Doğumdan Sonra Vücutta Meydana Gelen 10 Şok Edici Olay ve Önlemi

Hamilelik sırasında bir kadının vücudu çok değişik evrelerden geçer. Gebelik bittikten sonra bayanlar rahat bir nefes alacağını düşünür fakat bu düşünülenin tam aksi yönde gelişir. Asıl zorluklar doğum ile başlar.

Doğumdan sonra ilk öğrenmeniz gereken şey bu yeni rölünüze nasıl adapte olacağınızdır. İlk birkaç hafta boyunca bebeğinizi ne zaman emzireceğinizi ve ne zaman altını temizleyeceğinizi öğreneceksiniz. Ayrıca doğal olarak çocuğunuzla aranızda duygusal bir bağ gelişecek.

Ama aynı zamanda vücudunuzda da bir takım değişiklikler yaşayacaksınız.

Vücudunuzu eski haline döndürmek zor olabilir, bu dönemde panik yapmak yerine sakin ve sabırlı olmak en iyisidir. Vücudunuz bir kaç ay içinde tekrar normale dönmeye başlayacaktır. Bu dönemi rahatça atlatmak için gerekirse yardım istemekten çekinmeyin.

x-dogum-sonrasi-sikintilar

İşte doğumdan sonra vücudunuzda meydana gelecek 10 şok edici değişiklik. 

1. Doğum sonrası bebek stresi

Doğum sonrası gelişen bebek stresi kadınların neredeyse yüzde 60 ila 80 ninde görülen bir sorundur. Bu ruh halindeki kadınlar kendilerini uyuşukluk hisseder, sanki duyguları kaybolmuştur, hayal kırıklığı, sinirlilik, açıklanamayan ağlama ve uykusuzluk gibi belirtiler ile hafif ve geçici bir depresyon yaşayabilirler. 

Doğumdan sonraki bu ruh halinin ve davranış değişikliğinin ana nedeni vücutta dalgalanan hormon düzeyleridir. Ayrıca yeni doğan bebeğin bakımı biraz zor olduğu için ve bu dönemde yaşanan stres ve uykusuzluk nedeni ile de bu sorunla karşılaşılabilir.

Ayrıca doğum sırasında ve sonrasında çekilen ağrı ve sancılar da bu rahatsızlığı tetikleyebilir.

Ayrıca doğum yapan kadınların yaklaşık yüzde 10 nu Postpartum depresyon yaşarlar. Bu depresyon doğumdan sonraki ilk birkaç ay içinde kadınları etkileyen klinik bir depresyon türüdür.

Doğum sonrası depresyonun belirtileri arasında anksiyete, uykusuzluk, iştahsızlık ve düşük benlik saygısı gibi belirtileri olabilir.

Bu gibi durumlarda, sorunu hızlı bir şekilde tedavi etmek konusunda doktorunuzla konuşmanız oldukça önemlidir.

2. Doğum sonrası sancıları

Doğum sırasında özellikle normal doğum sırasında yaşadıklarınız nedeniyle doğal olarak yorgun hissedebilirsiniz ve sonrasında acı verici haller yaşayabilirsiniz.

Doğumdan sonra, rahim normal boyutuna dönmeye başlar buda çok yoğun bir ağrıya neden olur. Doğumdan sonra rahim oldukça ağırdır, yaklaşık 2,5 kg olan rahim altı hafta sonra sadece 60 grama iner.

Emzirme sırasında da hafif ağrı ve kasılmalar olabilir. Buda rahmin küçülmesi için salgılanan hormonlar nedeniyle oluşur.

Eğer sezeryan ile doğum yaptıysanız ağrılarınız normal doğuma göre daha fazla olacaktır. Sezeryanda iyileşme süreci daha uzundur.

İyileşme süreci kişiden kişiye değişir, ama genel olarak, ağrı veya rahatsızlık doğumdan sonraki bir iki hafta içinde normale döner. Altı haftada, ağrı tamamen kaybolur.

Doğumdan sonra oluşan ağrıları dindirmek için:

  • Mümkün olduğu kadar uzanmaya çalışın, sırtınızı desteklediğiniz zaman ağrılarınız rahatlayacaktır.
  • Ağrıyı azaltmak için perine üzerine soğuk kompres uygulayın.
  • Bol bol dinlenin, vücudunuza iyileşmesi için zaman verin.
  • En az bir ay boyunca, her gün sıcak bir banyo yapmaya devam edin.
  • Pelvik taban egzersizleri yapmaya mümkün olduğunca çabuk başlayabilirsiniz.

