Doğal Dışkı Yumuşatıcı Yöntemler

Kakanız sert, kuru veya topaklı mı oluyor? Dışkılarınız zor mu yoksa ağrılı mı? Cevabınız evet ise, kabızlıktan müzdarip olabilirsiniz.

Kabızlık, tuvalete haftada üçten az çıkıldığı, dışkının sert yada kuru olduğu için bağırsaklardan zor boşaldığı yada tam boşalmadığı bir durumdur. Dünyadaki en yaygın gastrointestinal problemlerden biridir.

Bu sorunlardan kurtulmak için aşağıdaki doğal dışkı yumuşatıcı yöntemleri kullanabilirsiniz.

1. Lifli gıdalar

Dışkı yumuşatıcı maddelerin başında lifli gıdalar gelir. Lif doğal bir müshildir ve uzmanlar her gün en az 20 ila 35 gram diyet lifi almanızı önerir.

İki çeşit lif vardır: çözünür ve çözünmez. Her ikisi de sağlıklı bağırsak hareketleri için önemlidir. Çözünür lif gıdadaki nemi emer ve bağırsak hareketlerini düzenli tutmanıza yardımcı olan sindirimi yavaşlatır. Çözünmez lif dışkıya toplu eklenir ve kabızlığı hızlı bir şekilde azaltabilir.

 • Bazı iyi çözünür lif kaynakları arasında portakal, elma, havuç, arpa, yulaf ezmesi ve keten tohumu vardır.
 • Çözünmez lif kaynakları arasında fındık, tohum, fasulye, baklagiller, işlenmemiş tahıllar ve lahana veya ıspanak gibi koyu yapraklı sebzeler vardır.

2. Su

Sindirim sisteminin düzgün çalışması için su gereklidir. Aslında, yetersiz su alımı, sert dışkıların ardında yatan sebep olabilir. Dışkı, kolon içine girdiğinde yeterince su içeriği olmadığı zaman sertleşir. Düşük sıvı alımı, kitleleri ve dışkı sıklığını azaltır.

Yani, dışkı yumuşatıcı yöntem arayanlar sıvı alımını artırmalıdır.

Farklı insanlar farklı su gereksinimlerine sahiptir. Genel bir kural olarak, idrarınız koyu sarı, düşük hacimde ve nadir ise, sıvı alımınızı arttırmanız gerektiği anlamına gelir.

Su, hindistancevizi suyu, limon suyu ve ev yapımı meyve veya sebze suyu gibi sağlıklı sıvıları içebilirsiniz. Aynı zamanda, dehidrasyona neden olabileceğinden, kafeinli ve alkollü içeceklerden kaçının.

3. Mineral Yağı

Mineral yağ, yağlayıcı bir laksatiftir ve dışkı yumuşatmada doğal olarak önemli bir rol oynayabilir.

Ağızdan alındığında, dışkının herhangi bir soruna neden olmadan bağırsaklardan kolayca geçmesine yardımcı olur.

Mineral yağı eczanelerde ve ilaç depolarında bulabilirsiniz. Tüketmek için süt, meyve suyu veya su gibi bir sıvı ile karıştırmanız gerekir.

Ayrıca bu yağı kullanmadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

4. Kuru erik

Kuru erik dışkı yumuşatıcı meyveler arasındadır.

Kuru eriklerde bulunan çözünmez ve çözünebilir lif, dışkıların hacim ve su içeriğini arttırır, bu da bağırsak hareketlerini düzenler.

Aşağıdaki yöntemlerden birisini uygulayarak eriğin dışkı yumuşatıcı özelliğinden yararlanabilirsiniz.

 • Her gün 1 veya 2 adet taze erik veya 3 veya 4 adet kuru erik yiyin.
 • 2 veya 3 kuru eriği badem sütünün içine karıştırın ve yatmadan önce için.
 • 1 fincan çırpılmış yoğurda 3 veya 4 adet doğranmış kuru erik katın ve her gün yiyin.

5. Rezene tohumları

Rezene tohumunun da dışkı yumuşatıcı ve kabızlık önleyici yararları vardır.

Rezene tohumları, sindirim sistemindeki düz kas hareketini teşvik ederek sindirimi ve bağırsak hareketlerini düzenler.

 • Bir bardak rezene tohumunu kurutun. Ezin ve bunu eleyin. Sonra bu tozu bir kavanozda saklayın. Her gün bir bardak ılık suya yarım çay kaşığı katıp için.
 • Alternatif olarak, rezene çayı içebilirsiniz. Çayı hazırlamak için 1 fincan sıcak suya 1 çay kaşığı ezilmiş rezene tohumu katın. 5 dakika bekletip, süzün. Bu çayı günde birkaç kez için.

6. Epsom Tuzu

Sıkıcı kas ağrılarının tedavisi için epsom tuzu önerilir. Ayrıca magnezyum bakımından zengin olduğu için dışkı yumuşatıcı özelliği de vardır.

