diyabetik nöropati

Diyabetik Nöropati Evde Nasıl Tedavi Edilir

Dünyada milyonlarca insan şeker hastalığından muzdarip.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre diyabetli birey sayısı 1980’de 108 milyon iken 2014 yılında 422 milyona yükseldi. DSÖ, aynı zamanda diyabetin 2030’da ölüm sebebinin yedinci nedeni olacağını düşünüyor.

Diyabet kontrol edilmezse ölümcül bir hastalıktır, yüksek kan şekeri farklı vücut bölgelerini etkileyebilir ve farklı komplikasyonlara neden olabilir. Diyabetle bağlantılı yaygın bir sağlık komplikasyonu da diyabetik nöropatidir.

Diyabetik nöropati, yüksek kan şekerlerinin toksik etkilerinden ve kan dolaşımının yetersizliğinden kaynaklanan sinir hasarının bir sonucudur. Aslında sürekli yüksek kan şekeri ellerinizden ve ayaklarınızdan sinyaller gönderen sinirlere zarar verebilir.

diyabetik nöropati nasıl tedavi edilir

diyabetik nöropati nasıl tedavi edilir

Diyabetik nöropati nedeniyle, el ve ayak parmaklarınız, kol ve bacaklarınız hissizleşebilir veya karıncalanabilir. Bir diğer belirtisi de yanma ve keskin bir ağrıdır. Başlangıçta ağrı hafif seyrederken, zamanla daha da kötüleşebilir ve diğer vücut bölgelerine de yayılabilir.

2010 yılında American Family Physician’ın çalışmasında diyabetik periferik nöropatik ağrıların diyabetli hastaların yaklaşık % 10-20’sinde işlevsellik, ruh hali ve uyku düzenini etkilediği bildirilmektedir.

Diyabetik sinir ağrısı çekiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey kan şekeri seviyenizi izlemektir. Kan şekeri seviyeleri kontrol altında olduğundan sinir durumunda ve ağrılarda otomatik iyileşme olacaktır.

Aynı zamanda, ağrıyla baş etmeye yardımcı olmak için bazı yaşam tarzı değişiklikleri ve ev ilaçlarını deneyebilirsiniz.

İşte, diyabetik sinir ağrısını tedavi etmek için en etkili 10 ev ilaçları.

1. Sıcak Su Banyosu

Diyabetik sinir ağrısından kurtulmak için en kolay doğal ev ilaçlarının biri sıcak bir banyo yapmaktır.

Isı hasar gören sinir bölgesine kan dolaşımını arttırdığı için iyileşme sürecine yardımcı olur ve rahatlatır. Dahası, sıcak su banyo stresten kurtararak rahat hissetmenizi sağlıyor.

Günde iki kez 20 dakika boyunca sıcak su banyosunun keyfini çıkarın. Küvete girmeden önce her zaman el yada ayağınızla suyun sıcaklığını kontrol edin.

Ekstra fayda sağlamak için, haftada bir veya iki kez banyo suyunuza 1 su bardağı Epsom tuzu katabilirsiniz.

2. Kapsasin Kremi Deneyin

Kapsaisin, diyabet sinir ağrısının azalmasına yardımcı olan analjezik ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.

Kapsaisin kremi topikal olarak uygulandığında, ağrıyı azaltmaya yardımcı olan bir ısınma hissi üretir.

2002 yılında Acta Diabetologica araştırmacıları yaptıkları klinik bir araştırmada topikal kapsaisin kreminin diyabetik nöropati hastalarının ayağına uygulandığında, kapsaisinin ağrı algılama eşiği de dahil olmak üzere belirtilerin iyileşmesine yardımcı olduğunu buldular.

Yapmanız gereken tek şey ağrıdan etkilenen bölgelere 2-3 kez krem ​​sürmektir.

Bununla birlikte, kırık ya da tahriş olmuş bölgelere kapsaisin kremi sürmeyin.

3. Düzenli Egzersiz Yapın

Diyabetik sinir ağrısını etkili bir şekilde tedavi etmek için düzenli egzersiz şarttır.

Egzersiz, hasar görmüş sinirlerinize kan akışını iyileştirmeye yardımcı olur ve hasar görmüş sinirleri normal haline getirmek için beslemenize yardımcı olur. Egzersiz aynı zamanda kan şekerlerini düşürmenize yardımcı olur, sinir ağrısı için tolerans seviyenizi yükseltir ve şeker hastalığını kontrol altında tutar.

