El Titremesinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

El Titremesinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

El titremesi yetişkinleri etkileyen çok yaygın bir sorundur.

Titremenin en yaygın nedeni, normal beyin fonksiyonunda bozulma nedeniyle ortaya çıkan esansiyel tremor adı verilen bir durumdur.

El titremesinin diğer yaygın nedenleri şunlardır :

 • İlaç yan etkileri. Özellikle, bazı astım ilaçları, bazı antidepresanlar ve sakinleştiriciler. Bu ilaçların aniden bırakılması el titremesine neden olabilir. 
 • Sinir sistemini etkileyebilecek aşırı dozda kafein tüketimi.
 • Kan şekerinin düşmesi ile sinirler ve kaslar yakıttan yoksun kaldığından ellerde titreme oluşabilir. Aşırı egzersiz sonrasında kan şekerinin aşırı düşmesi de bu soruna neden olabilir.
 • Vücudunuzun bağımlı hale geldiği alkol veya diğer uyuşturucu maddeleri birden bırakma.
 • Bazı besinsel eksiklikler.
 • Bir takım titremeler de stres, endişe ve sinirlilik durumunda ortaya çıkar.

el titremesine ne iyi gelir

El titremesi hayatı tehdit eden bir sorun olmasa da, günlük faaliyetlerinizi zorlaştırabilir. Sorun şiddetlenirse, bardağı dökmeden tutmada, tıraş olmada, normal yemek yemede ve okunaklı bir şekilde yazı yazmada güçlük çekebilirsiniz.

Herhangi bir tedavi seçeneğini denemeden önce, el titremesinin nedenini belirlemek önemlidir. Sorun, altta yatan bir tıbbi durumdan kaynaklanıyorsa, bu durumun tedavisi titremeleri azaltabilir veya ortadan kaldırabilir.

Bazı basitçe yaşam tarzı değişiklikleri ve ev ilaçları belirtilerinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

El titremesine ne iyi gelir – El titremesini tedavi etmenin bazı yöntemleri şunlardır.

1. Stres Seviyenizi Kontrol Edin

Stres, el titremesin arkasındaki ana faktörlerden biridir.

Aslında stres, kaygı ve sinirlilik el titremesi ataklarını tetikleyebilir. Dolayısıyla, rahatlamak için hayatınızdaki stres ve gerginliği olabildiğince azaltmayı denemelisiniz.

Meditasyon yapmak stresi azaltmak için yapmanız gereken en iyi seçeneklerden biridir. Meditasyon zihninize netlik getirir ve sinirleri rahatlatır.

Derin solunum egzersizleri de, stresle mücadele etmek için iyi bir tekniktir. Diyaframınız üzerinden sadece 10 dakika derin nefes almanız sinir sisteminize büyük ölçüde fayda sağlayabilir ve rahatlamaya yardımcı olabilir.

2. Papatya Çayı veya Papatya Yağı

El titremesi için bitkisel ilaç arayanlar, birde papatyayı deneyin. Papatya, yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliklere sahip bir bitkidir. Sinir sistemini sakinleştirmenin yanı sıra stres ve kaygıları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

El titremesine neden olabilecek kas spazmlarını hafifletmeye yardımcı olan etkili antispazmodik bir bitkidir.

 • Günlük 2-3 bardak papatya çayı için. Çay yapmak için, bir papatya çayı torbasını veya 1 çorba kaşığı papatya çiçeğini bir bardak sıcak suda 5 ila 10 dakika demlendirin. Çayı hala sıcakken süzün ve için.
 • Sinirlerinizi rahatlatmak için banyo suyuna birkaç damla papatya yağı da katabilirsiniz.

Not: Şeker hastaları papatya çayını ölçülü ve bir doktor gözetiminde almalıdır.

3. El titremesi egzersizleri – El egzersizleri yapın

El titremesi egzersizleri bu sorunun üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. El egzersizleri ellerinizi güçlendirebilir ve el titremesin ciddiyetini önleyebilir veya azaltabilir.

 • Avucunuza bir stres topu koyun.
 • Mümkün olduğu kadar sıkıştırın.
 • Bu konumda yaklaşık 5 saniye tutun, sonra yavaş yavaş bırakın.
 • Bunu 10 defa tekrar edin.
 • Bu yöntemi her gün birkaç kez tekrarlayın.

