Diş Gıcırdatmasına Bitkisel Çözüm

Diş gıcırdatma tıbben bruksizm olarak bilinir.  Diş gıcırdatma dişlere en çok zarar veren ve diş bozukluklarına neden olan yaygın diş problemlerinden biridir. Birçok kişi uykuda iken bilinçsizce dişlerini sıkar ve gıcırdatır. Hatta bazı insanlar uyanık iken bile farkında olmadan bilinçsizce bu hareketi yaparlar.

Diş gıcırdatma  çene eklemi bozuklukları, çene ağrısı, baş ağrısı, kulak rahatsızlıkları, diş hasarları ve diğer bazı sağlık sorunlara yol açabilir.

Diş gıcırdatma neden olur?

Diş gıcırdatmanın en sık görünen nedenleri stres, bastırılmış öfke ya da hayal kırıklığıdır.

Diş gıcırdatma tedavisi doğal ve bitkisel yöntemlerle yapılabilir.

 1. Sıcak bir şeyler bastırmak

Isı, çene ve ağız kaslarını gevşetmeye yardımcı olacaktır.

 • Bir bezi sıcak suda ıslatın ve fazla suyunu sıkın.
 • Çene alanı çevresinde bu bezi basılı bir şekilde bekletin.
 • Çene kaslarını gevşetmek ve gıcırdatmayı kesmek için günde iki kez yapın.

Hatta isterseniz yatmadan önce ılık bir banyo yapabilirsiniz. Suyun sıcaklığı geçici olarak çene kaslarını gevşetebilir.

 1. Masaj

Yatmadan önce birkaç dakika boyunca dairesel hareketlerle yavaşça boyun, omuz ve yüz kaslarınıza masaj yapmanız diş gıcardatmanın önüne geçecektir. Masaj, çiğneme kaslarının gerginliğini azaltmaya yardımcı olur.

Stres genellikle diş gıcırdatmanın ana nedeni olduğu için tüm vücudunuza yaptıracağınız masaj da yararlı olacaktır.

 1. Kedi otu

Kedi otu kas gevşetici özelliği ile dinlenmeye ve derin bir uyku uyumaya yardımcı olur. Eğer rahat bir şekilde uyursanız uykuda diş gıcırdatma ihtimaliniz azalacaktır.

 • Bir çay kaşığı zeytinyağı ile birkaç damla kedi otu yağını karıştırın ve çeneye yakın çene ve boyun bölgesi üzerine bu yağla masaj yapın.
 • Ayrıca, düzenli olarak kedi otu çayı içebilirsiniz.
 1. Lavanta

Lavanta biyoaktif bileşenler içermesi nedeniyle sinir sistemi üzerinde sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Artı, rahatlamanıza ve daha iyi uyumanıza yardımcı olacaktır.

 • Bir çay kaşığı badem yağı veya zeytinyağı ile üç veya dört damla doğal lavanta yağını karıştırın.
  Çene ve boyun bölgesine bu yağ ile masaj yapın.
 • Bu yöntemi sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa tekrarlayın.
 1. Bitkisel Çay

Kendinizi gergin ve stres altında hissediyorsanız veya uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız yatmadan önce bir fincan bitkisel çay içebilirsiniz.

 • Bir bardak sıcak su içerisine iki çay kaşığı kurutulmuş papatya çiçeği ilave edin ve karıştırın.
 • Beş dakika dinlendirin.
 • Süzün ve biraz limon suyu ve bal ekleyin.
 • Bu çayı yatmadan bir ya da iki saat önce içebilirsiniz.
 1. Zerdeçallı Süt

İçine zerdeçal karıştırıp içeceğiniz bir bardak süt büyük ölçüde diş gıcırdatma sorununu kontrol etmeye yardımcı olabilir.

 • Bir bardak sütü ısıtın.
 • Süt kaynamaya başladığında, bir çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyin.
 • Süt hardal rengini alana kadar yavaş yavaş karıştırın.
 • Daha sonra bir çorba kaşığı bal ekleyin.
 • Bu sütü geceleri uyumadan yaklaşık yarım saat önce için.
 1. Kalsiyum ve Magnezyum

Günlük kalsiyum ve magnezyum takviyeleri alarak diş gıcırdatma sorununu azaltabilir yada tamamen durdurabilir.

Artı, bu mineraller dişlerin daha sağlıklı olmasına da yardımcı olur. Vücutta magnezyum ve kalsiyum eksikliği olduğunda, diş gıcırdatması, spazmlar, kramplar, gerilim ve diğer kas sorunlarıyla karşılaşılabilir.

 • Her gün ikiye bir oranında toz şeklinde kalsiyum ve magnezyum alın. Kalsiyuma 600 miligram , magnezyuma 300 miligram ile başlayın. Sonra yavaş yavaş kalsiyumu 1000 miligrama ve magnezyumu 400 ila 600 miligrama çıkarabilirsiniz.
 • Portakal veya greyfurt suyu gibi asitli bir sıvı içinde bu tozları eritin.
 • İki ay boyunca günlük olarak için.
 1. C vitamini

Vücudunuzun düzgün çalışması için C vitamini çok önemlidir. Bu vitamin ayrıca sinirleri rahatlatan salgıların üretilmesine yardımcı olur.

 • Doktorunuza danıştıktan sonra C vitamini takviyesi alabilirsiniz.
 • Ayrıca, diyetinize C vitamini açısından zengin gıdalar eklemeyi deneyebilirsiniz.
 1. Derin Nefes

Derin nefes alma egzersizleri diş gıcırdatmalarını önlemek için başka bir etkili yoldur. Yatmadan önce yapacağınız bu tür nefes egzersizleri dinlenmenize yardımcı olacaktır. Derin nefes almak da yorgun kasların rahatlamasını kolaylaştırır.

Bu egzersizleri yatmadan bir saat önce yapabilirsiniz.

 1. Egzersiz

Haftalık düzenli olarak en az üç gün egzersiz yapmak stresi azaltmaya ve vücudunuzun rahatlamasına yardımcı olacaktır. Düzenli egzersiz, stresli durumlarla başa çıkma yeteneğini güçlendirir, bağışıklık ve dolaşım sistemini geliştirir. Ayrıca egzersiz yaparak geceleri daha rahat uyuyabilirsiniz.

Yemek yedikten sonra bahçede yürüyüşe çıkmak ya da diğer hafif egzersizlerle meşgul olmak gerginliğinizi azaltır ve doğal olarak diş gıcırdatması sorunundan kurtulmanıza yardımcı olur.
Yemekten sonra çay, kahve yada alkol gibi uyarıcı maddeler almak sorununuzu daha da kötüleştirebilir. Böyle uyarıcı maddeleri almaktan kaçının.

Bu basit ipuçlarını ve önerileri deneyerek kolayca diş gıcırdatma sorununu giderebilirsiniz. Sorun çok ciddi boyutlarda ise bir doktora danışmanız elzemdir. Dişlerinizin uyurken zarar görmesini önlemek amacıyla bir ağız koruyucu (atel) kullanmanız gerekebilir.

 

Yorumla