Domuz Gribi (H1N1) Hakkında Bilmeniz Gerekenler – Belirtiler, İpuçları ve daha fazlası

H1N1 gribi H1N1 grip virüs türünün neden olduğu bir solunum yolu hastalığıdır. Bu virüs burun, boğaz ve akciğerleri hatta hücreleri bozar. Bu grip genellikle domuz gribi olarak bilinir.

H1N1 gribi 2009 yılında tespit edildi. O günden bu yana , insanlar bu enfeksiyondan etkilenmeye başladı ve akabinde her geçen gün ölümler daha da arttı.

Domuz gribi sümük ve tükürük partiküllerinin yoluyla hızlı bir şekilde bulaşan son derece tehlikeli bir hastalıktır.

Bu hastalıktan en çok 5 yaş altı çocuklar ve 50 yaş üstü insanlar etkilenir. Ayrıca solunum yolu hastalığı olanlar , zayıf bağışıklık sistemine sahip olanlar ve hamileler diğer risk grubunda olan insanlardır.

Domuz Gribinin Belirtileri ve İşaretleri

Domuz gribinin belirtileri, mevsimsel grip belirtileri ile benzerlik gösterebilir . Bu belirtiler ateş, burun akıntısı, boğaz ağrısı, tıkanıklık, ishal, titreme, vücut ağrıları, bulantı ve kusmadır. Belirtiler yaklaşık 1 ile 3 gün virüse maruz kaldıktan sonra gelişir ve yaklaşık bir veya iki hafta sürer.

Domuz gribinin belirtileri ile mevsimsel gribin çoğu belirtileri aynıdır. Eğer yaşadığınız bölgede domuz gribinden etkilenen birileri varsa ve sizde de yukarıda ki belirtilerden bir yada bir kaçı varsa uygun tanı için doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Zamanda yaptırılacak bir takım testler sayesinde hastalık teşhis edilebilir. Tedavide erken başladığı zaman hastalıktan şifa bulabilirsiniz.

Astım, diyabet, kalp hastalığı, böbrek hastalığı gibi kronik sağlık sorunları olan kişilerin enfeksiyon alma riski diğer insanlara göre daha yüksektir.

Eğer nefes darlığı, sürekli kusma, ani baş dönmesi, konfüzyon(Konfüzyon klinik bir belirti olup; patolojik derecede zihin bulanıklığı, sersemlemeyi tanımlar.), ağrı gibi belirtiler yaşarsanız acil tıbbi yardım alın.

Domuz Gribi Hakkındaki Yanlış Söylentiler

Efsane 1:Domuz gribinin tedavisi yoktur

Bu söylenti doğru değildir. Domuz gribinin tedavisine yardımcı olabilecek antiviral ilaçlar vardır. Bu ilaçlar belirtilerin süresinin yanı sıra yoğunluğunu da azaltabilir.  Ancak, zamanında teşhis ve tedavide kullanılan ilaçlardan yararlanmak esastır.

Domuz gribinin tedavisi için Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından onaylanmış dört antiviral ilaçlar şunlardır: Oseltamivir, zanamivir, amantadin ve rimantadin

Efsane 2: Domuz gribi aşısı yaptırmak tam koruma sunar.

Domuz gribi aşısı sizi H1N1 virüsünden koruyabilir, bu doğrudur. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri 6 aylıktan daha yaşlı tüm insanlar için grip aşısını önermektedir. Aşı olarak yada burun spreyi kullanarak domuz gribinden korunabilirsiniz.

Ancak sakın unutmayın aşı virüse karşı bir yıl koruma sağlar. Bu nedenle, bu ölümcül gripten korunmak için her yıl aşı yaptırmak gerekir.

Efsane 3: Domuz gribi bulaşıcı değildir.

Bu tamamen yanlıştır. Bu hastalık son derece bulaşıcıdır ve hasta kişiden diğer sağlıklı kişilere hızla yayılır. Virüs kirli hava ve yüzeyleri boyunca yayılır.

Bu virüs ile temas etmekten korumak için grip olan kişilerle mesafenizi koruyun, ellerinizi sık sık sabunla ve ılık su ile yıkayın. Yaşadığınız alanı her gün temizleyin.

Domuz gribinin (H1N1 virüsünün) yayılmasını durdurmak için alınacak tedbirler

Domuz gribi nedeniyle toplam ölüm sayısı her geçen gün artmaktadır. DSÖ bu enfeksiyonu küresel pandemi ilan etti. Bu nedenle, onu engellemek için ihtiyati ipuçları almak çok önemlidir.

[tie_list type=”checklist”]

 • Gün içerisinde ellerinizi bir kaç defa sabun ile yıkayın.
 • Seyahat ederken yanınıza alkol bazlı el dezenfektanı alın.
 • Elinizle sık sık gözlerinize, burun veya ağzınıza dokunmaktan kaçının.
 • Grip olan kişilerle yakın temastan kaçının.
 • Uykunuza ve dinlenmenize dikkat edin.
 • Bol sıvı (temiz su ve ev yapımı meyve suları ) alın.
 • Öksüreceğiniz veya hapşıracağınız zaman bir mendille ağzınızı ve burnunuzu kapatın.
 • Grip sezonunda dışarıya çıkarken bir yüz ya da burun maskesi kullanın.
 • Eğer grip ve benzeri semptomlar yaşıyorsanız, diğer insanlara bulaştırmamak için evde kalın.
 • Eğer ateşiniz varsa, rahatsızlığınızı azaltmak için alnınıza, kollar ve bacaklarınıza serin kompres uygulayın.
 • Kolay nefes almak için odanızda bir nemlendirici makine kullanın.
 • Boğaz ağrısından kurtulmak için ılık tuzlu su ile gargara yapın.
 • Grip mevsiminde, bağışıklık arttırıcı gıdalar alımını arttırmak için sarımsak, hint bektaşi üzümü, zencefil, zerdeçal, aloe vera ve fesleğen gibi besinler tüketin.
 • Günlük olarak birkaç bardak fesleğen, zencefil veya yeşil çay için.
 • Bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için günlük 1 yada 2 su bardağı ılık zerdeçalı süt için.
 • Sağlıklı kalmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için günlük egzersizler yapın.

[/tie_list]

Yorumla