Düzenli Olarak Koşu Yapmanın Faydaları

Düzenli Olarak Koşu Yapmanın Faydaları

Çevrenize baktığınızda sabah ve akşam birçok kişiyi koşu yaparken görebilirsiniz. Koşu yapmak sağlığı korumanın yanı sıra dinçliği artırmakta ve solunum sistemini geliştirmektedir.

Koşu yapmak obezite, Tip 2 diyabet, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, inme, kanser ve birçok rahatsızlığı önleyebilir. Fiziksel sağlığa faydalarının yanı sıra duygusal ve zihinsel sağlığı da geliştirir.

Düzenli olarak haftada 5 kez yaklaşık 30 dakika olmak üzere 150 dakikalık koşu yapmak ideal olacaktır. Çoğu koşucu 1 hafta boyunca 1 ya da 2 gün dinlenmektedir. Bu sayede vücuttaki yaralanmalar ve ağrılar azaltılabilir.

Yeni başlayanlar için her gün düzenli olarak koşu yapmak gerekir. İstediğiniz mesafeye ulaşıncaya kadar vücudu alıştırmak gerekir. Performansınızı artırmak ve yaralanma riskini azaltmak için vücudunuzu dinlendirin.

Ayrıca vücudunuzu esnekleştirmek ve  kasların ısınmasını sağlamak için koşu öncesinde açma germe egzersizleri yapabilirsiniz.

Eğer koşu yapmanın faydalarından tam yararlanmak istiyorsanız mutlaka tutarlı bir programa sadık kalmalısınız.

Ancak yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, böbrek sorunları, kas ya da eklem problemleri olanlar herhangi bir egzersize başlamadan önce kesinlikle doktora danışmalıdır.

İşte sizlere rutin olarak düzenli koşu yapmanız için 10 neden, düzenli olarak koşu yapmanın faydaları.

1.Kilo Vermenizi Hızlandırır

2013 yılında Spor ve Egzersiz Dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre koşu yapmak kilo vermeye yardımcı oluyor. Düzenli koşan insanların metabolizması diğerlerine göre daha hızlı çalışır, daha fazla kalori yakarlar ve istedikleri kiloya kısa sürede kavuşup bu kiloyu koruyabilirler.

Tahmini olarak yakılan kalori miktarı sizin ağırlığınıza ve koşu hızınıza bağlıdır. Oldukça hızlı ve yorucu bir şekilde koşmak yerine uzun süre ve yavaş tempoda koşmak daha faydalıdır. Haftada 3-4 kez yaklaşık 30 dakika boyunca koşu yaparak bu faydalardan yararlanabilirsiniz.

Hızlı bir şekilde kilo vermek için en iyi yöntemlerden birisi koşu yapmaktır.

2. Daha İyi Bir Uyku Uyumanıza Yardımcı Olur

Eğer uykusuzlukla mücadele etmek ve gece boyu kesintisiz bir uyku uyumak istiyorsanız koşu yapmayı deneyebilirsiniz. Koşu yapanlarda uykuya eğilim ve egzersiz yapanların daha kaliteli bir uykuya sahip olduğu yıllar boyu gözlemlenen bir şeydir.

2010 yılında Nortwestern Üniversitesi Feinberg Okulunda yapılan bir araştırmaya göre düzenli aerobik ve egzersizin uykusuzluk çeken kişilerde uykuyu ve ruh halini düzenlediği ortaya konmuştur.

Gerçekleştirilen çalışmada katılımcılar 4 hafta boyunca günlük 30 dakika bisiklete binmiş ve bu kişilerin uykularının daha düzenli olduğu ve daha iyi uyudukları görülmüştür. Bu kişilerin daha az depresif belirtiler ve gün boyunca daha az uyku isteği görülmüştür.

Bunun yanı sıra koşu yapmak vücut ısısını artırarak egzersiz sonrası uykuya teşvik etmektedir.

3.Eklemleri ve Kemikleri Sağlıklı Tutar

Koşu eklemlerinizi ve kemiklerinizi güçlendirir. 2009 yılında İnsan Çevre Bilimleri Missouri Koleji Üniversitesi Beslenme ve Egzersiz Fizyolojisi Bölümü tarafından yapılan araştırmaya göre koşu gibi yüksek tempolu aktiviteler yapanların bacak ve kalça kemikleri üzerinde oldukça etkili olduğu görülmüştür.

Günlük olarak rutin bir şekilde koşu yapanların büyük ölçüde osteoporoz ve artrit yakalanma risklerini azaltabilir. Koşu osteoporoz riski bulunan kadınlarda kemikleri güçlendirmektedir.

Koşu ani kırık risklerini azaltmaktadır. Ayrıca koşu için doğru ayakkabı seçtiğinizden de emin olun.

4.Beyin Gücünü Artırır

Aerobik ve koşu gibi egzersizlerin beyin işleyişi üzerindeki olumlu etkileri oldukça fazladır. Beyindeki gri maddenin büyümesini tetikleyerek hafızayı güçlendirmektedir. Ayrıca koşu yapmak beyne daha fazla oksijen ulaşmasını sağlayarak kalbi hızlandırmaktadır. Koşu aynı zamanda beyin hücrelerinin fonksiyonlarını düzenler ve hücrelere besin sağlar.

Koşu sizi dinç ve güçlü tutmayı sağlayacaktır. 2011 yılında Alzheimer Hastalığı Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre düzenli olarak fiziksel egzersizlerin yaşlılarda beyin aktivitesini olumlu şekilde etkilediği görülmüştür.

Çocukluk çağından itibaren düzenli olarak koşu yapılması bunama ve alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltmaktadır.

