Düşük Trombosit Sayısını Artırmanın Doğal ve Bitkisel Yöntemleri

Tıbben trombositopeni olarak bilinen düşük trombosit sayımı, kan trombositlerinin normalden daha düşük bir sayıda olduğu hastalıktır.

Trombositler kan damarı deliklerinde pıhtılaşmayı kolaylaştıran küçük hücrelerdir. Trombositler ortalama olarak 9 ila 5 gün kanda dolaşmaktadır.

Sağlıklı bir insanda normal trombosit sayısı kan mikrolitreye başına 150,000 ila 450,000 arasında değişmektedir. Trombosit sayısı mikrolitre başına 150,000 altında olduğunda bu durum düşük trombosit sayısı olarak kabul edilmektedir.

Düşük trombosit sayısının üç olası nedeni bulunmaktadır:

[checklist]

 • Kanser ve ağır karaciğer hastalıklarına bağlı olarak dalaklarda trombosit oluşumu. Bu sorunlar trombosit sayısında bir azalmaya neden olur.
 • Lösemi, anemi, viral enfeksiyonlar, toksik kimyasallar, kemoterapi ilaçları, aşırı alkol tüketimi ve B12 vitamin eksikliği gibi bazı durumlarda trombosit sayısının düşmesine neden olmaktadır.
 • Otoimmün hastalıklar, idiopatik trombositopenik purpura (ITP), trombotik trombositopenik purpura (TTP), kan sorunları, gebelik ve bakteriyel enfeksiyonlar gibi çeşitli sağlık sorunları düşük trombosite neden olabilmektedir.

[/checklist]

Düşük trombosit sayısının ilk belirtileri aşırı morarma, kesikler, idrar, dışkı, dişeti ve burunda kanama ya da deri döküntüleri nedeniyle oluşan kanamalardır.

Kadınlarda düşük trombosit sayısı ağır adet sancılarına neden olabilir. Ayrıca düşük trombosit sayısı olan kişilerde halsizlik, yorgunluk ve genel şikayetler görülebilir.

Yaşam tarzında bazı değişiklikler ve kolay ev ilaçları ile trombosit sayısını sağlıklı bir şekle dönüştürebilirsiniz. Trombosit sayısı için bazı ev ilaçları durumu normale çevirmeye yeterlidir. Eğer sorun ciddi ise doktorunuza danışın.

İşte düşük trombosit sayısını artırmanın 10 doğal yolu;

1.Papaya

Papaya meyvesi ve yaprakları birkaç gün içerisinde düşük trombosit sayısını artırmaya yardımcı olacaktır. 2009 yılında Malezya Bilim ve Teknoloji Asya Enstitüsü’nde gerçekleştirilen bir araştırmaya göre papaya yaprakları suyu dang humması tanısı konulan kişilerde trombosit sayısını artırmıştır.

[checklist]

 • Günlük olarak olgun papaya yiyin ya da günde 2-3 kez biraz limon suyu ile karıştırılan papaya suyu için.
 • Papaya suyunu çıkarmak için havan ya da tokmak kullanarak sapları olmadan birkaç papaya yapraklarını kullanabilirsiniz. Bu acı sudan günde 2 ya da 3 yemek kaşığı içiniz.

[/checklist]

2.Buğday Çimi

2011 yılında Evrensel Eczacılık ve Yaşam Bilimleri Uluslararası Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre buğday çimi trombosit sayısını artırmaya yararlı olmaktadır.

Aslında buğday çimi hemoglobin sayısını artırmada, kırmızı kan hücresi, beyaz kan hücresi, diferansiyel beyaz kan hücresi sayısını artırmada etkilidir. Ayrıca buğday çimi insan kanında bulunan hemoglobin molekülleri ile aynı yapıya sahiptir.

Günlük olarak buğday çimine biraz limon suyu ekleyerek için.

3.Balkabağı

Balkabağı,  düşük trombosit sayısını artırmak için bir başka faydalı besindir. Kabak trombosit gelişimini desteklemeye yardımcı A vitamini açısından zengindir. Ayrıca trombosit düzeyini yükseltmek için  üretilen hücreler için de proteinleri düzenlemektedir.

 • Günde 2 ya da 3 kez yarım fincan taze kabak suyuna 1 çay kaşığı bal ekleyerek için.
 • Ayrıca çorbalara, yemeklere, meyve sularına ve pişmiş yemeklere de kabak ekleyebilirsiniz.

[/checklist]

4.Ispanak

Ispanak genellikle düşük trombosit seviyesini artırmaya yardımcı ve K vitamini açısından da zengindir. K vitamini kan pıhtılaşması için faydalıdır. Ayrıca K vitamini kanama riskini de azaltır.

