El ve Ayaklarda Uyuşma Hissi İçin Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

El ve Ayaklarda Uyuşma Hissi İçin Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Ellerde ve ayaklarda uyuşma hissi oluştuğunda dokunma sırasında belirtiler kendini gösterebilir. Diğer belirtiler ise karıncalanma, yanma hissi, ağrı veya etkilenen bölgede zayıflık hissi oluşmasıdır.

El ve ayaklarda uyuşma hissi çok yaygın olarak görülen bir sorundur. Sürekli olarak eller ve ayaklar üzerine baskı uygulamak, geçici sinir baskısı, sinirlerde hasar oluşumu, aşırı alkol tüketimi,sigara kullanımı, yorgunluk, hareketsiz yaşam tarzı, B12 vitamini eksikliği, magnezyum eksikliği ve beslenme yetersizliği gibi birçok etkenden dolayı ellerde ve ayaklarda uyuşma görülebilir.

Bazen ellerde ve ayaklarda oluşan uyuşmanın nedeni karpal tünel sendromu, diyabet, migren, multipl skleroz ve tiroid bezlerinin dengesiz çalışması gibi durumlara da bağlı olabilmektedir.

El ve ayaklarda gelişen uyuşma genellikle birkaç dakika sürse de, sık sık ve uzun süreli uyuşma gelişirse doktorunuza danışmanız gerekir. Çünkü bu sorunun altında yatan ve tedavi gerektiren ciddi bir sağlık problemi olabilir.

Ellerde ve ayaklarda oluşan uyuşma bazen oldukça rahatsız edici seviyelere ulaşabilir. Neyse ki bu sorun basit ev ilaçları ile kolayca tedavi edilebilir.

İşte sizlere ellerde ve ayaklarda oluşan uyuşma için evde uygulayabileceğiniz en iyi 10 tedavi yöntemi;

1.Sıcak Kompres

El ve ayak uyuşması sırasında yapmanız gereken ilk şey uyuşan bölgeye sıcak kompres uygulamaktır. Bu uyuşan bölgedeki kan akışını artırmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca sıcak kompres kasları ve sinirleri de rahatlatır.

 • Sıcak suyun içine bir lif batırın.
 • Ardından aşırı suyu sıkarak 5-7 dakika boyunca etkilenen alanın üzerine yerleştirin.
 • Uyuşma hissi geçene kadar birkaç kez bu işlemi tekrarlayın.

Ayrıca ılık bir duş alarak da rahatlama ve hafifletme sağlayabilirsiniz.

2.Masaj

Uyuşma meydana geldiğinde ellerinize ve ayaklarınıza masaj uygulamak bu sorunla başa çıkmanın en kolay yollarından biridir. Masaj uyuşmayı azaltır ve kan dolaşımını artırır. Ayrıca masaj yapmak sinirleri ve kasları uyarır.

 • Avucunuza biraz sıcak zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ya da hardal yağı koyun.
 • Ardından uyuşan bölgeye masaj uygulayın.
 • En az 5 dakika boyunca parmaklarınızla dairesel hareketler uygulayarak masaj yapın.
 • Gerek duyduğunuz kadar bu işlemi tekrarlayın.

3.Egzersiz

Egzersiz ellerde ve ayaklarda oluşan uyuşma hissini önlemenin yanı sıra vücuttaki karıncalanma hissini azaltır, kan dolaşımını artırır ve vücuda oksijen sağlar. Düzenli olarak egzersiz yapmak hareketliliği artırır ve birçok sağlık sorununun da önüne geçer.

 • Sabahları günlük olarak 15 dakika boyunca basit ayak ve el egzersizleri yapın. Ayrıca iş yerinde mola sırasında bileklerinize, ellerinize ve bacaklarınıza da basit egzersizler uygulayın.
 • Haftada 5 gün boyunca 30 dakikalık egzersizler uygulayın. Kardiyovasküler ve aerobik egzersizler işe yarayacaktır.
 • Kan dolaşımını artırmak için düzenli olarak yürüyüş, bisiklete binme, koşu veya yüzme gibi egzersizler uygulayın.
 • Egzersiz öncesi vücudunuza streç film sarın ve egzersiz için uygun ayakkabı ve dişli ayakkabı giydiğinizden emin olun.

