Doğal İdrar Söktürücü En İyi 10 Yöntem

Genellikle insanlar idrara çıkmanın ne kadar önemli olduğunun farkında değildir, ancak idrar sizi sağlıklı tutmada çok önemli bir rol oynamaktadır. Böbreklerde üretilen idrar, toksinleri atmaya ve vücudunuzdaki atık maddeleri çıkarmaya yardımcı olur.

İdeal olarak, aldığınız su ve diğer sıvıların miktarına dayalı olarak vücut günlük belli miktarda idrar çıkarmalıdır.

Normal koşullar altında, sağlıklı bir yetişkin için vücuttan atılan idrar miktarı, 24 saatte 1,000 ile 1,500 mililitre arasında olmalıdır.

Bazı sebeplere bağlı olarak bu miktar düşebilir. 24 saatte çıkarılan idrar miktarı 400 ml’den az olduğu durumlar, “Oligüri” olarak adlandırılır. 100 ml’den az olduğu durumlar da “Anüri” olarak adlandırılır.

İdrar çıkarmadaki azalmanın nedenleri arasında; dehidrasyon, enfeksiyon veya travma, üriner sistem tıkanıklığı, bazı ilaçların yan etkisi, böbrek sorunları ve diyet gibi etkenler vardır.

Günlük çıkardığınız idrar miktarı normal aralığın altında ise, bacaklar, kollar, ayak bilekleri veya yüzünüzde şişme görülebilir. Bu, böbreğinizin zarar görmesini önlemek için, vücuttan idrar söktürmeniz gerektiği anlamına gelir.

Not: Sürekli şişlik varsa, tedavi gerektiren altta yatan bir sebep olup olmadığını belirlemek için doktorunuza danışın.

İşte vücuttan idrar söktürmek için en iyi 10 yol

1. Su İçin

Dehidrasyon, çıkarılan idrar miktarındaki azalmanın en yaygın nedenidir. Genellikle dehidrasyon, yeterli sıvı almadığınızda veya ishale, kusmaya ya da başka bir duruma bağlı olarak sıvı kaybı yaşadığınızda olur. Vücut susuz kalırsa, böbrekleriniz mümkün olduğunca fazla sıvı tutacaktır.

Bu nedenle, çıkardığınız idrar miktarını artırmaya yönelik ilk adım, dehidrasyonu önlemek veya tedavi etmek için daha fazla su içmektir. Genel olarak, bir kişinin günlük su ihtiyacı her 22 kilo vücut ağırlığı için 1 litredir.

Bu, 66 kiloysanız, günde 3 litre (12 su bardağı) su içmeniz gerekir demektir. Unutmayın, sulu meyveler ve sebzeler de sıvı alımına katkıda bulunur.

Bununla birlikte, çok fazla su içmenin böbreklerinizi zorlayacağını da aklınızda bulundurun. Bu yüzden, aşırıya kaçmayın.

Bu konuda ilginizi çekebilecek, “Daha Fazla Su İçmenin Doğal Yolları” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Not: Eğer böbrek hastalığınız varsa, vücudunuzun ne kadar suya ihtiyacı olduğu konusunda doktorunuzun tavsiyesine uyun.

2. Sıcak Limon Suyu İçin

Limon suyu diüretik (idrar söktürücü) olarak iş görür. Bu nedenle daha fazla idrar çıkarmaya yardımcı olur.

Ayrıca, vücudunuzun sıvı tutmasına neden olan fazla tuzdan kurtulmanıza yardımcı olur. Buna ek olarak, limon suyu üriner sistem enfeksiyonlarına ve ürik asit problemlerine karşı mücadelede etkilidir.

İçindeki sitrik asit de toksinleri doğal olarak vücuttan atmaya yardımcı olur.

 • Yarım limonun suyunu bir bardak sıcak veya ılık suya karıştırın. En iyi sonuçlar için bir miktar bal ekleyip aç karnına her gün için.

Limon suyunun yanı sıra, idrar çıkışını artırmak için doğal idrar söktürücü (diüretik) olarak kullanılabilen diğer bazı içecekler: yeşil çay, kızılcık suyu ve karpuz suyudur.

3. Karahindiba Kökü

Karahindiba kökü, idrar üretimini artıran ve vücudun su tutma oranını düşüren bileşikler içerir.