Kramp ya da ağrılarınız devam ederse, hemen doktorunuzu arayın. Bu tıbbi müdahale gerektiren bir enfeksiyon belirtisi ya da başka bir sorun olabilir.

3. Doğum sonrası göğüs ağrıları

Yeni annelerin uğraşmak durumunda kaldığı başka bir sorunda ağrıyan, büyük ve şişmiş bir çift göğüstür.

Doğrumdan sonra göğüsler yumuşak olsa da bir kaç gün içinde bebeğinizi enfeksiyondan korumanıza yardımcı antikorlarla dolu kremsi ilk süt ile dolacağı için göğüsler ısınacak, şişecek ve hassas hissedeceksiniz.

Bu aşamada, meme çok hassas olur ve emzirme sonrası son derece rahatsız olabilirsiniz.

Bununla birlikte, vücuttaki anne sütü üretimi emzirmeye bağlıdır. Yani ne kadar çok emzirirseniz o kadar çok sütünüz artar, rahatsızlık ve ağrılarınız geçer.

Eğer yukarıdaki sorunlarla birlikte ateşiniz yükseliyor, göğüsleriniz kızarıp sıcaklık basıyorsa vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşundan yardım alın. Bu mastitis hastalığnın, antibiyotik ile tedavi edilmesi gereken enfeksiyonların yada meme apsesinin belirtisi olabilir.

4. Doğum sonrası vajinal kuruluk

Birçok kadın doğum sonrası vajinal kuruluktan muzdarip olmuştur. Bu sorun aynı zamanda gebelik sırasında da pek çok kadın tarafından yaşanır.

Vajinal kuruluk kadınlar için çok zor bir durum olsa da yavaş yavaş, birkaç ay içinde kendi kendine çözülebilecek bir sorun olduğu unutulmamalıdır.

Vajinal kuruluğun başlıca nedeni hamilelik sırasında ve sonrasında meydana gelen hormonal değişikliklerdir. Vücut hormonal dengesini geri kazandığında vajinal kuruluk problemi azaltır ve kaybolur.

Hormonal değişiklikler ile birlikte, emzirme de vajinal kuruluğa neden olabilir.

Bu problemle başa çıkmak için gün boyu bol su içerek vücudunuzu sulu tutmaya çalışın. Ayrıca kişisel hijyen için kullandığınız spreyler de vajinal dokuları tahriş edip bu soruna neden olabilir.

5. Doğum sonrası vajinal kanama

Doğumdan sonra birçok kadında görülen bu küçük pıhtılar şeklindeki kanamalara vajinal kan lohusası denir. Bu sorun hem normal doğum yapanlarda hemde sezeryan olanlarda görülür.

Lohusa dönemindeki kanama adet döneminde ki kanamaya çok benzer, ancak çok daha ağrılıdır. Hemen doğumundan sonra başlar ve genellikle iki ya da üç hafta boyunca devam eder. Bazı kadınlarda, bu sorun altı hafta kadar sürebilir.

Doğum sonrası kanama dönemlerinde :

  • Ped kullanın ve günde birkaç kez değiştirin.
  • Kesinlikle tampon kullanmayın, bu genital bölgede bakteri oluşumuna neden olabilir.
  • Doğumdan sonra sevdiğiniz kıyafetleri bir süre giymeyin.
  • Mümkün olduğu kadar çok istirahat edin, fazla ayakta durmayın ve yürüyüş yapmayın.
  • Yorucu aktivitelerin daha fazla kanama yapacağını unutmayın.

Tipik olarak, doğum sonrası kanamalar herhangi bir komplikasyona neden olmaz ve vücut hazır olduğunda kendi kendine sona erecektir. Çok büyük pıhtılar, çok ağır akış deyimi yada kötü bir koku varsa derhal doktorunuza danışın.

6. Doğum sonrası göbek bağlama

Bebek doğduktan sonra karnınız birden düzlenmez. Doğum yapan kadınların çoğusu göbek bağlar.

Gebelik sırasında rahim, karın kasları ve cilt uzun bir süre gergin kaldığı için karın bölgesinin orijinal şekline küçültmesi zaman alır. Düz bir karın elde etmek doğumdan sonra aylar sürebilir. Hatta sezaryen olanlar bir seneden önce eski hallerine dönemezler.

Doğum sonrası göbekten kurtulmanın en iyi yolu bol bol emzirmektir. 2008 yılında Klinik Beslenme Dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre emzirme vücudun doğum sonrası kilo tutmasını engellediğini bildirmektedir.

Emzirme ile birlikte, beslenmenize dikkat edip hafif fiziksel aktiviteler yaparak rahatça kilo verebilir, en kısa zamanda eski formunuzu kazanabilirsiniz.

Yorumla