapın. Son olarak, tükürüp ağzınızı yıkayın. Bu yöntemi haftada birkaç kez uygulayın.

Dikkat:   Hidrojen peroksiti çok sık kullanmayın. Günde bir kez yeterlidir ve sakın yutmayın.

10. C vitamini

C vitamini eksikliği, diş eti iltihabına ve kanamaya neden olabilir. Bu nedenle eğer diş etlerini kaybederseniz, C vitamini seviyenizi kontrol ettirmeniz gerekir.

diş eti çekilmesi bitkisel tedavi – c vitamini

C vitamin kollajen üretimi için, hücreleri bir arada tutan protein “tutkal” için gereklidir. C vitamini ayrıca bakterileri öldürmeye yardımcı olur ve anti-inflamatuar ve iyileştirici bir besin olarak çalışır.

Dahası, diş ve diş etlerinden plak ve tartar birikimini gidermeye yardımcı olur.

 • C vitamini almak için , C vitamini bakımından zengin olan taze sebzeler ve meyveler, özellikle koyu yapraklı yeşillikler, biberler, brokoli, domates, kivi, çilek ve narenciye tarzı meyveleri yiyin.
 • Diyetinizde yeterli C vitamini almıyorsanız, iyi bir ek almayı düşünebilirsiniz. Ek almadan önce her zaman doktorunuza danışın.
 • Kalsiyum askorbatı, toz halinde bulunan C vitamini formun da kullanabilirsiniz. Bu tozu her gün birkaç dakikalığına diş etlerine ve dişlerinize sürün.

Ek İpuçları

 • Ağzınızı yıkamak için musluk suyu kullanmayın. Bunun yerine, filtrelenmiş, şişelenmiş, damıtılmış veya maden suyu kullanın.
 • Dişlerinizi fırçalarken olabildiğince nazik olun. Kılların işi yapmasına izin verin, kol kaslarınızın değil.
 • Dişlerinizi günde en az iki kez ve bir seferde en az iki dakika fırçalayın.
 • Diş fırçanızı her üç ayda bir değiştirin ve yalnızca yumuşak kıllı diş fırçalarını kullanın.
 • Çok sıcak veya çok soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçının.
 • Doğal olarak bakterileri öldürmeye yardımcı olan tükürük üretimini artırmak için gün boyunca bol miktarda su için.
 • Süt ürünleri, sardalye, tofu, somon, soya sütü, tahıl gevrekleri ve yeşil lahana gibi kalsiyum açısından zengin yiyecekler yiyin.
 • Diş etleriniz sürekli şişiyorsa, sorunu hafifletmek için D vitamini alımını artırın.
 • Sigarayı bırakın ve tütün çiğnemeyin, çünkü bu diş eti çekilmesi riskinizi artırabilir.
 • Diş ve diş etlerine büyük özen gösterseniz bile, yılda iki kez diş hekiminize muayene olun.

Diş eti çekilmesi bitkisel tedavi başlıklı yazımızla ilgili aklınıza takılan tüm soruları aşağıdaki yorum formu ile bizlere ulaştırabilirsiniz.

Yorumla