Avrupada yapılan çeşitli araştırmalarda, karahindiba bitkisinin idrar söktürücü olarak çalıştığı ve idrar üretimini artırdığı tespit edilmiştir.

Diüretik yapısı hem böbrekleri hem de karaciğeri temizlemeye yardımcı olur.

 • 2 çay kaşığı kurutulmuş karahindiba kökünü 1 su bardağı suda 5 dakika boyunca kaynatın.
 • Kapağını kapatın ve yaklaşık 10 demlenmesini bekleyin.
 • Süzün, biraz bal ekleyin ve çayı için.
 • Birkaç hafta boyunca günde iki kez karahindiba çayından için.

Not: Karahindiba kökü bazı ilaçlarla reaksiyon gösterebilir, bu yüzden kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Ayrıca karahindiba kökünün diğer sağlık faydalarını öğrenmek için “Karahindiba Bitkisinin Faydaları” başlıklı yazımızı okuyun.

4. Kereviz Tohumu Çayı

Kereviz tohumu bir gıda baharatı ve doğal diüretik olan bitkisel bir ilaçtır. Bu tohumlar, diüretik etkiye sahip olan n-butylphthalide (NBP) adlı bir bileşik içerir. Vücuttan atık maddeleri atmaya yardımcı olur.

Çıkaracağınız idrarı artırmanın yanı sıra, kereviz tohumları kötü kolesterolü düşürmeye, üriner sistem enfeksiyonlarını önlemeye yarar. Antioksidan ve anti-inflamatuar faydalar sağlar.

Kereviz tohumlarını bazı yemek ve soslara ekleyerek tüketebilir veya turşusunu yapabilirsiniz. Evde yaptığınız pastaları tatlandırmak veya süslemek için, çorba ve güveçlere ilave etmek veya tohumu ile çay yapmak için kullanabilirsiniz.

Kereviz tohumu çayı yapmak için:

 • 1 çorba kaşığı kerevizi tohumu alın.
 • Üzerine 2 su bardağı kaynar su ilave edin.
 • 10 ila 20 dakika kadar demlenmesi için bekleyin.
 • Süzün ve günde bir kez bu çaydan için.

Not: Bu ilaç hamile kadınlar için önerilmez.

5. Maydanoz Kürü

Maydanoz, idrar çıkışını artıracak doğal idrar söktürücü bir bitkidir. Böbrek fonksiyonlarını iyileştirmek için toksinlerin yanı sıra bakteri ve mikropları da böbreklerden arındırmaya yardımcı olur.

Journal of Ethnopharmacology’de yayınlanan 2002 tarihli bir araştırmada, sıvı formda maydanoz tohumu özütü içen farelerin, su içenlere kıyasla, 24 saatlik bir sürede daha fazla idrar ürettiğini tespit edilmiş.

 • 1 su bardağı kaynar suyun üzerine 1 yemek kaşığı ezilmiş taze maydanoz yaprakları ekleyin.
 • 5 dakika boyunca üzerini kapatın ve demlenmesine izin verin, sonra süzün.
 • Bu çayı günde iki veya üç defa 1-2 hafta boyunca için.

Alternatif olarak, ¼ bardak maydanoz suyu, ½ su bardağı su, biraz bal ve limon suyu karıştırın. 1-2 hafta boyunca günde iki kez için.

Not: Hamileyseniz maydanoz tüketmeyin.

Ayrıca maydanoz detoks çayı tarifini öğrenmek için, “Böbrek Temizlemek için Maydanoz Detoks Çayı” başlıklı yazımızı okuyun.

6. Hindistan Cevizi Suyu İçin

Hindistan cevizi suyu, ülkemizde yaygın olmadığından pek tüketilmemektedir. Ancak doğal idrar söktürücüdür. Hindistan cevizi suyunu düzenli olarak içtiğinizde, vücudunuz idrar yoluyla toksinleri atar.

Ayrıca idrar yollarındaki bakterileri dışarı atarak üriner sistem enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olur.

Hindistan cevizi suyunun ayrıca birçok faydası vardır. Zengin elektrolit içeriğinden dolayı, doğal bir enerji içeceğidir. Üstelik piyasada satılan enerji içeceklerinde bulunan zararlı katkı maddeleri bunda yoktur. Yüksek tansiyonu düşürmek ve kilo vermek için de kullanılmaktadır.

