Domatesin 10 Güzellik Faydası

Domates, istisnasız her mutfakta bulunan bir sebzedir. Günlük domates tüketiminin insan sağlığına oldukça faydası vardır, bunun yanında oldukça lezzetlidir.

Domates görme yeteneğini geliştirir, mide sağlığını artırır, kan basıncı (tansiyonu) düşürür, idrar yolu enfeksiyonlarını önler ve en önemlisi kansere karşı korur.

Sağlığınızı iyileştirmenin yanı sıra, bayanları güzelleştiren ortak mutfak bileşenlerinden birisidir.

Domatesin güzellik artırıcı özelliklerinin büyük bir önemi vardır.

İçeriğinde yüksek düzeyde bulunan likopen maddesinin cilt için muhteşem faydaları vardır ve güçlü bir antioksidandır. Likopen cildi ultraviyole (UV) ışınlarının hasarından korur, böylece cildin yaşlanmasını geciktirmede ve cilt kanserine karşı korumada oldukça etkilidir.

İçerisinde bulunan A ve C vitaminlerinin de soğutucu ve sıkılaştırıcı özellikleri vardır. 

Domates güzellik rutininize dahil olduğunda cilt ve saçınız için mucizeler yapar.

İşte domatesin en etkili ilk 10 güzellik faydası.

1. Sivilceleri Temizler

Domates akne tedavisinde etkili olan salisilik asit içerir. Salisilik asit aknelerin kuruyup temizlenmesine yardımcı olur.

Ayrıca büzücü özelliğiyle de sivilceleri azaltmaya yardımcı olur. Ciltteki aşırı yağı emer. Ek bir avantaj olarak, domates akne izlerini hafifletmeye yardımcı olabilir doğal cilt açıcı özelliklere sahiptir.

 • Bir adet olgun domatesi püre haline getirin ve etkilenen alan üzerine maske gibi yayın. 20 ile 30 dakika boyunca beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Yöntemi 2 ya da 3 günde bir kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, domates suyu ve salatalık suyunu eşit miktarda karıştırın. Bu çözeltiye bir pamuk batırın ve etkilenen cilt üzerine uygulayın. Kendi kendine kurumaya bırakın ve sonra ılık su ile durulayın. Yöntemi günde iki kez tekrarlayın. Bu doğal ilaç akne izlerini soldurmaya yardımcı olur.

2. Büyük ve açık gözenekleri küçültür

Ciltteki geniş gözenekler kiri tutar, bu nedenle leke ve sivilce riski meydana gelir. Eğer yüzünüzde büyük açık gözenekler varsa, bunları küçültmek için domatesi kullanabilirsiniz.

Domates cildinizi sıkıp, büyük gözenekleri küçültmeye yardımcı olan doğal bir sıkılaştırıcı olarak çalışır. Apart gözenekleri azaltarak cildinizin parlak ve daha genç görünmesi için koyu lekeleri aydınlatmaya yardımcı olur.

 1. Bir kabın içine 1 çorba kaşığı domates suyu koyun.
 2. Birkaç damla taze limon suyu karıştırın.
 3. Bu su ile yüzünüzü duruladıktan sonra, bir pamuk ile büyük gözeneklere karışımı uygulayın.
 4. Karışımı en az 15 dakika boyunca bekletin.
 5. Daha sonra cildinizi serin ya da soğuk su ile durulayın, temiz, yumuşak bir havlu ile kurulayın.
 6. Bu tedaviyi haftada iki kez tekrarlayabilirsiniz.

3. Yağ salgılanmasını kontrol altında tutar

Eğer yağlı bir cilde sahipseniz, domates ile yüzünüzdeki aşırı yağ salgılamasını yönetebilirsiniz.

Domates doğal yağ azaltıcı ve sıkılaştırıcı özelliklerini ile cildinizin aşırı yağını emer. Dışındaki aşırı yağı ortadan kaldırarak, sivilcelere mücadele eder ve lekeleri soldurmayı başarır.

 • Domatesi tam ortasından ikiye kesin ve yarısı ile cildinizi ovalayın. Domatesin suyunu en az 15 dakika boyunca cildinizde bekletin. Daha sonra cildinizi serin ya da soğuk su ile durulayın, temiz, yumuşak bir havlu ile kurulayın. Bunu günde bir kez yapın.
 • Alternatif olarak, 2 adet domates ve 3 ila 4 çorba kaşığı salatalık suyunu iyice karıştırın. Bu karışımı yüzünüze uygulayın ve dairesel hareketlerle etrafında ovalayın. 10 dakika bekleyin, sonra soğuk su ile durulayın. Bu yöntemi de yatmadan önce günde bir kez tekrarlayın.

4. Güneş yanıklarını tedavi eder

Domates güneş tedavisinde bile etkilidir. Domatesteki yüksek likopen içeriği cildi soğutarak cildin yüzeyini nötralize eder, cildinizi zararlı güneş ışınlarından korur.

2001 yılında Beslenme Dergisinde yayımlanan bir çalışma da domates salçasının cildi ultraviyole ışıklara karşı koruduğu bildirildi.

 • 2 büyük boy domatesi blender içine koyun, yarım fincan kadar yoğurt koyun ve pürüzsüz bir maske haline gelene kadar karıştırın. Maskeyi bronzlaşan cilt alanına sürün. 10 ila 15 dakika bekleyin, sonra soğuk su ile yıkayın. Bunu günde bir kez tekrarlayın.
 • Başka bir seçenek olarak, 4 yemek kaşığı ayran ve 2 çorba kaşığı kadar domates suyunu karıştırın. Daha sonra, cildinize uygulayın, 30 dakika sonra yıkayın. Bunu günde bir kez tekrar edin.

5. Lekeleri temizler

Lekeler ciltteki renk değişiklikleridir, koyu lekeler şeklinde vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Domates ile cildinizdeki lekeleri evinizde kolayca temizleyebilirsiniz.

Domates sıkıştırıcı ve cilt açıcı özellikleriyle tıkanmış gözeneklerin ve lekelerin tedavisinde çok etkilidir.

 1. 1 çay kaşığı yulaf ezmesi, 2 tatlı kaşığı yoğurt ve domatesi karıştırın.
 2. Karışımla yavaşça etkilenen alanı ovun ve 20 dakika boyunca bekletin.
 3. Soğuk su ile durulayın.
 4. Haftada bir veya iki kez tekrarlayın.

6. Cilt Tonunu aydınlatır

Domates doğal bir ağartma maddesi olarak kabul edilir ve cilt tonunu aydınlatmada çok faydalıdır.

Buna ek olarak, C vitamini içeriği kolajen üretimini teşvik eder ve hücreleri serbest radikal hasarına karşı korur. Bu da parlayan ve güzel bir cilt için oldukça önemlidir.

 • 3 yemek kaşığı domates suyu 1 çorba kaşığı limon suyu 2 çorba kaşığı süt kremasını karıştırarak bir maske hazırlayın. Bu maskeyi yüzünüze ve boyun bölgesine uygulayın. 15 dakika boyunca bekletip soğuk su ile yıkayın. Haftada iki kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, 2 yemek kaşığı domates suyu ve 2 yemek kaşığı balı karıştırın. Karışımı yüzünüze uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Bu yöntemi de günlük ya da günaşırı kullanın.

Yorumla