Diş macununun 10 Doğal Alternatifi

7. Tuz

Dişlerinizi fırçalamak ve temiz tutmak için normal masa tuzu veya deniz tuzu ile dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Aslında, tuz pek çok diş macununda ortak bir bileşendir.

Tuz parçacıkları, diş plaklarından kurtulmanıza yardımcı olur ve bu da birçok ağız sorunları riskini azaltır. Aynı zamanda, diş sağlığı için gerekli olan mineralleri sağlar.

Tuz, ağız içindeki bakterileri öldürmede oldukça etkilidir ve bu özelliği sayesinde ağızdaki kötü kokuyu keser.

  • Diş fırçasını hafif ıslatın, ardından masa tuzu veya deniz tuzuna batırın, bu şekilde yaparak dişlerinizi günde en az bir defa fırçalayın.
  • Ayrıca eşit miktarlarda karbonat, tuz ve aktif kömürü karıştırıp bu karışımla yukarıdaki şekilde dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Not: Tuz ile dişlerinizi fırçalarken dikkatli olun, sert hareketlerle fırçalamak diş minesine ve diş etlerine zarar verebilir.

8. Meyan Kökü

Meyan kökü ağız sağlığını arttıran ve düzenli olarak diş macunu yerine kullanılabilecek bir bitkidir.

Antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikleri plak oluşumunu önleyebilir. Aynı zamanda çürüğe neden olan bakterilerin büyümesini önler, dişlerinizi ve diş etlerini güçlü ve sağlıklı tutar.

  • Her gün dişlerinizi fırçalamak için kurutulmuş meyan kökü tozunu kullanın.
  • Dişlerinizi fırçalamak için yumuşak bir meyan kökü çubuğunu bir diş fırçası olarak da kullanabilirsiniz.

9. Hidrojen Peroksit

Hidrojen peroksiti, dişlerinizi temiz ve beyaz tutmak ticari bir diş macunu yerine kullanabilirsiniz.

Hidrojen peroksitin hafif beyazlatma etkisi sarı dişlerin tekrar beyazlaşmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, antibakteriyel yapısı ağzınızdaki bakterileri öldürmeye yardımcı olur.

Periodontoloji Dergisi’nde yayınlanan 2013 tarihli bir çalışma, lekelerin ve plakların alınmasında hidrojen peroksit gargaranın etkinliğini vurgular.

  • Bir tatlı kaşığı karbonat ve yeterli miktarda gıda sınıfı hidrojen peroksit karışımı karıştırın.
  • Karışımı dişlerinizi hafifçe fırçalamak için kullanın.
  • Daha sonra, ağzınızı suyla iyice yıkayın.

Not: Eğer ağzınızda civalı diş dolgularınız varsa hidrojen peroksit kullanmayın. Ayrıca gıda sınıfı hidrojen peroksit kullandığınızdan emin olun.

10. Portakal kabukları

Portakal kabuklarını dişlerinizdeki lekeleri çıkarmak ve dişlerinizi beyazlatmak için kullanabilirsiniz.

Ayrıca portakal kabukları plakların parçalanmasına yardımcı olur. 2010 yılında Amerikan Diş Hekimliği Dergisinde yayınlanan bir araştırma, portakal kabuğu içindeki bir bileşenin sigara içilmesi nedeniyle oluşan lekelerin temizlenmesinde oldukça etkili olduğu bildirildi.

Ayrıca, portakal kabuklarındaki C vitamini, ağız içindeki mikroorganizmaların büyümesini önler; bu mikroorganizmalar ağız kokusuna, diş çürümesine ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.

  • Taze portakal kabuğunun iç kısmını direkt olarak dişlerinize ve diş etlerine sürün. 5 dakika bekleyin, ardından ağzınızı iyice yıkayın. Dişlerinizi temiz ve beyaz tutmak için bu yöntemi gerektiği gibi tekrarlayın.
  • Ayrıca ıslak diş fırçasını kurutulmuş portakal kabuğu tozuna daldırıp dişlerinizi fırçalamak için kullanabilirsiniz.

Yorumla