[checklist]

 • 4-5 taze ıspanak yaprağını 2 bardak suda kaynatın. Ardından içine 1/2 bardak domates suyu da karıştırın. Günde 3 kez bu karışımdan için.
 • Ayrıca salatalara, meyve sularına, yemeklere ve çorbalara bu yeşil sebzeden ekleyin.

[/checklist]

5.C Vitamini

Trombosit sayısını artırmak için askorbik asit olarak da bilinen C vitamini alımını artırmak gerekir. 1990 yılında Hematoloji Japon Journal tarafından gerçekleştirilen bir çalışmada C vitaminin trombosit sayısını geliştirdiği bulunmuştur.

Güçlü bir antioksidan özelliği bulunan C vitamini trombositlerin serbest radikaller tarafından zarar görmesini önlemektedir. Vücudunuza, yaşınıza ve genel sağlığınıza bağlı olarak günde 400 mg ve 2.000 mg C vitamini alın.

[checklist]

 • C vitamini açısından yüksek gıdalar tüketin. Limon, portakal, domates, kavun, kivi, ıspanak, biber ve brokoli gibi.
 • Ayrıca günlük olarak ek takviye şeklinde C vitamini alın. Ancak ek takviye kullanmadan önce doktorunuza danışın.

[/checklist]

6.Hint Üzümü

Trombosit sayısını yükseltmek için bir başka popüler çözüm de Hint üzümüdür. Hint üzümü içerdiği C vitamini sayesinde trombositlerin üretimini artırmakla birlikte bağışıklık sistemini de güçlendirmeye yardımcı olur.

[checklist]

 • Her sabah aç karnına 3-4 hint üzümü yiyin.
 • Alternatif bir çözüm olarak 2 yemek kaşığı hint üzümü suyu ile balı karıştırarak her gün 2 ya da 3 kez için.
 • Ayrıca ev yapımı reçel ya da taze Hint Bektaşi üzümü ile yapılan turşu da yiyebilirsiniz.

[/checklist]

7.Susam Yağı

Susam yağı trombosit sayısını artırmada faydalıdır. Susam yağının trombosit düzeyini artırıcı özellikleri bulunmaktadır. Serbest radikalleri azaltmaya yarayan susam yağı vücuttaki iltihabı ve kan dolaşımını artırmaya da yardımcı olur.

[checklist]

 • Günde iki kez 1-2 çay kaşığı yüksek kaliteli susam yağı için.
 • Ayrıca trombosit sayısını artırmaya yardımcı olmak için günlük olarak birkaç kez lenf nodlarını susam yağı ile ovun.
 • Bunun yanı sıra yemeklerde de susam yağı kullanabilirsiniz.

[/checklist]

8.Pancar

Pancar tüketimi trombosit sayısını artırmak için etkili çözümlerden biridir. Doğal antioksidan ve hemostatik özellikleri bulunan pancar birkaç gün içerisinde trombosit sayısını yükseltecektir.

[checklist]

 • Günde 3 kez 1 çorba kaşığı taze pancar suyu tüketin.
 • Başka bir çözüm olarak bir bardak havuç suyuna 3 yemek kaşığı pancar suyu ekleyin ve günde 2 kez için.

[/checklist]

9.Su

Kan hücreleri için gün boyu bol su içmek tavsiye edilir. Su tüketimi trombosit sayısını artırmanın yanı sıra sindirimi düzenler ve vücuttaki besinleri ayrıştırmaya yarar.

İçeceğiniz suyu mümkün olduğunca oda sıcaklığında ya da arıtılmış olarak tercih edin. Su tüketimi vücudunuzun fazla kan hücreleri üretmesini ve trombosit sayısını geliştirmenize de yardımcı olur.

Günlük olarak oda sıcaklığında beklettiğiniz en az 8-10 bardak su için.

10.Egzersiz

Düzenli olarak egzersiz kan dolaşımını artırarak bağışıklık sistemini güçlendirmede ve trombositleri artırmada faydalıdır.

British Columbia Lösemi/Kemik İliği Nakli Programı’na göre bazı özel egzersizler trombosit sayılarını artırmada yardımcı olabilir. Ayrıca trombosit sayısını artırmanın birkaç yolu şudur;

[checklist]

 • Trombositler 15.000-20.000 olduğunda otururken yada ayakta germe egzersizleri ve hafif yürüyüşler yapabilirsiniz.
 • Trombositler 20.000-40.000 olduğunda elastik tüp ağırlıkları yada lateks bantları gibi bazı hafif egzersizler deneyebilirsiniz. Ayrıca tempolu yürüyüşte yapabilirsiniz.
 • Trombositler 40,000-60,000 olduğunda bisiklet ve golf gibi basit aktiviteler de gerçekleştirilebilirsiniz.
 • Trombositler 60,000 üstünde olduğunda bisiklet yada koşu gibi aerobik egzersizleri de yapabilirsiniz.