Pain Medicine’de yayınlanan 2015 çalışmasında ağrı yoğunluğunda bir değişiklik yapılmadan ağrılı Diyabetik Nöropati hastalarına aerobik bir egzersiz müdahalesi sonrasında algılanan ağrının azalabileceği bulundu.

Diyabet Dergisi ve Komplikasyonları’nda 2017’de yayınlanan bir başka çalışmada, diyabetik nöropati hastalarında gözetim altında egzersizi takiben nöropatik ve kutanöz sinir dalının gelişimi bildirilmektedir.

Egzersizin bu faydalarını elde etmek için, spor salonuna gitmeye yada titiz bir egzersiz yapmaya gerek yoktur. Yürüyüş veya yüzme gibi basit egzersizler yapabilirsiniz.

4. Diyabetik Nöropati Tedavisi için Zencefil Çayı İçin

Zencefil, yüzyıllardır Çin ve Hint tıbbında ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmak için bitkisel bir terapi olarak kullanılmıştır.

Gingerol olarak bilinen güçlü anti-inflamatuvar madde, diyabetik sinir ağrısı için rahatlık veren etkili bir ilaçtır.

Kronik ağrısı olanlarda bile hareketliliği artırabilir.

Zencefil aynı zamanda kan şekeri düzeylerini yönetmeye yardımcı olur. 2015 yılında İran Romatizma Araştırmaları Dergisinde yayınlanan bir çalışmada, zencefil tozu takviyelerinin açlık kan şekerinin iyileşmesine yardımcı olabileceği bildirildi.

 • Her gün 2-3 bardak zencefil çayı içmeye çalışın. Çayı hazırlamak için bir bardak su kaynatın ve 1 çorba kaşığı kıyılmış zencefil dilimi ilave edin. 5-10 dakika kadar demlendirin ve çayınız hazır.
 • Ayrıca yalnızca doktorunuza danıştıktan sonra zencefil takviyesi alın.

5. Alfa Lipoik Asidi deneyin.

Bir çeşit yağ asidi olan alfa-lipoik asit (ALA), şeker hastalığına bağlı sinir ağrısı tedavisinde alternatif bir tedavi yöntemidir.

Her şeyden önce ALA, hücre hasarına neden olan serbest radikallerle mücadeleye yardımcı olur ve ikincisi hasar gören sinir hücrelerinin işleyişini düzeltmeye yardımcı olur ve daha fazla hasarı önler.

Brüksel lahanası, brokoli, bezelye, pirinç kepeği ve patates gibi gıdalarda da alfa lipoik asidi bulunur. Hatta diyetisyene danıştıktan sonra bu maddenin takviyelerini alabilirsiniz.

6. Masaj

Diyabetik sinir ağrısı basit masaj terapisi ile halledilebilir. Etkilenen bölgenin uzunluğu ve kenarları boyunca hafif masaj yapmak, kan dolaşımını iyileştirmeye ve hasar görmüş sinirlerin iyileşmesine yardımcı olur.

Diyabet Spektrumunda yayınlanan 2001 yılındaki bir çalışma, masajın kan şekeri seviyeleri ve diyabetik nöropatinin belirtileri üzerinde olumlu bir etkisinin olabileceğini önermektedir.

Journal of Nursing Burs’da yayınlanan bir başka 2017 çalışması, aromaterapi masajının, nöropatik ağrıyı yönetmek ve ağrılı nöropati hastalarında yaşam kalitesini iyileştirmek için kullanılabilen basit ve etkili bir yöntem olduğunu bildiriyor.

 1. Etkilenen alana biraz ılık hardal, zeytin veya hindistan cevizi yağı uygulayın.
 2. Alanı 5 ila 10 dakika boyunca uzun, nazik vuruşlarla masaj yapın.
 3. Masaj yaptıktan sonra bölgeyi sıcak bir havlu ile sarın.
 4. Bunu günde birkaç kez yapın.

7. Alkolü Bırakın

İçkinin azı da çoğu da zararlıdır. Alköl tüketiminin diyabetik nöropati ile yakından ilişkisi vardır. Aslında, yüksek miktarda alkol sinirinize toksiktir ve sinirlerde ciddi hasara neden olabilir ve nöropatiyi kötüleştirebilir.

