Divertikül Hastalığı ve İltihabı İçin Doğal ve Bitkisel Tedaviler

Divertikül hastalığı , kalın bağırsağın mukoza adı verilen iç yüzeyinin zayıfladığı belirli alanlarda dışarıya doğru cepleşmesi veya fıtıklaşmasıdır.

Neredeyse hiç belirti göstermeyen bu keselerin oluşma durumu divertiküloz olarak adlandırılır. Bununla birlikte dışkının küçük parçaları keselerin içine girdiğinde, keseler yangınlı ve iltihaplı olurlar ve bu, alt karın ağrısına ve şişkinliğe neden olur.

Hatalık da şiddetli bir ağrı ve enfeksiyon meydana gelir. Ağrı genelde midenin sol alt tarafındadır. Diğer işaret ve belirtiler karınsal hassasiyet, bulantı, gaz yada şişkinlik, kabızlık yada ishal, ateş, üşüme ve iştah kaybıdır. Nadir olarak, rektal kanamaya da sebep olabilir. Ayrıca apse, çıban, midede yanma ve şiddetli divertikülden muzdarip yaklaşık yüzde yirmi beş insanda görülen bağırsak tıkanması gibi zorluklara da neden olabilir.

Divertikül yada küçük keselerin oluşma sebebi tam bilinmiyor. Ancak, tıp uzmanları düşük lifli beslenmenin sebep olabileceğine inanıyor. Dışkıya lifsiz yük eklendiğinde kalın bağırsak dışkıyı ileri itmek için daha çok çalışmak durumunda kalıyor. Buda, kalın bağırsak çevresindeki zayıf noktalarda keselerin oluşmasına neden olabiliyor.

Ek olarak, sigara içmek, obezite, fiziksel hareket eksikliği, düşük lifli beslenme, yüksek yağ tüketimi, belli ilaçlar ve bir kabızlık sorunu da divertikül iltihabının ilerlemesine katkı yapıyor.

Şiddetli yada yinelenen divertikül iltihabı ve divertiküloz, reçeteli ilaç tedavisi yada ameliyat gerektirebilir. Bazı basit ev tedavileri de deneyebilirsiniz ve bu sorunu önlemek ve kontrol etmek için bazı yaşam tarzı değişikliklerini benimseyebilirsiniz.

Bu yazımızda, divertikül iltihabı ve divertikülozun tedavisi için 10 farklı doğal ve bitkisel tedaviden bahsedeceğiz.

1. Aloe Vera

aloe vera

Aloe vera, divertikül iltihabı ve divertiküloz için çok etkili bir tedavidir. Dünya Sağlık Örgütüne göre aloe vera normal bağırsak florasının korunmasına, atık ürünlerin atılmasına ve bağırsak hareketinin tetiklenmesine ve desteklenmesine yardım eder. Bağışıklık sistemini de güçlendirir, iltihabı ve şişkinliği azaltır.

Tek yapmanız gereken en az bir ay boyunca günde üç kez yarım bardak aloe vera suyu içmektir.

2. Kaygan Karaağaç

Kaygan Karaağaç

Yüksek müsilaj içeriğinden dolayı kaygan karaağaç bu sorun için diğer bir etkili tedavidir. Kaygan karaağaç bir koruyucu olduğu için rahatsız olmuş dokuyu korur, iltihabı ve ağrıyı azaltır, iyileşme sürecini hızlandırır.

  • Bir çay kaşığı kaygan karaağaç kabuğu tozunu iki bardak suda kaynatın.
  • İçerisine bir çay kaşığı şeker ve biraz da tarçın tozu ekleyin.
  • Karışımdan günde iki defa içebilirsiniz.

3. Marshmallow

marshmallow

Marshmallow koruyucu ve ağrı hafifleticidir, yani divertiküler iltihap ve divetiküloz tedavisinde çok faydalıdır. Sindirim bölgesindeki ağrıyı azaltabilir ve sağlıklı bağırsak hareketlerini organize edebilir.

  • Beş gram kuru marshmallowı bir bardak kaynayan suya katın. Beş dakika demleyin ve sonra süzün. Bu bitkisel çayı günde üç kez için.
  • Diğer bir seçenek ise iki yemek kaşığı kuru marshmallow kökünü dörtte bir suya ekleyin. Gece boyunca suda kalmasına izin verin. Ertesi sabah süzün ve bu sıvıyı günde birkaç defa için.

Not : Diyabetiniz varsa marshmallowdan uzak durun.

   4. Meyan kökü

Meyan

Meyankökü, divertikülü doğal olarak tedavi etmeye yardım eden anti-iltihap özellikleri içerir.Meyan kökü, mide-bağırsak kökündeki iltihabı ve spazmları azaltabilir.

  • Yarım çay kaşığı meyan kökü tozunu bir bardak suya ekleyin.Birkaç dakika kaynatın ve sonra süzün.Yemeklerden otuz dakika önce için.Bu tedaviyi günde iki yada üç kez uygulayın.
  • Doktorunuza danıştıktan sonra meyan kökü tabletleri (380 ile 1140 gr arasında) de alabilirsiniz.

Not : Yüksek tansiyonu,kalp sorunu,böbrek hastalığı ya da hipokalemi olanlar meyan kökünü doktor gözetimi altında almalıdır.

Yorumla