[/checklist]

Not: Trombosit sayısı 15,000’den az olduğunda kanama riski artabilir. Bu nedenle her türlü egzersizden kaçının.

Ek Öneriler

[checklist]

 • Alkol alımı kemik iliğinde trombosit üretimini engelleyebilir. Bu nedenle mutlaka alkolü sınırlandırın.
 • Kandaki trombosit sayılarını azaltan etkenleri önlemek için su tüketin.
 • Çiğ sebze tüketimi trombosit sayısı düşük olduğunda bağırsak astarına zarar verebilir. Bunun yerine sebzeleri haşlayarak tüketin.
 • Trombosit sayısını artırmak için günde 1 yada 2 kırmızı guava yiyin.
 • Aloe vera gibi kan temizleyicileri mutlaka diyetinize ekleyin.
 • Mukus ve bazı otoimmün hastalıkların kötüleşmesine katkıda bulunan süt, yoğurt, peynir ve tereyağı dahil olmak üzere tüm süt ürünlerinden kaçının.
 • Birçok besin sunmuyoruz konserve ve işlenmiş gıdalardan uzak durun.
 • Vücudunuzu dirençli tutmak ve trombosit üretimini artırmak için günde en az 7-8 saatlik uykunuzu alın.
 • Tam tahıllı gevrekler, esmer pirinç ve kepekli ürünler yiyin. Beyaz un, beyaz pirinç ve işlenmiş gıdalardan mutlaka uzak durun.
 • Yaralanmalara neden olabilecek etkinliklerden kaçının.
 • Trombosit üretimine engel olan bazı reçetesiz ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

[/checklist]

Yorumla

40 yorum

 • benim ITP var kanim trombositlerim sürekli dusuyor, bana yazin bilgi alalim yardimci olalim her ay dusunuyor her ay serum veriyorlar cortisol, etkileri cok kotu yinede Allahtan umit kesilmez, birazda benim sucum, kendime ii bakmiyorum, bana yaziniz, email adresimi vereyim, destek cikalim birbirimize!!!

 • Bende itp olduğunu 2016 aralıkta öğrendim
  Prednol ile tedavi başladı
  Sonra ivig
  Sonrada revolade diye bir hap kullandım
  Ama fayda görmedim doktoru felan da bıraktım plt değerim ne yapsam yükseltiyor
  7 bin 12 bin çıkıyor sürekli ne yapabilirim

 • slm benim 2 yaşında bir oğlum var onda da kan değeri 16 binlere kadar düşüyor keçenlerde bitkisel ilaç kullandım 238 binlere kadar çıktı, geniz eti ameliyatı yaptım değer tekrardan 36 binlere düştü şu anda değeri 57 binde bu ndan tamamen nasıl kurtula biliriz bazen 138 binlere kadar çıktığı da oluyor çocuk hastalandığı zaman kan değeri hemen 100 binin altına düşüyor bu hastalığın adı nedir ne yapmamız gerekir

 • Hocam merhaba suanki değerim 14 binde bunu bir ayda 150 bin seviyesine getirmem gerekiyor ilaç tedavisine başladım prednol 16 mg iciyorum günde 5 tane bunu nasıl daha da hizlandirabiliriz

 • 2010beri ıtp tanı konuldu arada ağız içinde kırmızı noktalar görüyorum düzenli kontrolüm var bu noktalar geçicimidir

 • Benim de oğlum hasta 6 aylık İtp ye bağlı trombosit düşüklüğü doktora götürüyoruz diyor kendi kendine düzelmesi lazım kan değerleri sürekli düşüyor 10 bine düştüğü zaman kortizon veriyorlar etkisi geçtimi bir daha düşüyor vücutta döküntüler oluyor kırmızı iğne ucu kadar büyüklüğü bunun için onerdiginiz bir şey varmi

 • Benim trombisitim 7 bin ve 15 gündür adet kanamam var ve vucudumun bazı yerleri morariyor ne yapmalıyım lütfen bi çözüm

  • Muazzez hanım geçmiş olsun , lütfen bu şekildeki önemli rahatsızlıkları bir hekimle paylaşarak tedavi olun.