 • 1 ila 2 çay kaşığı Epsom tuzu 1 bardak suda eritin ve yavaşça yudumlayın. Daha lezzetli hale getirmek için biraz limon suyu ekleyebilirsin. Bu karışımı haftada sadece birkaç kez için. Önerilenden daha fazla tüketmeyin.
 • Alternatif olarak, ılık banyo suyuna 2 bardak epsom tuzu ekleyin. Vücudunuzun magnezyumu emmesini sağlamak için yaklaşık 30 dakika bu suda dinlenin. Bunu haftada 1 veya 2 kez yapın.

7. Hint yağı

Hint yağı kabız olduğunuzda kurtarıcınız olabilir. Bu yağ bağırsaklarınızı harekete geçirir ve bağırsaklarınızı yağlayarak zahmetsiz bir şekilde dışarı çıkmanıza yardımcı olur.

 • Sadece aç karnına 1 ila 2 çay kaşığı hint yağı yutun. Tadını iyileştirmek için portakal suyu gibi bir meyve suyu ile alabilirsiniz.

Dikkat: Bu yağı önerilenden fazla kullanmayın, ayrıca hamile olanlar bu yağı kullanmasın.

8. Psilyum Kabuğu

Psilyum kabuğunun dışkı yumuşatıcı özellikleri vardır.

Bu kabuk dışkının bağırsaklardan rahatça geçmesine yardımcı olur. Doğal bir müshil olarak iş gören çözünmez bir lif türüdür.

Psyllium kabuğu, çoğu ilaç deposunda toz ve tablet şeklinde mevcuttur. Bu takviyeyi kullanmadan önce her zaman doktorunuza danışın.

 • Bir bardak ılık suya 1 çay kaşığı psyllium kabuğu katıp karıştırın. Yatmadan önce günde bir defa için.
 • Eğer tablet şeklinde kullanacaksanız kullanım talimatlarına uyun.

Not: Psyllium kabuğu alınırken, gün boyunca bol su içilmelidir, aksi halde bazı durumlarda şişkinliğe neden olabilir.

9. Probiyotikler

Yoğurt veya diğer probiyotikler dışkıyı yumuşatmak için doğal olarak etkili olan bir başka güvenli ve etkili yoldur.

Yoğurt, sindirim sisteminizin sağlıklı kalması ve düzenliliğini sürdürmesi için doğru ortamı yaratan canlı bakteri kültürleri (probiyotikler) içerir.

 • Her gün 2 ila 3 bardak sade yoğurt yiyebilirsiniz. Ayrıca taze meyve veya fındıklarla karıştırabilirsiniz. Ya da yoğurtlu bir meyve suyu içebilirsiniz.
 • Diyetinize kombucha, kimchi ve lahana turşusu gibi diğer fermente ve kültürlü gıdaları da ekleyin.
 • Ayrıca doktorunuza danıştıktan sonra bir probiyotik takviyesi alabilirsiniz.

10. Egzersiz

Eğer dışkınız çok fazla sertleştirse hiç vakit kaybetmeden egzersize başlayın.

Egzersiz sindirimi canlandırmaya yardımcı olur, çünkü hareket ettikçe vücudunuz dışkıyı bağırsaktan geçirir ve bu da kabızlık gibi gastrointestinal sorunları azaltmaya yardımcı olur. Egzersiz yapmak, kalın bağırsaktaki yiyeceğin daha hızlı hareket etmesine ve bağırsak kaslarının kasılmasına yardımcı olur.

Öte yandan, egzersiz yapmamak, bağırsaklarda zayıflığa yol açarak, atıkları düzenli olarak geçirmeyi zorlaştırmaktadır.

Kabızlık ile başa çıkmak için en iyi egzersizlerden biri yürüyüştür. Özellikle yemek yedikten sonra, bağırsak hareketlerine yardımcı olmak için günde 10 ila 30 dakika yürüyün.

Yüzmek, sabit bir bisiklete binmek veya düzenli olarak yoga yapmak da bağırsaklara yardımcı olabilir ve bağırsak hareketlerini teşvik edebilir.

Ek ipuçları

 • Kabızlığı geçirmenin en iyi yöntemlerinden birisi tuvalete çömelerek oturmaktır.
 • Her öğüne meyve, sebze veya salata ile başlayın.
 • Uzun süre boyunca oturmaktan kaçının.
 • Kabızken üç büyük öğün yerine, gün beş veya altı küçük öğün yemeye çalışın.
 • Kabız olduğunuz zaman, peynir ve süt ürünlerinden kaçının. Bunların içlerindeki laktoz, bazı insanlar için gaz, şişkinlik ve daha fazla kabızlığa neden olabilir.
 • Aç karnına biraz bal ile ılık su içmek da yardımcı olabilir.
 • Her gün 3 ila 5 adet incir yemek de kabızlığa yardımcı olabilir.
 • Tekrarlayan kabızlık ile uğraşıyorsanız, bir sağlık uzmanına başvurun.

Yorumla