İçki içmek vücudunuzu bazı besin maddelerinden yoksun bırakır bundan dolayı içki tamamen bırakılmalıdır.

Alkol tüketimi diyabetik kan şekeri kontrolünü açık bir şekilde engeller ve periferik nevropati riskini arttırır.

Alkolü bırakamıyorsanız alkol bağımlılığından kurtulmanın doğal yöntemleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

8. Sigara içmeyin

Diyabetik sinir ağrısı çekiyorsanız, sigarayı bırakmanın vakti gelmiş demektir . Sigara, kan dolaşımınızı zayıflatarak kan damarlarının daralmasına neden olur. Bu da, periferik sinirlerin daha az miktarda besin açısından zengin kan almasına neden olur ve bu da daha fazla ağrıya neden olabilir.

2015 yılında General Internal Medicine Dergisinde yayınlanan bir çalışmada sigara içmenin diyabetlilerde DPN artmasına neden olduğunu bildirmiştir.

2017 yılında Türk Algoloji Derneğinde yayımlanan bir başka çalışma, sigaranın nöropatik ağrı için bir risk faktörü olduğunu buldu. Bu çalışmaya göre sigara ve bağımlılık düzeyi arttıkça nöropatik ağrı olasılığı artar ve diyabetle birlikte bu oran daha da artar. Bu gerçekler ve olasılıklar konusunda sigara içicilerin bilgilendirilmesi son derece önemlidir.

9. Kayropraktik Tedavi

Kayropraktik tedavi diyabetle ilişkili sinir ağrısının tedavisinde gittikçe yaygınlaşan doğal bir tedavidir.

Bu yöntem palpasyon, basınç, masaj, egzersiz programları ve yaşam tarzı danışmanlığı gibi farklı tekniklerle birlikte ağrı, şişme ve iltihap azaltmaya yardımcı olmak için kullanılır.

Teknikler, sıkı kasları gevşeterek, kan dolaşımda ve sinir bağlantısına yardımcı olarak hareket aralığını iyileştirmede çok yardımcı olurlar. Dahası, tüm vücut için çok rahatlatıcıdır.

Diyabet Haberler Dergisi tarafından yayınlanan 2015 raporuna göre, Kayropraktik tedavi periferik nöropati için etkili bir tedavidir, çünkü bir hastanın ağrı belirtilerini kökten keser.

10. Akupunktur

Kayropraktik tedavi gibi akupunktur da diyabetik sinir ağrısını tedavi etmek için etkili bir seçenektir.

Bu türden geleneksel Çin terapisinde, kasların gevşetilmesine, kan dolaşımının hızlandırılmasına ve hasar görmüş sinirlerin iyileşmesine yardımcı olmak için vücudun belli noktaları iğnelerle uyarılır. Bu da, ağrıyı.

Akupunkturu her zaman uzman ve deneyimli bir akupunktur uzmanının yapması gerekir.

Ek İpuçları

 • Kolestrolünüzü ve kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmak için fazla kilolarınızdan kurtulun.
 • Şeker hastalarının yüksek tansiyon riski yüksek olması nedeniyle kan basıncınızı kontrol altında tutmaya çalışın.
 • Kan şekeri seviyelerini kontrol etmek için her gün yemeklerinize 1-2 çay kaşığı tarçın koyun.
 • Gluten alerjisi, durumunuzu tetikleyebilir veya kötüleştirebileceğinden gluteni tüketmeyin.
 • Sinir ağrısı, enfeksiyona, ülsere ve hatta amputasyonlara neden olabilir ve bu nedenle ayaklarınızın özenle bakımı önemlidir.
 • Nöropatik ayak ağrınız varsa rahat ayakkabı giymeye çalışın.
 • Diyabetik nöropati nedeniyle olumsuz etkilenen sindiriminizi iyileştirmek için yemek yedikten sonra rezene tohumu çiğneyin.
 • Yemek yedikten sonra kan şekeri seviyeleriniz artar bu nedenle diyetinizin dışına çıkmayın.
 • Nöropati ağrısı belirtilerini iyileştirmek için her sabah 4-5 tane ceviz, fındık ve badem gibi kuruyemiş yiyin.
 • Stres yapmayın, stres vücuttaki ağrı ve iltihap üzerinde önemli bir negatif etkiye sahiptir.
1

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!