El Titremesinin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

El titremesi yetişkinleri etkileyen çok yaygın bir sorundur.

Titremenin en yaygın nedeni, serebellumun normal beyin fonksiyonunda bozulma nedeniyle ortaya çıkan esansiyel tremor adı verilen bir durumdur. Esansiyel titreme ailelerde kaçma eğilimi gösterir.

El titremesinin diğer yaygın nedenleri şunlardır :

 • Aşırı aktif tiroid, serebellar rahatsızlıkları ve Huntington hastalığı gibi tıbbi durumlar.
 • İlaç yan etkileri. Özellikle, bazı astım ilaçları, bazı antidepresanlar, lityum ve bazı sakinleştiriciler. aniden almayı bırakırsanız titremeye neden olabilir.
 • Sinir sistemini etkileyebilecek aşırı dozda kafein.
 • Kan şekerinin düşmesi ile sinirler ve kaslar yakıttan yoksun olduğundan titremeye neden olur. Aşırı egzersiz sonrasında düşük kan şekeri oluşabilir.
 • Vücudunuzun bağımlı hale geldiği alkol veya diğer uyuşturucu maddeleri birden bırakma.
 • Bazı besinsel eksiklikler.
 • Bazı el titremelerini tetikleyen etken stres, endişe ve sinirlilik halidir.

El titremesi hayatını tehdit eden bir sorun olmasa da, günlük faaliyetleri zorlaştırabilir. Sorun şiddetlenirse, bardağı dökmeden tutmada, tıraş olmada, normal yemek yemede ve okunaklı bir şekilde yazı yazmada güçlük çekebilirsiniz.

Bazı nörolojik ve dejeneratif koşulların erken uyarı işareti olabileceği için bu sorunu ciddiye almak önemlidir.

Herhangi bir tedavi seçeneğini denemeden önce, el titremesinin nedenini belirlemek önemlidir. Sorun, altta yatan bir tıbbi durumdan kaynaklanıyorsa, bu durumun tedavisi titremeleri azaltabilir veya ortadan kaldırabilir.

Bazı basitçe yaşam tarzı değişiklikleri ve ev ilaçları belirtilerinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

El titremesini tedavi etmenin bazı yöntemleri şunlardır.

1. Stres Seviyenizi Kontrol Edin

Stres, el titremesin arkasındaki ana faktörlerden biridir.

Aslında stres, kaygı ve sinirlilik el titremesi ataklarını tetikleyebilir. Dolayısıyla, rahatlamak için hayatınızdaki stres ve gerginliği olabildiğince azaltmayı denemelisiniz.

Stresi azaltmak için, meditasyon, denemeniz gereken en iyi seçeneklerden biridir. Meditasyon zihninize netlik getirir ve sinirleri rahatlatır.

Derin solunum egzersizleri, stresle mücadele etmek için iyi bir tekniktir. Diyaframınız üzerinden sadece 10 dakika derin nefes almanız sinir sisteminize büyük ölçüde fayda sağlayabilir ve rahatlamaya yardımcı olabilir.

2. Papatya Çayı veya Papatya Yağı İçin

Papatya, yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliklere sahip bir bitkidir. Sinir sistemini sakinleştirmenin yanı sıra stres ve kaygıları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

El titremesine neden olabilecek kas spazmlarını hafifletmeye yardımcı olan etkili antispazmodik bir bitkidir.

 • Günlük 2-3 bardak papatya çayı için. Çay yapmak için, bir papatya çayı torbasını veya 1 çorba kaşığı papatya çiçeğini bir bardak sıcak suda 5 ila 10 dakika demlendirin. Çayı hala sıcakken süzün ve için.
 • Sinirlerinizi rahatlatmak için banyo suyuna birkaç damla papatya yağı da katabilirsiniz.

Not: Şeker hastaları papatya çayını ölçülü ve bir doktor gözetiminde almalıdır.

3. El egzersizleri yapın

El egzersizleri ellerinizi güçlendirebilir ve el titremesin ciddiyetini önleyebilir veya azaltabilir.