El egzersizleriyle birlikte, hayatınıza yoga ekleyin. Yoga size stresi azaltmada ve daha iyi uyumanızda yardımcı olur. Stres ve uykusuzluk, el titremesini tetikleyebilecek iki faktördür.

Sağlığınızdaki değişiklikleri fark etmek için günde 10 ila 15 dakikanızı yoga yapmanız yeterlidir.

4. Lavanta Çayı veya Lavanta Yağı

Lavanta, el titremesine ne iyi gelir diye arayanların imdadına yetişen etkili bir doğal çaredir. Bu bitki, bu sorunun tedavisinde hayati bir rol oynayan sinir sistemi için çok faydalıdır.

Buna ek olarak, lavanta insanların genellikle bu sorunu tetikleyen kaygı ve stresi yenmesine yardımcı olur. Yatıştırıcı kokusunun stresle mücadele etkileri vardır.

Ne kadar stresli veya sinirli olursanız olun lavantanın ruh haliniz üzerinde sakinleştirici etkisi olabilir.

 • Gergin kasları gevşetmek için yastık kılıflarına veya banyo suyuna lavanta esansiyel yağı eklenebilir.
 • Ek fayda sağlamak için her gün birkaç fincan lavanta çayı içebilirsiniz. Lavanta çayını hazırlamak için 3 çorba kaşığı taze lavanta çiçeği veya 1½ çorba kaşığı kurutulmuş lavantaya 2 su bardağı sıcak su ilave edin ve yaklaşık 5 dakika kadar demlendirin. Sıcakken için.

5. Kediotu çayını için veya ekstraktını tüketin

El titremesine ne iyi gelir biliyor musunuz, kedi otu! El titreme tedavisinde, titrek kasları rahatlattığı ve gerginliği azalttığı için yıllar boyu kullanılan bir yöntemdir.

Ayrıca, yatıştırıcı etkisi stresin hafifletilmesine yardımcı olur ve uykuyu teşvik eder, bu da el titremesi sorununun tetikleyebileceği iki önemli faktördür.

 • El titremesini kontrol altına almak için günlük ½ çay kaşığı kediotu özü alın.
 • Başka bir seçenek olarak, haftada birkaç kez kediotu çayı içebilirsiniz. Bir çay kaşığı kurutulmuş kedi otu kökünü 10 dakika boyunca bir bardak sıcak suda demleyerek çayı hazırlayabilirsiniz. Çayı ılıdıktan sonra için.

Not: Eğer narkotik ağrı kesiciler veya reçeteli uyku ilaçları alıyorsanız bu bitkiyi kullanmayın, ayrıca bu bitki emzirme sırasında, gebelik sırasında da güvenli değildir.

6. Dengeli Bir B-Kompleksi alın

El titremesi nasıl geçer diye arayanlar, dengeli bir B- kompleksi almak el titreme tedavisinde çok önemlidir.

B kompleks vitaminlerin içinde sağlıklı sinirleri ve güçlü kasları korumaya yardımcı olan farklı B vitamini türleri vardır. Örneğin, B12, B1 ve B6 vitaminleri sinir sağlığını korumak ve sinir hasarlarından uzak kalmak için önemlidir.

Bu B vitaminlerinin eksikliği, farklı organlar arasındaki koordinasyon ve denge kaybına yol açabilir ve bu da ellerin titremesine neden olabilir. Ayrıca kas güçsüzlüğüne de neden olabilir.

 • Vücudunuzun tüm bu B vitaminlerini doğru dozda almasını sağlamak için kaliteli ve dengeli bir B-kompleks takviyesi alın. Ek bir rejime başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.
 • Ayrıca, tahıl, yumurta sarısı, bezelye, fasulye, yapraklı yeşil sebzeler, süt ürünleri (organik süt ve peynirler) ve kümes hayvanı gibi vitamin açısından zengin besinler tüketin. Aynı zamanda işlenmiş gıdalardan uzak durun çünkü bunlardaki besin değeri ya çok azdır veya hiç yoktur.