7. Mısır Püskülü

Mısır püskülü, doğası gereği diüretiktir ve böbreklerdeki atıkları ve suyu uzaklaştırmak için idrar üretimine yardımcı olmaktadır.

Mısır püskülü ile idrar söktürme

Aynı zamanda böbrek taşı oluşmasını önler ve diğer idrar yolu hastalıkları için de yararlıdır. Ek olarak, vücuttaki su tutma oranını düşürür ve yüksek tansiyonun tedavisinde faydalı olabilir.

 • Kahverengi, kuru mısır püskülünü mısırdan ayıklayın.
 • Yıkayın ve kurumasını bekleyin.
 • Kurutulmuş mısır püskülünden 2 çay kaşığı bir bardağa koyun.
 • Üzerine kaynar su dökün.
 • Üzerini örtün ve 10-15 dakika kadar demlenmesi için bekleyin, sonra süzün.
 • Bu çayı günde 2 veya 3 kez için.

8. Elma Sirkesi

Elma sirkesinin vücuda idrar söktürme etkisi vardır. Yani vücutta biriken suyu boşaltır, daha sık idrara çıkarak toksinleri ve fazla suyu vücuttan atmak için kullanılabilir.

 • 1 su bardağı ılık suyun üzerine, 1 yemek kaşığı ham, filtrelenmemiş elma sirkesi ekleyin.
 • Biraz bal ekleyip iyice karıştırın.
 • Her gün iki kez bu karışımdan için.

Not: Aşırı aktif mesane sendromunuz (AAM) varsa, elma sirkesi kullanmayın.

Ayrıca elma sirkesinin çalışmalarla ispatlanmış diğer faydalarını öğrenmek için “Elma Sirkesinin Kanıtlanmış 6 Faydası” yazımızı okuyun.

9. Sıcak Kompres Terapisi

Böbrek fonksiyonunu iyileştirmek ve daha fazla idrar çıkarmak için sıcak kompres terapisini tercih edebilirsiniz.

Geleneksel Çin tıbbının bir parçası olan sıcak kompres terapisi, atık ürünlerin ve toksinlerin vücuttan atılarak vücudunun temizlenmesine yardımcı olur.

Bu tür bir tedavinin böbreklere kan akışını normalleştirmede de güçlü etkileri vardır. Bu da böbreklerin işlevinin iyileştirilmesine ve böbrek hastalığının tedavisinde yardımcı olur.

 • Alt karın bölgenize günde 3 veya 4 kez 10 dakika kadar sıcak torba tutun.

Genellikle 1-2 hafta sıcak kompres terapisinden sonra idrar çıkarma miktarında bir artış olacaktır. Üstelik iştahınızda, enerji seviyenizde ve uyku kalitesinde düzelme görürsünüz.

Not: Bu terapi hamile kadınlar için önerilmez.

10. Tuz Tüketimini Azaltın

Sağlıklı bir beslenme programı takip etmenize rağmen daha az idrar çıkarıyorsanız, tuz tüketimini sınırlamanız gerekir.

Böbrekler, yiyecek yoluyla tüketilen sodyumun yüzde 95’ini metabolize eder. Fazla tuz tüketildiğinde, böbreklerin aşırı tuzu atmak için daha fazla çalışması gerekir. Bu da, böbrek fonksiyonlarının azalmasına, vücutta su tutulmasına ve dolayısıyla daha az idrar çıkışına neden olur.

Bilimsel araştırmalar, fazla tuz tüketmenin, böbreklerin fazla suyu vücuttan atması üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu gösteriyor. Uzmanlar, daha az tuz tüketmenin önemli olduğunu söylüyor.

Bu nedenle, tuz eklenmiş hazır gıdaları yemeyi bırakın ve yemeklerinize fazla tuz katmayın. Hazır çorba, fast food ve ambalajlı bisküvi, kraker gibi ürünler, işlenmiş peynirler ve etler de tuz içermektedir.

Böbrekleri temizlemenin diğer bitkisel yollarını öğrenmek için ” Böbrekleri Temizleyen 10 Süper Bitki” başlıklı yazımızı okuyun.

Bu yazımızdaki bilgilerle ilgili merak ettikleriniz veya sorularınız varsa aşağıdaki yorum bölümünde bize yazın. Diğer ziyaretçilere faydalı olmak için deneyimlerinizi lütfen paylaşın.

Yorumla