 • Avucunuza bir stres topu koyun.
 • Mümkün olduğu kadar sıkıştırın.
 • Bu konumda yaklaşık 5 saniye tutun, sonra yavaş yavaş bırakın.
 • Bunu 10 defa tekrar edin.
 • Bu yöntemi her gün birkaç kez tekrarlayın.

El egzersizleriyle birlikte, hayatınıza yoga ekleyin. Yoga stres azaltmada ve daha iyi uyumanızda yardımcı olur. Stres ve uykusuzluk, el titremesini tetikleyebilecek iki faktördür.

Sağlığınızdaki değişiklikleri fark etmek için günde 10 ila 15 dakikanızı yoga yapmak için harcayın.

4. Lavanta Çayı veya Lavanta Yağı

Lavanta, el titremesini idare etmek için etkili bir doğal çaredir. Bu bitki, bu sorunun tedavisinde hayati bir rol oynayan sinir sistemi için çok faydalıdır.

Buna ek olarak, lavanta insanların genellikle bu sorunu tetikleyen kaygı ve stresi yenmesine yardımcı olur. Yatıştırıcı kokusunun stresle mücadele etkileri vardır.

Ne kadar stresli veya sinirli olursanız olun lavantanın ruh haliniz üzerinde sakinleştirici etkisi olabilir.

 • Gergin kasları gevşetmek için yastık kılıflarına veya banyo suyuna lavanta esansiyel yağı eklenebilir.
 • Ek fayda sağlamak için her gün birkaç fincan lavanta çayı içebilirsiniz. Lavanta çayı hazırlamak için 3 çorba kaşığı taze lavanta çiçeği veya 1½ çorba kaşığı kurutulmuş lavantaya 2 su bardağı sıcak su ilave edin ve yaklaşık 5 dakika kadar demlendirin. Sıcakken için.

5. Kediotu çayını için veya ekstraktını tüketin

El titreme tedavisinde, titrek kasları rahatlattığı ve gerginliği azalttığı için yıllar boyu kullanılan bir yöntemdir.

Ayrıca, yatıştırıcı etkisi stresin hafifletilmesine yardımcı olur ve uykuyu teşvik eder, bu da el titremesi sorununun tetikleyebileceği iki önemli faktördür.

 • El titremesini kontrol altına almak için günlük ½ çay kaşığı kediotu özü alın.
 • Başka bir seçenek olarak, haftada birkaç kez kediotu çay içebilirsiniz. Bir çay kaşığı kurutulmuş kediotu kökünü 10 dakika boyunca bir bardak sıcak suda demleyerek çayı hazırlayabilirsiniz. Çayı ılıdıktan sonra için.

Not: Eğer narkotik ağrı kesiciler veya reçeteli uyku ilaçları alıyorsanız bu bitkiyi kullanmayın, ayrıca bu bitki emzirme sırasında, gebelik sırasında da güvenli değildir.

6. Dengeli Bir B-Kompleksi alın

El titreme tedavisinde, dengeli bir B-kompleksi almak çok önemlidir.

B kompleksinin içinde sağlıklı sinirleri ve güçlü kasları korumaya yardımcı olan farklı B vitaminleri türleri vardır. Örneğin, B12, B1 ve B6 vitaminleri sinir sağlığını korumak ve sinir hasarlarından uzak kalmak için önemlidir.

Bu B vitaminlerinin eksikliği, farklı organlar arasındaki koordinasyon ve denge kaybına yol açabilir ve bu da ellerin titremesine neden olabilir. Ayrıca kas güçsüzlüğüne de neden olabilir.

 • Vücudunuzun tüm bu B vitaminlerini doğru dozda almasını sağlamak için kaliteli ve dengeli bir B-kompleks takviyesi alın. Ek bir rejime başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.
 • Ayrıca, tahıl, yumurta sarısı, bezelye, fasulye, yapraklı yeşil sebzeler, süt ürünleri (organik süt ve peynirler) ve kümes hayvanı gibi vitamin açısından zengin besinler tüketin. Aynı zamanda işlenmiş gıdalardan uzak durun çünkü bunlardaki besin değeri ya çok azdır veya hiç yoktur.

Yorumla