7. Omega-3 Yağ Asitleri bakımından zengin bir diyet uygulayın

Omega-3 yağ asitleri sinir sistemi için oldukça faydalıdır. Bu yağlı asitler, nöronların sağlığını korumak için önemlidir, ayrıca iltihabı söküp atar. Hafif iltihaplanma bile, el titremesinden muzdarip kişilerin durumunu kötüleştirebilir.

 • Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin bir diyet için balık yağı ve morina karaciğeri tüketin. Ayrıca, somon, ton balığı ve sardalya gibi soğuk su balıklarını da tüketin.
 • Vejetaryanlar keten tohumu, keten tohumu yağı, kabak çekirdeği ve cevizden omega-3 yağ asitlerini alabilir.

8. Magnezyum bakımından zengin gıdalar tüketin

Magnezyum gibi elektrolitler sinirlerden kaslara elektriksel uyarı iletirler. Dolayısıyla, vücut bu önemli mineralden yoksun olduğunda, el titremesine ve titreme oluşturabilecek kas spazmlarına neden olabilir.

 • Susam tohumları, fasulye, fındık ve tohum gibi magnezyum bakımından zengin gıdaları ve yapraklı yeşil sebzeleri bol tüketin.
 • Magnezyum takviyesi almak bu önemli mineralin eksikliğini düzeltebilir. Fakat önce doktorunuza danışın.

9. Kafein kullanmaktan kaçının

El titremesinden çekiyorsanız artık kafein alımını en aza indirgemek veya tamamen ortadan kaldırmak durumundasınız.

Yüksek kafein alımı merkezi sinir sistemini uyarabilir ve el titremesini tetikleyebilir. Yüksek kafein alımı el titremesinin yanı sıra baş ağrısı, baş dönmesi, kaygı ve ciddi kalp çarpıntılarına da yol açabilir ve bu da günlük aktivitelerinizi kolaylıkla yapmanızı zorlaştırabilir.

Sadece kahve değil, aynı zamanda tüm kafein içeren içeceklerden ve gıdalardan kaçınmalısınız.

10. Sigara İçmeyin ve Alkole Hayır Deyin

El titremesi tedavisi için sigara ve alkolden kesinlikle uzak kalmamız gerekiyor. El titremesini kontrol etmeye yardımcı olabilecek yaşam tarzı değişiklikleri söz konusu olduğunda ilk akla gelen eğer kullanılıyorsa içkiyi ve sigarayı bırakmak olmalıdır.

Aşırı alkol tüketiminin sinir sistemi üzerinde doğrudan etkisi vardır. Aslında, sinir sistemini ciddi biçimde zayıflatabilir ve el sarsıntısı yada el titremesine neden olabilir. İçmeyi bırakamıyorsanız, profesyonel yardım almayı deneyin. Doğru bir destek ve bir uzman rehberliği ile içki içmeyi bırakmak ne kadar ağır olursa olsun mümkündür.

Bununla birlikte, el titremesinin alkol yoksunluğu belirtisi olduğunu unutmayın. Ancak vücudunuz yeni değişime ayak uydurur uydurmaz el titremesi atakları da ortadan kalkacaktır.

İçki ile birlikte, sigarayı da bırakmalısınız. Vücuttaki çok fazla nikotin, el titremesine neden olabilir.

Ek İpuçları

 • Püreler gibi yavaş sindirilen karbonhidratları tüketin.
 • Son derece düşük kalsiyum seviyeleri kas zayıflığına neden olabileceğinden, kalsiyumun yanı sıra D vitamini bakımından zengin gıdaları da yemeye dikkat edin.
 • Kazaları önlemek için hafif veya hassas nesneleri daha ağır olanlarla değiştirin.
 • Sorunların üstesinden gelmek için özel olarak tasarlanmış mutfak gereçleri ve araçları kullanın.
 • Bilek ağırlıklarından kurtulmak için sargı sarın. Ekstra ağırlık, nesneleri kontrol etmenizi kolaylaştırabilir.
 • Kullandığınız bir ilacın el titremesine neden olduğunu düşünüyorsanız derhal doktorunuza danışın.
1

Henüz Yorum Yapılmamış

Tüm yorumları göster

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!