Dizler Doğal Yollarla Nasıl Güçlendirilir

Dizler tüm vücudumuza istikrarlı destek sağlayan, vücudumuzun en büyük eklemidir. Dizler bacaklara esneklik ve dayanıklılık sağlayarak ayakta durmaya, yürümeye, koşmaya ve atlamaya yardımcı olur. Bu nedenle, dizlerinizi güçlü ve sağlıklı tutmak esastır.

Dizler yaşla birlikte zayıflar, ama diz sorunları her yaşta görülebilir. Zayıf dizlerle hareketlilik kısıtlanır, ağırlık kaldırmak ve yokuş yukarı yürümek gibi günlük faaliyetler zorlaşır. 

Dizlerdeki zayıflık, beslenme yetersizliği, sedanter yaşam tarzı, aşırı sodyum alımı, sigara ya da içki, yaralanma veya zorlanma sonucu ortaya çıkabilir. Aynı zamanda diz parçalarında aşınma ve yıpranma sonucu diz osteoartriti gelişebilir.

Dizlerdeki zayıflığın ve ağrının önüne geçmek için bazı yaşam tarzı ve diyet değişikliklerine gidebilirsiniz.

İşte dizlerinizi güçlendirmek için en iyi 10 doğal yol.

1. Diz Güçlendirme Egzersizleri

Dizleri güçlendirmeyi hedefleyen birçok egzersiz vardır. Bu tür egzersizler, eklem çevresindeki kasları güçlendirmek, eklemleri düzgün hizalı ve yerleşmiş tutmanın yanı sıra dizlerinizdeki kemikleri de güçlendirir.

En iyi sonuçlar için, diz güçlendirme egzersizlerini haftada en az 4 veya 5 kez ve 30 dakika olarak hedefleyin. Bu egzersizleri uzmanından öğrenmek için çalışın.

Eğer egzersiz yaparken diz ağrısı ya da sertleşmesi yaşarsanız bir egzersizleri bırakın ve doktorunuza danışın. Doktorunuzla her zaman bu egzersizlerin uygunluğunu tartışabilirsiniz.

Aşağıdaki videoyu izleyerek bu egzersizlerin bazılarının nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

2. Masaj

Masaj tedavisi dizlerinizi güçlendirir ve diz ağrısına iyi gelen yararlı bir araçtır.

  1. Dizlerinizin üstüne biraz sıcak zeytin, hindistan, cevizi ya da hardal yağı dökün ve ovun.
  2. Nazik ve kesin darbeler ile, 10 ile 15 dakika süreyle, hem saat yönünde hemde saat yönünün tersi yönde masaj yapın.
  3. Yöntemi günde iki kez tekrarlayın.

Eğer kronik diz ağrınız varsa, deneyimli bir masaj terapistinden yardım isteyin.

3. Epsom Tuzu

İnsan vücudunda magnezyum seviyesi bazı durumlarda anormal derecede düşer. Bu da dizlerde zayıflamaya ve ağrıya neden olur. Bu gibi durumlarda, epsom tuz rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilir.

Magnezyumu yüksek olan epsom tuzu hızlı rahatlama sağlar ve diz eklem çevresindeki iltihabı azaltır. Ayrıca magnezyum düzgün kas çalışması için gereklidir ve bu da kalsiyum emilimine yardımcı olur.

  • Yarım fincan ılık suda 2 yemek kaşığı epsom tuz eritin. Bir lif kullanarak bunu dizlerinize uygulayın ve ılık suyla yıkamadan önce 15 ile 20 dakika bekleyin.
  • Başka bir seçenek olarak, küveti ılık su ile doldurun, içerisine 1 fincan epsom tuz atın ve 20 dakika boyunca ayaklarınızı bu suyun içinde bekletin.

Haftada bir veya iki kez, yöntemlerden sadece birini kullanın.

4. Yüzme

Yüzme zayıf dizleri güçlendirmek için düşük etkili aerobik egzersizdir. Aynı zamanda diz ağrısı ya da artritten muzdarip insanlar için mükemmel bir seçenektir. Yüzerken eklemler daha az basınç altındadır ve diz egzersizi yapmış olursunuz.

Diz sertliğini azaltmak için, diz eklem çevresindeki kasların güçlenmesi ve kemikleri güçlenmesi için yüzmeye gidin.

Haftada 5 gün 30 dakika boyunca yüzmeyi hedefleyin. Ön tarama, sırtüstü ve kelebek gibi yüzme yöntemleri diz eklemleri için yararlıdır. Kurbağalama yüzme şekli diz eklemleri üzerinde çok baskı yapar, bu şekilde yüzmekten kaçının.

5. Kalsiyum

Kalsiyum kemik sağlığı için önemlidir ve bunun eksikliği kemik ve osteoporozda incelme ve zayıflamaya yol açabilir. Vücudun doğal kalsiyum üretmediği durumlarda, besin kaynakları ve takviyeleri kalsiyum eksikliğini önlemek için en iyi seçeneklerdir.

  • Kalsiyum açısından doğal kaynaklar ; koyu yeşil yapraklı sebzeler, süt, badem sütü, peynir, badem, sardalye, kalsiyum ile kuvvetlendirilmiş tahıllar, zenginleştirilmiş portakal suyu ve rom pekmezi.
  • Eğer takviyeleri almaya karar verirseniz, aynı zamanda vücudunuzun kalsiyumu emmesine yardımcı olmak için D vitamini içeren birini seçin. Doğru doz için doktorunuza danışın.

6. D vitamini

Optimal kemik ve eklem sağlığı için D vitamini bir eşik besin olarak kabul edilir. D vitamini eksikliği kemik kaybı ve minimal travma kırıklarının nedeni olabilir. Ayrıca, vücut yeterli miktarda D vitamini olmadan yeterli kalsiyum absorbe edemez.

  • Güneş ışığında duran vücut D vitamini üretir, bu yüzden her gün dizlerinizi 15 dakika boyunca sabah güneşinde bekletin.
  • Ayrıca, D vitamini balık, morina karaciğeri yağı, yumurta sarısı ve güçlendirilmiş tahıl ve süt ürünleri gibi diyet kaynaklarından alabilirsiniz. D vitamini takviyesi almak istiyorsanız, öncelikle doktorunuza danışın.

Yorumla

2 yorum