Not: Ayak ve ayak parmaklarında uyuşmaya neden olan yorucu egzersizlerden kaçının.

4.Zerdeçal

Zerdeçal vücudun kan akışını artırmaya yardımcı olan kurkumin adlı maddeyi içermektedir. Bunun yanı sıra anti-inflamatuar özellikleri sayesinde de etkilenen bölgedeki ağrı ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olur.

 • Bir fincan süte 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyin. Ardından kısık ateşte ısıtın. İçerisine biraz bal ekleyin ve dolaşımı artırmak için günde bir kez için.
 • Ayrıca birkaç dakika boyunca zerdeçal ve su ile hazırlanan bir macun ile etkilenen bölgeye masaj da uygulayabilirsiniz.
 • Eğer kan dolaşımınız zayıfsa günlük olarak zerdeçal takviyeleri alabilirsiniz. Ancak herhangi bir ek almadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

5.Epsom Tuzu

Uyuşma hissini azaltmak için en yaygın olarak kullanılan ev ilaçlarından birisi de epsom tuzudur. Ilık su dolu küvete epsom tuzu ekleyerek ayaklarınızı bu suda ıslatın. Epsom tuzunda bulunan magnezyum sülfat kristalleri vücuttaki magnezyum seviyelerini yükseltmeye ve kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur. Epsom tuzu uyuşukluğu azaltmaya ve önlemeye yardımcı olmaktadır.

 • Ilık su ile doldurulmuş küçük bir leğene yarım fincan epsom tuzu karıştırın.
 • 10 dakika boyunca bu suyun içinde ayaklarınızı ıslatın.
 • Bir hafta boyunca bu çözümü birkaç kez tekrarlayın.

Not: Diyabet veya böbrek sorunları olanlar bu yöntemi kullanmaktan kaçınmalıdır.

6.Tarçın

Tarçın B vitaminleri, manganez ve potasyum gibi birçok kimyasal ve önemli besinleri içermektedir. Tarçın beslenme özelliklerinin yanı sıra kol ve bacaklardaki kan dolaşımını artırarak ellerde ve ayaklarda oluşan uyuşmayı önlemektedir. Uzmanlar iyi bir kan dolaşımı için günlük olarak 2-4 gram tarçın tüketimini önermektedir.

 • Bir bardak ılık suya 1 çay kaşığı tarçın tozu karıştırın. Günde bir kez bu karışımdan için.
 • Başka bir çözüm olarak birkaç hafta boyunca 1 çay kaşığı toz tarçına biraz bal ekleyin her sabah günlük olarak bunu tüketin.

7.Ginkgo Biloba

Araştırmalara göre ginkgo biloba kan dolaşımını artırmak için popüler bir bitkidir. Bu bitki kan dolaşımını artırarak uyuşukluğu azaltmaya da yardımcı olur.

Bu bitkinin piyasada ek takviye formülleri de mevcuttur. Günlük olarak kullanabileceğiniz dozaj ise günde 3 kez 40 mg olabilir. Ancak ginkgo biloba başka ilaçlar ile etkileşime girebilir. Bu nedenle kullanmadan önce doktorunuza danışın.

8.Etkilenen Bölgeyi Yükseltmek

Ellerde ve ayaklarda zayıf kan dolaşımı nedeniyle oluşan uyuşmayı önlemek için bu bölgeyi yüksek tutmak da yardımcı olacaktır. Birkaç dakika boyunca etkilenen bölgeyi yüksek tutarak kan dolaşımını artırmayı sağlayabilirsiniz. Etkilenen bölgede kan dolaşımı normale döndüğünde uyuşma kaybolacaktır.

