Diş Fırçalarken Yapılan 10 Hata

Sabah ve akşam dişlerinizi fırçalamak ağız hijyeni için önemli bir rol oynar. Diş fırçalamak ağzınızdaki bakterileri, ağızda kalan gıda parçacıklarını, plakları temizler ve ağız sağlığınızı korumaya yardımcı olur.

Ağız sağlığının genel sağlık üzerindeki etkisi büyüktür. Solunum hastalıklarını önlemek, kalp hastalığı ve inme riskini azaltmak, bilişsel işleyişi iyileştirmek ve mide rahatsızlıklarını önlemek için kesinlikle ağız sağlığınıza dikkat edin.

Diş fırçalamak ortak bir görev olmasına rağmen, çoğumuz bunu doğru yapmayı beceremiyoruz. Hepimizin diş fırçalarken yaptığı birçok yaygın hata vardır. Ağız sağlığınızı korumak için, bu hataların farkında olmak ve bunları önlemek gerekir.

Diş Fırçalarken Yapılan 10 Hata

Hata 1: Yanlış Diş Fırçası Kullanımı

yanlış diş fırçası kullanımı

Diş fırçaları farklı boyutlarda satılır. Çoğu kişi diş fırçasını satın alırken hangi boyutu seçeceğini bilmez. Dişlerinizi temizlemek için normal boyutlu bir diş fırçası kullanmak gerekir.

Büyük diş fırçaları kullanmak hareket kabiliyetini kısıtlayacağı için tercih edilmemelidir. Diş fırçası çok küçük ise doğru bir temizlik mümkün olmayacaktır.

Diş fırçasının elde rahat tutulabilecek ve ağzın tüm noktalarına ulaşabilecek bir boyutta olması lazımdır.

Bunların dışında birde elektronik diş fırçaları vardır. El, kol ve omuz bölgesinde artrit veya ağrı olanlar bu tarz diş fırçalarını kullanabilir.

Hata 2: Yanlış kıl Seçimi

yanlış diş fırçası kıl seçimi

Diş fırçalarının farklı boyutları olduğu gibi, temizlemeye yarayan kılları da farklılık gösterir. Diş fırçaları düz, yuvarlak, açılı veya zikzak kıllardan yapılmışlardır. Diş Hekimleri en çok açılı kıldan yapılan diş fırçalarını önerir. Bunun nedeni bu fırçanın diğerlerine göre daha fazla temizlemeye yaramasıdır.

Desen ile birlikte, kılların kalitesine de dikkat etmek gerekir. Sert kıldan yapılmış bir diş fırçası diş minesini aşındırmaya ve diş etlerini tahriş etmeye neden olacağı için bu tür fırçaları kullanmaktan kaçınmak lazım. Her zaman yumuşak ve orta kıllı bir diş fırçası kullanın.

Hata 3: Yanlış Fırçalama Tekniği

yanlış diş fırçalama tekniği

Dişlerimizi fırçalarken fırçalama tekniğine önem göstermeliyiz.

  1. Diş fırçasını ağzınızla 45 derecelik bir açıya sahip olacak şekilde hizalayın.
  2. Dişlerinizin çevresini kısa ve nazik hareketlerle ileri ve geri yönde fırçalayın.
  3. Daha sonra bütün dişlerin iç, dış ve çiğneme yüzeyleri etrafında dairesel veya dikey hareketlerle fırçalayın.
  4. Diş fırçalamayı bitirdiğiniz zaman ağzınızdaki bakterileri temizlemek ve kötü nefes kokusunu önlemek için dilinizi fırçalayın.
  5. Ardından ağzınızı iyice durulayın.

Bu kılavuzu takip ederek dişlerinizi temiz tutabilir, çürükleri ve ağzınızda ki bakteri oluşumunu önleyebilirsiniz.

Hata 4: Yeterli Fırçalamamak

dişleri yeterince fırçalamamak

Diş Hekimleri Birliği genel ağız sağlığı için günde en az günde iki kez veya tercihen üç kez diş fırçalamayı tavsiye ediyor. Yemek yedikten sonra, gerekirse, yatmadan önce ve sabahları kesinlikle dişlerinizi fırçalayın. Bu şekilde diş fırçalamak plaklardan kurtulmanıza, ağzınızın PH dengesini korumanıza ve dişlerinizi temiz tutmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca dişleri en az 2 dakika boyunca fırçalamak gerekir. Ama çoğumuz iki dakikanın altında fırçalarız. Bunu yapamıyorsanız hayali olarak ağzınızı dört eşit parçaya bölün ve her bir parçayı en az 30 saniye boyunca fırçalayın .