 • İTP çocuklarda tedavi edilerek 6 ayda bir senede geçeceği eğer iki sene içindede geçmiyorsa kronikleştiği ifade edilmekte İTP nin kemik iliğinde yetersiz üretiminden yada vücutta dalakta parçalanma sonucu azaldığı bunun önüne geçmek içinde eğer tedaviler yanıt vermiyorsa dalak alınarak vücutta mikroplara karşı aşılanarak çözüm tıpta uygulandığı birçok prof…makalelerinde ifade edilmekte… ALLAH HEPİNİZE SAĞLIK ŞİFA VERSİN İNŞAAALLAH…

 • Allah hepinize SAĞLIK VE şifa verir inşaallah….. İTP VARSA…Haftada 4-5 defa yeşil mercimek çorbasını BİR AY İÇİN VE BUNUNLA BİRLİKTE 10 GÜN LAVANTA ÇİÇEĞİ SUYUNU BİR LİTRE SUYLA SEKİZ DAKİKA KAYNATIP ON GÜN İÇİN … ÇORBA BİR AY BERABERİNDE ON GÜNDE LAVANTA ÇİÇEĞİ SUYU İÇİN DAHA SONRA DEĞİŞİM OLUP OLMADIĞINI TAM KAN SAYIMI YAPIP İZLEMEDE YARAR VAR…
  TUZSUZ ANTEP FISTIĞI SABAH AKŞAM BİRER AVUÇ YİYİN… i.saracoğlu

 • Merhaba annemde de ITP hastalığı var ama kullandığı Coraaspirinden kaynaklı diye düşünülüyor kortizon başlandı.benim sorum kabak iyi gelir demişsiniz yeşil kabaktan bahsediyorsunuz herhalde değil mi?

 • bende kronik itp hastasıyım hastaneye hiç bi şekilde gidip serum ivig almıyorum ve 5 senedir kan degerim 40000 de kaldı sadece diş cekiinde ivig kullanıyorum makarna ve erişte gibi şeyler bol tuketın sorum da askerlik yapabılırmıyız yardımcı olun

  • Askerlik yapmanıza engel bir durum olup olmadığına hekimler karar verir. ayrıca yazımızdaki tavsiyeleri uygulamanın yanı sıra doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

 • 16 yaşında kız hastayım ttp nedeniyle takipliyim trombositim dün 24 bugün 23 bin ben trombositimin yükselmesi için ne yapabilirim yardım edin bana lütfen 555bin olması için

 • merhabalar.ben,idiopatik trombositopenik purpura (ITP) Hastasıyım.beyaz kan değerim çok düşük seviyelerde (9000 lere kadar düşmektedir) . konu hakkında beslenme şekillerinden bahsedilmiş. ben programlı olarak bitkisel ilaç kullanıp bu beladan kurtulmak istiyorum. dalağımı aldırmamak için bitkisel ilaç var mı? öneriniz var mı? şimdiden teşekkür ederim

  • Serdar bey merhaba bende ItP HASTASIYIM
   YORUMUNUZU GORDUM
   SIZINLE IRTIBATA GECMEK ISTIYORUM.
   05308490618
   BANA ULASIRSANIZ SEVINIRIM.
   IYI GUNLER DILERIM.

   • benim annem de itp hastası kordisyon tedavisi uygulandı ama değerler düşüyor ne yapmamız gerekiyor

    • Ben itp den dolayı dalak ameliyatı oldum. Bu hastalığı çok iyi bilirim. Yardımcı olmak isterim…..

     • merhaba mehmet bey, güvenlik nedeniyle verdiğiniz telefon numaranızı yayınlayamıyoruz, ama buradan sorulan sorulara cevap verirseniz çok memnun oluruz.

   • benim babamdada var bu hastalık ve degerleri cok zor yükseliyo ve bi normal hastalkta hemen düşüyo değerleri ..Önerebileceginiz bitkisel olaclar varmı sizin kullanp etki gordugunuz baska seyler falan

  • Bende ıtp hastasıyım kesinlikle dalak aldırma işine girme ben aldıralı 6 sene oldu ve hala durum çok kötü

  • Serdar bey merhaba .tesaduf yazinizi okudum.alisilmisin disinda midenizi yoklatin.Benimki 19000 dusmusdu.2 sene Acibademlerde dolasib durdum.Arkadas tavsiyesiyle Antalyada hemetoloji uzmani ihsan Karadumana gitdim.sonuc: midemdeki helikobakteri pilori.14 gunluk antibiyotikle normale döndum 2 sene oldu.ne yazik ki doktorlarin cogu bunu bilmiyor.insallah sozlerde kurtulursuz.

 • Beyaz kan hücreleri ve dalak büyümüsi için aloevera ve bazı ek besin takviyesi ile destekleyerek kurtulabilirsiniz.
  Destek için bana ulaşın

  • İYİ GÜNLER BENİM DALAK BOYUTUM 18 MM NORMALIN ÜST SINIRLARINDA KANDEĞERİM İSE HEP 7 İLE 8 ARASINDA DEĞİŞİYO BETA TALESEMİ İNTERMEDİA HASTASIYIM DALAĞIMI ALDIRMAMAK İÇİN NE YAPABİLİRM.