5.Kalp Sağlığını Geliştirir

Düzenli olarak koşu yapmak kalp kaslarını güçlendireceği için dolayısıyla kalp sağlığını koruyacaktır. Ayrıca koşu kalp dahil olmak üzere birçok organa kan akışını hızlandırmaktadır.

Koşu kötü kolesterolü azaltarak kalp hastalığı ve kalp krizinin arkasında yatan nedeni ortadan kaldırmaya fayda sağlamaktadır.

2014 yılında Lowa Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre günde 7 dakika boyunca düzenli olarak egzersiz yapan kişilerin kalp hastalığı ve ölme riskini azalttığı görülmüştür. Ayrıca yavaş hızlarda egzersiz de kalp sağlığı için oldukça faydalıdır.

Ancak koşuda aşırıya kaçmak yarardan çok zarar verebilir. Bu nedenle aşırıya kaçmadan düzenli olarak yapmak gerekir.

6.Depresyonu Önler

Çeşitli çalışmalar sonucu fiziksel egzersizlerin depresyonla mücadele için mükemmel bir çözüm olduğu bulunmuştur. Koşu ve egzersizler endorfin gibi kişinin kendini iyi hissetmesini sağlayan beyin kimyasallarının üretimini artırmaktadır. Ayrıca koşu bağışıklık sistemi kimyasallarını azaltmaya da yardımcı olur. Koşu aynı zamanda zihin ve bedeni yatıştırmaktadır.

Ayrıca düzenli olarak koşu yapmak psikolojik ve duygusal faydalar da sağlamaktadır. Başkaları ile sosyalleşmek ve becerileri geliştirmek için koşudan faydalanabilirsiniz. Bütün bu nedenlerden dolayı koşu yapmak depresyonu önlemeye yardımcı olmaktadır.

Eğer kendinizi depresif hissediyorsanız koşuya başlamak için dışarıya çıkabilirsiniz.

7.Kanser Riskini Azaltır

Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre düzenli olarak fiziksel aktivite yapmanın kanser riskini azalttığı ortaya konmuştur. Akciğer, meme, endometrium, kolon, kolorektal, yumurtalık ve mide kanserini önlemeye yardımcıdır. Ancak koşu var olan kanseri tedavi etmez, sadece kanseri önler.

Ergenlik döneminde yoğun olarak fiziksel aktivite yapan kadınlarda meme kanseri riskinin azaldığı kabul edilmektedir.

Koşu kanser riskini azaltmak için yaşam boyu alışkanlık haline getirmeniz gereken bir aktivitedir.

8.Stresi Ortadan Kaldırır

Anksiyete ve Amerika Depresyon Derneği’ne göre aerobik egzersizler stresi azaltmak için oldukça kolay bir yoldur. Düzenli olarak koşu yapmak ruh halini düzenlediği gibi uyku düzeni ve özgüveni de artırmaktadır. Hatta anksiyete ve stresi tedavi etmek için koşudan faydalanabilirsiniz.

Koşu kişinin kendini iyi hissetmesini sağlayan nörotransmitlerin denilen endorfin üretimini artırmaktadır. Eğer stresliyseniz koşu yaparak ruh halinizi iyileştirebilirsiniz. Ayrıca koşu özgüveni artırır ve depresyon ve anksiyete ile ilgili belirtileri azaltır.

Stresi ortadan kaldırmak ve hayatınızı daha aktif hale getirmenin en kolay yolu koşu yapmaktır. Hatta stres nedeniyle oluşan baş ağrısı ile başa çıkmak içinde koşudan faydalanabilirsiniz.

9.Diyabeti Önler

Eğer Tip 2 diyabet gelişme riskiniz yüksek ise yapabileceğiniz en iyi şey en kısa zamanda koşuya başlamaktır. Koşu aktif bir yaşama sahip olmanızı ve kilo vermenizi sağlar. Ayrıca insülin duyarlılığının yanı sıra kan şekeri kontrolünü artırmaya da yardımcı olur.

Genel olarak haftada en az 150 dakika koşu yapmanızı öneririz. Ancak insülini tedavi etmek ve diyabeti kontrol etmek için koşu yapmadan önce doktorunuza danışın. Kan şekeri dalgalanmalarını ve hipoglisemi olasılığını azaltmak için egzersiz zamanlamasını ayarlamanız gerekebilir.

10.Cilt Sağlığını Korur

Düzenli olarak koşu yapmak sağlıklı ve parlak bir cildin arkasındaki sırlardan biridir. Koşu yaptığınızda oluşan terleme sivilcelere ve lekelere neden olan toksinlerden kurtulmanızı sağlar. Bunun yanı sıra koşu yapmak cildin beslenmesini sağlayarak cilde oksijen ve kan akışını artırmaktadır. Cildinizi nemli tutmak ve parlaklık kazandırmak için koşudan faydalanabilirsiniz.

Ancak erken yaşlanma belirtileri riskini ve cilt kanseri riskini azaltmak için 10:00-4:00 sırasında güneşte koşmaktan kaçınmanız gerekir.

Ayrıca koşu öncesi makyajı temizlemek ve gözenekleri tıkayan kiri çıkarmak için de koşu sonrası duş almayı unutmayın.

7 Yorum

Tüm yorumları göster
 1. mesu tgunduz
  6 Mayıs 2017
 2. Serkan
  8 Temmuz 2016
 3. merdan
  22 Ocak 2015
  • Anonim
   16 Şubat 2016
  • busra cecelist
   25 Ocak 2017
   • Kickboks boksör
    14 Mart 2017
    • Anonim
     8 Kasım 2017

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!