Hata 5: Çok Sık Fırçalama

dişleri çok fazla fırçalamak

Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi dişleri de çok fırçalamak yarar yerine zararlıdır. Bunu genellikle temizlik takıntısı olan insanlar yapar. Günde 3 kereden fazla diş fırçalamak diş minesine zarar verebilir. Onun yerine sünnete de uygun olan misvak kullanabilirsiniz.

Yani, diş fırçalamayı abartmamak gerekir. İyi bir ağız sağlığı için dişleri günde iki yada üç defa 2 dakika boyunca fırçalamak yeterli gelir.

Hata 6: Her Zaman aynı noktadan başlamak

dişleri fırçalamaya her zaman aynı yerden başlamak

Çoğumuz dişlerimizi fırçalamaya hep aynı noktadan başlar. Bu yapılan ortak bir hatadır. Çoğunlukla ilk başladığımız bölgeyi çok iyi fırçalarken sona kalan bölgeleri tembellik edip yarıda bırakırız.  Bu da doğru temizliği yapmadığımız anlamına gelir.

Diş hekimleri dişlerin  iyice temizlenmesi için her seferinde farklı bir noktadan başlanması gerektiğini belirtir. Bu şekilde, tüm dişler eşit zaman da temizlenecek ve eşit temizlikte olacaktır.

Hata 7: Dişlerin iç yüzeylerini fırçalamıyoruz

dişlerin iç yüzeyleri de fırçalanmalıdır

Sabah fırçalaması sırasında zihnimiz meşgul olabileceğinden dişlerin iç yüzeylerini fırçalamayı unutabiliyoruz. Böyle bir hata dişlerin iç yüzeyleri üzerinde plak birikimine yol açabilir. Bu da dişlerin ön tarafında oluşan plak kadar zararlı olabilir.

Ağız sağlığımızı korumak için dişlerimizin tüm yüzeylerini iyice fırçalamamız gerekir.

Hata 8: Diş Fırçasını Kullandıktan Sonra Yıkamıyoruz

dış fırçası her seferinde yıkanmalıdır

Sabahları iş telaşı , geceleri bir an önce yatağa gireyim düşüncesi ile dişlerimizi fırçaladıktan sonra diş fırçamızı durulamak için yeterince vakit ayırmıyoruz. Bu nedenle kılların üzerinde kalan yemek artıkları ve bakteriler daha sonraki fırçalamada diş hastalıkları ve enfeksiyonlara yol açıyor.

Sağlıklı bir fırçalama için her kullanımdan sonra diş fırçasının iyice durulanması gerekir. Diş fırçasını iyice temizlemek için 1 dakika boyunca  akan musluk suyu altında bekletin sonra kurumaya bırakın. Bu yöntem , diş fırçasındaki yiyecek parçacıklarını , bakterileri ve diş macununu temizlemeye yardımcı olacaktır.

Hata 9: Diş fırçasının ıslak saklanması

diş fırçası ıslak bırakılmamalıdır

Nemli bir diş fırçası, bakteri oluşması için mükemmel bir ortam oluşturur. Ve bakteri bulaşmış bir fırça ile dişleri fırçalamak bilmeden kötü nefes kokusu ve diğer diş eti hastalıklarına neden olabilir.

Bu hatayı düzeltmek için, diş fırçasını duruladıktan sonra, iyice silkeleyin ve hava alan temiz bir kapta saklayın. Hatta kuruması için birkaç dakika boyunca güneşin altında da bırakabilirsiniz.

Hata 10: Eski Diş Fırçasını Zamanında Değiştirmiyoruz

Eski dış fırçası

Birçoğumuz uzun bir süre aynı diş fırçasını kullanıyoruz. Ama bu kaçınılması gereken büyük bir hatadır. Diş fırçasını bir kaç ay kullandıktan sonra kıllarının büküldüğünü ve yıprandığını gözlemleyebilirsiniz. Bu durumda da diş temizliğini gerektiği gibi yerine getiremezsiniz. Diş uzmanları her 3-4 ayda bir diş fırçasının değiştirilmesini öneriyor.

 

Yorumla