Etkilenen bölgeyi yüksek tutmak için ellerinizin ve bacaklarınızın altına yastık yerleştirebilirsiniz.

9.B Vitamini

Ellerde ve ayaklarda oluşan uyuşma, karıncalanma gibi hisleri önlemek için B vitaminleri özellikle de B6 ve B 12 vitaminleri açısından yüksek gıdalar tüketin. Bu vitaminler eller, kollar, parmaklar ve bacaklar dahil olmak üzerine vücudun belirli bölgelerinde uyuşmaya neden olan sinir işleyişini gidermeye yardımcı olur.

 • Diyetlerinize B6 ve B12 vitaminleri açısından yüksek gıdalar ekleyin. Bu gıdalardan bazıları tahıl, yumurta, avokado, muz, et, fasulye, balık, yulaf ezmesi, süt, peynir, yoğurt, fındık, tohumlar ve kurutulmuş meyvelerdir.
 • Günde iki kez vitamin B kompleks takviyesi alabilirsiniz. Doğru doz ve takviye için mutlaka doktorunuza danışın.

10.Magnezyumu Artırın

Vücutta düşük magnezyum seviyesi ellerde ve ayaklarda uyuşma hissine neden olan en önemli etkenlerden biridir. Magnezyum vücuttaki sinir sisteminin düzgün çalışmasına ve kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur.

 • Koyu yeşil sebzeler, fındık, tohumlar, yulaf ezmesi, fıstık ezmesi, soğuk su balıkları, soya fasulyesi, avokado, muz, koyu çikolata ve düşük yağlı yoğurt gibi magnezyum açısından zengin gıdalar tüketin.
 • Ayrıca günlük olarak 350 mg magnezyum takviyesi de alabilirsiniz. Ancak doğru doz için doktorunuza danışın.

Ek Öneriler

 • Uzun süre aynı pozisyonda kalmak nedeniyle ayaklarda oluşan uyuşmayı önlemek için kan dolaşımını artırmak amacıyla yavaş yavaş hareketler yapabilirsiniz.
 • TV izlerken ya da bilgisayar başında çalışırken özellikle uzun süre aynı pozisyonda kalmaktan kaçının.
 • Kafein ve alkol gibi kan dolaşımını azaltan içeceklerden kaçının.
 • İşlenmiş ve rafine gıdalardan kaçınarak, daha taze meyve ve yeşil yapraklı sebzeler tüketin.
 • Zayıf kan dolaşımına neden olan dehidratasyon önlemek için gün boyunca bol miktarda su tüketin.
 • Sigara ve diğer tütün ürünlerini kullanmaktan kaçının. Çünkü bu ürünler sinir sistemine aşırı yüklenmeye neden olabilir.
 • Ayaklarınızdaki uyuşmayı önlemek için uygunsuz ayakkabı kullanmaktan kaçının. Özellikle yüksek topuklu ayakkabılar uyuşmaya neden olabilir.
 • Ayaklarınızda ve ayak parmaklarınızda oluşan uyuşma hissini azaltmak için kilo vermeye çalışın.

16 Yorum

Tüm yorumları göster
 1. Ustam
  29 Temmuz 2018
 2. Nehir
  4 Temmuz 2018
 3. Tugba
  21 Mart 2018
 4. Tugba
  21 Mart 2018
 5. Abdulkadir
  24 Haziran 2017
  • asuman bedel
   24 Haziran 2017
 6. Mehmet
  24 Mayıs 2017
  • admin
   25 Mayıs 2017
 7. Yusuf
  9 Mayıs 2017
 8. aaaaa
  27 Ocak 2017
 9. Ümit
  24 Ocak 2017
 10. Çağlar baykal
  17 Kasım 2016
 11. Seda
  10 Ocak 2016
  • asuman bedel
   10 Ocak 2016

Soru Sormak İstermisin?

error: Sizde duyun haberiniz olsun !!